Prosím o radu někoho kdo tomu rozumí 🙂 Ráda bych začala podnikat, budu ještě rok na mateřské ...manžel tedy nesouhlasí s živnostenským listem protože bychom v příštím roce přišli o daně (možná) a přišla ke mě rada, že s.r.o. lepší výhodnější a daně by nám zústali. Jenže vlastně úplně nechápu co by pro mě s.r.o znamenalo 🙂 Děkuji za nějaké rady nebo vysvětlení 🙂
@duf3 budes jeste rok na rodicovske ne na materske ze jo? 🙂
@duf3 podnikatel daně platí. každý. jít do toho s představou, že to nějak obejdu a jak...to je peklo v téhle zemi.
S.r.o. je společnost, kde ručíš výší svého vkladu. Musíš složit peníze na účet při založení. Někde si to podrobně najdi na netu, je toho plný.
Je to právnická osoba se všemi právy i povinnostmi.
@berenika39 no tak to samozdřejmě že daně platí obcházet nic nechci jinak bych taky asi vubec nemusela začít podnikat že jo 🙂 konec konců mě osobně ani nejde o to daňové zvýhodnění spíš jde o to že s.r.o. je právnická osoba že jo a to už dál nevím co z toho pro mě plyne tam potom jsme když to řeknu blbě jako dva ale když jsem živnostník tak já jsem svůj podnik chtěla bych znát spíš ty rozdíly v čem by to mělo být pro mě lepší... samozdřejmě že je toho plný internet ale spíš návod jak založit a obecně co to je, ale z toho moc moudrá nejsem proto jsem si říkala, že by se třeba našel někdo kdo mi to dokáže laicky objasnit a pokud neví ať mi nepíše 🙂
Nevím jestli ti to dokážu správně popsat ale rozdíl je hlavně v placení DPH . Nevím jak přesně to je u OSVČ vždy jsem účtovala pouze s.r.o. jako OSVČ nejsi plátce daně ale to neznamená že daně neplatiš tam nevím jak to přesně je tak to psát nebudu. Když máš s.r.o. měla by jsi vést podvojné účetnictví z každé faktury kterou přijmeš si můžeš odečíst DPH pokud nějakou vydáš nebo prodáš pomocí eet zase naopak DPH odvádíš a ten rozdíl který vznikne platíš každý měsíc finančnímu úřadu. Nevím zda jsem ti tuto problematiku dost objasnila kdyby něco písni zprávu zkusím ti poradit. Ale pokud jsi začátečník v podnikání spíš bych volila OSVČ je to jednodušší u nás pořádá urad práce kurzy pro začínající podnikatele třeba u vás bude něco podobného kde ti objasní všechny otázky
@mlynkova85 to co píšeš, je nesmysl, ani právnická osoba nemusí být plátce dph. K dph se může jak osvč, tak právnická osoba přihlásit dobrovolně, po dosažení určité výše obratu se pak jak osvč, tak právnická osoba stává plátcem dph ze zákona povinně. Navíc daň z příjmu, o které píše zakladatelka diskuze, a dph spolu vůbec nesouvisí.
@duf3 osvč platí daň z příjmů 15%, právnická osoba 21%(plus 15% daň z příjmu hradí společník, pokud si vyplácí zisk) . U Osvč je možné odečíst z příjmů výdaje tzv. paušálem podle oboru činnosti(paušál je většinou o dost vyšší než skutečné náklady, takže pro výpočet daně z příjmu vznikne nižší základ, tzn, nižší daň z příjmu). U právnické osoby se odečítají pouze skutečné náklady. Osvč musí naopak platit sociální a zdravotní pojištění i při nulovém zisku. Abys dostala peníze z právnické osoby, musí tě buď zaměstnat jako zaměstnance (podléhá zdravotnímu a sociálnímu pojištění) nebo se můžeš nechat zaměstnat jako jednatel(tam je ale výše platu ze zákona hodně omezena na cca 2500kč za měsíc, podléhá sociálnímu a zdravotnímu pojištění) a nebo na dohodu o provedení práce (osvobozeno od sociálního i zdravotního pojištění do výše odměny 10 tis za měsíc - zdravotní pojištění by sis platila jako samoplátce). Nebo by sis jako společník společnosti vyplácena až zisk (tzn. z toho, co zbyde společnosti po uhrazení daně 21%, hradíš daň z příjmu 15%). Osvč ručí za své dluhy svým majetkem, právnická osoba nikoli. Zařízení osvč není tak nákladné jako zřízení firmy s.ro. (notářský zápis, zápis do OR).
To, že nemůžeš uplatnit slevu na dani jako osvč při příjmu vyšším než 60 tis víš jistě?
