Uspořádání domu - koupelna "dole". Jak se vám v takovém uspořádání žije?

9. zář 2024

Ahoj všem, prosím, je tu někdo, kdo má uspořádání domu tak, že ve spodním (prvním) patře má kuchyň, obývák, koupelnu a ve druhém patře pokoje? Můžete se podělit o zkušenosti, jak se vám v takovém domě žije? Myšleno ve smyslu, neustálého chození po schodech, koupelna daleko od pokojů apod. Předem moc děkuji a omlouvám se za anonym, ale mám tu nějaké známé a zatím si přemýšlení o budoucím bydlení chci ještě nechat pro sebe.

nagojka
9. zář 2024

Mi to tak máme...koupelna dole mi nějak nevadí...problém vidím spíš v tom že má můj 3 letý syn pokojíček nahoře přestože travime 90% dne dole...hrací koutek má tím pádem v kuchyni🤷a do pokojíčku chodíme když zrovna nevarim nebo tak...bohužel to jinak nešlo takže koupelnu bych neřešila ale do budoucna spíš dětský pokoj

eloise02
9. zář 2024

Tak samozřejmě, že to není zrovna praktické. My třeba máme bungalov, tak se nás to netýká, ale třeba sousedi to vyřešili tím, že dole mají WC, umyvadlo + sprchový kout, čili dostatečné pro návštěvy a sprcháč, když třeba příjdou špinaví ze zahrady a potřebují se umýt z nejhoršího a nahoře, kde mají pokoje a ložnici mají normální koupelnu s vanou.

autor
9. zář 2024

@nagojka až dojde na případné stěhování, dcerka bude na základní škole, takže možná za "schovku" přede mnou bude ráda 🙂 Ale chapu, dcerka teď nemá svůj pokoj vůbec, takže spíme spolu v ložnici a veškeré hračky má v obýváku, což je také dost nepraktické.

@eloise02 do druhého patra se koupelna s vanou bohužel nevejde, jedině zrušit jeden pokoj. Což by asi bylo řešení, ale spíš jsem přemýšlela dát do tohoto pokoje případně skříně a udělat z něj něco jako šatnu. Ale schody jsou velice příkré, nic moc pro stěhování nábytku....

hvezdicka09
9. zář 2024

Mne by nejvíc vadilo, ze by dole nebyl žádný pokoj, do budoucna na stáří, bych nechtěla denně chodit po schodech.

autor
9. zář 2024

@hvezdicka09 ano, to je pro mě taky s otazníkem. Prozatím si říkám, že obývák je relativně velký, tak by možná šlo prepazenim z části udělat malou spací mistnost.... No je to ale dost ustupku z komfortu, který nyní máme v bytě....

ajja87
9. zář 2024

My máme koupelnu dole i nahoře.z devadesáti procent využíváme koupelnu dole,kde je wc a sprchovy kout.Nahore máme vanu,ale tu teda nyni používáme pouze pro nejmenší dítko,jinak se všichni sprchujeme dole.Meli jsme to tak i u nasich rodičů a nic nepraktickoho mi na tom nepřijde... možná by akorat asi nahoře vadila absence wc,ale koupelnu samu o sobě bych v patře vůbec nepotrebovala.

zuzkasim
9. zář 2024

Dá se říct, že jsme to takhle měli u tchyně, mužův pokojíček byl v patře, koupelna a WC dole, tchánovci spali dole. Nešikovné to bylo, když se v noci šlo na WC, nebo dětem bylo špatně a potřebovali rychle... Žít se s tím dá, i když mít aspoň WC s malým umyvadlem ve spacím patře je fajn.

