Vy co ste teď stavěli šli jste do dřevostavby nebo domu z cihel? Pořád váhám. A nakolik vás to vyšlo? Pozemek máme, akorát poslem k zemi stávající barák
to ti nikdo takhle neřekne na kolik to vyjde, jak velký dům, apod. Ale třeba 4-6m za menší domek
Namyslet si rozměr, na čem trváte, co chcete, co očekávate a poradit se s projektantem. Tam uz byste nemeli jit uplne s “prazdnou”. Např. chceme dům, 2 patra, 6 loznic, 3 koupelny, garáž v domě, rovnou střechu, chceme rekuperaci, chceme krb, chceme solarni panely a retencni nadrz, nevime z ceho stavet, rozpocet je 8 milionu. 🤷🏼♀️
@adula000 Přesně, chtělo by to víc informací. A hlavně, cena není jediný ukazatel, nebo neměl by být a v dnešní době už snad není ani rozhodující, protože se to dost vyrovnalo, co se týče cen dřevostaveb a zděných domů.
Tohle je spíš na forum modrastrecha. Když jsme uvažovali nad materiálem domu, tak + pro dřevostavby byla o 1/3 nižší cena. Jenže horší tepelné a zvukové vlastnosti, problémy s vlhkostí, problémy s upevňováním na stěny, stačí aby stavbaři něco oflákli a může z toho být velký problém. Nakonec jsm mráda, že jsme skončili v cihlovém domě. Zvláště ted, kdy ty ceny jsou skoro stejné.
@iveta_neradova no moje představa je dům o 3-4 místnostech, spíše 4
@jjasmina úpřímně v dnešní době za 4M postavíš s firmou jen tak-tak - spíš bych to viděla jako méně reálné. Sice to zní šíleně, ale bohužel je to pravda. A hlavně bych si dala bacha na to, když ti nějaké firma slíbí, že postaví za 4, protože v konečném důsledku to bývá spíš za 6 😢
@jjasmina jinak na otázku dřevostavba, nebo zdění říkám rovnou zděný. Pokud o stavbě nic nevíš, tak je dřevostavba cesta do pekel. Je u ní totiž velký problém s kvalitou práce. Dodržení technologií a kvalitou materiálů. Prvních 10 let ale třeba na domě není nic znát a lidi s dřevostavbou si ji chválí. Pokud se stane nějaká havárie (např. prasklá voda), tak zděný prostě vysekáš kus zdi, vysušíš, opravíš a jedeš dál. U dřevostavby je problém, že se to často rozlije po celé základové desce a pak ti nosné konstrukce např. napadají houby a plísně... Pokud chceš něco upravit - třeba přidat zásuvku, přidat klimatizaci,atd. - u u zděné je to menší problém - u dřevostavby tím můžeš porušit parozábranu a málokdo to chce dělat. Všechen nábytek, co chceš mít pověšený na zdi (skříňky, televizi) musíš mít rozmyšlený dopředu, aby se vyztužily zdi.
@jjasmina Máme zděný, 4+kk + 50m2 dvojgaraz, bungalov. Plocha 140m2 + 50m2 garaz, svépomocí, vyšel nás na 3,2 mil. Začínali jsme 10/2019 a kolaudovali jsme 3/22 (ale bydleli jsme od prosince).
Hodně věcí jsme dělali svépomocí nebo jsme si sháněli řemeslníky sami. Firma nám spocitala 5,5 mil.
Nicméně bych nerekla, že bychom nějak úplně šetřili- tepelné čerpadlo, rekuperace, HS portaly, krb, kvalitnější obklady a podlahy. Dosáhli jsme i na Zelená úsporám, takže peníze za čerpadlo se nám vrátily.
Nicméně jsme hodně hlídali ceny - poptávajícího jsme více firem, co šlo tak jsme brali přes známé bez daně 🤷♀️ Měli jsme i dobře podmínky u hypotéky, kdy jsme nemuseli dokládat všechny faktury.
Když to vezmu, tak manzel dělal zakl. desku, komplet vyzdění, podlahy, podlahové topení, rozvody vody, stropy, osazení dveří + miliony dalších drobnosti. Řemeslníci dělali - krov, střecha, okna, omítky, rozvody elektřiny, obklady a dlažbu, venkovní zateplení, krb + instalace čerpadla a rekuperace.
