Zrušení zaměstnání během rodičovské

michaela1891
14. čer 2017

Zaměstnavatel bude rušit obchod v obchodním domě který projde renovací. Co z toho plyne pro mě jako zaměstnance na rodičovské? Na jiné pracoviště mě dát nemohou je to dost daleko. Smlouvu mám na neurčito. Propustí mě s odstupným? A jak se to počítá z hrubé nebo čisté mzdy? ( Neměla jsem v plánu se vracet vzhledem k šíleným směnám a podala bych před koncem RD výpověď ale zajímá mě jak to teď bude?)

anetka1701
14. čer 2017

@michaela1891 musí vám dát odstupné, propuštění pro nadbytečnost. Odstupné se počítá průměrným měsíčním platem - takže normální zdanění a odvedení pojištění. Je to tuším podle doby zaměstnání 1-3 platy. Možná tam bude něco navíc, protože i při nadbytečnosti se musí dodržet výpovědní doba, což při zrušeném miste logicky nepůjde. Kolik to přesně bude netuším, ale mohla by jste si podle doby zaměstnání sáhnout až na 5 platů...

michaela1891
autor
14. čer 2017

Aha takže když sem zaměstnaná od listopadu 2014 ,tak to asi nebude nic extra

betelgeuzz
14. čer 2017

@michaela1891 zaměstnavatel tě může dát na jiné místo, záleží, jaké místo pracoviště máš napsané ve smlouvě. někdy to tam píšou dost fikaně, právě proto, aby tě mohli přesunout jinam.

nikinnna
14. čer 2017

Hlavně bacha jak to máš ve smlouvě. Já sice pracovala v Brně, ale smlouvu jsem měla na všechny pobočky třeba i ve Znojmě nebo Jihlavě. Může ti nabídnout místo na druhém konci republiky a v tom případě nic nedosteš. Někteří zaměstnavatelé to tak dělají naschvál, protože je jim jasné, že bys tam nedojížděla a odejdeš dohodou, bez odstupného.

journals
14. čer 2017

No pokud jsi ty sama podala vypoved,tak mas bohuzel smulu...zadne odstupne ti dat nemusi 😒

anetka1701
14. čer 2017

@michaela1891 zrovna včera jsem z tohohle dělala ze zákoníku práce. Je to tak, že do jednoho roku zaměstnání 1 plat, 1-2 roky dva platy a 3 a víc let tři platy. Předpokládám že se zaměstnavatel bude handrkovat a nebude chtít tolik platit, takže to pak záleží na smlouvě a dohodě...

journals
14. čer 2017

Omlouvam se,uz to tu ctu. Myslim,ze mas narok na 3 platy odstupneho. Nad 2 odpracov.roky jsou 3 platy 😉

michaela1891
autor
14. čer 2017

Jdu kouknout co mám v té smlouvě právě že mají obchody všude možně po ČR

michaela1891
autor
14. čer 2017

Místo výkonu práce ve smlouvě je to co se bude rusit

anetka1701
14. čer 2017

@michaela1891 tak to odstupné nějaké bude 🙂

j.a.n.i
14. čer 2017

@michaela1891 No, to záleží na tom, co zaměstnavtel plánuje dál, pokud jiný obchod v tom samém městě a nemáš tam přesnou adresu, tak tě po otevření obchodu může dát tam a teď to řešit nemusí, neb ještě nějakou dobu budeš na RD. Nebo druhou možností je dát ti výpověď, což při zrušení celého obchodu může i na RD a tím ušetří 2 platy, protože ti sice bude náležet odstupné 3 platy, ale nebude ti muset platit ty 2 za výpovědní lhůtu, jelikož si na RD a tedy za 0,-

michaela1891
autor
18. čer 2017

Ježíš tak tomu nějak nerozumím. Takže my co jsme na mateřské dostanem odstupné v podobě kolika platů jeden nebo tři?

jipe
18. čer 2017

@michaela1891 google https://www.aktualne.cz/wiki/finance/narok-na-o...

Na rodičovské ti výpověď dát nemohou, tedy po skončení rodičovské dostaneš výpověď, poběží dvouměsíční výpovědní lhůta (to bys měla správně jakože pracovat, ale pokud pro tebe zaměstnavatel práci z organizačních důvodů nemá, je to dle mého překážka na jeho straně a náleží ti mzda v plné výši) a pak po ukončení pracovního poměru bude nárok na odstupné.

budilinka
18. čer 2017

@michaela1891 Doba na mateřské či rodičovské se počítá jako doba odpracovaná... 😉

j.a.n.i
18. čer 2017

@jipe Pokud ruší celou pobočku (obchod), kde zakladatelka pracovala (a toto má uvedeno jako místo pracoviště), tak může dostat výpověď i na rodičovské, je třeba číst vše a pečlivě.

@michaela1891 3 platy, pokud od začátku pracovního poměru uplynulo víc jak 2 roky.

jipe
18. čer 2017

@j.a.n.i a jak je to pak s výpovědní lhůtou? 0 nebo dostane ty dva platy?

j.a.n.i
18. čer 2017

@jipe No, ona výpovědní lhůtu mít bude, ale tím, že je na RD, takže ty 2 měsíce má příjem 0 a tedy 0 + 3 platy odstupného.
Prostě třeba teď v černu ji pošlou výpověď, pak červenec a srpen běží výpovědní lhůta, ale tím že nepracuje, tak za nic nic nedostane, ke konci srpna PP skončí a tedy v září ji přijdou ty 3 platy odstupného a případně proplacená dovolená, pokud si ji nevyčerpala v návaznosti na PPM.

jipe
18. čer 2017

@j.a.n.i díky za upřesnění

areh
31. kvě 2020

@michaela1891 hodně záleží na šéfovi, co povolí nebo ne. Taky jsem před rd pracovala v bance a po návratu běžně se zkráceným úvazkem vyhoví. Ale záleží na jakém jsi oddělení...