Přesun na ranní směny. Zkušenosti s žádostí?

misana155
4. zář 2020

Holky, je tu někdo kdo měl před těhotenstvím třísměnný provoz a žádal před návratem pouze rannní směny a byly jste vdané? Já mám třísměnný provoz a po návratu do práce chci zažádat pouze o ranní směny. Nicméně, u nás se ranní směny povolují jen matkám svobodným jak samoživitelkám tak i matkám, kteří žijí s partnerem ve stejné domácnosti, ale nesmí být oddaní. Nevíte někdo jak to je? Údajně to platí i pro oddané páry. My bychom se rádi vzaly, ale údajně by mi pak nepovolily ranní směny. Do práce jdu sice až za 2 roky, ale ptám se spíš kvůli té svatbě. Při nejhorším si zavolám do práce nebo se poradím s právníkem, pač u nás umí s člověkem pěkně vy*****t Navíc mi to příjde na hlavu to povolovat jen matkám co jsou sami. Přítel má taky na třísměnný děkuji za odpovědi 🙂

amazonkajanik
4. zář 2020

@misana155 proč by to mělo být na hlavu,že je to výhradně pro matky samozivitelky? Když je sama,tak logicky dítě do školky/školy odpoledne a v noci nedá,ne...

meronym
4. zář 2020

@misana155 Dle zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 241 odst. 2 zákoníku práce). Jinými slovy zaměstnavatel je povinen Vám umožnit ranní směny a dle zákona nemůže rozlišovat mezi vdanými a svobodnými zaměstnankyněmi.

@amazonkajanik Ale zakladatelka se přece ptá na rozdíl mezi vdanými/svobodnými s partnerem a tam je odlišný přístup opravdu na hlavu.

misana155
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
misana155
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
misana155
autor
4. zář 2020

@amazonkajanik bylo to myšlence tak proč jenom oni.. Nemam nic proti tomu. Stačí jen pořádně číst a ne si v tom hlavne dát svoje
@meronym ja zas nasla zákon, kde je napsané že musí ten zaměstnanec pečovat sám. Prave proto mě zajímal třeba názor vdanych.. Pac ne žít se jen kvůli tomu že nedostanu ranni směny je dost na hlavu. Nikoho na hlídání nemame

meronym
4. zář 2020

@misana155 V tom zakone je ale vycet nekolika moznosti, kazda z nich plati sama o sobe. Tj. 1. ten, kdo pecuje o dite mladsi 15 let, 2. tehotna nebo 3. ten, kdo prokaze, ze sam dlouhodobe pecuje o zavislou osobu - kazdy z nich muze zamestnavatele pozadat o upravu pracovni doby. Logicky ani nejde, aby nekdo splnoval vsechny ty pozadavky zaroven ;)

blondynka400
4. zář 2020

@misana155 jak už bylo napsáno, právně na to nárok nemají. Jestliže to někomu povolují, z provozních důvodů to tedy lze a u soudu by jsi to asi vyhrála. Je ale otázka, zda by se ti tam pak dobře pracovalo, za mne asi moc ne.... Osobně i chápu zaměstnavatele, proč to takto má, ono ve třísměnném provozu bývá fakt problém, když je část lidí jenom na jednu směnu a že se to snaží nějak korigovat. Jen nechápu,jaký je rozdíl, zda máte papír a nebo ne 😀

amazonkajanik
4. zář 2020

@misana155 já četla pořádně,jde o to,jak jsi to podala. Dělala jsem 3směnný provoz,měli jsme tam dvě,co dělali jen ranní a ještě k tomu pracovní dobu 7-15h,normálně byla 6-14h,páč školka otevírala právě od 6h. Ale byly na děti opravdu samy,ta jedna byla dokonce od bývalého fyzicky týrána. Jinak byla tam i kolegyně a též její manžel v jiné fabrice dělal na 3směny. Taky chtěla dělat ranní,ale bylo jí slušně vysvětleno,že ať to přenechá těm,které nemají to štěstí na chlapa,jako ona. S mužem se potkávali jen o víkendu,hlavní bylo,aby bylo o syna postaráno. Když se měla po mateřské vrátit,šla raději do fabriky,kde se jede jen 2směnný provoz

misana155
autor
4. zář 2020

@blondynka400 tak ono je to jedno s druhým.. Hlavne tím že jsem doma nám utíkají peníze i za dane..co si budem povídat... Samozrejme ne jen kvůli toho
@amazonkajanik to je sice fajn ale ono to prostě nejde kolikrat jinak udělat bohužel a kdyz mam smlouvu na neurcito a jsem tam nějaký pátek tak je asi jasné že se mi nebude chtít jinde pokud nemusim

blondynka400
4. zář 2020

@misana155 já myslela pro zaměstnavatele ohledně umožnění jednosměnneho provozu. Jinak je to každého věc,zda je pro svatbu nebo není.

misana155
autor
4. zář 2020

@blondynka400 jo takhle 🤣to je dobrá otázka, taky by mě to zajímalo 🤣

fidajana
1. říj 2020

@misana155 mohla bych se zeptat jak jsi dopadla umožnili ti ranní ? ...také budu řešit 🙂

misana155
autor
1. říj 2020

@fidajana ja to budu řešit až za 2 roky 😁

fidajana
1. říj 2020

@misana155 aha 😀 tak blbě čtu myslela jsem že to je aktuální hledám na netu 😀 tak uvidím