Nicméně teď už bychom to za ty peníze nedostavil, byli bychom skoro u 5 mil. Vše šlo teď strašně nahoru a dlouho se čeká. Nás se dotkl jenom polystyren - 150% nahoru oproti plánům.
Celkově to ale chce spíš počítat, že cena oproti odhadum bude min. o 1/4 větší. Zvlášť pokud staví firma. A u té firmy - chce to hodně hlídat! Soused stavil podobný jako my, ale s firmou. Dal jim 6 mil., ale moc je nehlidal. Teď se s nimi soudí- teče jim střechou, mají plesnivou půdu, praskají jim stropy. Strašný.
@jjasmina Já měla na mysli spíš užitnou plochu než počet místností. Můžeš mít 4 místnosti na 120m2, nebo na 60m2 a je to dost rozdíl. Máte nějakou známost, která vám pomůže s materiálem a prací a chcete stavět sami, nebo to bude celé dělat firma? Potřebujete to rychle, nebo můžete čekat a jak dlouho? Kvalitní firmy mají čekačky i déle než rok a pak musíte též připočíst čas na stavbu. Je pro vás podstatné, aby dům lépe a déle držel teplo a nevadí vám, že to déle trvá vytopit, nebo je pro vás přednější, aby se vytopil rychleji a nevadí, že teplotu neudrží příliš dlouho? Těch otázek je spoustu. A jestli na ně neznáte odpovědi, nemůžete se rozhodnout, zda dřevo nebo zděný.
Dřevostavbu ne, podívej se na modrastrecha.cz, vlákno o dřevostavbě je tam děsně dlouhé, je to hodně moc háklivé na provedení, jak se to trošku ošidí, tak máš problém, třeba hlavně třeba s unikem vody...
A jsem teda v šoku, kolik lidí tu píše, že musí hlídat firmu finančně. Tak snad je stanoven nějaký pevný rozpočet, pevná cena a na to je napsána smlouva s tím, co vše je v ceně/co je ve standardu, ne? Chápu, že člověk musí doplatit případné vícepráce (když si vymyslí dražší obklady, více zásuvek, nebo cokoli navíc, co ve standardu vůbec není), ale jinak přece není možné po odsouhlasení rozpočtu počítat s tím, že mě to nebude stát 4 500 000 Kč, ale 5 300 000 Kč. Naše firma dodržela vše do poslední koruny. Platilo se navíc jen to, co jsme si během stavby navymýšleli navíc (zabezpečovačku, víc jednotek klimatizace, dvoukřídlé okno místo jednokřídlového atp.)
@iveta_neradova Rozpočty ti platí chvilku, pořád se to mění, je jiná doba.
@hojda Není to pravda. Stavěli jsme v tom největším zdražení, kdy se to měnilo co týden a firma tu cenu udržela, protože tak jsme smlouvu a rozpočet podepsali. Ale jak říkám, evidentně to není běžné a překvapilo mě to.
@iveta_neradova Není, staví sousedi s firmou a stavba jim zdražuje pod rukama, rušili opravu sklepu, zahraní dome, střechu jen plechovou, osekali, co se dalo. Pokud máte větší firmu, která má skladové zásoby, tak možná, ostatní pokud nemají něco skladem, tak by prodělali a zkrachovali.
@hojda Měli jsme spíše menší - střední poměrně lokální firmu. Smlouva a rozpočet podepsány v prosinci 2020, stavba duben-prosinec 2021. Takže v té největší hrůze. Ale svým závazkům dostáli u všech rozestavěných a nasmlouvaných domů. Možná právě proto, že toho nemají tolik a že si to mohli dovolit, protože velké množství materiálu nakupují dopředu tím, že staví dřevostavby a mají prefabrikovanou dílnu. A je teda fakt, že nás honili pak u některých věcí, protože dodavatelé jim říkali, odkdy se bude co zdražovat (okna, dveře, schody, podlahy). Ale je pravda, že jsem o tom pak něco četla, protože kamarádce jiná firma cenu zvedli o skoro půl milionu oproti smlouvě a záleží, jaký ten rozpočet firma s tebou podepisuje. Je jich více druhů. My měli ten pevný, ale podepisují se i rozpočty, kde jsou právě možnosti, jak ho navyšovat. No a samozřejmě, jak postupně zdražovaly ceny, měnila firma ceník, takže samozřejmě v době naší stavby už lidé uzavírali smlouvy s mnohem vyššími cenami. A mají obsazeno na více jak rok dopředu. Evidentně je to nepoložilo a pořád je o ně zájem, protože je na ně spoleh.
