Nemocenská přes svátky. Může ji lékař ukončit zpětně?

9. pro 2019

Dobrý večer,
bohužel jsem onemocněla a musím zůstat ležet doma.
Ale to je vedlejší, spíše mě trochu zaráží, co mi řekl doktor. Prý neschopenku může ukončit dozadu klidně i před Vánoci, protože naposledy ordinuje 17. a poté až po novém roce. Vím, že v jiném případě by to nešlo, ale teď mi to leží v hlavě. 14denní lhůta končí 23.prosince, ale v této době již v práci nikdo nebude ( máme celozávodní volno až do 6.1.) tudíž papír s pokračováním pracovní neschopnosti nemám komu předat. Je tedy možné, aby to mohl ukončit např. toho 23.? A pokud papír o pokračování pracovní neschopnosti nemám komu předat, tak příslušné úřady nebudou mít žádné informace.
Nechci zneužít systému, ale nevím jak toto řešit. Přes svátky nemohu ležet doma, ale toho 17. dle mě bude ještě brzo cokoli ukončit.
Jak tedy tuto svízelnou situaci vyřešit? A je skutečně možné, aby to ukončil až tak dozadu?

meronym
9. pro 2019

Dle zakona se da pracovni neschopnost ukoncit 3 dny dopredu nebo dozadu. Takze nevim, jak to vas lekar myslel.

autor
9. pro 2019

@meronym pravděpodobně to myslel tak, že když stejně nemám možnost předat pokračování neschopnosti zaměstnavateli, tak se dané úřady nemohou dozvědět zda-li pokračuje anebo nikoli. Tudíž by se dala neschopenka ukončit i mnohem dříve. Ale nejsem si tím jistá, jen mě tohle napadlo.

konidana
10. pro 2019

Ja mam zkušenost že mi někdy nějaký doktor ukončil neschopenku asi za týden po kontrole. Dopředu. Ale vůbec nevím za jakých podmínek a zda to je správné.

lenoulinkaa
10. pro 2019

@meronym neschopenka nelze ukončit zpětně... Může jen dopředu.

lenoulinkaa
10. pro 2019

Ukončování dočasné pracovní neschopnosti
(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

a) pojištěnce, jestliže vyšetřením zjistí, že mu jeho zdravotní stav umožňuje vykonávat dosavadní pojištěnou činnost, a to dnem, kdy tuto skutečnost zjistil, nebo nejpozději třetím kalendářním dnem následujícím po dni tohoto vyšetření; pokud ošetřující lékař ukončí dočasnou pracovní neschopnost pozdějším než třetím kalendářním dnem následujícím po tomto vyšetření, má se za to, že dočasná pracovní neschopnost skončila tímto třetím kalendářním dnem,

konidana
10. pro 2019

takže ti ji při kontrole 17. může ukončit až v pátek 20. a v pondělí si vezmeš dovolenou, neplacené volno , nebo tak něco

lenoulinkaa
10. pro 2019

pokud bys byla nebo nebyla v PN po 14. dni, tak je to jedno.. Důležité je, aby to věděli v práci, až ti budou dělat výplatu a na ossz jim to je jedno.. Stejně tam ukončení posílá lékař a nemoc od 15. dne se tam může poslat klidně až po skončení nemoci
U lékaře si to budeš muset domluvit, ale dle zákona..
Na tohle budou snad úžasné e-neschopenky, že nebude muset zaměstnanec do práce nic nosit.

autor
10. pro 2019

@lenoulinkaa ano já vím, jenže co dělat v případě, že budu pryč a přijde mi kontrola? myšleno až po vánocích a to pouze v případě, že budu zdravá...Doktor mi ji zrušit nebude moct, protože neordinuje a co tak vím, tak se na úřad musí jít co nejdříve...Ono stejně by kontrola chodit neměla když nebudou vědět, že jsem na neschopence (nemám komu případně předat papír s tím, že PN pokračuje i po 14 dnech). Nejde mi o to, zneužívat PN, ale nevím co mám dělat

konidana
10. pro 2019

Nebo si na neschopence nechat zmenit na svatky adresu. Ale víc cestovat to ne, to nejde

lenoulinkaa
10. pro 2019

Oni to vědí, že jsi na neschopence, to se neboj... na kontrolu přijít můžou. Zástup doktor nemá?

autor
10. pro 2019

@lenoulinkaa o žádném nevím,ale on je celkově divný...už jen že říkal že je možné datum ukončení dopsat až po svátkách...ono stejně jim to ukončení přijde až po novém roce..

konidana
10. pro 2019

Tak se domluv s doktorem a neřeš to..