Otázka pro personalistku

qwenny
3. kvě 2016

Zdravím, najde se zde šikovná personalistka, která by mi zodpověděla pár otázek?

zuzanaxx
4. kvě 2016

@qwenny jedna se hlásí...co bys potřebovala? Písni do zprávy....

lenicka05
4. kvě 2016

také bych měla jednu otázečku pokud mohu??
Zdravím,
potřebuji od Vás poradit a pomoci, jsem ve 3. měsíci rizikového těhu, termín porodu mám 2.11. a nástup na mateřskou 7.9.
Teď mi ale končí 2 roky mateřské, dcera se narodila 19.5. a 20.5. bych tak měla nastoupit do práce, což tedy není možné a do září bych tak byla v pracovní neschopnosti, mám také ale do září ještě nastavené čerpání rodičovského příspěvku a moje otázka zní, zda mohu brát oba dva příspěvky současně?? zda by pak nebyl na sociálce problém a nemusela bych dodatečně peníze vracet??
Moc děkuji všem

zuzanaxx
4. kvě 2016

@lenicka05 můžeš pobírat obě dávky, jedna nevylučuje druhou, jen na neschopenku musíš nastoupit v den, kdyby ses měla vracet do práce.

lenicka05
4. kvě 2016

@zuzanaxx Takže nebude vadit, když budu brát ještě rodičovský příspěvek a zároveň budu dostávat peníze za to, že jsem v pracovní neschopnosti?? O ždímání státu mi opravdu nejde, ale nechci mít později problémy, že bych musela něco dodatečně vracet ... a ještě pokud se Vás můžu zeptat, jak je to s dovolenou??? mám na letošní rok 12 dní a do konce roku jí určitě nevyberu, kdy si můžu zažádat o její proplacení?? Firma k 31.12. končí, takže prodloužení rodičovské tak udělat nemohu ..

zuzanaxx
4. kvě 2016

Můžete pobirat obě dávky. Ale pokud chcete mít jistotu, zavolejte si na příslušnou OSSZ. Pokud myslíte převedenou dovolenou z loňského roku, ta se Vám převede a můžete si ji nechat po MD propatit. Nárok na letošní dovolenou Vám zatím nevznikl, počítat se Vám bude až mateřská.

lenicka05
4. kvě 2016

Děkuji Vám moc a moc, na OSSZ si přeci jen zavolám, nejde o malé částky, abych pak někde něco nedlužila, jste zlatíčko, pěkný den přeji 🙂

lenicka05
5. kvě 2016

@zuzanaxx Dobrý den, tak jsme právě mluvila s paní s OSSZ a ta mi řekla, že brát oba dva příspěvky současně nelze, musím prý vybrat nejdříve mateřskou a v práci tak nastoupit na neplacené volno ..

zuzanaxx
5. kvě 2016

@lenicka05 nemají pravdu, právě to čtu na stránkách ČSSZ. Najděte si sekci nejčastějších dotazů nemocenského pojištění na webu ČSSZ.

lenicka05
5. kvě 2016

@zuzanaxx nemáte prosím přímo odkaz??

xpila
5. kvě 2016

@lenicka05 Můžeš čerpat oboje najednou. Nicméně nemocenskou můžeš brát až ode dne, kdy jsi měla nastoupit do práce. A určitě ti nekončí mateřská, ale rodičovská. Pokud firma končí, tak ti automaticky nevybranou dovolenou proplatí.
Jen tedy pokud jsi paní na OSSZ řekla, že bys pobírala mateřskou a neschopenku, tak to opravdu nejde. U tebe se totiž jedná o rodičovský příspěvek, ne o mateřskou. A v práci bys na žádné neplacené volno rozhodně nenastupovala, ta je případně až ve 4. roce věku dítěte. Cokoliv do 3 let je totiž rodičovská dovolená.

lenicka05
5. kvě 2016

@xpila já to špatně napsala, myslela jsem rodičovskou, mateřskou mám již dávno vybranou

lenicka05
5. kvě 2016

mateřskou jsme začala brát v březnu 2014 do listopadu 2014, s tím, že jsem měla ještě nevybranou dovolenou, takže jsem si jí napojila na ukončení mateřské, v tom listopadu se mi to lámalo a přecházela jsem tedy na rodičovskou, kterou mám tedy od listopadu 2014 do září 2016 a právě zde je kámen úrazu ...
od toho 20.5 bych tedy měla nastoupit do práce což tedy k těhotenství nelze, musela bych tak do pracovní neschopnosti a dostávala bych tak nemocenskou podporu do září 2016 než nastoupím opět na mateřskou... takže
nemocenská od 5/2016 do 9/2016
a rodičovská ještě do 9/2016

anina32
27. kvě 2016

@xpila
@zuzanaxx Mohu se prosím připojit s dotazem pro personalistku? Jak se počítá nemocenská při pracovním úrazu? Našla jsem že je placená od prvního dne a v plné výši, ale jak přesně to je? Platí zaměstnavatel také jen těch prvních 14 dní a zbytek OSSZ? Počítají se i víkendy? Platí rovnou tu plnou částku nebo jen normální nemocenskou a zbytek pak někdo dorovná? Kdo? Omlouvám se za zřejmě hloupé dotazy, nemám s tím zkušenost a manžel dostal za těch prvních 14 dní jen tři tisíce :-\

j.a.n.i
27. kvě 2016

@anina32 Platí se úplně stejně jako kterákoliv jiná a teprve dodatečně to pojišťovna dorovná.

iris
1. čer 2016

@j.a.n.i mám dotaz na Vás, dala jsem výpověď v zaměstnání, nechtěli mi dát z trucu dohodu, pokud bych onemocněla, nebo měla ošetřovné na dítě, prodloužila by se mi výpovědní lhůta, kdyby nemoc či ošetřovačka skončila před termínem výpovědi ?běží mi to 31.7., děkuji za informaci, jsem psychicky vyčerpaná z chování mé nadřízené :(

zuzanaxx
1. čer 2016

@iris ne, prodloužení výpovédní doby se týká pouze výpovědí daných zaměstnavatelem dle ust. par. 52 ZP

iris
1. čer 2016

@zuzanaxx aha, moc děkuji, z jejich strany je to jejich zásek, já dala výpověď dle formuláře paragraf 50, nebo co to je, to je pro mne složité, mám novou práci, chtěla jsem nastoupit co nejdříve, když je nás tam stejně dosta já jsem tam tak nějak navíc

j.a.n.i
1. čer 2016

@iris Když dáváš výpověď ty, tak se nic neprodlužuje 🙂 a dokonce i když dávají výpověď oni a ty jim písemně oznámíš, že na prodloužení o nemoc netrváš, tak se to neprodlužuje taky.

iris
2. čer 2016

@j.a.n.i moc děkuji, já bych se k tomu nesnížila, kdyby mi to nekomplikovalo situaci a kdybych byla psychicky v pohodě, ale to nejsem :(