Spadá tato činnost do švarc systému?

danota22
25. čer 2024

Dobrý den, napíšu to vše podle pravdy. Pracuji zatím na DPP už mnoho let jako tazatelka ve výzkumu trhu a veřejného mínění. Pracuji pouze z domova, nikdy jsem nemusela být osobně ve firmě, každé školení na projekt probíhá online, to se naučím, vypíšu si body co říkat, čemu se vyhnout, kdo je zadavatelem průzkumu atd. Tento rok mám pouze jednu DPP a výdělek každý měsíc jsem měla maximálně 10000kč, mám podepsaný růžový papír a tak je těch 10000kč čistých. Mám možnost tuto práci dělat na IČO. Pořád přemýšlím nad tím, jestli tato činnost spadá do švarc systému. Pokud si založím živnost tak už v tom pojedu, tak se chci správně rozhodnout. Byla by to volná živnost. Podepsala bych rámcovou smlouvu o dílo. Teď budu psát jako že už živnost mám. Do švarc systému nepatří to, že pracuji pouze z domova jako samostatná jednotka na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. Používám vlastní pracovní nástroje čili svůj počítač, headset, platím si své energie, internet, nemám skoro žádné výdaje, tak bych tento rok uplatnila roční výdajový paušál 60%, podnikala bych jen 6 měsíců. Jelikož jsem měla pouze jednu DPP do 10000kč měsíčně, tak toto uvádět nemusím v daňovém přiznání, jde o to, že se musí od 1.7.24 hlásit na OSSZ všechny DPP a pro koho to je a kolik tam daná osoba vydělá. Pokud se rozhodnu pro IČO tak mám šanci jen teď, pak už to bude mít OSSZ v systému a bude automaticky už jen z tohoto důvodu padat podezření na švarc systém. Takže pokud podnikat, tak jedině od 1.7.24. Náplň mojí činnosti budou telefonické služby a ostatní služby jinde nezařazené a výzkum v oblasti společenských věd, těžko to bude konzultační činnost - ta je asi prováděná jen osobně. Budu muset najít dalšího objednatele ( odběratele) což bude další výzkumná společnost, už vím i která a fakturovat tak 2 společnostem. Uvažuji ještě že bych fakturovala 3-4 společnostem ale to už by byl mystery shopping, tak nevím jestli tohle je švarc systém. Pokud jde o živnost pro hlavního objednatele ( odběratele ) tak jde o to, že se jako tazatel přihlašuji do systému, kde vidím dobu, čas který jsem odpracovala který den, kolik hodin a kolik jsem vydělala, nevím jestli by bylo dobré navrhnout objednavateli abych tam tento systém neměla, máme to všichni tazatelé, ale představa, že Inspekce práce může přijít ke mě domů jako do sídla podnikání a vidět co přesně dělám na počítači a jak to funguje, tak to vyhodnotí jako švarc systém, protože je tam, že pokud je práce vykonávaná jménem zaměstnavatele, já jako tazatelka se představuji respondentům svým jménem a zároveň vždy musím při každém hovoru zmínit jméno společnosti - tímhle by to byl jasný švarc systém. Pracuji kdy chci, ale tím, že se přihlašuji do online systému, tak můj objednavatel vidí, kdy jsem pracovala a za kolik, takže ta kontrola z jeho strany je, když má možnost to vidět, pak taky se může člověk dohadovat, jestli mu tam chybí něco v systému, např. je překážka na straně objednatele, firemního serveru a jede technická přestávka, kde se započítává doba a je za to nějaká jasná částka podle minut jak dlouho ta TP je. Můžu se přihlásit do práce kdy chci, ale musím pracovat podle pokynů objednatele, protože je nějaký projekt a zadavatel to nějak chce, tak se musí dodržovat co chce třetí strana, někdy si ale člověk a čím dál častěji může přizpůsobit formulace, aby to odsýpalo a udělal se správný počet úspěšných hovorů, který je vždy vyžadován zadavatelem. Vím co říkat, pokud budu mít kontrolu z Inspekce práce, ale jim jde o to, jak daná činnost reálně probíhá, ne o to jak to správně vysvětlím, abych se vyhnula podezření. Samozřejmě znak nadřízenosti a podřízenosti tam je, když jde o projekty které si zadala třetí strana a objednatel kterému fakturuji to vyžaduje, aby to bylo splněno. Dále se dělají pravidelné odposlechy, jestli my tazatelé děláme svou práci správně, ale to musí být u telefonických hovorů vždy a všude. Tak co s tím, bojím se, že to je švarc systém. Četla jsem si o tom už strašně moc a pořád jsem na pochybách. Jako DPP mám hodinovou mzdu+odměny za dotazníky. Když budu OSVČ, tak co vím, bude to fungovat stejně. Já sice můžu říct Inspekci práce, že pracuji na smlouvu o dílo, mám dohodnutou odměnu s odběratelem a odměna se liší, za každé dílo je to jinak, ale pochybuju, že když budu fakturovat každý měsíc a i když se budu snažit, aby to bylo v jiné dny, tak tam asi na faktuře bude stejný nebo obdobný typ činnosti. ( Ještě jsem nikdy nepodnikala, ani tím pádem nefakturovala ) Už jsem si zjišťovala co k podnikání patří, ale bojím se, že budu dělat nelegální práci. Nikdy jsem neměla problémy se zákonem a potřebuji mít dál čisté svědomí. Vím co mám říkat, aby na mě nepadl stín pochybností zda jde o švarc systém, ale co když Inspekce práce přijde ke mě domů do sídla společnosti a vyžádá si abych předvedla, jak moje živnost v praxi funguje, tak to podle mě vyhodnotí jako švarc systém. Chodí Inspekce práce domů do sídla firmy k živnostníkovi a může se toto reálně stát? Jestli ze zákona je to Inspekci práci dovoleno a reálně v praxi se to děje? Fakt nevím, jak se rozhodnout a červenec se blíží. Nechci obcházet systém, ale v současné době je to jediná práce, kterou můžu dělat a taky potřebuji nahonit roky do důchodu. Byla jsem dost dlouho na DPP a je nejvyšší čas, jak ty roky dohnat a jako OSVČ si budu taky platit povinné odvody na sociální pojištění, tak z toho musí jít roky do důchodu. A za jak dlouho asi po začátku podnikání mi přijde předvolání Inspekce práce ke kontrole? Četla jsem, že někomu to přišlo za 2 roky a něco, ale určitě je to různé. Když Finanční úřad uvidí předměty činnosti podnikání a že fakturuji minimálně 2 objednatelům tak nebudu hlavní podezřelá ze švarc systému asi? Ale jen o tom nahlas přemýšlím, ještě jsem se nerozhodla. Budu moc ráda, pokud mi odpovíte, moc předem děkuji za názory. Opravdu se nechci dostat do problémů a celý život žiji podle zákonů a potřebuji mít dál čisté svědomí a touhle činností si nejsem jistá, jestli se to dá vyhodnotit jako švarc systém.

