Jak se liší jednotlivé typy pracovních smluv na částečný úvazek?

cherrynka89
28. srp 2021

Ahoj. Chtěla bych pracovat na částečný úvazek ( moje soukromé důvody), ale nevyznám se v nabídkách typu na dohodu, uzavření činnosti atd... jde mi ale jen o to, kdy zaměstavatel za mě odvádí sociální a zdravotní. To on odvádí automaticky nebo je to nějak jinak, když to není HPP?? Děkuji

adula000
28. srp 2021

Když napíšeš DPP nebo DPČ do googlu tak ti vyjede spousta stránek, kde je to vysvětleno

cherrynka89
autor
28. srp 2021

to jsem zkoušela, ale nechápu to, potřebuji to laicky. Mě stačí odpověď, ano nebo ne a ne abych hledala mezi milion stránkama, ale děkuji. @adula000
@adula000

jolysek
28. srp 2021

@cherrynka89 DPP nad 10 tis, DPČ nad 3500 hrubého měsíčního výdělku odvádí zaměstnavatel

mavanka
28. srp 2021

DPP=dohoda o provedení práce, je omezena výplatou max 10 tis měsíčně, a 300 hodinami ročně. Soc a zdrav se neplatí, jen 15% daň a pokud by to bylo tvé jediné zaměstnání, uplatníš si tam slevu na dani a neplatíš nic, a zbyde ti celá vydělává částka

mavanka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mavanka
28. srp 2021

DPČ - dohoda o pracovní činnosti - funguje velmi podobně, jako HPP, je na méně než půl úvazků, platí se z nej soc i zdrav (ty i zamestnavatel), pokud výplata dosáhne alespoň 3500, když je nižší, tak ne. V čistém máš míň, než u dpp, ale příjem se ti zohledni při výpočtu neschopnosti, očr, důchodu ( pokud platis odvody, tj máš víc, než 3500). Nárok na dovolenou obvykle nemáš

malenka3
29. srp 2021

Záleží, jaký částečný úvazek. Vracíš se zpět do své práce nebo úplně nově? Záleží, co od toho čekáš. V zásadě máš tři možnosti, jak být zaměstnanec na částečný úvazek.
1) Dohoda o provedení práce DPP - Pokud budeš mít hrubý příjem do 10 tisíc a nebudeš pracovat nikde jinde, budeš to mít v podstatě bez odvodů (žádné pojištění, nulová daň při podepsaném růžovém prohlášení). To má ale svá omezení - musíš si vyřešit zdravotní pojištění jinak (pokud nebereš rodičovský příspěvek, tak to moc jinak nevyřešíš, musela by sis z toho platu nechávat strhnout i to zdravotní pojištění). Pak jsi omezena 300 hodinami ročně, což znamená, že na celý rok třeba polovičního úvazku ti to nestačí. Pak jsi taky relativně nechráněná - vyhodit tě můžou velmi rychle, ale i ty můžeš rychle odejít (dva týdny výpovědní lhůta), nemáš obvykle nárok na dovolenou, pochopitelně ani na nemocenskou nebo ošetřovačku.
Pokud u DPP bude příjem nad 10 tisíc Kč, přicházíš o výhodu nulových odvodů (daň je pak placená až od cca 15 tisíc), ostatní nevýhody zůstávají (akorát bys měla nárok na nemocenskou, když budeš mít odvody pojištění).
2) Dohoda o pracovní činnosti DPČ - je to velmi podobné DPP. Omezení je na pracovní dobu, dává se tam, kde je maximálně poloviční úvazek (tedy 20 týdně). Finanční úlevy platí za předpokladu, že máš do 3500 korun měsíčně, pak jsou odvody 0. Opět platí, že musíš vyřešit zdravotní pojištění, když ho nebudeš mít z platu odvedené. Pokud budeš mít víc, odvádí se z toho sociální a zdravotní plus daň, které ale bude do zhruba patnácti tisíc nulová, pokud podepíšeš růžové prohlášení. Vše ostatní je podobné jako u DPP - rychle se tě můžou zbavit, obvykle žádné dovolené, nemocenská jen v případě, že máš odvody sociálního pojištění.
3) normální pracovní smlouva na zkrácený úvazek - nejbezpečnější pro zaměstnance, dává mu největší ochranu - 2 měsíční výpovědní lhůta, nárok na dovolenou, nárok na různé zaměstnanecké benefity. Výplata podléhá odvodům sociálního a zdravotního už od jedné koruny. Daň budeš mít opět při podepsaném růžovém prohlášení zhruba od výdělku nad patnáct tisíc korun.

Pro všechny typy smluv pro tebe ale platí, že pokud nemáš jinak vyřešené zdravotní pojištění (tedy pokud nepobíráš rodičovský příspěvek), musíš ho mít nějak pokrytý - takže v případě, že nemáš dostatečný odvod z platu, zaměstnavatel ti ten dopočet do zákonného minima stejně musí udělat a zdravotní pojištění z platu odvést, i kdyby se normálně neodvádělo (např. u té DPP do 10 tisíc nebo třeba kdybys měla plat u smlouvy jen 5000).

Rozhodnutí o tom, jakou smlouvu, není ale vždy na tobě, často si rozhodne zaměstnavatel, protože každá smlouva pro něj má jiné mzdové náklady a jiná omezení, pak podle toho, v jakém časovém horizontu s tebou počítá.

j.a.n.i
29. srp 2021

@mavanka DPP neni omezena maximalni castkou, muze se na ni vydelat libovolně, pouze se na 10000 plati sociální a zdravotní.

cherrynka89
autor
29. srp 2021

@malenka3 děkuji 🙂 pěkně psáno

cherrynka89
autor
29. srp 2021

Ahoj, všem moc děkuji 🙂 Už rozumím 🙂