Preji vsem krasny vecer, mam na Vas dotaz... Jsem 11+2tt, a dnes jsem dostala pokutu v praci za to, ze jsem odmitla jit na prescas. Podle zakoniku prace nesmi tehotna pracovat ani z vlastni vule, presto jsem pokutu dostala... Jak to tedy je? Vsem dekuji za pripadne reakce...
Ano, pracuji na plny uvazek, 12ctky a kratky dlouhy... A co tedy s tou pokutou? Jak se branit? Je to sice jen stovka, ale jde jen o princip... Kolegyne mi rekly, ze kdyz nechci chodit pomahat navic, at jdu na neschopenku...
A mam zadat oduvodneni pokuty pisemne? U nas je zvykem, ze se proste zahlasi, ze dostaneme pokutu a proste se pak strhne z vyplaty...
Jeste jedna vec me napadla, potrebuji si vzit dovolenou, kvuli lekarskemu vysetreni... Bydlim v Praze a doktora a to vysetreni bude probihat v Koline... Ale jiny termin neni mozny. Myslim, ze mi budou delat naschvaly a dovolenou mi neschvali... Co s tim?
@rosie18 Tak na lékaře si snad nebereš dovolenou, ale jedeš na propustku, ne? A když je to v jiném městě, tak je nárok na celodenní volno...
Tak jsem se dozvedela, ze pokud nemam tehotenskou prukazku, a potrvzeno od zamestnavatele, ze jsem mu oznamila tehotenstvi, tak nejsem v pravu...
s tím lékařem bych si nebyla jistá ....je to na dobu nezbytně nutnou k nejbližšímu lékaři ......
viz tento komentář......Pokud návštěvu lékaře nelze odložit na mimopracovní dobu, jde o překážku v práci na straně zaměstnance (viz § 191 a následující zákoníku práce).
Podrobnější úpravu vztahující se k vašemu dotazu upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Dle tohoto předpisu musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu (tj. není možné paušálně stanovit, že půjde o 2 hodiny), avšak musí být splněny tyto podmínky:a) vyšetření nebo ošetření je provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou zaměstnance,
b) toto zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout,
c) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud je vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, ale náhradu mzdy nebo platu je povinen poskytnout nejvýše za dobu, za kterou by ji byl povinen poskytnout v případě splnění všech výše uvedených podmínek (jinými slovy - zaměstnavateli nelze klást k tíži, že zaměstnanec navštívil lékaře vzdáleného např. 3 hodiny jízdy automobilem od bydliště/pracoviště, když mohl navštívit lékaře vzdáleného 10 minut chůze od bydliště/pracoviště…).
Tomu rozumim, proto nechci nahradni volno, ale dovolenou...
byla to spíše reakce na tu propustku přístěvek od @kajovaevicka ( nedávno jsem to totiž řešila s bratrem a právě aby předešel dohadování se ze zaměsnavatelem o tom na jakou dobu má nárok si vzal dovolenou )
Ja ho procitam... Ale chtela jsem znat zkusenosti tech, ktere se s tim uz setkaly...
@rosie18 jestli ten zákon chápu správně tak tě tam pustit musí ale nemusí to zaplatit víc než cestu k nejbližšímu lékaři.. Takže to to vyjde jako neplacené volno,ale pustit tě musí.
@rosie18 To nebylo na tebe 😉 Je to jak píše @karlajasmine, k lékaři tě samozřejmě pustit pustí, ale jen na nezbytně nutnou dobu. Lékař se má totiž prioritně vyřizovat mimo pracovní dobu. Takže to, že máš lékař mimo město, je tvůj "problém".
