Ahoj mamky 🙂
Mám slabě pozitivní těhotenský test. Doma mám skoro 3letou holčičku, která teď od září nastupuje do školky. Do práce bych měla nastoupit 3.prosince 2013. Pokud mám ale pozitivní test, tak je jasné,že nenastoupím. Kdy se nosí do práce potvrzení o tom,že jsem těhotná? Už jsem to zapomněla 🙂
Jak to budu mít s penězma, když poslední rodičák dostanu vlastně v polovině prosince a pak teoreticky bych nastupovala na MD asi někdy kolem půlky března. Mám si zažádat na sociálce o nějaké příspěvky nebo se nahlásit na pracáku? Nebo jak by se řešila PN?
Za jakýkoliv příspěvek děkuji 🙂
blahopřeji k těhotenství 🙂
Také bycxh to řešila neschopenkou. Gratuluji k těhu🙂
pokud jsi zamestnaná tak nenastoupíš do práce pouze jim donešeš neschopenku,jinak nejsi povinná oznamovat těhotenství dřív než při nástupu na md,takže dostaneš nemocenskou,akorát je ted blbý že zrušily celodenní vycházky pro tehule,pak se ti vypočítá nová md z předchoziho platu a rodičák už to co maji všichni stejne
Ahoj, a už teď víš, že těhotenství bude rizikové? Nebo jaký je důvod toho, že vlastně nenastoupíš...? V případě, že máš nějak namáhavé zaměstnání, které těhotná vykonávat nemůže, je zaměstnavatel přeřadit tě na pozici vhodnou, nebo nechat tě za 100% průměrného platu doma, což je určitě mnohem výhodnější, než abys byla na neschopnce, např. skrz vycházky....
@ratatooy Můžu se zeptat, proč je to blbý?? Ty omezený vycházky pro těhule? Pokud má člověk nemocenskou, tedy pobírá nemocenské dávky, sloužící pro případ nemoci, proč by těhotná, které nic není měla být na neshopence?? Ptám se, zajímá mě to. K neschopence má být důvod.
@ebsian Aha, no tak to bych doktorce řekla, že pokud nejsem ohrožena já ani plod a z lékařského hlediska není k neschopence důvod, ať mi ji nepíše, s potvrzujícím lejstrem o těhotenství bych šla za vedoucím a požádala ho o to, na co mám nárok. Nenechat se okrádat a vědět, co můžu chtít a chci.
Já situaci vyřešila takto: po zjištění těhotenství jsem se domluvila s dr., že mi napíše neschopenku, až mi skončí rodičák. To jsem ohlásila po prvním trimestru v práci - volali mi z personálního a chtěli vědět, jestli nastoupím/nenastoupím nebo jestli chci neplacené volno. Tak jsem jim řekla, že mám ještě jiné řešení (=neschopenka) a všechny strany byly spokojené 🙂
@ebsian @hogata V případě, že není možné přeřazení na jinou pracovní pozici, která JE vhodná pro těhotné, je zaměstnavatel POVINEN vás nechat za 100% platu doma. § 153 Převedení na jinou práci - (1) Koná-li těhotná žena práci, která je těhotným ženám zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná žena pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
Pokud zaměstnavatel není schopen zaměstnankyni na jinou práci přeřadit, pak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnankyně zůstává doma a pobírá stoprocentní náhradu mzdy. Překážka na straně zaměstnavatele: Cituji IX.2.3 Jiné překážky na straně zaměstnavatele (§ 208 a násl.) "Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele.....jde o jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele, za které přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. "
@lindafr Mě by zajímalo, jestli znáš nějakou maminku, která zůstala doma s těmi 100% platu, protože jí zaměstnavatel nenašel adekvátní náhradní práci.
Jedna věc je to, co je napsané v zákoně, a druhá věc to, co se ti povede od svého zaměstnavatele dobrovolně dostat 😒 No ale zkusit se to samozřejmě může 😉
@ratatooy "radši vyhodí" - to je na další povídání, ale těhotnou ze zákona zaměstnavatel NEMŮŽE vyhodit... Hernajz ženský, nebojte se toho, prostě si stůjte za tím, na co máte nárok. Ono pokud každej poslušně zaklekne a půjde s davem, tak pak se nemůžem divit, že s náma zaměstnavatelé jednají jak se slepicema, bohužel.