petramana
9. zář 2024

nahore u loznic a pokojicku mame koulelnu s wc, sprchacem a vanou, dole mame wc zvlast a koupelnu jen s umyvadlem a sprchacem. Doma, kdyz jsem jeste bydlela u nasich, jsme meli spolecnou koupelnu a wc dole s babickou a dedou, vubec mi to tehdy neprislo jako hruza, ted byvh to tak nechtela... preci jen je to pohodlnejsi i v noci jen v ramci patra nez po schodech atd. dole mame hernu pro deti a nahore loznici, satnu s pracovnou a pokojicky plus teda koupelnu s wc, sprchac, vana

autor
9. zář 2024

@ajja87
@zuzkasim teď koukám, že to jsem do úvodní zprávy zapomněla napsat, že v tom druhém patře, kde jsou pokoje, je toaleta s umyvadlem. Ale sprchový kout je právě jen dole. Asi jak píšete, je to asi o zvyku. Přeci jenom v bytě, na který jsem zvyklá celý život, je to jiné, jakoby vše po ruce nebo jak to popsat....

autor
9. zář 2024

@petramana tohle uspořádání, jake mate vy, by se mi také líbilo více (i když jako ideální vnimam tzv. bungalov). Vaše dispozice mi přijde komfortnější

gruyerre
9. zář 2024

Takhle jsem žila celé dětství a nevadilo to mně a asi ani rodičúm, ale pokud dům teprve budete stavět, bylo by praktičtější udělat si v patře aspoň wc s umyvadýlkem. To by se vám tam nevešlo? Pořádná koupelna by pak klidně mohla být dole.

merope
9. zář 2024

Máme na chalupě momentálně rozbitou vodu v patře a chodíme na záchod do přízemí. A musím říct, že když má člověk např. namožená stehna / záda z makání na zahradě nebo když jsem blbě šlápla a natáhla si kolenní vazy, tak slízt v noci po schodech byl šílený problém. A to nemluvím o tom, že děcka se bojí a potřebují doprovod.

biciklissie
9. zář 2024

Za mě je priorita mít na každém patře WC. Samozřejmě ideálně koupelna, ale když to nejde, tak WC stačí. My to máme tak, jak píšeš. Ráda bych se někdy těch schodů zbavila, ale tak velký dům by se nám nevešel na pozemek a prodrazil by se. Na druhou stranu, já mám ráda, že je trochu oddělená ta veřejná část od té soukromé, když má člověk hosty, děti kamarády a tak. Co se týká těch koupelen, tak dole máme malou koupelnu s WC, sprchacem, umyvadlem a pračkou. A nahoře takovou víc relax koupelnu s WC, dvěma umyvadly, sprchacem a velkou vanou. Je to takhle fajn.

suzanna123
9. zář 2024

My máme koupelnu ve "sklepě". Nejdřív mi to přišlo zvláštní, teď už vůbec

normalnimatka
9. zář 2024

no já bych naopak lítala pořád nahoru, kdybych tu koupelnu nahoře měla...nechtěla bych to tak. je to nějakej trend posledních let, že se to prej takhle dělá. jakože prej se přesuneš navečer do toho soukroma, a pak se deš umejt a rovnou do ložnice..no nevim..blbost prostě... co přes den? tu se deš namalovat, vyprat (a kvůi praní třeba na xkrát věci předvyprat), nebo si deš pro úklidový věci...hlavně se i myju spíš přes den než těsně před spaním. takže takhle jak to poíšeš mi to přijde ideální🙂 a ještě ideálnější mít u pokojů nahoře ještě záchod s umyvadlem.
stejně prostě přes den žiješ v kuchyňo-obýváku, a děti, dokud jsou malý, tak hodně taky.