@iveta_neradova sousedi začaly letos na jaře, to už byla fakt úplně jiná situace. Ta největší hrůza je až letos bych řekla, loni to začalo, ale vrchol až letos.
My teda počkáme teď s tím.
@hojda Tak to máme jiné info, spousta věcí jde teď kolem stavby dolů, v sousedství staví teď čtyři domy. Sice to jde dolů jen lehce a skoro zanedbatelně, ale jde to dolů. Vrchol byl dle nás právě před koncem roku 2021 a začátkem roku 2022, to fakt kolem nás lidi šíleli, že co týden, to jiná vyšší faktura. Nevím, jak je možné, že je situace u nás tolik jiná. Každopádně, zakladatelka ani neví, jak velký dům a nenapsala požadavky, tak těžko radit no. My máme dřevostavbu a jsem za ní ráda, ale samozřejmě mě některé věci rozčilují - viz to vyztužení zdí, které prakticky nikde nemáme a tak nemůžeme svobodně věšet těžší předměty. Ale to je také o tom, že jsme dopředu neměli rozvrženo, co kde bude. Kdo si to dobře připraví, tak si to nechá vyztužit a je to. Anebo to nechat pro jistotu vyztužit všude - kde hrozí, že by mohlo něco viset. My si to nechali jen u kuchyňské linky.
@iveta_neradova jim už dům stojí, stavěli březen až červenec, cihlyv té době vůbec nebyly, mají nějaké německé mega drahé, protože jinak by vůbec nemohli začít stavět, v tom březnu to bylo maso, začátek stavební sezony, nakupovali všichni, sklady prázdné, ted s krizí už staví málokdo, stavebninám klesají tržba, materiál je. Vyjadřovala jsem se k tomu, co psali lidé nahoře, jaké měli zkušenosti. Teď už ten nedostatek asi nebude, ale drahé to bude asi stejně☹.
@hojda Pořád nejsou. Jeden z těch stavebníků tady čekal na cihly přes 2 měsíce. A koupil je samozřejmě za hroznou cenu. Ale za takovou, která je už dlouho vysoká, ne že by teď rostla. Myslel, že půjdou dolů. Nešly a navíc vůbec nebyly, takže si stavbu zbytečně zdržel. Vůbec to těm lidem nezávidím a jsem teda šťastná, že nám to firma podržela tak, jak jsme se dohodli. Kdybychom tenkrát čekali a podepsali třeba až v létě místo v zimě, tak už bychom si to nemohli dovolit.
My jsme to resili a zvolili jsme zdeny dum, pokud to pomuze 😄 Chteli jsme trvanlivejsi spolehlivejsi material. Presneji zateplenou cihlu Porotherm.
Jinak informace o stavbe tady nechci moc rozvadet, ale klidne napis do zpravy. Stavime ted 2 roky svepomoci, snad letos dokoncime ☺️
@hojda No takhle šíleně to měl ten soused, musel čekat. A ten druhý, tak ten má sám stavební firmu a ten nám řekl, že je na objednávku cihel i stop stav. Že prostě nestíhají vyrábět a tak už ani nepovolují objednávky, protože už teď na ně lidé čekají x měsíců. Strašný ... Já jen nechápu, kde na to lidi berou peníze. Zdražilo to o desítky - stovky procent a je nedostatek, protože poptávka obrovská. My to fakt nepostavit za staré ceny, tak máme smůlu. Jasně, měli jsme dřevo, ale to v tu chvíli letělo šíleně nahoru a nebylo, protože v USA uvolnili velký objem financí na stavbu domů a byli ochotní platit dodavatelům dřeva víc než my, tak k nám šlo kulový.
