Mám nárok na dovolenou před mateřskou? Jsem na PN

pulpk
18. únor 2015

Ahoj, pokud jsem na neschopence od listopadu 2014 a budu na ni do nastupu na MD, coz je do kvetna r.2015 (uz v roce 2015 nepujdu do prace), mam narok na nejake dny dovolene? Pocitaji se cca dva dny dovolene za mesic, ale kdyz letos do prace vubec nepujdu, mam narok na dovolenou pred materskou? Dekuji za rady, snad jsem to popsala aspon trochu srozumitelne ☺

vrabcak0007
18. únor 2015

Ahoj...nejlíp ti to poví zaměstanavatel kolik máš ještě nárok..popř. pokud jis na neschopence, tak musíš pořád dostávat výplatní pásku a tam ten údaj budeš mít taky..podel toho se řiď..tu dovolenou pak myslím můžeš využít i před nástupem před MD i po ukončení MD před tím, než začneš dostávat rodičovské dávky...já využila po ukončení mateřské...nahlásila jsem v práci kdy mi končí mateřská a "nastoupila" jsem na dovolenou...zároveň s tím ovšem i začala pobírat rodičovský příspěvek..dovolená ti nijak ten příspěvek neoddálí 🙂

petramiky
18. únor 2015

Ahoj, máš nárok na nevybranou dovolenou z loňského roku + celou letošní. Lepší je si jí vybrat po skončení mateřské před nástupem na rodičovskou.

pulpk
autor
18. únor 2015

@petramiky mam smlouvu na dobu urcitou, do konce rijna. Chtela bych si dovcu proto vybrat pred nastupem na MD, mam tedy pravo na celou letosni dovolenou (20 dni) minus od rijna do prosince, nevis nahodou? ...dekuju 🙂

happylenulka
18. únor 2015
banitram
18. únor 2015

Předpokládám, že vám zaměstnavatel dává 20 dní ŘD za rok. ŘD se krátí nad 100 dní nepřítomnosti (pracovní směny) - vždy o 1/12 za 21 dní přesahujících 100. Za loňský rok by jste tedy měla mít nárok na celou dovolenou - od listopadu do konce prosince jste určitě nepřekročila 100 dnů. Letos vám nárok na novou ŘD vznikne až s nástupem na MD. Z doby na MD také vzniká nárok na ŘD a o ten žádáte zaměstnavatele před nástupem na rodičovskou dovolenou (tedy mezi MD a RD). Co se týče možného zániku pracovní smlouvy - to by ovlivnilo výši nároku na tu letošní ŘD, ale tu loňskou si buď ještě letos vyčerpáte nebo vám ji zaměstnavatel musí proplatit při propuštění ...

petramiky
19. únor 2015

Tak to nevím. Ale řekla bych, že to bude tak jak to píšeš, prostě to, co máš teď na výplatní pásce, tak na to máš nárok.

betelgeuzz
19. únor 2015

Je to, jak píše benitram, za domu nemoci se dovolená krátí.