Stopnutí rodičovského příspěvku, mají na to nárok?

michalka_n
12. kvě 2016

Ahoj holky mám problém se socialku v cr. Narodilo se mi.mimi šla sem.tedy na.mateřskou a když sem si šla zažádat o rodičovskou dovolenou na tři roky řekli mi že mi peníze stopnout dokud si neproveri zda nepobiram.rodicak v Německu (přítel.tam dělá -nežijeme spolu) oba já i přítel máme trvale pobyty v cr . mají nárok mi to na 4mesice stopnout? Jak se bránit? Myslela sem.že pokud v Německu nemám.pobyt nemám nárok na rodicak. Ale být 4 měsíce bez peněz není nic moc...

maqggienka
12. kvě 2016

@j.a.n.i
Nebude vědět?

j.a.n.i
12. kvě 2016

@michalka_n Ano, mají na to právo, protože v tomhle případě má peníze primárně vyplácet Německo, jelikož ten kdo z rodiny pracuje, pracuje tam.Ale jaký je přesný postup vyřizování nevím, zahraničí neumím. A jak se bránit, nejspíš co nejdříve dodat požadované doklady...

sisstin
12. kvě 2016

@j.a.n.i ja tohle nechapu, proc ma penize vyplacet ten stat, kde pracuje chlap? Co on s tim ma spolecneho? Co kdyby byla samozivitelka? Mi to prijde postaveny na hlavu. Ja tohle resila v roce 2008, musela jsem donest ex obcanku a pracovni smlouvu a pak mi rodicak dali. Ted teda matce, pokud otec zije a pracuje v cizine rodicak nedaji a musi se to resit tam? Treba Slovensko zadne davky na dite narozene mimo SK nedava.

j.a.n.i
12. kvě 2016

@sisstin No, společného s tím má to, že jsou rodina a oblast zájmu rodiny se určuje podle toho pracujícího... Tak kdyby byla samoživitelka, tak otec dítěte není osobou posuzovanou pro rodičák, tak by se ji to netýkalo.

michalka_n
autor
13. kvě 2016

Ae když sem zaměstnaná v cr brala PPM tak proč bych měla čerpat z de co vím musela bych v de bydlet a partner tam nežije pouze pracuje. Jako nechapu tyhle úřady a ještě jim to trvá 4 mesice

sisstin
13. kvě 2016

@j.a.n.i ja celkove nechapu, proc by mel byt otec posuzovanou osobou pro rodicak a hlavne, pokud je matka obcan CR, pracuje v CR, tak proc by se to melo posuzovat dle otce. Fakt na hlavu postaveny. Asi jako ze ja jsem dva roky nemohla byt pojistena zdravotne v CR, bo jsem nevydelavala a ex je Slovak ze.

soyevita
13. kvě 2016

@sisstin Moje kamarádka je rozvedená,ex manžel pracoval v Německu,kde si o rodičák požádal,částka se nedá srovnávat s tou naší.V tu dobu už manželé nebyli.Musel doložit v Německu doklady a razítko z úřadu,že taky ani jeden z nich nic nepobírá.Takže na jednu stranu chápu,že se úřady zajímají.Buď se pobírá jen v Německu,nebo jen tady.
Nebude problém doložit doklady a příspěvek vyplatí zpětně,pokud nemají zažádáno v Německu

maggi
13. kvě 2016

A malá se narodila v Německu? Můj syn se narodil ve Francii, já jsem tam byla vdaná, pak jsme se rozvedli a odstěhovala jsem se zpátky a musela jsem doložit papír že ve Francii už nic nepobírám, takže jsem si musela ještě z Francie telefonicky vyžádat, aby mi ten papír poslali a pak se to muselo přeložit do češtiny. A peníze mi pak vyplatili zpětně. Ale pokud tys byla zaměstnaná v ČR a pobírala i mateřskou tady, tak je to trochu divný.

soyevita
13. kvě 2016

@maggi Dítě se tam nemusí narodit,ani pobývat.Stačí,když tam pracuje jeden z rodičů

j.a.n.i
13. kvě 2016

@sisstin Třeba protože je člen rodiny a rodič toho dítěte, úplně stejně jako matka...

kika_21
13. kvě 2016

Společně posuzované osoby. Mně se totéž stalo, když se na úřadě ztratilo dceřino potvrzení o studiu. Neměla jsem tenkrát nic-ani rodičák, ani přídavky , ani na 1 z 5ti dětí. A to jsem potvrzení odevzdala hned v září-toto bylo koncem října.Přeji, ať se vše rychle dá do pořádku. 😉

astyna
13. kvě 2016

Sousedka s tím měla podobné problémy - její manžel jezdil kamionem po Evropě, dělal pro nějakou nizozemskou firmu se sídlem v ČR, ALE pracovní smlouvu měl napsanou pod tu domovskou firmu, takže de facto pracoval pro Nizozemí. Což úřady víc zajímalo než to, že bydlí v ČR, kde platí nájem, jídlo, hypotéku...