@mlynkova85 někdy lépe mlčeti🙂. v dobrém. forma - fyzická nebo právnická osoba - to nemá absolutně žádnou souvislost s placením dph.
Na netu je takové množství seriozních informací, jen je pohledat - nidko není schoepn v jednom příspěvku odpovědět udělej to tak, ne tak, tohle je lepší, tohle je horší....ale než zavádějící informace, to radši žádné.
A v čem budeš podnikat?
Takže z pohledu daně z příjmu se daní rozdíl mezi výnosy a náklady.
Hlavní výhodou OSVČ jsou paušální náklady (můžeš si započítat určité významné procento příjmů aniž bys ty peníze skutečně vydala) a nižší nároky na daňovou evidenci.
Mezi hlavní nevýhody OSVČ platí ručení celým svým majetkem + povinné zálohy na zdravotní a sociální (platíš i když nevyděláš) Nicméně je zde výjimka na vedlejší činnost.
Hlavní výhody s.r.o. jsou za určitých okolností ručením do výše vkladu a možnost dostat k sobě peníze levněji. (19% korporátní daň + 15% daň z příjmu).
Pro posouzení situace potřebuješ mít odhad tržeb. Pak to lehce spočítáš.
Pokud chceš peníze získané v sročku uplatnit pro svou potřebu, tedy mít je jako výdělek, tak si je nejdříve musíš vyplatit. A pak je to příjem stejně jako u osvč. Pokud si je nevyplatíš, zůstávají ve firmě, třeba na investice, ale rozhodně je nemůžeš použít pro svou potřebu. Takže pokud je toto, co řešíš, pak to důvod pro sročko není.
Především se také změnily podmínky a nyní už není tak úplně pravda, že u s.r.o. ručíte jen do výše svého nesplaceného vkladu. Protože nyní založíte s.r.o. se základním kapitálem 1 Kč. Naopak se zvýšila odpovědnost jednatelů za solventnost firmy. Hodně záleží, v čem chcete podnikat atd. Zajděte si třeba na Hospodářskou komoru, kde Vám to podrobně vše vysvětlí.
@rebe> máš zkreslené představy. Jediný kdo může kontrolovat stav pokladny je firma. Kontrole FU po tom nic není. Navíc by to vůbec nedávalo smysl. Kontrola chodí za uzavřené účetní období a kolik mělas před rokem skutečně v pokladně, to nikdo nezjistí.
Seš si jistá, že můžeš sama sobě zpronevěřit svoje peníze?
Daňový únik by to asi byl, pokud by to někdo prokázal. Ale jak by to udělal, to netuším.
@rebe
@martin41 Daňový únik? Kde by se jako vzal? Prostě by měla v pokladně vedené peníze a reálně by je neměla... vzala by je sama sobě. to je problém pro tu firmu, že je reálně bez peněz, pro nikoho jiného... To je jak když si sama sobě z kasičky, kterou mám nadepsanou ,,na horší časy", vezmu prachy a půjdu si za ně nakoupit. Můj problém, že už pak v horších časech nebudu mít kam sáhnout, ale žádný daňový únik to fakt neni.
@duf3 pokud chápu dobře, jde vám o slevu na manželku, ten limit na příjem, kdy si vás manžel může odečíst na slevu na dani je 68tis za rok. Když si vyděláte více, už si vás manžel neodečte.
osvč - při rodičovské byste byla osvobozena od záloh, jinak se musí platit měsíčně zálohy na soc. a zdrav. poj.,pokud budete mít hotovostní transakce, tak zajistit EET, nicméně můžete vést daňovou evidenci doma nebo pokud by šlo uplatnit třeba paušální výdaje, můžete si udělat daň. přiznání i sami doma...případně jen na daňové přiznání odnést nějaké účetní.
sro - je to už společnost, musí se vést podvojné účetnictví, dělat účetní závěrky - na to už budete potřebovat určitě nějakou účetní firmu a stojí to více peněz než u osvč
Takže dle mého, pokud vám jde jen o daňovou úlevu na jeden rok, nemá smysl zakládat kvůli tomu sro, protože ty peníze vrazíte za účetní firmu a to možná časem víc, protože následné účtování další roky a kdyby náhodou i likvidace firmy stojí peníze, zatímco živnost jen můžete kdykoli pozastavit zadarmo...
@muhehehe tak pokud paní pobírá rod. příspěvek, tak bude mít živnosti jako vedlejší činnost a je osvobozena platit zálohy první rok...při podávání přehledů se pak zdravotní a soc. případně doplácí podle výdělku a na další roky je buď opět osvobozena nebo se platí poměrná část, když je vyšší výdělek...při skončení pobírání rod. příspěvku se činnosti mění na hlavní i s povinností platit zálohy..
