Může zaměstnavatel dát těhotné ženě výpověď ve zkušebce?

seeni
7. dub 2016

Ahoj holky,

zajímalo by mně, zda může zaměstnavatel dát výpověď těhotné ženě (10 tt), když jde pouze o zkušební lhůtu?
Pokud nemůže, do kdy můžu (mám nárok) zůstat zaměstnankyní, a kdy můžu nastoupit na mateřskou dovolenou? Předchozí zaměstnání jsem ještě neměla, takže se jedná o první.

Předem děkuji za odpovědi ;)

kariii
7. dub 2016

Může dát výpověď, já byla dokonce po zkušební době par dni a řekly mi, že mi ji prodlužují a dostala jsem výpověď

karlajasmine
7. dub 2016

Ve zkusebce dat vypoved muze.. jakmile nebudes ve zkusebce tak vypoved dat nemuze.
Jinak na materskou dovolenou se nastupuje 6-8 tydnu pred terminem porodu.

lady_giraffe
7. dub 2016

Pokud tu výpověď nechceš dostat, tak to zaměstnavateli neříkej, že jsi těhotná. Není to sice úplně fér, ale každá ženská o těhotenství neví hned,že...? Po zkušebce už by Tě vyhodit neměl...

Jen jedna věc, pokud jsi nikdy nebyla zaměstnaná, tak stejně nebudeš mít nárok na mateřskou, protože asi nezvládneš odpracovat nutný počet dní pro přiznání jejího nároku....

prostenika85
7. dub 2016

Výpověď ve zkušebce dostat můžeš. Po uplynutí zkušební doby s největší pravděpodobností dostaneš pracovní smlouvu na dobu určitou ( většinou bývá roční), takže nejpozději po vypršení této doby skončí i Tvůj pracovní poměr, takže o svou práci přijdeš. Pokud jsi nenastoupila do zaměstnání hned po ukončení studií, nárok na mateřkou Ti zřejmě nevznikne a dostaneš až rodičovský příspěvek.

suzina08
7. dub 2016

Vcelku souhlasím s @lady_giraffe, prostě to neříct, dokud ti neuplyne zkušební lhůta. Sice nebudeš ani tak mít nárok na mateřskou, vzhledem k tomu, že toto je tvoje první zaměstnání, ale na druhou stranu aspoň budeš mít do 8 týdnů před porodem nějaký příjem, který se určitě bude hodit. Jestli si totiž po studiích, tak nebudeš mít ani nárok na příspěvek od pracovního úřadu, pokud tě vyhodí. 😖

puresin
7. dub 2016

No, nerict to je trosku svinarna, stalo se mi to same a za sefem jsem sla uz po 2 mesicich, aby si vcas stihl najit nekoho jako nahradu, az za mesic odejdu. Vlastne mas jen tri moznosti - nechat se potupne vyhodit, kdyz to zjisti driv sam, ferove mu to rict a odejit s cistym svedomim, nebo se zachovat hnusne a tajit to. Vim, ze penize casto hrajou roli, ale to budu radsi lepit obalky, nez byt svine. 🙂

xpila
7. dub 2016

Ve zkušební lhůtě se nejedná o žádnou výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. A to může kdykoliv a bez udání důvodu. A i těhotné, v tomto případě žádná ochrana není.

@lady_giraffe Kdyby měla školu úspěšně ukončenou, tak nárok na mateřskou samozřejmě má. 270 dní nemocenského pojištění splní započítáním školy.

kosopemi
Autor odpověď smazal
Zobraz