Přesčasy v práci v těhotenství

luj89
21. led 2017

Holky, vy ktere treba pracujete v kanclu, nebo proste nemate pracovni dobu od-do striktne danou, jak to delate, abyste nepracovaly prescas? Muj nadrizeny to neresi - pravdepodobne o tom zakonu ani nevi a ja porad bojuju s tim, jak nedelat prescasy 😀. Znate to, nekdy je clovek zabrany do prace nebo potrebuje ten ukol dodelat... Navic kazdy den prijdu v trochu jinou dobu, ruzme se zdrzim na obede, a tak ani presne ten den nevim, v kolik bych mela odejit aniz bych pracovala prescas. Jak jste na tom vy 🙂?

j.a.n.i
21. led 2017

@luj89 že hledáš problém tam kde není... nevidím důvod proč bych jako těhotná nemohla v kanclu dodělat úkol, i k když tam budu o půl hodiny či o hodinu déle, pokud jak píšeš není striktně daná doba, tak nevěřím, že zas jiné dny nepracuješ kratší dobu, tak není co řešit. A zdržení se na obědě fakt není přesčas.

luj89
autor
21. led 2017

@j.a.n.i Bohuzel zakon prescasy v tehotenstvi zakazuje, proto me zajima jak se to resi u jinych v praci. Nemam vlnejsi dny v praci, takze driv neodchazim. Nenapsala jsem, ze zdrzeni na obede = prescas, ale ze nikdy nevim, kdy mi konci prac.doba.

luthiii
21. led 2017

@luj89 Taky mi to přijde jako problém-neproblém. Ve chvíli, kdy nepracuju, podle toho, jak šéf píská a nenutí mě chodit a přesčas, tak jak to může být třeba ve výrobě nebo někde, kde se normálně jede od-do, tak je to přeci jedno. Normální "kancelářský" lidi si přeci určují pracovní dobu podle toho, kolik práce stihnou udělat... Někdy jsem v práci 7 hodin, někdy treba 10, podle toho jak se mi chce a jak je potřeba, to mi přijde tak nějak samozřejmé a nevidím divod, proč bych to měla během těhu dělat jinak...

j.a.n.i
21. led 2017

@luj89 No a co, že je zakazuje, podle toho co píšeš nejsou nikde evidované, takže to žádné přesčasy nejsou.

luj89
autor
21. led 2017

Holky, ja to neberu jako problem, jen me zajima, jak to resi jini 🙂

luj89
autor
21. led 2017

@j.a.n.i Jsou evidovane.

netopejr
21. led 2017

@j.a.n.i Tak to si fakt nemysli, volna pracovní doba znamená, ze můžeš dělat dyl a nikomu to neva a můžeš byt v praci i v noci třeba 😁 Hraje se na hotovou praci , coz v nekteych obdobich roku, někdy porad, někdy když holt delas ještě za tri další,co odesli, nemáš nikdy žádnou šanci odejit dřív.

@luj89 Ja tohle neřešila. Dělala jsem nezbytne věci, coz zabralo cely den v podstatě, proste pokud některé věci maji terminy, které nelze posunout, smůla. Kdybych je neudělala, byl by průšvih. Jedno, jestli jsem je dělala v práci nebo doma, ale musely byt. Na něco je doma vic klidu, takže se to udělá rychleji, na něco člověk potřebuje byt v pracii. Kombinovat jsem i tohle mohla celkem libovolne, ale proste pokud jsem chtěla mit trochu klid, muselo to byt. Jinak by se resilo, kde jsem, co dělám, proc tam nesedím u stolu.... Jako někteří sedi a nemají ano poloviční výkon, těžko to porovnávat,když to nejsou hodiny na zákaznické lince od-do. Jedine se to pokusit probrat s nadřízeným, aby už se za Tebe někdo hledal, a presunovat to na něj, i když zpočátku to vas spis bere nez setri.

absintka19
21. led 2017

@luj89 ze zakona mas pravo jako tehotna na stanoveni tydenniho prac.casu, tak si ho se zamestnavatelem stanovte. A vyreseno.

j.a.n.i
21. led 2017

@luj89 Jak můžou být evidované, když ani nevíš, kdy máš jít domů, to mi tedy vysvětli? Resp. tedy proč se něpodíváš do té evidence, kdy máš odejít, abys je neměla?

j.a.n.i
21. led 2017

@netopejr A proč bych si to neměla myslet, pracuju tak už víc jak 7 let, ano, někdy je toho víc, ale jindy zase míň a pokud toho někdo má víc stabilně, tak jsou 2 možnosti:
- vyhovuje mu to tak, protože díky tomu má vyšší plat ve smlouvě a ten tedy bude držet pusu i v těhotenství a nikam tonevykazovat
- je blbej, že to dávno nevyřešil s nadřízeným bud snížením objemu práce a nebo zvýšením platu.

