Ochranná lhůta v těhotenství

monkey8
4. únor 2017

Ahojte,
Par podobnych temat uz tu je, ale potrebovala bych aktualnejsi informace, jestli jste nektera neresila ted neco podobneho.
31.12.2016 mi skoncil pracovni pomer. Vypoved jsem dala ja. Tehotna jsem byla od konce listopadu, zjistila jsem to nedavno. Rada bych se zeptala jestli se me tyka ochranna lhuta a jak to funguje a co vse mam udelat? Momentalne jsem na uradu prace. Diky moc za kazdou radu.

fatal_error
4. únor 2017

@monkey8 ochranná lhůta je 180 dnů před porodem, ne? takže ta se tě netýká. abys měla nárok na mateřskou, musela bys porodit do 180 dnů od ukončení pracovního poměru. takhle podle mě po porodu nastoupíš rovnou na rodičovskou.

monkey8
autor
4. únor 2017

@fatal_error ochranna lhuta je 180 dni. To jsem se taky docetla, ale pochopila jsem to tak, ze do tech 180 musim nastoupit na PPM od osmeho nebo sesteho tydne do porodu. Chytra z toho moc nejsem, tak se prave radeji ptam. Nevim na koho se obratit, jestli na urad prace nebo socialku? Nevim...

babovka_babovicka
4. únor 2017

@monkey8.. pokud do 180ti dní od ukončení pracovního poměru nastoupis na mateřskou dovolenou (6-8 týdnů před porodem, záleží na tobě), tak nárok budeš mít..
..(V případě, že jsi za poslední dva roky byla zaměstnaná alespoň 270 dní)..
Řešíš to u posledního zaměstnavatele, zadanku dostaneš od svého gynekologa..😉

monkey8
autor
4. únor 2017

@babovka_babovicka dekuji za odpoved. A nevis jestli se zamestnani scitaji nebo tech 270 dni musi byt z jednoho zamestnani?

absintka19
4. únor 2017

@monkey8 scitaji, ale musi na sebe navazovat, nesmi tam byt mezera. Tech 270 dni musi odvadet pojistne za tebe zamestnavatel nebo ty jako osvc.

babovka_babovicka
4. únor 2017

@absintka19 počkej.. to se mi nezdá.. když jsem byla rok u jednoho zaměstnavatele, pak 2m na ÚP a teď jsem před MD 7m u jiného zaměstnavatele, tak nemám nárok na PPM?

absintka19
4. únor 2017

@babovka_babovicka 270 dni/2 roky 🙂

xpila
4. únor 2017

@absintka19 Rozhodně na sebe navazovat nemusí, může být i mezera.

babovka_babovicka
4. únor 2017

@absintka19 aha.. spíš jsem to nepochopila o tom "sčítání".. krom dvou měsíců na ÚP jsem normálně pracovala a budu v dube nástupu zaměstnanec.. takže nárok dle mého názoru mám.. nebo je to myšleno tak, že během těch dvou let, byť u jednoho ze zaměstnavatelů.. to muselo bez přestávky dat těch 270 dní?
Myslela jsem, že to je jedno, právě.. az mě teď polil studený pot 😎😂😂..
Našla jsem tohle:
Zaměstnanec i OSVČ musí mít v předchozích 2 letech (počítá se od data nástupu na mateřskou) placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (doba placení nemocenského může být přerušovaná)

babovka_babovicka
4. únor 2017

@xpila děkuju, taky s tim tak žiju, že to je jedno🙂))

xpila
4. únor 2017

@babovka_babovicka Nemusí to být v kuse, neboj.

absintka19
4. únor 2017

@xpila jojo, jsem se pak opravila 🙂 270/2r.

monkey8
autor
5. únor 2017

@xpila A nevíš náhodou, že když to není v kuse, tak to mám řešit jen s posledním zaměstnavatelem nebo i s předchozími? Nějak se v tom plácám 🙂

xpila
5. únor 2017

@monkey8 Žádost dáváš jen poslednímu, vše má v evidenci ČSSZ.

monkey8
autor
5. únor 2017

@xpila moc dekuji🙂