Maminky na RD pracující z domu, jak si organizujete čas?

alubif
13. únor 2017

Zdravím,
potřebovala bych radu ohledně toho jak máte zorganizovaný čas když z domu pracujete s malý dítětem... Předem píši, že nemám hlídání, manžel pracuje dlouho, do toho dálkově studuje a školka ani chůva by se mi nevyplatily z případného výdělku...

Mám dítko 20m, z práce jsem dostala nabídku jeden den z domu pracovat, zatím by toho nebylo moc, postupem času bude ale množsví práce na den přibývat. Jedná se práci na počítači, kdy se na tu práci musím 100% soustředit - je to práce na 4-5 hodin, zatím jsem se s šéfem nedomluvila jestli musí být ten den v době pracovnik doby hotová, protože pokud by to tak bylo, myslím, že nejsem schopná to z dítětem zvládnout - jak vidí počítač, musí na něm pracovat taky 🙂, navíc dítko nemůžu prostě 5 hodin ignorovat a práce i vztah s dítkem nebude stát za nic...
Přivýdělek by se mi hodil, takže nechci odmítnout. Navíc v mém oboru vypadnout na několik let z práce je jako začít znovu... Když by šlo odevzdat práci za jeden až dva dny, nebyl by to problém, řešila bych to po večerech.

Jak to řešíte vy, když musíte práci odevzdat ten den? Díky

wallyna
13. únor 2017

Ahoj, já mám 19-ti mešíční holčičku a 4 roky chlapečka. Den probíhá tak, že ráno odvážím syna do školky, poté si s dcerkou hrajeme, za dopoledne stihnu dát pračku (dcerku baví podávat prádlo atd.) takže to děláme spolu a je to pro ní zábava, když si chvilku hraje sama, nebo maluje, využiju čas na vyluxování, či nádobí, nebo uvaření oběda. Poté jde na hodinu, dvě spinkat a to já pracuji. Odpoledne už jdeme pro syna, jsme na hřišti, nebo si doma hrajeme. Večer, poté co jdou obě děti spát opět pracuji, popřípadě si s manželem pustíme film. Jde to, jen člověk nemá moc času pro sebe 🙂. Zeptej se v práci, jestli by ti třeba nemohli posílat práci před koncem pracovní doby a tím pádem, budeš moct začít pracovat večer, zbytek práce doděláš v poledne a pošleš práci hotovou 🙂.

ivet1987
13. únor 2017

Já pracuji celé dva roky občas z domu, vždycky když prcek spí přes den a večer až jde taky spát. Někdy když si sám hraje, tak taky. Zvládám bez problémů. Ale jsem účetní, a je jedno jestli to zaúčtuju dopoledne či večer.

alubif
autor
13. únor 2017

@wallyna takhle by to vypadalo kdybych to mohla mít hotové i další den, to by problém nebyl. Zajímají mě právě jestli je tu někdo kdo prostě musí práci odevzdat jestě tedn den, jestli to jde vůbec zorganizovat...

ivet1987
13. únor 2017

@alubif to máš těžké, dost těžko organizované, leda si zařídit fakt třeba ještě na 2 hodiny hlídání na ten den :(

wallyna
13. únor 2017

@alubif hmm.... to nevim jestli půjde, nebo jako půjde, ale na úkor malé :(.

marona
13. únor 2017

Ahoj, jsem doma se 14m holčičkou. Od jejího narození pracuju z domu, i brigádně. Stíhat to jde. Jak píšou ostatní - po večerech, když malá zalehne. U některých věcí práce počká do večera, u jiných je nutno řešit operativně hned. Potom sednu k PC a malá buď kouká na PC se mnou, nebo ji dám na zem misku s vodou a lžičky a s těmi si hraje. není to zabavení na hodinu či déle, ale většinou to pro urgenci stačí. držím pěsti

alubif
autor
13. únor 2017

@marona teď to neber zle zajímá mě to protože možná budu v podobné situaci, nemáš někdy výčitky vůči malé, že se jí věnuješ míň než by jsi třeba chtěla? Malá to zvládá dobře?

