Dobrý den, může nastoupit člověk jen se základním vzděláním jako personalista?
V životopise jsou uvedeny lživé informace, že má maturitu, kterou ale nemá, praxi na personálním sice má, ale jde mi přímo o to, pokud ho mohou přijmout na tuto pozici ač má jen základní vzdělání. Děkuji
Jsou jasně dané požadavky ve výběrovém řízení ne? A u personalisty to je minimálně maturita.
A zrovna u personalisty lhát do životopisu je úplně hardcore. Nehledě na to, ze vzdělání musíš doložit - diplomem, vysvědčením….
Děkuji za odpověď. Tak nějak jsem si to myslela. Nejde o mě, ale o jednu osobu, co už na této pozici, co dělá teď je sice a nabranou praxí, ale se základním vzděláním a lživými informacemi o vzdělání.
@veroniquecz po mně nikdy nikdo vzdělání dokládat nechtěl....
@meyryen tak to je hodně zvláštní postup 🤷🏻♀️ obzvlášť na pozice, kde ne dané nejnižší požadované vzdělání.
Jako ze někoho přijali bez vzdělání? Ono záleží taky jestli jde o soukromý nebo státní sektor.
Nevidím důvod proč je nutná maturita... Dostatečná praxe maturitu vykompenzuje 🙂
Lhaní na druhou stranu je fakt blbý a dost to o tom člověku vypovídá a zrovna na takovéhle pozici to fakt dobrý není...
Vzdělání se předpokládá alespoň střední s maturitou, ale soukromý sektor si může vzít kohokoliv na cokoliv. A někdy je zkušenost cennější než maturita.
@veroniquecz ja jsem v praci tez nikdy nedavala maturitni vysvedceni ani VS diplom
@moudivlacek nevím, moje praxe je jiná. Vždy jsme chtěli vzdělání doložit. Měli jsme jasně dané podmínky výběrového řízení. Možná v nějakých menších firmách nebo u soukromníků.
Ne,ze bych udavala ale hlasit se to musi...
Proc se do toho pletes?
@veroniquecz personalistiku dělám hodně přes 10 let, malý firmy, velký firmy, korporaty... Doklad o vzdělání jsem nechtěla vidět nikdy v životě 😅 Je to o lidech... Kdysi jsem měla kolegu se základním vzděláním, co o něm vím, dělá v ty firmě teď HR managera... Byl skvelej, strašně moc jsem se od něj naučila... Měl fakt dar vidět do lidí, doteď používám některý jeho postupy u pohovorů...
@zelenaesmolda Protože vím, že daná osoba to vzdělání nemá a její případná nadřízená je moje známá, která se mě na ní bude určitě ptát a já nevím jak se k tomu postavit 🙂
@anetka1701 budu maličko v opozici, není to o lidech. Záleží, zda firma plní ISO normy, nebo je to třeba automotive a audity jsou na dením pořádku. Tam prostě doklad o vzdělání je základ, který v případě auditu musíš prokázat a když ho nemáš, je to velký problém.
@veroniquecz lidí z HR nelžou v CV méně než ostatní, spíš mi přijde že naopak v poslední době
Když se tě zeptá, tak řekni pravdu, jinak bych to být tebou neřešila. Na řadového personalistu není maturita potřeba, ta stejně v dnešní době nic neznamená, když to tedy není auditovaná společnost jak píšu výše. Horší je to lhaní.
Ale popravdě já osobně si neumím představit v mém týmu mít člověka jenom se základním vzděláním. Nejde o ten papír, ale co je to za člověka.... A chápu, že v mládí člověk udělá chybu, ale když má něco v hlavě, tak si tu školu dodělá později.
@blondynka400 IATF (Automotive kvalita) i ISO certifikace z pozice HR absolvuji posledních 5 let a fakt nikdo žádné vysvědčení nikoho z kolegů vidět nikdy nechtěl (máme třetího auditora). Certifikáty ze školení-to ano. Někteří zákazníci mají občas ve svých auditech dost šíleně věci a požadavky, školení a certifikace vytahuji pravidelně, kolikrát doškolujeme úplný hovadiny... Ale požadavek o doklady o vzdělání jsme nikdy neměli. Mám nějaký seznam kompetencí. V něm je vždy požadavek na vzdělání NEBO délku praxe... Když mě nabiral do tyhle firmy TOP manager z Japonska, ani ho moje vzdělání nezajímalo...