radecka1
25. čer 2024

@danota22 Řekla bych, že spadá. Nebudeš sama koho se snaží přimět k podnikání. Zde si můžeš počíst: https://www.novinky.cz/clanek/finance-zamestnav...

radecka1
25. čer 2024

@danota22 Na druhou stranu si nemyslím, že budou mít čas to řešit. Řešením by bylo mít více odběratelů.

danota22
autor
25. čer 2024

Já se právě obávám, že budou mít čas to řešit, není pro mě řešením věřit, že na nic nedojde, naopak potřebuji vědět do čeho jdu a co vše se může stát. Já tento dotaz psala ještě na právní poradnu a ani ťuk od nich. Na Inspekci práce napsat nemůžu, jestli je to švarc systém, akorát na sebe upozorním a budou se zaměřovat na podnikatele, co mají jako činnost tohle, ale nevím kde jinde dostanu jasné odpovědi. Ono spíš to bude o tom, že celou dobu budu v nejistotě. A taky když to vyhodnotí jako švarc systém, tak mi ani nezapočítají ty roky do důchodu? Jako že to bylo neplatné ty roky? To asi ne, když budu odvádět pravidelné zálohy na sociální pojištění. Spousta lidí takto podniká, asi nemají strach nebo co, zeptat se těch co to mají na živnost nemůžu, stejně bych nedostala relevantní odpověď. Více odběratelů mít budu, to se posnažím, ale stejně jsou tam ještě další znaky. A hlavní věc je, že neumím podvádět a nechci.

