Výpověď od agentury práce v těhotenství

verusa110
19. zář 2018

Ahoj všichni…Potřebovala bych poradit…Právě jsem ukončila nemocenskou a odevzdala žádost o mateřskou. Pracovala jsem přes agenturu u jedné automobilky. Smlouvu mám na hlavní pracovní poměr do konce října, termín shodou okolností stejný den…Když jsem odešla na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství, chtěli po mě, abych jím podepsala ukončení pracovního poměru dohodou. To jsem odmítla a dál se o to nějak nestarala…Byla jsem v klidu až do dnešního dne, kdy mi přišel z pojišťovny dopis, že, přibližně od poloviny dubna, nejsem vedená jako zaměstnanec…Když jsem to četla, zůstala jsem jako opařená. Nedostala jsem žádné ukončení pracovního poměru, zápočtový list…Prostě nic…Navíc by to znamenalo, že nebudu mít právo na mateřskou a navíc bych musela zdravotní doplácet, protože jsem nevěděla, že bych se měla přihlásit na pracák nebo najít nové zaměstnání…Může vůbec dát agentura výpověď během nemocenské v těhotenství? Moc děkuji za reakce

miba10
19. zář 2018

@verusa110 ahoj, něco podobného řešila svagrova. Ale ta neměla smlouvu jako takovou, ale smlouvu o provedené práci.
Tys měla smlouvu na dobu neurčitou?
Jinak podle zákoníku práce §53 odstavec d) nesmí zaměstnavatel dát výpověď těhotné zaměstnankyni, nebo zaměstnankyni která čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.

anetka1701
19. zář 2018

Ahoj.

V první řadě - nestresuj 🙂 Zdravotní platit nebudeš muset a možná bude i mateřská. A teď k tomu jak to je...

Agentury mají ze zákona dovoleno dávat smlouvu doslova "po dobu dočasného přidělení". Znamená to, že přidělení může "klient" zrušit kdykoliv - tedy i když jsi těhotná na neschopence. Nicméně, po dobu neschopenky za tebe platí nemocenské pojištění stát. Tedy, stačí doložit na pojištovnu neschopenka (kopie, nebo někdy stačí jen zavolat), případně potvrzení od lékaře a jsi v pohodě a nic platit nemusíš.

Na mateřskou budeš mít nárok, pokud jsi v ochranné lhůtě. Ta je 180 dní (to by stačilo), NEBO maximálně tolik, kolik trval pracovní poměr. Jak dlouho jsi tam (před ukončením v tom dubnu) pracovala? Jestli aspon 6-7 měsíců, nárok na mateřskou by být měl.

priefi
19. zář 2018

@verusa110 a neukoncili nahodou pracovni pomer ve zkusebni dobe?

antoinet
19. zář 2018

@anetka1701 hele sice zaměstnance přiděluješ na dobu, kdy ho požaduje klient, ale pro něj je závazné, jestli má smlouvu a když je po zkušebce, nemůžeš ho vyrazit kdykoliv, ne? Takový případ jsme měli, zaměstnanec dohodu nepodepsal, ve zkušebce už nebyl, tak mu agentura musela posílat mzdu, i když klient ho už nechtěl a neplatil za něj. Ale jsem na mateřské už 5 let, tak za to nedám ruku do ohně.
To s tou neschopenkou souhlasím.

anetka1701
19. zář 2018

@antoinet dělala jsem tři roky konzultanta v agentuře. Bohužel je to přesně jak píšu :( Taky jeden z důvodů proč jsem při první příležitosti zdrhla - lidi šli vyhodit třeba po roce práce ze dne na den :(

antoinet
19. zář 2018

@anetka1701 já jsem zdrhla na mateřskou🙂 Ale pamatuju si, že pokyn pro nás bylo vždy vyjednat se zaměstnancem zkrácení doby určité (dohoda by ji poškodila na pracáku) s příslibem přednostního umístění jinam.
Ale zakladatelka má minimálně právo na informace a zápočťák.

anetka1701
19. zář 2018

@antoinet tak to každopádně. Agentura uzavírá smlouvu, a to doslova "na dobu určitou po dobu dočasného přidělení k ....." - a na každou pozici spešl. To znamená, že pokud klient (písemně) zruší dočasné přidělení, automaticky končí a smlouva končí úplně stejně, jako by byla uzavřená například do konkrétního data... NICMÉNĚ zaměstnavatel měl být povinnen v době pracovní neschopnosti písemně doručit "ukončení pracovního poměru dobou určitou" - a to s dodejkou. Ve chvíli doručení dodejky (a na to pozor) teprve pracovní poměr zaniká. Pokud by kvůli tomu neměla vyjít mateřská, tak se na tom dá točit. Na druhou stranu, pokud byl pokus o doručení, dopis se vrátil a zaměstnavatel na to má důkaz, tak je to smůla :(

verusa110
autor
19. zář 2018

@miba10 Smlouvu na dobu určitou...Do konce října...