PS: a u nás tedy nesmíš být v práci dýl jak 12 hodin - od 18 do 6 do rána je tam zapnutá zabezpečovačka a máš smůlu. Doma tedy můžeš pracovat dle libosti, to je fakt 😀

fallingstars
21. led 2017

Já to neřeším, udělám, co je potřeba, neumím si ani představit, jak to dělat jinak, nemám za sebe zástup. A hlavně mi to nevadí, cítím se v rámci možností dobře.
Myslím, že trochu řešíš problém za zaměstnavatele, ale beztak by to muselo být asi na udání. Já ten zákon vnímám spíš tak, že mi teď nikdo přesčasy nemůže nakázat, ale když je dělám dobrovolně, ani mě o tom nenapadlo přemýšlet...

absintka19
21. led 2017

@j.a.n.i evidence muze byt jak u nas pipnuti prichodu, pauz i obedu i odchodu 🙂 a ukazuje nam to odprac.cas a my se tam bezne divame 🙂 (mame i kamery kdyby neco)

j.a.n.i
21. led 2017

@absintka19 pak je ale nesmysl, že by zakladatelka nevěděla, kdy má odejít, ne? Stačilo by se podívat.

absintka19
21. led 2017

@j.a.n.i jojo 🙂 je to zbytecne resit

j.a.n.i
21. led 2017

@fallingstars ne, jako těhotná je nesmíš dělat ani dobrovolně... resp. dělat je můžeš, ale nesmí se nikde vykazovat a platit jako práce přes čas.

luj89
autor
21. led 2017

@fallingstars prescasy jsou bohuzel zakazane, i kdyby s nimi teoreticky tehotna souhlasila. Ale predpokladam, ze se to vetsinou obchazi.

fallingstars
21. led 2017

@j.a.n.i Aha, no vida. Každopádně u nás to nikdo nekontroluje, a navíc si můžem s pracovním kontem nakládat, jak uznáme za vhodné, takže když tenhle měsíc udělám 20 hodin pŕesčas, můžu si je převést a pak chodit třeba deset dní o dvě hodiny dřív, nebo si vzít náhradní volno, aniž by to musel někdo schvalovat. Moc se neorientuju v pojmech, ale tohle mi maximálně vyhovuje. Tak snad na mě nekápnou 😄 (Ale určitě tam nejsem sama).

breberka_ciperka
21. led 2017

@j.a.n.i To mas dost omezeny obzory, když si myslíš, ze to všude v kanclu je jak u vas.. 😀 Fakt validní argument "ja to tak mam, tak v podstatě neni možný, aby to jinde fungovalo jinak." 😂 Vis, kolik lidi by Ti napsalo, ze je zhola nemožný, aby se kancl zavíral už v 18 😂 Mnohý by kvůli tomu i krachly.. Mne by zajímal Tvůj region, snad i obor, protože to snad stojí za přestěhování. 😁

soyevita
21. led 2017

U nás v práci taky nesměli být lidé déle a byli.
Běžně jsem měla smazané průchody.Nebo jsme byli nuceni si odchod načipovat a vrátit se na své místo.Takže x odpracovaných hodin zdarma.30h a více měsíčně.U větší poloviny svítilo v pracovních listech porušení zákoníku práce každý měsíc.
Neskutečná šikana a nepomohly ani kontroly ,ani stížnosti na linku ochrany.Takže tak.
Jelikož jsem se ozvala,stala se ze mě okamžitě persona non grata.
Nebudu vám tu popisovat,jak se mě chtěla ředitelka pak zbavit a co všechno pro to udělala,neštítila se fakt ničeho.Ještě teď je mi blivno.
Bojovala jsem,ale fakt se to
nedalo.U nás se bojí lidi o svoji práci,každodenně jsou strašeni,že na jejich pozici čeká 50 dalších.
Jinak moje pracovní pozice obnášela to,že 80% jsem měla trávit v kanceláři a 20% v provozu.
No a v kanceláři jsem strávila max těch 20......
Jinak kancl otevřený neomezeně a moje kolegyně chodily často i ve svém volnu

luj89
autor
21. led 2017

@j.a.n.i muzu bud denne otravovat nadrizeneho, at se podiva do evidence (co bych ale delala v pripade jeho nepritomnosti, ktera je casta?) Nebo denne chodit na vratnici zjistovat casy pruchodu. Ale hlavne je clovek zabrany do sve prace a zakon nezakon, clovek ne vzdy muze odejit od rozdelane prace.

astyna
21. led 2017

Já jsem dělala téměř pořád přesčas jako těhotná i netěhotná, jak píše luj89, odejít od rozdělané práce, kterou nelze přerušit (když zadám do mašiny tisk potisků a ono se tam postupně musí nasazovat kotouče s páskou, tak tam prostě musím být do konce). Já jsem to pak už dělala stylem "zítra je taky den".