j.a.n.i
25. čer 2024

@danota22 Jestli to je Švarc nebo není, ti tak úplně neodpovím, ale jestli nemusíš pracovat od do a můžeš se na to třeba na měsíc vybodnout, tak to spíš nebude.
Ale chci tě upozornit na jinou ves a to, že když si uděláš zivnostak, tak ty letošní DPP samozřejmě do daňového.priznni dát musíš, když si u nich měla podepsanou slevu na poplatníka.

danota22
autor
25. čer 2024

Pokud se přesto rozhodnu podnikat, tak ten další rok bych se přihlásila k paušální dani, i když je to nevýhodné z hlediska povinných odvodů, ale nebudu muset podávat dańové přiznání, jen si budu schovávat faktury a budu mít podnikatelský účet, kde budu mít přehled příjmů. Nic jiného z administrativy není potřeba. Z tohoto hlediska je to velmi jednoduché. Jen jde o psychiku, vědět, že si nejsem jistá, jestli je to nelegální. Tak to nevím jaký to bude mít na mě dopad. A kdybych dostala pokutu 100000kč, tak to by byl masakr a tím bych musela podnikání ukončit. Takže z praktického hlediska mi jde o to podnikat alespoň 9 let abych měla roky do důchodu. A pokud za tu dobu nebudu nařčena Inspekcí práce že dělám ve švarc systému, tak radostně po 9 letech ukončím podnikání a budu z nejistoty venku. Nebo Inspekce práce prověřuje i zpětně podnikání když už podnikatel živnost ukončil?

danota22
autor
25. čer 2024

Daňové přiznání jsem vyplňovala a je to už dlouho, takže když tam napíšu i DPP za letošní rok i když jsem každý měsíc měla výdělek jen do 10 000 Kč tak musím spolu s DPP napsat i jméno zaměstnavatele pro kterého jsem na DPP pracovala? Nevím jestli se to povinně uvádí do daňového přiznání, podle mě logicky ano. Takže tím pádem je jedno, jestli podnikání začnu od 1.7.24 nebo až od 1.1.25. Protože budou vidět, že jsem nejdříve měla DPP pro zaměstnavatele a potom té samé společnosti budu měsíčně fakturovat a i když budu mít více odběratelů, kterým budu fakturovat, tak stejně tam bude podezření na Švarc systém, tak to jsem v háji. Jinak samozřejmě činnost podnikání kterou budu mít já jako podnikatel bude ta stejná činnost, jako má uvedenu jako hlavní předmět činnosti společnost které budu fakturovat. Tak to není outsourcing, ale legální subdodávka. A teď čtu, pracovníkovi na IČO může být udělena pokuta až 300 000 Kč pokud mu bude dokázán a bude obviněn ze Švarcu. Vidím, že je velice tvrdě trestána svoboda, kterou má podnikatel při práci z domu, zatímco když pracuje někde na pracovišti, kde musí být od do, tak je takový pracovník dost v pohodě. Ale pro mě je právě ta svoboda nejvíc.

j.a.n.i
25. čer 2024

@danota22 No, do dp zaměstnavatele neuvadíš, ale příkladas tam papír o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, kde samozřejmě název toho zaměstnavatele je.

danota22
autor
25. čer 2024

Teď jsem si tady přečetla od jiné přispěvovatelky na stejné téma že ona to má tak, že pracuje na HPP a k tomu má živnost, kde si občas vezme nějaké zakázky a fakturuje jediné firmě, kde je "nastenka" - tam si vybere úkoly co chce dělat, udělá je kdykoliv se jí to hodí, odevzdá a fakturuje hodiny, tak přesně takhle to funguje i tady. Nástěnka je dobré označení, jde prostě o systém, kde se člověk připojí a vidí co se právě dělá a vybere si na co se přihlásí a přihlásit se vůbec nemusí a může, ta volnost je tady obrovská, tohle nespadá do Švarcu.

danota22
autor
25. čer 2024

Ale zase spadá do Švarcu to, že tu nástěnku, ten systém je té společnosti, které se fakturuje.