@ratatooy Já znám ještě jinou variantu.... Práce je v pohodě v kanceláři, těhule žádné zásadní problémy nemá, ale odstěhovala se od svého zaměstnavatele daleko. To má dojíždět? A nebo hledat nějaké ubytování na pár měsíců v místě práce?
No naštěstí moje dr. byla rozumná a pochopila hned, že je nesmysl dojíždět do práce přes celou republiku 🙂
@llluckaaa No, to mi přijde docela sporný už. Každopádně tuto situaci, kdy bych X hodin procestovala a X tisíc propálila, řešila taky neschopenkou, i když prvořadě zdravotně by k tomu důvod nebyl.
@ratatooy Výpověď může ženě na MD dát pouze při čerpání ŘD po ukončení pobírání PPM a před začátkem pobírání RP, kdy je žena vlastně na dovolené. Není v žádné ochranné karanténě, může jí dát normálně výpověď. Ale jinak ne - rozuměj na mateřské nemůže, je naopak povinnen jí místo držet. To, že jí dá výpověď, má pak své další závazky, tj. odstupné ve výši 3 platů (nebo v takové výši, jaká je uvedena např. v kolektivní smlouvě, u nás je to 8 nebo 12M, podle pozice).
ale jako pokud mi zamestnavatel řekne hele klidně všichni otěhotněte a já vam budu platit jak kdyby jste byli vpráci(ikdyž u nás je pomalu rodičák víc jak vyplata)tak sem sním,jdu tam
@ratatooy Ano, nepíše, ale já ji jen napsala, na co má nárok, tedy že pokud neví, že bude těhotenství rizikové (s tím souvisí neschopenka), tak není důvod se přece nevracet, tedy nebýt přeřazen na vhodnou pozici (píše, že dělá se starými lidmi) a pokud taková pozice neexistuje, je povinen (viz výše) ji nechat za 100% platu doma. Což jestli si válet šunky za 100% a s neomezenejma vycházkama, nebo být omezen na 6 hodin denně a ještě mít prd peněz, je už vcelku rozdíl. Nechci se hádat, píšu jen, jak to je.
@lindafr ano takto je to podle zákona leč realita je jiná, to chápu,ale u nás to proběhlo tak že radši prodal firmu založil si novou a ty co byli na RD prodal s firmou novýmu zamestnavateli kterej fyzicky neexistoval,takže se nemely kam vrátit,z nikoho nedostaly vypoved tudiž s nemohly přihlásit na pracák a zustaly na mrtvym bodě,takže i tak to jde,a živnostníci si to umi zařidit aby se zamestnanců zbavily kdykoliv
@ratatooy Aha, no tak to už je pak zas jiná, bohužel zákony jsou na tak nedokonalé úrovni, že obcházet pořád jdou. Každopádně pokud má někdo zaměstnavatele férovýho (jako třeba já), tak se svým povinnostem nebrání. Před prvorozenou jsem pracovala na pozici nevhodnou pro těhotnou, nechala jsem se přeřadit a jak jsem udělala práci, kterou jsem udělat měla, nová nebyla, tak jsem zůstala za 100% doma. Šlo to, problém s tím neměl, vlastně s tím prý i počítali, že to takhle bude. Teď pracuju průběžně pořád, hlavně teda z domu, na druhou smlouvu než tu, ze které mi běží mateřská, prostě home office... Hele ono všechno jde. Ale základem je asi opravdu fér přístup zaměstnavatele a zájem o tvou osobu. No, bohužel - každej jsme nahraditelnej.
Já bych to řešila tak, že bych v listopadu zašla do práce a tam řekla, že jsem těhotná (to už by mělo být jisté). Domluvila bych se co a jak a nejspíš v den nástupu bych donesla neschopenku. Kdyby ti doktorka neschopenku nedala tak asi záleží na domluvě se zaměstnavatelem jestli bys musela nastoupit nebo by ti dal neplacené volno nebo by měl jiné řešení.
No a pak je to myslím tak, že se nastoupí na mateřskou a pak rodičovská.