anetka1701
19. zář 2018

@verusa110 jaká agentura? Mohla by jsi mi prosím vyfotit ten kousek smlouvy kde je doba trvání pracovního poměru?

verusa110
autor
19. zář 2018

@anetka1701 V tom případě však nebudu mít těch 270dní...Jinak...Ve smlouvě jsou podmínky, kdy mě mohou propustit před ukončením smlouvy, ale o nemocenské či těhotenství tam zmínka není...

verusa110
autor
19. zář 2018

@priefi Ne...Byla jsem tam zaměstnána 6 měsíců...

verusa110
autor
19. zář 2018

@anetka1701 Ve smlouvě nic takového nemám, takže bude-li to třeba, budu to řešit s právníkem...

anetka1701
19. zář 2018

@verusa110 tak to ani nesmí být... 270 dní se počítá i s neschopenkou - je to doba účastni nemocenskýho pojištění... Pokud jsi pracovala před těhotenstvím, tak jsi v pohodě.

verusa110
autor
19. zář 2018

@antoinet Ale kdyby mi to, jak píšeš, platil stát, tak by se to nepočítalo...Jinak...Jak jsem již psala do dotazu, přeci mě ani agentura nemůže propustit, aniž by mi dali vědět, aniž by mi dali nějakou smlouvu o ukončení pracovního poměru a zápočtového listu...Nebo snad si i tohle mohou dovolit?

verusa110
autor
19. zář 2018

@anetka1701 Jinak...Před těhotenstvím jsem byla bohužel delší dobu nezaměstnaná...Nemohla jsem sehnat práci...Těhotenství bylo neplánované a já samoživitelka...To nevím, co bych dělala, kdybych mateřskou nedostala...Zvláště, když vím, že jsem měla možnost nastoupit do práce, kde bych mohla být i s těmi problémy...Ale protože jsem měla celou dobu za to, že jsem zaměstnaná, neřešila jsem to...

verusa110
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
verusa110
autor
19. zář 2018

@anetka1701 Poslala jsem ti to do pošty...

lnk84
20. zář 2018

Zkuste vzít vše co k tomu máte a zajít na úřad práce, měli by Vám s tím poradit. Pokud byste měla opravdu smlouvu na dobu určitou, mohli by jí ukončit až v tom říjnu, ale i tak by Vám poslali potvrzení o ukončení pracovního poměru a zápočtový list. Možná tu dohodu o ukončení pracovního poměru podepsal někdo za Vás..

verusa110
autor
20. zář 2018

@lnk84 Jak to myslíte někdo z nás? I kdyby, to mohu přeci podepsat jen já, ne?

lachtanice86
20. zář 2018

@verusa110 doporučuji jít na inspektorát práce a řešit to. A za vás jako že to někdo zfalšoval. A nějaký dopis nebo něco se vám doručit nesnažili?

verusa110
autor
20. zář 2018

@lachtanice86 O ničem nevím...Žádný lístek jsem ve schránce nenašla...Takže buďto to neposílali doporučeně a pošta to ztratila, nebo je chyba v pošťákovi, nebo nic neposílali...

lnk84
26. zář 2018

@verusa110 Myslím, jestli to nepodepsal někdo z agentury za Vás, nebylo by to legální, ale u agentury by mě to příliš nepřekvapilo..

verusa110
autor
28. zář 2018

@lnk84 Už to řeší právník, tak už se tím nějak nebudu zatěžovat...Za chviličku budu rodit, tak se nepotřebuji stresovat...

borecek45
7. čer 2019

Dobrý den jsem pod agenturou a mám dna dobu určitou smlouvu ,ale byla jsem ve zkušební době ,a podepsala jsem jím výpověď ,jak mám postupovat .Jsem těhotná .děkuji za odpověď

verusa110
autor
13. čer 2019

@borecek45 Spojte se s nějakým právníkem, jestli se dá něco dělat...Podle mě, pokud jste byla ve zkušební době, mohou Vás vlastně vyhodit ze dne na den, ať už se jedná o agenturu nebo ne...Jinak nevím, proč jste jim tu výpověď podepsala...To mohla být velká chyba...Po mně to také chtěli, ale já razantně odmítla...

teeerez
14. čer 2019

@borecek45 pokud jste ve zkusebni dobe + podepsala jste dohodu o ukonceni, tak se toho uz neda moc delat.

@verusa110 z pravni zvedavosti - jak to dopadlo u Vas?

nita1984
14. čer 2019

@borecek45 ve zkušební době se nedá dělat nic. Tam je možné zrušit PP bez udání důvodu. Takže jedině najít jinou práci nebo jít na ÚP.

borecek45
15. čer 2019

Dobrý den tak jsem udělala velkou chybu ,že jsem jím to podepsala ? Ale já se tam pak nechci vracet mě de jen o to jestli mě budou vyplácet do porodu peníze nebo jak to je .děkuji za odpověď

verusa110
autor
15. čer 2019

@borecek45 Do porodu ano, pokud budete, resp. jste na nemocenské...Já to tak měla...Problém je v tom, že nejspíš nebudete mít nárok na mateřskou...