danota22
autor
25. čer 2024

No ale logicky, jak jinak by se to mělo dělat, když jde o telefonické služby, jasně že odběratel musí kontrolovat náslechy tu práci dodavatele. Možná je to prostě na hraně, ale dá se to obhájit právě tím, že podnikatel pracuje z domu a vybírá si kdy bude pracovat, jen prostě se přihlašuje do systému, protože je to forma spolupráce se společností které fakturuje, když je to na dálku, tak musí být nějaký systém, přes který obě strany komunikují. Takže je tam tenká hranice, jestli je to Švarc nebo ne, ale obhájit se to dá a pak už samozřejmě záleží na konkrétním člověku, který je vyslán za Inspekci práce, aby Švarc odhalil nebo výsledkem jeho šetření bude, že to do Švarc systému nespadá.

merope
25. čer 2024

Nepročítám úplně celé, ale pokud jsi dosud dělala pouze na DPP a to do 10.000 měsíčně, tak pokud DPP vyměníš za fakturování a k tomu přidáš další 3-4 společnosti, tak to švarcsystém fakt není. To, že se představuješ jménem společnosti, to dělají třeba i finanční poradci a tam to opravdu snad ani nikdo za švarcsystém považovat nemůže (jedou provizně).

Jak dosud platíš sociální a zdravotní pojištění? Z čeho, pokud máš příjmy z DPP do 10.000? Spočítej si náklady a pokud se ti to vyplatí, tak směle do toho.

Obecně znakem švarcsystému je hlavně to, že fakturuješ pouze jednomu subjektu. Pokud máš 3-4 subjekty a střídáš, pro koho kdy děláš, tak to na švarcsystém fakt nikdo soudný uhrát nemůže. A hlavně teda ani si neumím představit, proč by o tom uvažovali.

danota22
autor
25. čer 2024

Celou dobu si platím zdravotní pojištění co mám DPP jako OBZP. Sociální pojištění se ze zákona u DPP platit nemusí, proto mi nejdou roky do důchodu. Sociální se platí pouze když má člověk HPP, DPČ nad 4000 Kč myslím a pokud podniká. Pak se dá platit dobrovolné důchodové pojištění až 15 let a to jen pokud daná osoba v předchozích 2 letech platila sociální pojištění. Jinak se dá dobrovolné důchodové pojištění doplatit i zpětně za dobu, kdy byla osoba evidovaná na Úřadu Práce a neměla nárok na podporu a za dobu studia na škole, ptala jsem se na to přímo odbornice, kde se tím zabývají a že platí i nedokončené studium na škole, dokončené a platí jak denní studium tak jakákoliv jiná forma studia, ale někde jsem četla že do roku 1996 se škola nepočítá.

danota22
autor
25. čer 2024

3-4 subjekty se posnažím abych měla, kterým budu fakturovat, ale vždy tam bude jeden ten hlavní, kde budu fakturovat nejvíce peněz a každý měsíc, to bych se jedině musela s nimi domluvit, že bych třeba měsíc nic nefakturovala a pak bych třeba měla 2 měsíce v jedné částce a ten měsíc bych vynechala, případně prostě bych měsíc úplně vynechala a nevydělala nic. Domluvit by se podle mě na tomto šlo, samozřejmě tyhle interní záležitosti bych Inspekci práci nevzpomínala. Zbytečně něco rozebírat a zaplétat se do něčeho.

mysh_me
25. čer 2024

Tak svarc system je, kdyz osvc pracuje pro firmu ve stejnem rezimu jako zamestnanec. Z teto logiky mi vyplyva, ze pokud bys delala to same co doted na zivnost, tak to svarc system je. Pokud ale budes fakturovat vice subjektum, tak to uz bys jako zamestnanec nemohla, treba vybrat si ze budes volat jen nektere projekty pro agenturu x a nektere projekty pro agenturu y, a tim je obhajeno proc jsi osvc. Klidne jedna faktura mesicne nekomu jinemu a nejsi ve svarcu. Samozrejme pokud bys mela odberatelu jeste vic, klidne obcas, tak pak jsi uplne na volne noze a ani zadne podezreni na tebe nepada… Za me je ten rozdil hlavne v tom, komu fakturujes a ze to neni jen jeden “zamestnavatel”.

craki
25. čer 2024

U toho posuzování je hlavně důležité, že se řídíš jejich manuály, jednas na jejich pokyny, používáš jejich systém, prostě jako v normální práci se šéfem.. jako je to hodně tenká hranice..

