Přechod z neschopenky na neschopenku v ochranné lhůtě

karakalka
20. zář 2017

Mám dotaz a ať hledám jak hledám jednoznačné odpovědi jsem se nedopátrala. Takže od začátku - 24.7.2017 mi byl ukončen pracovní poměr, 27.7. jsem nastoupila na neschopenku se zády, cca ke konci srpna jsem zjistila, že jsem těhotná. Na neschopenku jsem nastoupila v ochranné lhůtě. Nebude žádný problém přejít s neschopenkou od praktického lékaře na gynekologii? A mohu byt na neschopence až do nástupu na mateřskou? Těhotnou mě stejně nikdo nezaměstná.

terry1512
20. zář 2017

No převést PN problém nebude.
Ovšem na MD mít zřejmě nárok nebudeš. Nevejdeš se do ochranné lhůty. Ta je mx 180 dní od konce pracovního poměru. A to na MD nastopit asi nestihneš.
Kdy máš TP?

karakalka
autor
20. zář 2017

3.5.2018. Ale 270 dni za poslední 2 roky opracované mám. To nestačí?

terry1512
20. zář 2017

@karakalka Ne to je jedna z podmínek. Druhá je být ke dni nástupu na Md zaměstnaná nebo stihnout nastoupit na MD v ochranné lhůtě.Což rozhodně nestihneš. Ochranná lhůta ti končí někdy v lednu.

karakalka
autor
20. zář 2017

@terry1512 tim pádem teda budu pobírat po neschopence rovnou rodičák a délku určí stát jestli jsem si tohle dobře našla?

terry1512
20. zář 2017

@karakalka ano to je jedna varianta. Druhá je volba RP přes otce dítěte pokud splňuje podmínky.

karakalka
autor
20. zář 2017

@terry1512 u nás je to složitý, manžel je ID, takže tam to nepřipadá v úvahu. :-/

j.a.n.i
20. zář 2017

@terry1512 Ale ona žádnou 180 ochrannou lhůtu nemá, protože nebyla při skončení pracovního poměru těhotná.

terry1512
20. zář 2017

@j.a.n.i tak pokud to zjistila v srpnu tak už v červenci byla těhotná. Takže otěhotněla ještě jako zaměstnaná. Tak tak by lhůta byla ne?
Tak jako tak na MD nárok není.

j.a.n.i
20. zář 2017

@terry1512 No, zjistila to na konci srpna, takže by jen těžko prokazovala, že byla 24.7. prokazatelně těhotná, když vezmene baj oko, že to člověk zjistí při zpoždění MS, tedy cca 2-3 týdny po otěhotnění.

karakalka
autor
20. zář 2017

jsem 7+6 ke dnešku, ale to nic neřeší. To se nějak udělá.

karakalka
autor
27. zář 2017

@terry1512 Prosím tě ještě dotaz - když nemám nárok PPM, skončí mi neschopenka 6-8 týdnů před porodem? Všude jsem zatím našla,že na rodičovský příspěvek se začíná vyplácet až po narození dítěte...

terry1512
27. zář 2017

@karakalka nejsem si úplně jistá. Ale na PN bys měla zůstat buď do porodu nebo konce šestinedělí. Ale fakt nevím. Toto jsem nikdy neresila. Snad lip poradí @j.a.n.i

j.a.n.i
27. zář 2017

@terry1512 Jojo, pamatuješ si to správně, do konce šestinedělí @karakalka a doporučuju kolem těch 6 týdnů před porodem požádat o neomezené vycházky, tím že je to náhrada za PPM, tak by s nima neměl být problém.

karakalka
autor
28. zář 2017

@j.a.n.i
@terry1512 díky holky za informace. U obou těhotenství předtím jsem byla zaměstnaná, takže nárok na PPM byl a neřešila jsem to co řeším teď. Aspoň jste mě uklidnily. 🙂

roxyinka
28. zář 2017

Ahoj holky, snad některá poradíte🙏 jak dlouho po ukončení pracovního poměru (dohodou) je možné nastoupit na neschopenku? Je to lhůta jen 7 dní nebo delší? A v případě, že bych nastoupila do nového zaměstnání a musela odejít na neschopenku ve zkušební lhůtě?

j.a.n.i
28. zář 2017

@roxyinka Ano, je tam ochranná lhůta 7 dnů, bez oheldu na to, jakým způsobem byl pracovní poměr ukončen.

roxyinka
28. zář 2017

Dobře děkuji😊👍🏻 @j.a.n.i Můžu se zeptat na názor? Já jsem teď v takové situaci a moc si nevím rady😳 Za chvíli mi má končit výpovědní lhůta a mám nastoupit do nového zaměstnání a právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Nevím vůbec jestli mám nastoupit do nové práce, přijde mi to vůči nim nefér a zároveň jsem ve fázi, kdy těhotenství mám potvrzené jen z testů a krve...

j.a.n.i
28. zář 2017

@roxyinka Nastup a pracuj a nevymýšlej předem neschopenku...

roxyinka
28. zář 2017

@j.a.n.i já vím, jen jak se to takhle z čista jasna přišlo (právě jsme se chystali s manželem do CAR) tak nad tím zbytečně moc přemýšlím. Máš pravdu a děkuji za reakci

iv_ka12
3. lis 2017

Ahoj holky, taky prosím o radu, posledního září jsem dala výpověď z prac. poměru, takže k poslednímu listopadu mi končí pracovní poměr. Teď jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Jak nejlépe vyřešit mateřskou a na jaký příspěvek vůbec budu mít nárok?
Mám strach že si nenajdu práci když budu těhotná a proto nevím jak to udělat...

roxyinka
3. lis 2017

@iv_ka12 Nejlepší řešení je najít rychle práci, několik měsíců to na tobě nepoznají 👍 V případě, že bys práci nenašla, tak je to myslím tak, že nebudeš mít nárok na mateřskou, ale jen na rodičák, který bys začala čerpat dřív a s tím, že stát ti přesně určí jeho délku (a tím pádem i výši 😒 )