Máme dřevostavbu - difúzně otevřená, montovaná v hale, na pozemku už pouze sestavená. Zastavěná plocha 65m², užitná 130m². Lehce jsme upravovali typizovaný dům, aby víc vyhovoval našim potřebám (spojení místností, zvětšení koupelny, apod.). Samotná hrubá stavba byla rychlá a bez problémů, ty bohužel nastaly při dokončování interiéru, tím se předání zpozdilo téměř o rok. Takže tady opravdu platí, že je nutné pečlivě vybírat stavební firmu. Bydlení v dřevostavbě jako takové je příjemné, jen je potřeba počítat s tím, že se tam jinak nese zvuk než ve zděném domě. My máme podlahy i v patře vylité betonem, takže neslyšíme, když se nahoře chodí. Pro nás byla dřevostavba jasná volba, protože i nosné zdi jsou tenčí než u zděné stavby (nezdá se to, ale na menší zastavěné ploše tak máte větší obytný prostor). Nemáme pasivní dům, "pouze" nízkoenergetický, ale i tak jsou náklady na vytápění nízké, i při nižší nastavené teplotě je ten pocitový komfort vyšší.
Pokud vůbec nemáte představu, jak by měl dům vypadat, doporučuju projít katalogy a internet, dívat se na nějakou plus mínus obytnou plochu a u každého domu si říct, co se mi líbí, co by mi nevyhovovalo, co od domu čekám - větší úložné prostory, technickou místnost, kuchyň spojenou s obývakem nebo zvlášť, jsou pro mě důležité prostorné ložnice nebo všichni trávíme čas v obýváku a kuchyni?
Zvolili jsme cihlový kvůli vydrží, vlastnostem. Cihly Porotherm 0,5, na které již nepřijde zateplení, pouze fasáda. Výborné termoizolační vlastnosti, v zimě topíme na minimum. Menší domek, dva patra. Užitná plochá 110 m2. Přízemí obývák s jídelnou a kuchyní, toaleta, technická místnost s prádelnou, chodba se schodištěm, nahoře koupelna a tři pokoje. Hrubá stavba střecha, omítky+ některé další věci firma, zbytek manžel sám (zateplení stropů, koupelny, rozvody elektřiny, podlahy, malování aj). Dům na malé vesnici na východě republiky, rozpočet 2,5 milionů, konečná cena 3,5 milionů. Dostavěno před dvěma lety (takže před zdražováním), ale zatím jsme ještě bez fasády a venkovních úprav (příjezdovka, cestičky, terasa, plot).
Jinak teda zakladatelko ještě info o našem domě, abys měla srovnání s ostatními. Dřevostavba, difúzně uzavřená, dvě patra, zastavěná plocha 69m2, užitná myslím necelých 130m2. Vytápění elektrické topné kabely + čerpadlo vzduch-vzduch. Dole obývák spojený s kuchyní, pracovna, pod schody komora, technická místnost, malá koupelna, chodba a zádveří. Nahoře dva dětské pokoje, ložnice a velká koupelna. V ceně i základová deska a deska na budoucí garáž, kterou budeme stavět sami časem. Cena 3 300 000 Kč, vše před zdražením. Dalších cca 200 000 tisíc padlo na vícepráce, 100 000 na čistírnu odpadních vod, 200 000 na kuchyňskou linku. Takže aby se dalo bydlet, tak to vyšlo na 3 800 000 Kč. Dnes už se cena 3 300 000 Kc za dům vyšplhala na 4 500 000 Kč. Takže celkem počítej se vším tak 5,5 milionu. Firma nebyla ani nejlevnější, ani nejdražší, spíše takový lehce vyšší střed.
My máme dřevostavbu, ale stihli jsme ještě postavit v době před zdražováním materiálu, takže nás dům vyšel na 2,6 milionu.
Máme jednopatrový + půdu, kterou jsme si nenechali upravit na bydlení. A rozdělení máme: kuchyni spojenou s obývákem, ložnici a dva dětské pokoje.
Máme dřevostavbu (máme tam technickou místnost, pracovnu, koupelnu, velkou chodbu, kuchyň propojenou s obývákem, dětský pokoj a ložnici a pak půdu, kdybychom chtěli přistavět) vyšla nás od základů vč sítí a projektu atd... na 1.800.000 svépomocí. Pozemek jsme dostali. Ale dřevostavbě se musí opravdu rozumět, není to sranda, když se to staví, dokáže se udělat tolik chyb, který v budoucnu můžou bejt masakr...
@jjasmina Tak záleží, jaké má ten dotyčný priority. Někdo má nároky takové, že musí zvolit zděný dům, někdo takové, že musí zvolit dřevostavbu. Co od domu chcete vy, jaké máte požadavky, jaké jsou vaše potřeby a možnosti? My máme dřevostavbu, protože odpovídala našim potřebám a možnostem. Každý ale potřebuje něco jiného, je v jiné situaci ...