Z mateřské hned na rodičák, proplatí mi dovolenou?

kahira
1. kvě 2015

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, na neschopenku jsem šla v 5. měsíci těhotenství a zbylo mi 11 dní dovolené. Na mateřskou jsem nastupovala v listopadu a tak mi proplatí i tento rok(20dní) . Poslali mi na vyplněné dovolenky, a v dopise je napsané, že budu čerpat dovolenou od června do srpna, prostě těch 31dní. Můj dotaz tedy zní, jestli není možné, že bych nastoupila normálně po mateřské hned na rodičák a že by mi to proplatili? Mám dojem, že známá to takhle měla, že nečerpala dovolenou ale hned byla na rodičáku a peníze jí poslali na účet, ale nechci šířit mylné informace. Nejsem si jistá. Poradí mi prosím někdo?

j.a.n.i
1. kvě 2015

@kahira Je možné čerpat dovolenou a zároveň pobírat rodičák... stejně jako můžeš pobírat rodičák a u toho pracovat. Dovolená proplatit nejde, tedy jde, ale pouze při konci pracovního poměru. nESMÍŠ SI TOTIŽ PLÉST POBÍRÁNÍ RODIČÁKU S ČERPÁNÍM RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ. Omluva za CAPS, ale už to přepisovat nebudu.

kahira
autor
1. kvě 2015

Takže lze, že bych byla od 6.6 na rodičáku a mezi tím mi čerpali i dovolenou? V papírech co mi poslala účetní mám totiž psané, že 6.6 končí MD, vyberu 31dní dovolené a poté nastupuji na rodičovskou dovolenou.@j.a.n.i Chápu vás tedy správně? 🙂

veri0007
1. kvě 2015

@kahira jasně že jo😉 U zaměstnavatele budeš pobírat dovolenou (stejně jako bys chodila do práce proplacené měsíc zpětně) a zároveň může být a RD a pobírat rodičák. Jedno na druhém není závislé. Já jsem svou dovolenou v práci dobrala 29.4. a zároveň mi chdí rodiřák😉

kahira
autor
1. kvě 2015

@j.a.n.i Nebo jaký je tedy rozdíl mezi čerpáním rodičáku a čerpání rodičovské dovolené? Omlouvám se asi za trapný dotaz :/

kahira
autor
1. kvě 2015

@veri0007 děkuji za radu

kahira
autor
1. kvě 2015

@veri007 takže mi přijde v jednom nebo dvou měsících proplacená dovolená a těch 7600 plus minus jak to vychazi na ty 3 roky. Myslela jsem si to prvně, že to tak bude, ale pak mi došel ten dopis od účetní a to mě zarazilo. Peníze navíc by se hodily, však to znáte 🙂

veri0007
1. kvě 2015

@kahira JJ, PŘÍJDE TI DOVOLENÁ A RODIČÁK PODLE TOHO JAK SI JEJ ZVOLÍŠ😉 teda pokud si zažádáš o čerpání dovolené a pokud si zažádáš i o rodičovský příspěvek🙂

kahira
autor
1. kvě 2015

@veri007 děkuji za radu, moc jste mi pomohla 🙂

j.a.n.i
1. kvě 2015

@kahira ROdičovský příspěvek jsou peníze od UP, rodičovská dovolená je omluvené volno z práce.

kamicek2
1. kvě 2015

Ahojky, je to přesně jak psala veri0007, měla jsem to přesně jako ty, akorát před 4-lety, také jsem končila v červnu mateřskou. Fígl je v tom, že po dobu čerpání mateřské dovolené jsi braná jako zaměstnanec se všemi nároky, tedy i s nárokem na dovolenou, kterou si vybereš ihned nasledovně se skončením MD, zároveň si s předstihem na Úřadu práce zažádáš o čerpání rodičovské dovolené (rodičáku 🙂). Takže Tě čeká super měsíc po finanční stránce, před propadem na dlouhou dobu 🙂, ale z doslechu vím, že ne každý zaměstanvatel se zachová k matce stejně, někdo to schválně zamlčí a mamina přijde o proplacení nároku na dovolenou. Krásný 1 máj Kamila

kami1984
1. kvě 2015

Me skoncila materska 9.2.2015, od 10.2. jsem na rodičáku a zároveň jsem čerpala 19dní dovolené. Právě mezi mateřskou a rodičákem se ani dovolená nekrátí.