hanka_12345
9. zář 2024

kamaradka ma obyvak, wc a kuchyni dole, pak je takove jakoby mezi patro a tam jsou 2 detske pokoje+koupelna a pak se jde jeste nahoru a tam je loznice a ted nevim ale bud taky koupelna nebo minimalne wc..taky moznost ...ale vim ze deti maji svoje a oni s manzelem take svoje a rikala ze je s tim tak spoko

normalnimatka
9. zář 2024

pokud máte nahoře u pokojů wc, tak je to podle mě ideální a jinak bych to nechtěla🙂

alkena
9. zář 2024

Máme v přízemí obývák a kuchyň, koupelnu s vanou a samostatné WC. V patře jsou pokoje a je tam tedy jedna místnost WC + sprcháč. Já osobně ale i v noci stejně většinou chodím dolů, sprcháč nahoře teď okupuje starrší dcera, jinak byl skoro nepoužívaný 😉
Jo, a můžu se podepsat pod tu hernu po celém přízemí, dodnes jsme se toho úplně nezbavili.

kosi_cek
10. zář 2024

Máme 1 pidi koupelnu a zvlášť WC dole, jeden dětský pokojíček je tedy taky dole, ale ostatní ložnice jsou nahoře a pak ještě na půdě. Starý barák ve kterém, když se stavěl, nebyla koupelna vůbec, no, ale tak zžili jsme se s tím a problém v tom není, na menší hygienu se používá i kuchyň a horní WC, protože do koupelny se vejde jen 1 a žilo nás tu i 8.

dashyyy
10. zář 2024

když bude nahoře wc tak by mi dole koupelna nevadila, ale bez wc to ani omylem.. známí to tak tak mají, mají do patra točité schody a wc a koupelku jen dole a je to masakr.. my máme teda komplet výbavu nahoře i dole a druhá koupelna nahoře je skoro zbytečná, tam se koupe akorát kapr před svátky jinak slouží čistě jako prádelna, wc teda jede

cilkat
10. zář 2024

Pokud máte nahoře WC s umyvadlem, nevidím v koupelně dole žádný problém. Naopak bych měla problém, chodit si pokaždé mýt ruce do patra, kdyř něco běžně dělám po bytě a jdu třeba vařit (ano, ručník u dřezu v kuchyni to jistí, ale... to ideál není).

petramana
10. zář 2024

pokud je nahore wc s umyvadlem, tak podle me teda cajk... mame 2 koupelny a ono taky udrzovat 2 pouzivane mistnosti - nekdo se koupe ve vane, nekdo se sprchuje dole, nekdo nahore... proste se to musi myt tak jako tak, takze aspon s tim nebudete mit tolik prace 👍

helen_h
10. zář 2024

Důležité je WC (s umyvadlem), aby se z horních pokojů nemuselo chodit dolů, koupelna je vlastně úplně jedno, naopak, když se někdo vrací domů později atp, tak je příjemnější koupelna dole než když nočním sprchováním ruší pokoje nahoře.

helen_h
10. zář 2024

Plus koupelnu využijete i na nějaké další omývání. Pokud je v domě jen jedna koupelna, tak tahat vše do patra, když by byl dole jen dřez a jiné umyvadlo ne, mi přijde krajně nepraktické.

autor
10. zář 2024

Holky, moc všem děkuji za reakce a zkušenosti. Jedná se o 100 let starý dům, dispozice jsou víceméně dané. Resp. nějaké dílčí úpravy by asi bylo možné udělat, ale stálo by to ranec. Tak právě přemýšlím, jak to případně udělat, aby to bylo komfortnější. Jsem asi zhyckana z bytu, kde je vše u sebe. Samozřejmě s tím je spojené i nějaké vytápění, přecházení mezi patry v chladu (přes nevytapenou verandu) atp. Ale jak jsem si tak četla vaše komentáře, bude to asi opravdu spíše o zvyku, že to časem člověku možná ani nepřijde jako nějaký diskomfort.....

sasui1
10. zář 2024

Rekonstruuje mě starý dům, dole máme koupelnu a nové nahoře jsme přestěhovaly děti do pokojů....my zatím ložnice pořád dole...a nahoře jen WC a umyvadlo...
Musím říct že do přečtení diskuze mi to nepřišlo že by to mělo něčemu vadit 😁 ale decka brblaji že je to hrůza chodit pořád nahoru/dolů, ale proto že doteď měli vše "pod nosem"