Takže tam tě nezachrání ani to, že bys fakturovala 2 společnostem...
Já třeba pracuju na HPP a v práci jsem byla za půl roku 2x

danota22
autor
26. čer 2024

To je těžké, ale spousta podnikatelů v jiných oborech např. ti finanční poradci se také řídí přednastavenými scénáři a přesto mohou být podnikatelé. Záleží potom na tom konkrétním člověku co bude zastupovat Inspekci práce jak to vnímá on. Pokud bude dávat důraz na to, že se řídím manuály, i když někde je větší volnost u projektu, tak těch projektů je hrozně moc a určité manuály tam jsou a musím se jimi řídit a do systému také pokaždé vstupuju a přihlašuju se na směny, takto to nesmím vůbec kontrole říct, ale okecat to jinak, nicméně pokud to bude člověk co bude dávat důraz na to, že se přihlašuji do systému předtím na DPP svého zaměstnavatele, tak smůla no. Ale na IČO tuhle práci nabízejí tyto společnosti už dlouho a nechápu tedy potom, že jim to prochází pokud by to bylo nelegální.

craki
26. čer 2024

@danota22 Tak nelegální je Švarc jako takový, jenže je to neuhlidatelne...

merope
26. čer 2024

@mysh_me Jenže ona teď dělá z domu a na DPP, což je něco dost jiného než zaměstnanec. Dost firem umožní dělat na DPP lidem, co nemají ŽL, ale kdo má ŽL, tomu ty činnosti normálně fakturuje - třeba lektoři. To je vlastně i pro @danota22 - třeba lektor jazyků se zapisuje na směny (rozvrh, kdy bude učit), jazykovka mu shání studenty, nemusí řešit tu administrativu kolem toho. A pak jí to normálně vyfakturuje. Koneckonců i taková účetní se domlouvá, kdy bude ve firmě + fakturuje firmě účetní služby každý měsíc. On je ten švarc taky takový v podstatě dost pitomě nadefinovaný, protože kdyby to bylo jak na Slovensku, že se švarc nevyplatí, tak to nikdo řešit nemusí. Navíc teda při změnách pravidel kolem DPP je asi nejlogičtější DPP přehodit na fakturaci - nikoli na zaměstnání. Jo a jeden i velký rozdíl, jak poznat, že to není zaměstnání, ale že děláš jako živnostník je, že si i domlouváš objem práce na daný měsíc - a každý měsíc to může být jinak. Ty jsi ta, co si to řídíš.

danota22
autor
26. čer 2024

Podle poslední odpovědi to Švarc systém není, já si vybírám kdy budu pracovat, nemám nic dané, přednastavené. Firma neumožňuje práci na DPČ ani HPP, ale já mám ráda volnost, takže bych HPP nechtěla, ale kdybych si mohla v téhle situaci vybrat, tak bych asi vzala HPP na nějakou dobu a pak přešla na živnost. Ale zkrátka ta volnost, že si vybírám kdy budu pracovat a kolik hodin, které dny a můžu to volně měnit, rozmyslet se, kdykoliv, tak to je pro mě obrovský bonus spolu s tím mít práci z domu, to je to nejlepší co mě mohlo potkat a vůbec mi nevadí, že si budu vše odvádět sama a budu se snažit mít vše v pořádku, je to podobné jako když jsem dělala přepis energií, taky jsem si to vše zařídila sama a už si to sedlo. V dnešní době, jak je vše možnost přes internet a nemuset nikam běhat a stát fronty, tak za mě je to obrovská paráda. Je mi jedno, že nejsem někde zaměstnanec a nemám žádné výhody jako odstupné, 13.plat, dovolenou, nepotřebuji nic, jenom když tuto práci budu moci dělat na IČO a ani mi nevadí, že budu mít co dělat, abych vydělala na povinné odvody a poplatky za byt, něco mám našetřeno, tak na jídlo a tak můžu brát z úspor a stačí mi takto podnikat nějakých určitých pár let abych měla roky do důchodu a zbytek bych přešla na dobrovolné důchodové a nemusela mít starost, jestli to je švarc nebo není, prostě bych podnikání ukončila a pak bych šla znovu na dohody. Jen nesmí zkrátit dobu dobrovolného důchodového pojištění. Ale oni jí právě prodloužili z původních 10 let na 15 let. Tak se tedy nemusím bát a můžu do podnikání jít? Já nemůžu být celou dobu ve stresu z toho, jestli mě Inspekce práce obviní ze Švarc systému, tahle činnost je dost psychicky náročná a musím být uvolněná a v pohodě. Ale vždycky jsou to jen ty začátky než člověk ty obavy shodí, já jsem dost splachovací a takhle funguju a je všechno v pohodě. Takže Lektor jazyků tuhle práci normálně dělá jako OSVČ a domlouvá si dny a má za to hodinovku. U DPP je tu hodinovka + odměny za dotazníky a pak se i u některých náročných projektů zvedá hodinovka, ale já Inspekci práce o hodinovce říkat nebudu, prostě jsem se dohodla s odběratelem na určité částce za provedení díla.