muhehehe
13. únor 2017

Neznám charakter práce, ale pracovat jeden den a pak celý týden nic, to je poměrně nesmyslný model pro ženskou s dítětem- tedy pokud nemá tu kliku že může každý čtvrtek hlídat babička. Já bych se se šéfem pokusila dohodnout třeba i na práci která reálně zabere dva celé pracovní dny (tedy více práce, než máte teď domluveno), ale že ji vždy odevzdáš třeba koncem týdne, v pátek. Prostě taková ,,úkolovka", u které je jedno, jestli děláš jeden den tři hodiny od půl noci do tří, druhý vůbec a třetí od sedmi od rána do deseti..... Tohle pak jde kloubit s dítětem velmi dobře, sama to tak mám. Pracuju v podstatě stejně jako marona. Po večerech když dám malou spát. Jinak se nesoustředím. Pokud je potřeba např. někam telefonovat nebo je něco fakt urgentního, tak se to dá řešit operativně, na půl hodiny nebo hodinu se dítě vždy nějak zabavit dá, aby to máma mohla vyřídit.... ale stabilně by to bylo na palici pro tebe i pro dítě. Znovu říkám- nevím co to je za práci, ale jako ideální bych viděla že šéf zadá s předstihem práci a třeba do toho týdne ji bude chtít hotovou, a nebude ho zajímat kdy to dáš dokupy.

muhehehe
13. únor 2017

@alubif dovolím si na tohle odpovědět (za sebe, ne za maronu), protože praktikuju úplně stejný model. Ne, nemám žádné výčitky... co to je, to bájné ,,věnování se"? To maminy fakt nemají za celý den na práci vůbec nic jiného, než si hrát s dítětem? Předpokládám, že ne. Někdo má barák, někdo zvířata, někdo nemocné rodiče, dvě další děti, potřebuje vařit, dosaďte si cokoliv... třeba to, že máma potřebuje hodinu na vyřízení pracovních záležitostí. Je úplně přirozené, že dítě do modelu konkrétní rodiny prostě zapadne, ono to ani jinak moc nejde... Nijak ho to nepoznamená a nijak špatně to nenese, prostě to má takhle dané. Neřeší to. Tedy- jo, jde to i jinak, člověk může od rána do večera hustit do dítěte angličtinu a matlat vodovky a nenechat ho v rámci jeho osobnostního rozvoje, prohlubování vztahu s matkou apod. ani hodinu být, ale za sebe si úplně nemyslím, že zrovna tohle je cesta ;) Což si prosím neber ani trochu osobně, odpovídám sice na tebou položenou otázku, ale píšu obecně.

muhehehe
13. únor 2017

@alubif ajaj, přehlédla jsem tvůj první příspěvek do téhle diskuze (úvodní jsem samozřejmě četla pečlivě už předtím🙂.. Tak s tímhle si popravdě nejsem jistá, i když jinak osobně zvládám kde co... ale zavazovat se k tomu, že dostanu úkol který zabere 4- 5 hodin a ještě ten den ho musím udělat, do toho bych prostě nešla... to už chce pro dítě hlídání, pokud je malé... 5 hodin se nezabaví. A i kdyby to náhodou šlo nějak zorganizovat (využít polední spánek, hodinu by někdo pohlídal, hodinu zabavit,... zkrátka nějak to vymyslet dle konkrétních možností), tak se to při první nepředloženosti sesype (hlídač onemocní, nebo onemocní dítě, nebo zrovna ten den nebude chtít po obědě spát i když jinak spí dvě hodiny)... tohle bych šéfovi já osobně neslibovala. Zvlášť u práce, která vyžaduje soustředění. U nějaké mechanické administrativní činnosti by to snad ještě jakž tak šlo, to se dá dělat i nárazově po dvacetiminutovkách s dítětem na klíně... ale u práce kde je potřeba se do toho trochu ponořit... za mě ne, ale hodnotím samozřejmě podle sebe.

alubif
autor
13. únor 2017

@muhehehe vidím to stejně, jen jsem si třeba říkala jestli prostě nemá někdo nějaké zázračné řešení 😀 Sbírám i případné argumenty pro zítřejší domluvě se šéfem...

mysicka_lb
13. únor 2017

Ahojky, řešila bych to tak, že bych si na ten jeden den na 5 hodin domluvila jinou maminku na hlídání s podobně starým prckem. A aby se to vyplatilo finančně, tak bych jí za to neplatila penězi, ale na oplátku bych zase já jí hlídala toho prcka jiný den pět hodin. Třeba aby si mohla v pátek večer vyrazit. Klidně můžeš mít maminek na takové vzájemné hlídání v záloze i více pro případ nemoci. Jednou jsem to zkusila navrhnout ve skupině maminek z našeho města a byl o to obrovský zájem. Peněženka nezhubne, ale naopak🙂, ty se nezhroutíš, šéfovi plně vyhovíš a výčitky svědomí vůči prckovi za to, že je o něj postaráno a hraje si s jiným prckem, nejsou vůbec na místě.

alubif
autor
13. únor 2017

@mysicka_lb zajímavé řešení... Děkuju za nápad, ale reálné to bohužel není.