Nikdy jsem přesčasy neměla zaplacené, max jsem dostala vyšší osobní ohodnocení. Nebo peníze bokem.

babovka_babovicka
21. led 2017

@luj89 já pracuji v energetice, v obrovské firmě a přesčasy jako těhotna dělám normálně.. takže to asi hlídané nebo "trestné" nebude 😉.
Pokud to ze své iniciativy nezačnes řešit..
Já jsem za ně teda rada, protože každá tisícovka navíc dobrá, hlavně mi to pak zvýší PPM. 🙂))

vineta
22. led 2017

@luj89 A co kdyby ses podívala ty na hodinky 😉?

mondulka21
22. led 2017

buď ráda že to máš takhle volné, já v těhotenství normálně makala i 220 hodin za měsíc, zaměstnavatel byl v tomhle nováček, protože jsem byla první kdo mu v zaměstnání otěhotněl. sice jsem doma hudrovala, ale říkala jsem si že peníze se budou hodit a mlčela jsem, dokonce jsem byla tak "blbá" a jela i dvakrát vystřídat kámošky do jiného města, když si kolegyně brali dovolenou a měli dělat sedm 12tek po sobě.

luj89
autor
22. led 2017

@vineta na jaké ,,ty hodinky"? Když člověk musí dodělat rozdělanou práci, tak ani nad časem nepřemýšlí. A znovu opakuji, že to pro mě není problém, jen jsem zvědavá, jak to řeší nebo neřeší ostatní těhule.

fallingstars
22. led 2017

@luj89 A co tedy vlastně řešíš? 🤔 Jestli to bereš takhle, že je třeba svoje udělat, není to trochu zbytečná diskuze? Nějak tomu teď nerozumím...hlídání zákona bych nechala na zaměstnavateli (pokud by po mě nechtěl něco, s čím bych nebyla ztotožněná já a měla na to v zákoně oporu). Ty si svoje úkoly udělat chceš a v práci na Tebe nikdo opačně netlačí, přesčasy Ti, předpokládám platí, tak v čem je problém? Myslím, že hledáš komplikace tam, kde nejsou...

luj89
autor
22. led 2017

@fallingstars Myslím, že už jsem to tady zmínila několikrát - zajímá mě, jak to řeší nebo neřeší ostatní. Jestli ti moje diskuse vadí nebo ji nechápeš, tak tě nikdo nenutí tady být.

fallingstars
22. led 2017

@luj89 😄 Nikdo mě nenutí, ale ani nezakazuje, nebo?
Já jen nerozumím tomu, že když Ti někdo poradí, ať se díváš na hodinky, tak opáčíš, že to nemá smysl, protože si stejně uděláš, co je potřeba...ale asi je potřeba řešit kvadraturu kruhu 😉

vineta
22. led 2017

@luj89 Tak říkala si, že nevíš, kdy se zvednout a odejít, abys náhodou nedělala přesčasy, že by ses musela ptát na vrátnici nebo šéfa na průchody, tak mi přijde jednodušší, aby sis průchody hlídala sama.
Taky moc nechápu, co je za problém. Jak máš stanovenou pracovní dobu? Pružnou nebo jak? Podle mě by mělo jít spíš o nařízené přesčasy než o to, že jeden den jsi v práci o svý vůli 9 hodin a jinej třeba 7, přičemž za týden si odpracuješ těch 40. Záleží hlavně na tom, jak máš vůbec rozvrženou pracovní dobu, to, co píšu výše jsou příklady, nevim, jak to máš ty konkrétně.

tofife
22. led 2017

Hodiny se řeší v rámci měsíce, ne? Takže když máš na konci měsíce např.+5 hodin, tak poslední den, nebo nějaký jiný den ke konci měsíce, odejdeš o 5 hodin dříve. Já jsem to tak dělala.

Bohužel pokud by sis to takhle nevybrala, zaměstnavatel ti to musí smazat a převést třeba do dalšího měsíce, nebo jinak vyřešit. Oficiálně totiž nemůže proplatit přesčas, který je zákonem zakázaný.