j.a.n.i
1. kvě 2015

@kamicek2 Tak zaměstnavatel není povinen o tom informovat, je na člověku si své nároky hlídat...

kamicek2
1. kvě 2015

@j.a.n.i to je asi pravda, ale na mateřskou se nechodí jako pro chleba, takže je to o férovosti a o penězích zaměstnavatele...

j.a.n.i
1. kvě 2015

@kamicek2 To nechodí, takže to mnohdy neví ani ten zaměstnavatel... netřeba hned tvrdit, že to dělá schválně, on nemá důvod něco takového studovat.

klarka21792
2. kvě 2015

Holky prosím,

jedna z kritérií pro čerpání matřské je, že musíte odpracovat 270 v posledních dvou letech.

Tím myšleno součtem za oba dva roky nebo každý rok zvlášť?

Děkuji za odpověď.

Klárka

kami1984
2. kvě 2015

@klarka21792 dohromady

samanta001
14. kvě 2015

@veri0007 Můžu se taky zeptat? Mohla by jste mi poradit v mé situaci? Od října 2014 jsem na ryzikovém těhotenství. Nyní už na mateřské, v práci mi zbylo ještě 32,5 dne dovolené. Původně jsem chtěla neschopenku ukončit dřív a dovolenou si vybrat, ale nakonec se mi to nějak vykouřilo 🙂 tak teď nevím, zda mi ta dovolená propadne nebo jestli mi jí může zaměstnavatel proplatit. Jinak smlouvu v práci jsem měla na dobu určitou a to do září 2015. Ale teď tu čtu, že bych měla mít odpracováno 270 dní, což já neměla. Pracovala jsem od června - října 2014. Děkuji za rady...

veronika182
14. kvě 2015

@samanta001 podle toho, co jsem četla v instrukcích v práci, tak pokud si ji nevybereš hned po MD, tak propadá

veri0007
14. kvě 2015

@samanta001 na tohle bych se spíše zeptala @j.a.n.i , ta je v tom sběhlá a rozumí tomu😉 Jestli jsi ale na mateřské, tak ty dny odpracované máš, ale je potřeba rozlišit mateřskou a rodičák😉 Jinak to s dovolenou stejně nemá co dělat. O výbě dovolené si u zamstnavatele musíš požádat sama a vybírá se před tím, než jdeš na rodičák (po případné mateřské) nebo až po rodičáku, ale vzhledem k tomu, že máš dobu určitou, tak asi jedině před rodičákem? Ale nevím, jen usuzuju dle mé logické úvahy😉

vera20
14. kvě 2015

@samanta001 Ahojky, jsem na tom téměř stejne jako ty, 1.října 2014 jsem nastoupila do nové práce a od 22.ledna 2015 jsem na neschopence a mě taky řekla doktorka že nárok na mateřskou(což jetěch 28 týdnů) je, že musíš mít odpracováno 270 dní, a když jsme na neschopence tak je to bráno jako když chodíme do práce, takže si to odpracováváme.

a s tou dovolenou ženy, je to tak, že když jsem na neschopence a mám jště do konce roku 20 dní dovolené tak jedna z možností jak si ji vybrat je ta, že neschopenku ukončím o 20 dní dříve než bych šla na mateřskou a abych těch 20 dní pokryla tak si na tu dobu vezmu těch mých 20 dní dovolené?

samanta001
14. kvě 2015

Děkuji, za všechny rady. Zkusím zavolat na mzdové a domluvit se... Chtěla jsem být jen aspoň trochu v obraze, abych nevypadala jako úplný blbec, že nevím oč jde 😉
@vera20 je to jak píšeš, neschopenku ukončíš dřív a tu dovolenou si vybereš, taky jsem to tak chtěla udělat, ale nakonec jsem měla jiné starosti a tohle se mi úplně vykouřilo 😒

j.a.n.i
14. kvě 2015

@samanta001 Požádej o čerpání tak aby ti dovolená navazovala na konec PPM, to ti musí umožnit.