eva1987
13. únor 2017

@alubif Pracuji take z domu, ale cely tyden i dodelavam praci i o vikendu, rano nachystam malou do skolky 5let a manzel ji odveze, vracuise taky vecer tak kolem 20hod, pak se staram o prcka 1 mesic, pracuji dopoledne, v prubehu dne, pak vyzvedneme malou, pak dodelavam praci vecer az deti spi, praci musím odevzdat ten den plus v ramci celeho dne mam telefonaty, ktere musim operativne vyresit, do toho varim, uklizim, hraji si s detmi a zvladat se to da 🙂

muhehehe
13. únor 2017

@alubif Já myslím že úplně nejlepší argument by mohl být ten, že pokud ti dá zcela volnou pracovní dobu, jen s nějakým pevným termínem výstupu (třeba ,,vždy v pátek do 15.00"), tak ti bude moci dát i více práce a budeš firmě víc platná 🙂 Tedy za předpokladu, že ta práce je a je jí dost... snad ano... pokud jo, tak si i víc vyděláš a hlavně to nebude tak o nervy. Samá pozitiva🙂) A taky se na to bude šéf moci opravdu na 100% spolehnout a vyhnete se situaci, že to u tebe některý den prostě nepůjde. Řešení co píše Mysicka je velmi dobré a za úvahu stojí, ale pokud dítě (nebo ta hlídací máma) náhle onemocní, zas je to v pytli; tohle bych klidně používala, ale asi by se mi nechtělo na to stopro spoléhat... Volná pracovní doba to jistí... když se semele něco neočekávaného, tak je prostor nějak ze situace operativně vybruslit... v rámci jednoho dne ani omylem...

muhehehe
13. únor 2017

@eva1987 Všechna čest. S měsíčním mimčem si to ještě představit dovedu, ale třeba s ročním už vůbec. A ta nemožnost mít v hlavě po nějakou část dne ,,vypnutý pracovní mód" by mi dávala teda pěkně zabrat... Obdivuji. Já se třeba během dne zase průběžně starám o naše velmi početná zvířata, což sice bere čas (hodně času), ale to mentální nasazení je tam prostě úplně jiné (skoro nula🙂) prostě člověk pobere hovna, pohladí, naplní misky :D ) a dítě za zadkem vůbec nevadí, je tímhle zaujaté... ale pytlíkovat práci v průběhu celého dne po kouskách, být k tomu na telefonu... takhle jako to je u vás, to je fakt mazec. Tak přeju ať to dobře funguje i nadále a smekám klobouček 🙂) Máte alespoň hlídací babičky, až to mrně povyroste?

leki
13. únor 2017

Podle me hodne zalezi, jak ti mimco spi. Ja si praci k diteti nedovedu predstavit, pac mrnous spi prez den minimalne (usina v 9 vecer az a vztava s pauzama v 6 rano). Stejne jako u vas, jak vidi pc, je do nej divej. Dodelavala jsem si s mimcem statnice (ted v lednu) a musela napsat zaverecnou praci. Hlidani jsem mela az 14 pred statnicema a to minimalne. Manzel taky chodi pozde z prace. Uprimne, myslela jsem, ze mi asi hrabne z tech nervu, ze nestiham, pac dnes malej spi jen 20 min odpo a vecer uz jsem unavena... Tez jsem chtela castecne pracovat, ale nakonec jsem to sefovi odrekla. Kazdopadne zalezi na mimcu a tvych schopnostech a ja jsem mozna jen uplne marna 😉

eva1987
13. únor 2017

@muhehehe Děkuji, jsi hodná. Obdiv patří všem, kdo se stará o děti a domácnost, práce je jen bonus na přilepšenou. Pro mě bylo nejtěžší, když mi z práce volali, zda můžu začít hned po návratu z porodnice, to bylo pro mě dost náročné, sžít se s miminkem a do toho malá, která si chtěla hrát a práce, sáhla jsem si na dno, ale už jsem si to nějak zorganizovala a jde to, hlídání bohužel žádné nemáme, babičky máme daleko jedna v Hodoníně a druhá ve Zlíně a my teď žijeme v Praze, takže jsme na vše sami.
@leki Já mám taky nespící miminko, kojím co dvě hodiny a v noci se budí co tři hodiny, v noci je to lepší ale i tak to dá zabrat ten přerušovaný spánek, ale to zná každá maminka, máme problémy s prdíky (kolika) takže malinký přes den nespí skoro vůbec, ale musím to vydržet, až to odezní bude líp. Takže hojdám malého v sedačce nohou a do toho pracuji, a nebo hojdám v jedné ruce a druhou rukou držím myš na PC a cvakám na klávesnici sranda pohled na mě 😀 😀

medakote
13. únor 2017

Myslim, ze pokud se jedna o práci, na kterou je nutné se úplně soustředit a dělat ji několik hodin v kuse, tak s dítětem v rámci jednoho dne lze velice těžko bez hlídání, skoro nereálné ( pokud nemáte dítě, které pres den čtyři hodiny v kuse spí). Pokud by se odevzdávali následující den, tak by se to dalo dělat večer a v noci, ale udělat to během prácovni doby to nevidím reálné. Me navíc dítě pres den prakticky nespí a vecer usíná třeba v devet, v deset + druhé dítě, nezvladam pomalu ani běžny provoz. Promluvila bych si se šéfem, co by bylo třeba, ale pokud neni hlidani,držela bych se při zemi.