danota22
autor
26. čer 2024

Za mě by bylo nejlepší kdybych mohla fakturovat jen jedné firmě, ale co mám dělat, když pak padá podezření na Švarc, tak jsem nucena ať chci nebo ne přidat minimálně dalšího odběratele. 2 už by mohli stačit, ale samozřejmě 3 budou ještě lepší. Ono vydělat jen mluvením je dost náročné a ještě si brát další odběratele, ale holt je to tak jak to je, mě přijde že pro lidi není nic, že je vše proti lidem, jak obyčejným lidem zkomplikovat život co nejvíc. Stát by asi chtěl, aby ti co mají takhle práci na IČO raději skončili na UP, přitom já pokud budu podnikat, tak od nového roku se přihlásím k paušální dani a budu vesele přeplácet, ale mě to stojí za to, že nebudu muset podávat daňové přiznání, bude to výdělkově drsné, ale mě to za tu volnost stojí. Případně bych to vždy řešila ročním výdajovým paušálem. U nás je největší administrativní zátěž a nejmenší platy a jinak vše extrémně předražené a stále to stoupá. Každý rok bude vyšší paušální daň, už teď to extrémně zvedli z minulého roku, budou se zvedat koncesionářské poplatky, hledají co kde permanentně zvedat a lepší už to nebude, ale já s tím nic neudělám, takže zbytečné to řešit. Také si založím datovou schránku na fyzickou osobu, abych mohla živnost založit online na jednotném registračním formuláři, pokud mi jí tedy založí hned a potom, až mi přijde IČO, tak si založím podnikatelský účet v jiné bance. Dřív to asi nejde. Píše se, že se ručí u podnikání celým svým majetkem, ale u této činnosti nic nehrozí, tak se snad nemusím bát že přijdu o byt. To bych se musela bát permanentně všeho. Ale zase lepší vědět, jak to reálně je a co může hrozit než si namlouvat, že se nic nemůže stát a brát věci příliš lehce a nic neřešit. Já jsem dost opatrná a vždy se snažím mít vše v pořádku a nic nezlehčuji, nikdy jsem neměla problémy se zákonem a dál to tak chci. Jsem takový ten typ, co si vše hlídá a nic nezanedbává. Raději si vše přečtu 5 krát a ještě si najdu k tomu diskuze, abych věci viděla z různých stran. Ale zase člověk musí umět vše hodit za hlavu a zbytečně se nestresovat.

snehurka845
26. čer 2024

@danota22 Ahoj ,píšeš ,že zarobis asi 10000 na DPP.Ak pôjdeš na paušální daň,budeš odvádzať 6000.To sa Ti vyplatí,alebo Vam zdvihnú odmeny.

