Nemocenská v době ukončení prac. poměru a přechod na MD

alikscha
11. led 2017

Maminky, moc Vás prosím o radu, pokud s tímto máte nějakou zkušenost. Pracovala jsem 3 roky pro jednoho zaměstnavatele. 1.2.2016 jsem přestoupila k jinému zaměstnavateli, kde jsem dostala smlovu na dobu určitou, což uplynulo k 31.12.2016. Nicméně od 27.7.2016 jsem na nemocenské, protože jsem od 5tt. měla zdravotní problémy s těhotenstvím. Kvůli těhotenství mi zaměstnavatel smlouvu neprodloužil a já si myslela, že můžu na nemocenské zůstat až do doby, než budu žádat o mateřskou. Aspoň v bývalé práci mi to tak potvrdili. Ale včera jsem se dozvěděla u své lékařky, že jim údajně poslala sociálka nějaký dopis, že mi k 22.1.2017 končí podpůrčí doba a tím i má nemocenská. Já jsem však na mateřskou měla přecházet v době od 2.2.2017 do 16.2.2017. Co teď? To se musím na 14 dní přihlásit na pracovní úřad? Budu mít vůbec nárok na mateřskou, když skončím na ÚP? Mám odpracovné 4 roky v kuse a vůbec si teď nevím rady. Poradíte mi prosím?

matysofi2015
12. led 2017

Ahoj mamčo, asi tě moc nepotěším ☹
http://finexpert.e15.cz/smlouva-na-dobu-urcitou...

nikolka066
12. led 2017

Já to mám úplně stejně jako ty, akorát jsem začala marodit až 2.10.2016. a nemocenskou bych měla pobírat až do nástupu na mateřskou 🙂

vojtisek2007
12. led 2017

@ alikscha
pokud tvá lékařka tě uzná dál jako práce neschopnou, zažádáš o prodloužení podpůrčí doby a vyplacení nemoc,.dávek po skončení podůrčí doby...žádnej pracák apod...to by tvá lékarřka měla vědět. zavolej si na OSSZ odkud ti nemocenská chodila a domluv se přímo tam, nevím jestli je na to nějaký formulář nebo jak....

alikscha
autor
12. led 2017

Všem děkuji za info. 🙂
vojtisek2007 - Mě spíše zaráží to, že jsem se už 2 měsíce předem na vše doptávala, jak u doktorky, tak v bývalé práci a nikdo mi nic neříkal, že by mi nevyšla podpůrčí doba. Je fakt, že u mé doktory vše řeší sestra a ta mi jen oznámila, že 22.1. mi dle OSSZ musí zrušit nemocenskou a že si 24.1. mám přijít pro ukončení. Tak jsem byla jak opařená, protože jsem s tím nepočítala. Navíc jsem před Vánoci volala přímo na OSSZ, říkala jsem, že mi končí smlouva ke konci roku a od února bych měla žádat o mateřskou a tam mi paní po telefonu řekla, že pak mám přes bývalého zaměstnavatele řešit žádost o PPM a na žádný úřad práce nemusím, protože budu na nemocenské. Jen mi řekla, že si mám zajít na svoji zdravotní pojišťovnu a vůbec mě neinformovali, že mi končí podpůrčí doba a tak. Dokonce jsem přímo na stránkách OSSZ četla, že ta podpůrčí doba je 1 rok, což já jsem zatím půl roku, ale je tam nějaká výjimka, že bych půl roku před touto nemocenskou nesměla mít jinou. Pamatuju si jen, že jsem měla v dubnu chřipku a byla jsem týden doma. Ale jestli kvůli jednoho týdne mi podpůrčí dobu zkrátili o půl roku, tak je to docela mazec. ☹

pidalka12
12. led 2017

Taky se přidám do diskuze 🙂 Protože se v tom začínám uu úplně ztrácet. Mam smlouvu na dobu určitou a to do konce února ( je možné, ze mi sml. prodlouží, bylo mi to "slibeno") Ale pokud ne, co dál? Jsem teď v 15tt. Kam mám jít, co dělat po únoru? Dostanu nejake penize?, předpokládám a doufám, ze ano. Ptz v kuse pracují snad od 20let. Moooc děkuji za rady.

