Výpověď během RD a nárok na další mateřskou. Poradíte, prosím?

evulle90
16. pro 2020

Ahoj, může mi prosím dát zaměstnavatel výpověď během RD? Výpovědní lhůta mi poběží teď od ledna ale RD mi končí až v červenci. Je to z důvodu organizačních změn ale tak nějak jsem si myslela, že musí s výpovědí čekat až dokud mi neskončí RD. Planujeme s manželem ještě jedno dítě ale pokud mi teď ukončí smlouvu nevím jestli budu mít pak zase nárok na mateřskou. Popř. Nevíte o někom kdo se zabývá pracovním právem a byl by mi ochotný poradit třeba i za nějakou drobnou úplatu? Děkuji za rady

pinkyy
16. pro 2020

Resim ted uplne to same, akorat nejsem na RD, ale na neplacenem volnu. Vsude jsem se docetla, ze na MD a na RD te vyhodit nemuze, jsi chranena. Muze ti dat vypoved az od toho cervence.

bassetlady
16. pro 2020

Záleží jak dlouho jsi na RD, nicméně pokud je to výpověď ze strany zaměstnavatele, měl by být nárok na odstupné.

maaaadlaaaaa
16. pro 2020

Bohužel kvůli organizačním změnám je to možné, ikdyž jsi na RD, ale určitě to bude za nějakých podmínek.

j.a.n.i
16. pro 2020

@evulle90 záleží o jake organizacni zmeny jde, zkus to upresnit.

j.a.n.i
16. pro 2020

@pinkyy to neni tak uplne pravda, jsou situace, kdy muze i na RD.

evulle90
autor
16. pro 2020

Dočetla jsem se, že může být výpověď i v době RD pokud se ruší pobočka či úsek.
Nárok na odstupné sice mám ale pokud teď otěhotním a nebudou mi držet místo tak nevím zda budu mít nárok na mateřskou 🤔.
Navíc mi sice došel dopis o výpovědi ale nikdo po mě nechce nic podepsat. To by přece měli chtít ne?

j.a.n.i
16. pro 2020

@evulle90 na výpověď tvuj podpis nepotrebuji, staci, když to prokazatelne doruci. A jinak po konci pp narok na ppm mit nebudes, když nejsi jeste tehotna to bys pri konci pp musela byt cca ve 3 mesici.

pinkyy
16. pro 2020

@evulle90 muzu se zeptat, co je to za zamestnavatele?
@j.a.n.i no co jsem cetla, tak kdyz treba firma zkrachuje, ale z org. duvodu ne, ale i tak bych si to overila nekde u pravnika no 🤔

bassetlady
16. pro 2020
evulle90
autor
16. pro 2020

@bassetlady toto jsem četla a z toho si právě myslím že by mě vyhodit neměli jelikož můj úsek neruší. Jen to změnili organizačně že se tam nestřídají 2 lidi ale je tam jen jeden. Ale nejsem právník tak nevím zda si to vykládám dobře

evulle90
autor
16. pro 2020

@pinkyy česká pošta

j.a.n.i
16. pro 2020

@pinkyy No, může to být i z organizačních důvodů, pokud se třeba ruší oddělení nebo stěhuje. Pro pouhou nadbytečnost to nejde.

pinkyy
16. pro 2020

@evulle90 jsem si to myslela 🙂 a mela jsi smlouvu na dobu urcitou? Me teda od posty jeste nic neprislo, ale taky se toho bojim 😬

evulle90
autor
16. pro 2020

@pinkyy mě to přišlo v pondělí. Jako mě by to normálně nějak extra nevadilo kdybychom nechtěli ještě miminko. Mít mateřskou nebo nemít je docela dost rozdíl

evulle90
autor
16. pro 2020

@j.a.n.i takže by s mojí výpovědi měli počkat do července pokud to je takto. Zkusím si to ještě někde ověřit a pak budu volat personální.

evulle90
autor
16. pro 2020

@pinkyy jinak smlouvu jsem měla na dobu neurčitou

pinkyy
16. pro 2020

@evulle90 tak doufam, ze jsi alespon dostala odstupne 🙄 ja to nechapu, myslela jsem, ze posta vyhazuje, ze chce usetrit, pritom maminky na rodicaku je snad nic nestojej, tak proc vyhazujou je. Kazdopadne dej vedet jak jsi dopadla, klidne do sz

j.a.n.i
16. pro 2020

@pinkyy No, třeba protože vyhodit někoho, kdo aktuálně nedostává plat stojí 3 platy, čekat s jeho vyhozením do jeho návratu znamená, že těch platů bude potřeba 5-6.

kackakastanka
16. pro 2020

pokud neruší pracoviště, ani tvé oddělení, ale jen snižují stav, je to pro nadbytečnost a z toho důvodu te na RD vyhodit nesmí... a pokud by te chteli vyhodit pro nadbytecnost, tak az potom v tom cervenci a narok mas na 2+3 platy

evulle90
autor
17. pro 2020

@kackakastanka také si to myslím. Děkuji za potvrzení.

ajja87
17. pro 2020

@evulle90 zkus stránky aperio.cz,můžeš tam volat do poradny nebo psát ohledně právních vztahů, je to zdarma, ale pokud jim prispejes na chod poradny, tak se nezlobi... Už jsem tam několikrát psala

evulle90
autor
17. pro 2020

Tak jsem volala na personální. Když napíši dopis že s výpovědí nesouhlasím tak mi musí držet místo až do toho července. Ale když bych teď odešla dohodou dostala bych odstupné za cca 5 měsíců. Musím si to propočítat. Naštěstí paní na personálním byla velmi milá 🙂. Zkusím pak ještě zavolat na mzdovku abych věděla o jaké částky by šlo. Děkuji všem za reakce

kackakastanka
17. pro 2020

@evulle90 na odstupné máš nárok i pak, dostavas-li vypoved pro nadbytecnost, jsou povinni drzet dva mesice vypovedni dobu a tri mesice odstupne, od mesice nasledujiciho po datu narozeni tveho v te dobe trileteho ditete....

siocka
18. pro 2020

@evulle90 nemůžou ti dát výpověď, když si na RD. Ani z organizačních důvodu. Musejí počkat, až se vrátíš z RD a teprve ten den ti ji dají. Pokud pro tebe nemají práci, jsi na překážkách na straně zaměstnavatele za 100 % platu. Řešila sem teď stejnou situaci u sebe s právníkem. Na jejich výpověď odepiš, že není platná. Mrkni na stránky Aperia, tam to řeší. Zbytečně přijdeš o 3 platy k dostupnému ;)

j.a.n.i
19. pro 2020

@siocka Z některých organizačních důvodů ji dát mohou...

siocka
19. pro 2020

@j.a.n.i ne pokud je v ochranné lhůtě, což rodičovská dovolená je. Místo zrušit mohou, ale výpověď ji dají až se vrátí.

j.a.n.i
19. pro 2020

@siocka pokud se treba stehuji, tak ji mohou dat výpověď i na rd