danota22
autor
26. čer 2024

Pokud bych šla od 1.1.25 na paušální daň tak tam se platí měsíčně 7 498 Kč - ale to je pro tento rok 2024, v roce 2025 to podle mě bude zase vyšší a tak to budou zvyšovat každý rok. Momentálně jsem z toho už na nervy a přemýšlím o tom, jestli do toho podnikání vůbec chci jít. Je to dost povinností a ještě mě bude kontrolovat Inspekce práce a je schopná mi dát pokutu 100 000 Kč. Upřímně mám toho už plné zuby. V tomto státě se prostě tvrdě trestá jakákoliv snaha o to svobodně vydělávat. Za ty nervy mi ta svoboda asi nestojí. Těch 10 000 Kč měsíčně na DPP kterou mám podepsanou tento rok do konce tohoto měsíce, tam mám 10 000 Kč jen proto, aby se neodvádělo měsíčně sociální a zdravotní pojištění, jinak se dá vydělat např. přes 20 000 Kč, ale každý měsíc tolik mluvení bych asi nedala. Samozřejmě na živnost hlavní bych se snažila vydělat co nejvíce, aby se mi to vyplatilo. Odměny nezvednou, je to náročná práce za málo peněz. Takže řehole, ale je to z domova. Jenže už mě to nějak přestává bavit, pořád nějaký stres a ještě se budu bát že mě OIP obviní z nelegální činnosti. Potřebuji cca 9 let kdy mi bude zaměstnavatel platit sociální, abych měla roky do důchodu. Tak jsem myslela, že to budu mít z téhle práce, ale láme mi vaz, že až bych podávala daňové přiznání, tak tam musím uvést příjmy ze závislé činnosti - z DPP, kde mám podepsaný růžovák a za tento rok jsem tedy na DPP v čistém vydělala 60 000 Kč - to bude za tento měsíc a prý to musím uvádět do daňového přiznání a tím pádem tam bude jméno společnosti, které bych fakturovala, takže se snažím zbytečně, padne na mě podezření ze Švarcu jen z tohoto důvodu a pokud bych podnikat začala od 1.1.25 tak na mě také padne podezření, protože se od příštího měsíce bude hlásit na OSSZ každá DPP a kolik tam člověk vydělá za měsíc. Takže bohužel, asi budu nucena si najít jinou práci alespoň na DPČ, ale nebudu mít tolik stresu a ještě se nebudu muset bát pokuty.

danota22
autor
26. čer 2024

Jinak já pracuji jen na sebe a něco mám našetřeno, takže přežiju těch 9 let, ale už se tím intenzivně zabývám dlouho a pořád mě někdo straší Švarcem a mám toho už plné zuby. Asi mi to za to nestojí, takové nervy a představa, že budu dělat zadarmo a ještě zaplatím tučnou pokutu, to fakt je na mě moc. Třela bych bídu s nouzí a makala jako šroub a nevadilo by mi to, ale to že tam hrozí že mě obviní z nelegální činnosti a ještě napálí mastnou pokutu a samozřejmě budu muset s podnikáním skončit tak to se mi vůbec nezamlouvá, to už je jiný level. Nějak už na to nemám nervy.

merope
26. čer 2024

@danota22 Hele, jak to popisuješ, tak bych se fakt pokuty, že by tě někdo podezíral, že tohle je HPP, docela nebála - když od nich nemáš ani minimální mzdu.

danota22
autor
26. čer 2024

Poslední věc je ta, že až bych podala daňové přiznání, tak tam bude uvedený výdělek za DPP, kde jsem měla čistých 10 000 Kč měsíčně po dobu půl roku, prý to musím uvést spolu s příjmem za živnost, DPP za prvních půl roku a dalších půl roku hlavní živnost a DPP už ne a tam zjistí, že fakturuji stejné společnosti, kde jsem měla DPP. Takže automaticky v tom budou vidět Švarc systém ?

danota22
autor
27. čer 2024

Děkuji moc za všechny odpovědi, moc mi to pomohlo. Faktem je, že mě nemůžou obvinit, že to je práce na HPP pro zaměstnavatele, když nebudu mít ani minimální mzdu a tu ze zákona musí mít každý na HPP. Raději už z toho stres mít nebudu a nějak se pak rozhodnu, když budu vystresovaná tak tím ničemu nepomůžu, odpovědí jsem dostala dost a vážím si to. Mám už i datovou schránku, tak když se rozhodnu pro ŽL tak to pošlu datovkou na jednotném registračním formuláři. Jen nedostat infarkt ze stresu :D. Navíc se stresuji zbytečně dopředu a možná na nic takového ani nedojde.