alikscha
autor
12. led 2017

pidalka12 - Pokud ti smlouvu prodlouží, tak to máš v pohodě, ale pokud ne, tak se budeš muset přihlásit asi na ÚP a tam ti vyměří podporu v nezaměstnanosti a nebo ti možná i tvá lékařka vystaví PN, což by bylo nejlepší, protože bys pobírala nemocenskou. Pokud budeš vědět třeba 14 dní předem, že ti ji nakonec neprodlouží, tak je lepší jít na PN hned. Jsi v tzv. ochranné lhůtě 180 dní, takže o mateřskou můžeš žádat 6-8 týdnů před termínem porodu, pokud jsi byla účastnicí nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před nástupem na mateřskou. Takže pokud jsi např. rok odpracovala, tak by to mělo být v pohodě. A do podpůrčí doby se taky vejdeš, pokud už jsi teď v 15tt. 😉 To jen já mám smůlu, že mi to o 14 dní uteklo. ☹

nikolka066
12. led 2017

@alikscha ale ty přece nárok na mateřskou mít musíš když jsi marodila, to se do ochranné lhůty vejdeš ne?

alikscha
autor
12. led 2017

@nikolka066 - Já si taky myslím, že nárok mám, ale nebyla jsem si jistá, jak to pak je s tím ÚP, upřímně jsem se chtěla vyhnout i veškerému papírování a přihlašování na úřadu práce jen kvůli 14ti dnům. Navíc mi bylo řečeno, že můj bývalý zaměstnavatel bude posílat veškeré vyplněné papíry ohledně mateřské, protože jsem v ochranné lhůtě a na nemocenské, ale pokud bych byla na pracovním úřadě, tak si nejsem jistá, že to za mě už bývalý zaměstnavatel bude řešit.

popelucha
12. led 2017

@alikscha taky si myslím, že bys měla padnut do ochranné lhůty...vážně se ještě doptej na OSSZ, bývalé práci apod.
Já jsem měla taky smlouvu do 31.12.2016, od července jsem byla na PN, až do 9.1. a od 10.1. jsem nastoupila na mateřskou - teď musí pčetní zaslat doklad o příjmech na OSSZ, aby mi spočítali výměr a v únoru mohli vyplatit. Sestříčka mi taky říkala, že už mám taky na PN hodně dní - byla jsem vloni v na OP a měsíc doma, ale i tak jsem normálně v ochr. lhůtě a přechod ze dne na den + jsem dokládala na VZP žádost o PPM, ukončenou neschopenku, zápočťák a po vyplacení 1. PPM budu ještě dokládat od OSSZ, že jsem byla na PN a přešla na PPM.

alikscha
autor
12. led 2017

@popelucha - Díky za info, přesně to co píšeš, tak s tím jsem byla seznámena taky a počítala jsem s tím, že to tak budu mít i já. Dokonce i na své zdravotní pojišťovně jsem se ptala a taky mi říkali, že pak jen donesu ukončenou neschopenku a zápočtový list. Teď jim stačilo jen potvrzení o neprodloužení pracovní smlouvy. Proto mě právě zarazilo, že mi v úterý sestřička řekla, že dostali od OSSZ dopis, že mi musí 22.1. ukončit nemocenskou kvůli té podpůrčí doby a hned na mateřskou jít nemůžu, nejdříve toho 2.2. Proto jsem si říkala, že pokud s tím má tady někdo zkušenosti, tak ať mi poradí a zkusím si tam ještě zavolat, jestli se s tím dá ještě něco udělat. 😉

alikscha
autor
12. led 2017

@popelucha
Ještě prosím tě dotaz, ve kterém tt jsi šla na nemocenskou? Protože pokud jsi šla později než já, tak je možné, že ti to vyšlo. 😉 Prý kdybych byla na nemocenské přibližně od 7tt, tak mi to taky výjde. Hraje tam roli ten půlrok, odkdy PN čerpám.

popelucha
12. led 2017

@alikscha no, tos mě dostala, jeli jse ještě na dovolenou, pak kontrola a PN, tak nevím, zda to vycházelo na cca 7. - 8. tt...

alikscha
autor
12. led 2017

@popelucha - Tak já jsem od 5tt. a ty 2 týdny mi chybí. ☹ Tak to bude přesně ono, tobě to krásně navazovalo a proto jsi nemusela řešit ÚP. Ale to je tak, že když máš zdravotní problémy, tak dopředu tyhle věci neřešíš a nepočítáš, já navíc skončila v nemocnici, takže u mě se ta PN řešila hned. Až teď zjišťuju, jaké to má následky a tak.

popelucha
12. led 2017

@alikscha to je fakt na hovínko...člověk se honí jak pitomej a nokonec zjistí, že k ničemu a jiní dyndají stát na dávkách o106...

alikscha
autor
12. led 2017

@popelucha - přesně tak, je to pech... Špatná souhra okolností, no tak zase jsem na příště poučena. Pracuješ, všechno řádně odvádíš, vycházky na PN dodržuješ a pak ti to kvůli pár dní blbě uteče.