@ojo informace na kterou jsem reagovala ale vyzněla úplně jinak... tak aby si zakladatelka nemyslela, že na rodičáku se zálohy neplatí. Platí. Že je člověk osvobozen první rok od záloh, ale pak to musí doplatit naráz.. to je teda ,,terno" 🙂 A to osvobození dle výdělku je jen u socky a taky jen do těch 68 000 (nebo podobná částka, neznám přesnou), u zdravky se platí vždycky něco (ale je fakt že u malých výdělků to je na vedlejší činnost málo, to zas ano.. nicméně se platí).
@muhehehe no ano, ale to terno je na hlavní činnosti....pokud paní pobírá rod. příspěvek, tak i za ní platí stát soc. a zdrav. poj a do 62tis základu daně sociální nedoplácí a ani další rok zálohy, zdravotní se platí i z koruny, takže tam nějaký doplatek bude vždy, ale další rok také nemá povinnost platit min. zálohy, jen ty vypočtené, které jsou třeba v řádu pár desítek korun...
@ojo Z tvého prvního příspěvku ale trochu vyznívalo, že na rodičáku se neplatí nic... na to jsem reagovala. Realita je taková, že nic se neplatí jen v případě socky, a to pouze do výdělku 62 tis, jinak se prostě platí- to z tvého původního příspěvku ani trochu nevyplývalo. já poučení nepotřebuju, já jsem osvč na rodičáku a vím co a jak. Ale pro někoho, kdo o tom vůbec nic neví, mi informace o ,,neplacení na rodičáku" přišly prostě silně zavádějící, toť vše 🙂 Jinak- 62 tis. přestřelí snad každý, kdo to myslí s přivýdělkem trochu vážně- tedy i zakladatelka... K tomu ,,ternu" - tvoji reakci jsem teď úplně nepobrala... pokud první rok nebude platit zálohy, tak jí to pak prostě na základě dańového přiznání a přehledů dopočtou rok dozadu.. u hlavní i u vedlejší.. a bude nutné zaplatit větší částku najednou, ať je na rodičáku, nebo ne...
@muhehehe tak jasně, ty radíš z pohledu osvč, já z pohledu účetního, mám účetní firmu několik let a účtuji vše, fyz. i právnické osoby, tak chápu, že moje odpověď z tvého pohledu, mohla být trochu neodstačující nebo zavádějící ..proto je vždy lepší osobní pohovor než nějaké rady po netu. Jen jsem chtěla zakladatelce říci, že osvč bude v jejím případě lepší než sro....omáčku ohledně osvč, co kdy a kolik bude platit apod. jsem nechtěla do detailu rozvádět, když o tom pouze uvažuje...
A souhlas s @j.a.n.i tato hranice je docela v pohodě, pokud netočí velký peníze, většina mojich klientek na rodičáku ji nepřestřelila...
@muhehehe a k tomu ternu, abys to teda lépe pobrala 🙂 myslela jsem to "terno" tak, že když člověk začne podnikat od května na hlavní činnost, tak při přehledech zpětné dopočtení záloh je pálka (terno)...pokud paní na rodičáku od května začne podnikat, bude na rodičáku celý tento rok, tak třeba jako kadeřnice, která odpočte 80% výdajů paušálem, může se s klidem vejít do hranice 62tis základu daně a nedoplatí na sociálním ani korunu!, na zdravotním pár stovek...proto i k tomu výše příspěvek, že zálohy by nemusela platit...vše záleží na výdělku, resp. základu daně, o který se tu můžeme jen dohadovat...
@j.a.n.i ano, to máš pravdu, však se také může vejít do menší částky 🙂 ...proto jsem se nechtěla pustit do diskuze o konkrétních částkách, protože se to mění podle příjmu, resp. základu daně, kort když nevíme, jaký bude předmět podnikání a ostatní okolnosti. To je vždy nejlepší řešit osobně, ukázat na konkrétním příkladu, aby to klient dobře pochopil než takto diskutovat po netu,¨...
Chtěla jsem jen paní odpovědět na to, na co se přesně ptala, zda osvč či sro...v jednoduší variantě, aniž bych jí zbytečně zaplnila hlavu vyčerpávajícím slohem, co a jak, když neznám přesněji její situaci.
Mohla bych také mít dotaz ohledně podnikání? Chtěla bych si založit kadeřnický salon. Sice jen u nás na vesničce, ale už teď mám klientky jisté. Ale chtěla jsem se zeptat na něco jiného, všimla jsem si tady https://leeto.cz/eet_kadernice že kadeřnice, kosmetičky a další čeká povinnost EET pokladny a já vůbec nevím jestli to zvládnu takhle při začátku podnikání. Je tady prosím někdo kdo řeší to samé?
@duf3 mně by spíš zajímalo, co myslí tím že byste přišli o daně??