@anetka1701 BMW, Mercedes vždy chtěli dodat u vybraných zaměstnanců doklad o nejvyšším vzdělání, tak aby to odpovídalo JD. U auditu o ISO, když je kvalitní auditor tak též (bohužel jich to většina dělá tak jak dělá a ne tak, jak se má). Ohledně mého dokladu vzdělání, u VŘ jsem též nikdy nedokládala, ač tedy za posledních 10 let jsem šla vždy přes HH, ale ve složce ho mám uložený stejně jako všichni ostatní. Za mne je to prostě základ. A jestli to tak neděláš, ok, tvoje volba.
@anetka1701 přesně jak píšeš - soukromá sféra, tam je to o vlastnichnpravidlech, proto jsem i dala dotaz jestli soukromá x státní. Já mám zase zkušenosti z veřejné sféry, tam tohle prostě neexistuje.
@blondynka400 souhlasím s Tebou 👍
U výběrka jsem vzdělání nedokládala, ale věděli, že požadované mám, proto mě oslovovali. Jinak se u nás nejvyšší dokládá při nástupu a zasílá se i na Krajský úřad.
Taky jde o to, kam až ta lež sahá, jestli to uvedl do CV, nebo zda to i “doložil”. Na právním jsme pro HR řešili i podání trestního oznámení pro padělání vysokoškolského diplomu. Takže bacha i na tenhle rozměr… Jinak pokud by se mě známá ptala na reference a já o tomhle věděla, řekla bych to. Pokud jde o soukromou sféru, může se pak sama rozhodnout, jestli jí ta praxe přijde dostatečně nahrazující vzdělání a zda takovému člověku bude důvěřovat. Já bych nedůvěřovala.
@veroniquecz po mne nikto vzdelanie nikdy dokladat nechcel. Zakonom nie je dane, ze to, co robim, musi mat minimalne vysokoskolske vzdelanie, tak to ziadny zamestnavatel nikdy neoveroval a proste mi veril, ze tu vysku mam.
Tak buď na tu funkci má i jen se základním vzděláním a nevidím problém. Nebo na takovou funkci nemá a čas to ukáže.
Pokud je člověk schopný funkci vykonávat podle očekávání a nezpůsobuje problémy, nevidím v tom nic, co by se muselo řešit.
Nikdy jsem nedokládala diplomy. Kreativní s životopisem jsem v určitých mezích.. napsat si například do životopisu znalost japonštiny a neumět ani slovo je samozřejmě hloupost, ale tu a tam si něco málo přidat, tu a tam ubrat, proč ne.
@veroniquecz Já mám stejnou zkušenost, též jsem dokládala v práci vzdělání, budiž, byla jsem na vedoucím miste, ale dokládali ho i uklízečky, dojičky atd
@meyryen tak to se divím,po mě vždy maturitní vysvědčení chtěli
To je asi na zaměstnavateli. Taky ji může mít koupenou, taky pár takových lidí znám, co si ji MV prostě koupili, a to se pak blbě dokazuje. Jako fér to opravdu není, ale proč dělat někomu zle a upozorňovat na to. To je opravdu na zaměstnavateli, jak si to ověří.
Hele, pokud jde o to, že závidíš, tak to je tvoje chyba, pokud ohrožuje zdraví, pověst lidí, firmy tak bych řekla. Ale nikdy nevíš jestli skutečně má maturitu. Já jsem šla na učňák a z učňáku na obor s maturitou.
Já mám VŠ už 8 let za sebou a stejně to zatím v občance nemám, a stejně by mi to jedna psycholožka nevěřila, že skutečně mám Mgr. titul.
@kolibricek36 😀 nemám opravdu proč závidět někomu, že má základní vzdělání 🤦🏻♀️😁 já dělám práci co jsem vždy chtěla, takže místo na nějakým personálním určitě tedy také nezávidím, ještě za almužnu 🙈
Že tu maturitu nemá vím určitě, protože se nám tím už dříve chlubila, jací jsou ve firmách pitomci že na to nikdo nepřišel. Nikdy jsem neměla potřebu to nijak řešit, než se ucházela o místo u mé známé, které lhát případně nechci. 😉
Tak jestli ti to udělá dobře, tak to řekni, a usneš. 😀
Přijmout kamkoli někoho, kdo udává lživé informace, je dle mého mimo mísu.