smaug
13. únor 2017

Ahoj nečetla jsem předchozí příspěvky, ale já pracuju od narození malé, když spí, což je bohužel velmi málo (to mam prostor tak cca 2 - 3 hodiny denně, než jdu taky spát a upřímně ne vždycky se dokážu hecnout). Proto od 2 let chodí na pár hodin v týdnu do školky (teď aktuálně 8 hodin v týdnu, hodina hlídání nás vyjde na 55 Kč, což mi přijde dobrý). S ní jsem schopná vyřídit jen nutné telefonáty, nebo v rychlosti něco napsat, ale bohužel je na tom vidět, že mam dítě za zadkem. Podle mě práce, na kterou je třeba se soustředit a dělat ji delší dobu v kuse, s dítětem dělat nejde, resp. i když se dítě samo zabaví třeba i tu hodinu (což ve 20 m nevím), tak pozornost stejně utíká k němu a na výsledku je to pak vidět.

meta123456789
13. únor 2017

Pokud dělám aktuálně na projektu, tak stíhám pracovat jen pokud dcera spí, jinak je to bez šance - též se musím soustředit, takže s dětmi za zadkem to prostě nejde. Doteď dcera spala tak 2 hoďky, pracovala jsem tedy během toho a pak jsem dodělávala případně večer. Teď bohužel přestává v poledne spát úplně, což mi kazí plány... Práce, kde se člověk musí nastopro soustředit, podle mě nejde dělat, když je dítě přítomno (tj. minimálně nespí).

orchideas1
13. únor 2017

Pracuju z domu od 2,5 mesicu syna. Vyhodou je ze si cas urcuju sama vetsinou, pracuju kdyz malej spi,odpoledne kdyz je manzel doma nebo po vecerech kdyz dite zase spi,nekdy i o vikendech,je to proste v dobe,kdybych mohla chvili vydechnout,precist si knihu,zkouknout serial nebo film,taky mam praci na kterou se musim soustredit na 100%, narocne to je,ale zase nemusim pocitat kazdou korunu a koupit sobe nebo malymu co chci

ssandy
13. únor 2017

Holky, potrebuju trochu motivaci, posledni dobou bych potrebovala pracovat mnohem vic, ale vubec nenachazim silu. Mam dceru, 15m, hlidani zadne. Kolik hodin tak mesicne nebo za tyden odpracujete? Ja abych si nenastavovala nejake nerealne cile...

orchideas1
14. únor 2017

@ssandy Mám syna 26 měsíců a taky žádné hlídání, manžel je v práci buď do 5-6 do večera nebo do 2, jak kdy, ale jak bude teplo a léto, tak bude po práci dělat na zahradě, což já budu taky, takže o starost navíc. Jinak pracuju cca 2-3 hodinky denně, jak kdy, ale to platí i o víkendech, svátcích, když nestíhám v týdnu doháním to po večerech nebo o víkendu, na práci mám termíny a ty musím dodržet. 40-60 hodin měsíčně určitě odpracuju

eva1987
14. únor 2017

@ssandy Motivaci musíš mít ty sama, třeba že si vyděláš nějakou korunu a můžeš koupit něco sobě či malé 🙂 Jinak já pracuji cca 60 hodin měsíčně někdy je to i více, záleží jak je náročná práce.

ssandy
14. únor 2017

@eva1987
@orchideas1 díky za zprávu. Ty 2-3h každý den pracuju, ale potřebovala bych víc. Podnikáme a mojí práci za mě bohužel nikdo neudělá. Hodně si toho vzal na sebe muž, ale už mám pocit, že je dost zavalený. Potřebovala bych každý den nají tak aspoň 5 hodin, nějak netuším kde, když k tomu musím stihnout i malou a postarat se o jídlo a dům... Tak jsem si právě říkala, že se inspiruju, jak to dělají ostatní, ale vypadá to, že to všichni pytlikujem, jak se dá.🙂

orchideas1
14. únor 2017

@ssandy Tak kdyz podnikas s chlapem,tak se prostridejte,2-3 zvladas,tak co kdyby odpoledne 2 hodiny hlidal chlap a ty delala praci za nej,at toho nema moc a venuje se diteti