Z čeho se počítá mateřská? Jsem na ÚP, v ochranné lhůtě

lenka9120
9. říj 2014

Dobrý den, z čeho se mi bude počítat mateřská, když ted jsem na pracáku a beru podporu, ale jsem v ochranné lhutě 180 dnů a vše spňuji. Termín porodu mám 7.unora, tedy bych měla nastoupit koncem prosince na matěřskou.

scruffy
9. říj 2014

Já to mám stejně jako Vy a bude se to počítat normálně z platu u předchozího zaměstnavatele, tomu pak taky pošlete papíry s žádostí o mateřskou, on tam vyplní Vaše příjmy a zašle na Správu sociálního zabezpečení.

lenka9120
autor
22. říj 2014

@scruffy Dobrý den🙂 mohu se ještě zeptat a kdy mám tak zhruba podat ten papír od lékaře? mohu i předcasne si to vyridit? mi vychází ze bych mela nastoupit na mateřskou 28.12.(6 týdnů před porodem), můžu si o ten papír požádat doktora už na začátku prosince? abych to všechno stihla? Děkuji za odpověď

vilibalda
22. říj 2014

@lenka9120 nemůžeš si to podat dřív, protože pokud bys porodila dřív, hned nastupuješ na mateřskou. Byl by v tom zmatek, kdybys v půlce prosince podala papír, že mateřskou máš od 28.12. a pak na štědrý den porodila. Doktor by ti snad ten papír mohl dát i na začátku prosince, ale dřív si to vyřídit nemůžeš.

scruffy
22. říj 2014

Já nastupuji na mateřskou od 1.11., taky 6 týdnů před porodem a doktor mi ten papír dal teprve teď a dnes ho posílám do práce, dřív mi to přijde zbytečné, stejně mateřskou za listopad dostanu až v prosinci.

lenka9120
autor
22. říj 2014

aha už to chápu, ale akorát musím dát zas pracáku potvrzení o tom že budu pobírat PPM.A chtějí to už 15.12. aby se mi stopla podpora, ale stejně to nechápu je to furt brzo a záleží vlastně kdy mi to doktor dá a pak teprv budu něco řešit takže pracák počká 😀 musím se nějak domluvit, pak jsou přeci jen svátky atd.

lenka9120
autor
22. říj 2014

@vilibalda to je pravda s tím předčasným porodem, kdyby se něco stalo já už to měla napsaný tak pak jsou zmatky...děkuji za vysvětlení🙂

mishell56
26. pro 2014

Dobrý den, mám také dotaz pokud mohu...1.12. 2014 jsem nastoupila do zaměstnání, krátce po nástupu jsem šla na neschopenku. Mám smlouvu na dobu určitou, která by měla vypršet 30.4. 2015. Jsem nyní v 17tt a termín mám vypočítaný na 10.6.2015. Můj první dotaz se vztahuje na mateřskou dovolenou, z čeho se mi bude počítat. Druhý dotaz se vztahuje na příspěvek na bydlení, s přítelem nejsme svoji, ale samozřejmě v rodném listě uvedený bude. Jen nevím zda budeme mít nárok, jestli se průměr bude brát jen z jeho platu, nebo i s mé neschopenky a tak...díky za odpověď