Bože, to je nechutné, pokuty za odmítnutí přesčasu... Snový zaměstnavatel a opravdu přátelský kolektiv! Přeji Ti, ať se podaří později na rodičovské sehnat něco lepšího 😉 Mimochodem, 12. týden už je dost, takže v té době už jsi prokazatelně těhotná byla, ne??? Můžeš jim to dát klidně písemně, klidně si zjisti a zažádej o všechny úlevy, na které máš nárok - písemně, ať se s tím poperou, a dají si to třeba za rámeček 😉
Práci přesčas ti nařídit ze zákona jako těhotné NESMÍ a na žádnou pokutu právo nemá. Těhotenství samozřejmě je vhodné vůči zaměstnavateli prokázat, jinak těžko může věřit, že si těhu, ale stačí potvrzení lékaře, nemusíš mít hned průkazku. Pokud jde o toho lékaře, tak tě pustit musí, pokud nemůžeš jít jinak, než v pracovní době a pokud tě nemůže ošetřit jinej lékař. To platí zejména u specialistů. Žádnou dovolenou si neber. Dovolenou navíc nařizuje zaměstnavatel, zaměstnanec nemá právo si ji určovat sám, je jen dobrou vůli zaměstnavatele, když nárhu zaměstnance vyjde vstříc. Jinak být tebou, obrátím se na příslušný oblastní inspektorát práce, aspoň tam udělá kontrolu a pokud vás zaměstnavatel pokutuje za odmítání přesčasů, tak je oip oprávněn uložit i pokutu. No a kdyby to nepomohlo, klidně bych se obrátila na ombudsmanku. Ta takovými případy žije. Těhotná - nařízený přesčas - pokuta. 🙂 Ještě to bude kauza roku. Držím palce, nedej se!! 😉
Navic jeste k tomu vsemu nedostavame stravenky, ackoli je mame prokazatelne strzene z platu... Ale to uz je jiny pribeh... Dekuji vsem za rady a postrehy 🙂
@rosie18 Tak teoreticky by v tomto měl poradit Úřad práce, ale můžeš tam narazit na neochotu, snad ještě inspektorát práce. Asi bych to neschopenkou řešila, i loajalita k zaměstnavateli má své meze. Otázkou je, zda za vás zaplatili alespoň sociální a zdravotní pojištění, jestli ne, tak ti ani nevyplatí nemocenské dávky, potažmo pozdéji mateřskou. To bych si zavolala na OSSZ nebo ČSSZ, kde by ti to měli sdělit. Hodně štěstí.
Tak zaprvé - dojdi si na sociálku a zdravotní pojišťovnu a ověř si, zda za tebe platí pojištění.
Na Googlu si dohledej nejbližší Inspektorát práce a vyzvi je ke kontrole tvého zaměstnavatele a podej žádost o pomoc na sjednání nápravy při neoprávněném krácení mzdy a dokladuj jim výplatnice, kde vám strhává peníze za stravenky.
Paní očividně spoléhá na to, že jí tyhle praktiky procházejí - že má úvěry ji neomlouvá za okrádání zaměstnanců a ještě vám to dá písemně.
Ty ji také vyzvi písemně k vydání zadržovaných stravenek a dotlačte ji buď k jejich vydání nebo podpisu, že vám je dluží.
Co se týče lékaře - popros obvoďačku nebo gynekologa, aby ti dali potvrzení, že musíš na ono vyšetření do onoho zařízení. Znění Zákoníku práce jaksi koliduje s faktem, že máš právo volby lékaře a primárně - prostě není dostatek potřebných lékařských specialistů. Zubaře v nejbližším okolí sháníme již 7 let.
@xpila četla jsem ho a i jsem to řešila s naší mzdovkou a je tam napsáno, že musíš jít nejbližšímu pokud je schopnej ti poskytnout potřebnou zdravotní péči. Což je u těhotenství problém, pokud má ošetřujcího lékaře v Kolíně tak jí to asi nikde jinde neposkytnou. 😉 a chtěla bych vidět jak jí budou dokazovat, že poskytne. A lékař jí určitě propustku rád potvrdí a i to, že tam musela čekat atd..
Ono na nezbytně nutnou dobu se dá taky vysvětlit různě. Třeba když se udělá špatně po vyšetření, patří tato doba k nezbytně nutné. Tudíž, kdyby Vám ošetřující lékař napsal na propustku čas od do na celý den s odůvodněním nezbytně nutná doba, zaměstnavatel to musí vzít.
A jak Vám mohou strhnout peníze za stravenky, které nemáte? To bych se sakra bránila, to je bezdůvodné obohacení. Kontrolu na ně.
A vše jim oznamujte písemně doporučeně, či přes nějakou podatelnu, kde Vám na Vaší kopii potvrdí, že jste to tam podala.
@rosie18 Pokud ví, že jsi těhotná, tak ti přesčas nařídit nesmí. Pracuješ na normální plný úvazek?
§ 156 Úprava pracovní doby
(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné ženy a ženy, které pečují o dítě mladší než jeden rok, prací přesčas.