sisstin
13. kvě 2016

@j.a.n.i ja zila v tom, ze RP nalezi matce ;) pro me uplne nesmyslny pravidla totalne...

sisstin
13. kvě 2016

Se v podstate CR zbavuje povinnosti vyplacet plosnou davku ceske zene na ceske matce a hazi to na jiny stat, se kterym nema nic spolecneho..,

sisstin
13. kvě 2016

Na ceske dite tam samozrejme melo byt...

soyevita
13. kvě 2016

@sisstin Co si budeme povídat,veškeré dávky se tu ve velkém zneužívají a bylo moře případů,kdy se čerpalo ve více zemích.Teď už je to složitější.
Chápu,že slušného člověka to naštve a přijde mu to na hlavu.

j.a.n.i
13. kvě 2016

@sisstin Tak to žila ve špatné představě, rodičák náleží jednomu z rodičů dle jejich dohody... a ČR se ničeho nezbavuje, pouze jedná v souladu dohod evropských států... a není pravda, že by ten stát s tím neměl nic společného, jemu jdou daně za práci druhého z rodičů a tedy má primárně dávky vyplácet on.

sisstin
13. kvě 2016

@j.a.n.i ja kvuli tomuhle nemohla resit PNP, tady by mi ho nedali, protoze dle toho uzasneho eu zakonu me nepojistili a na SK nas poslali do rite, ze oni nic na ceske dite vyplacet nebudou. A znam nas vic, jedna pani lezaka a je s nim doma zadarmo diky tomu...

sisstin
13. kvě 2016

Jinak SK kvuli tomu dostalo od EU pokutu, ale i nadale to nezmenili, veskere davky podminuji trvalym pobytě v jejich zemi...

sisstin
13. kvě 2016

A to jsem mohla byt rada, ze v tom 2008 mi ten RP dali, byt to jak ted, tak jsem doma zadaco celou dobu, ex by ten RP na ceske dite nedalu.

sisstin
13. kvě 2016

Co jsem si diky tomu migracnimu zakonu uzila bych nikomu neprala, cely zivot tu ziju, pracuju a odmitli me na dva roky pojistit, i kdyz jsem si to zdravotni chtela hradit sama, fakt hnus fialovej. To, ze jsem si vse musela zjistit sama, zadala o radu u ombudsmana atd. ani nemluvim :/

verena
13. kvě 2016

@michalka_n Já tomu nerozumím, ale nechceš si teda zjistit, co by obnášelo si o rodičák fakt požádat v tom Německu? Třeba by to šlo, když to úřad napadlo. A peníze by asi byly úplně o jiným 😉

karlajasmine
13. kvě 2016

@sisstin tak to zni ale jako problem se Slovenskem, ne s Ceskem.. ono obecne kdyby lide davky nezneuzivali, tak by se nemuselo nic proverovat.. ale staci si i tady na konikovi precist ty vsechny prispevky typu ''Holky, kdyz nenapisu pritele do rodneho listu, dam si trvaly pobyt k babicce a on k dedeckovi, a budeme predstirat, ze spolu nejsme, dostanu porodne a prispevek na bydleni??'' atd...

sisstin
13. kvě 2016

@karlajasmine jo, ono je to kvuli tomu, ze se migrovaly zensky s detma z "horsich" zemi, zde byli pojisteni a chlap zustal doma a posilal penize. Blby je, ze jaksi se to tyka i lidi, kteri nikam nemigrovali :/

sisstin
13. kvě 2016

Kdyby ta komunikace mezi zememi aspon fungovala, v dnesni dobe Internetu atd. Ale 4m? Pro nekoho to muze byt pomalu likvidacni na tu dobu. Ne kazda domacnost ma rezervu na nekolik mesicu ze...

gepe
13. kvě 2016
chris_n
13. kvě 2016

@gepe já už paní odpovídala jinde ve fóru. Dle mě na to nárok maji

chris_n
13. kvě 2016

@sisstin ano. Já takhle brala půl roku německý řidičák a pak zase cesky

chris_n
13. kvě 2016

@sisstin čr se ničeho naznačuje. Jedná podle mezinárodních smluv.

chris_n
13. kvě 2016

@verena nebyly. Když tam nepracovala. Měla by 300€ měsíčně do roka dítěte a pak konec a zadat o český rodicak