Jak je to s dovolenou při dlouhodobé PN a pak MD/RD?

mku
12. bře 2017

Holky poradite nektera? Mam k vybrani v praci 36dni dovolene (lonska + letosni). Jsem ale na neschopence a doktorka me asi az do konce bude chtit nechat doma. A muj dotaz je: z ceho se pak pocita dovolena? Z platu pred nastupem na neschopenku nebo i z neschopenky? A je lepsi ji vybrat pred nastupem na MD nebo az pred nastupem na RD? Nebo lze treba starou proplatit? U nas se obecne dovolena neproplaci a musi se vybrat... diky moc 🙂

xpila
12. bře 2017

@mku Dovolená se vždy počítá jen ze mzdy, nikdy ne z PN. Vyber si ji mezi MD a RD, po RD by se to už krátila. Proplatit ji nejde, proplácí se jen při skončení pracovního poměru, stanovuje to přímo zákoník práce.

mku
autor
12. bře 2017

@xpila ve výplatě v květnu (tedy dubnové) dostanu roční bonus (což bych dostat měla, protože na PN jsem až od konce ledna letošního roku). Bude se mi pak počítat do základu mzdy pro dovolenou při přechodu z MD na RD, čili je to pak výhodnější než si vybrat dovolenou před MD? Bonus budu mít docela velký, protože jsem pracovala na manažerské pozici, takže se vždycky vyplatilo mít dovolenou o prázdninách, protože denní základ byl bonusem ovlivněný. Moc děkuju za odpověď 🙂

xpila
12. bře 2017

@mku Ano, bude. A s tou dovolenou před MD to je složité - jednak by ti doktor musela ukončit PN, což pokud máš zdravotní problémy, tak by to nemusel udělat. Navíc by ti ani zaměstnavatel nemusel dovolenou povolit, kdežto když ji čerpáš mezi MD a RD, tak souhlasit musí.

mku
autor
12. bře 2017

@xpila moc děkuju! vyberu tedy až mezi MD a RD 🙂 to se pak nějaká ta koruna navíc hodí ještě víc než teď 🙂

audi1986
12. bře 2017

@mku jen bych k tomuto tématu možná přidala jeden poznatek - pokud by ti chtěli v práci dát výpověď, tak právě okamžik mezi MD a RD, kdy si požádáš o vyčerpání zbývající dovolené, je jediná chvíle, kdy ti můžou dát výpověď.....

mku
autor
12. bře 2017

@audi1986 to asi nechteji 🙂 jednak uz me ujistili, ze se mnou pocitaji po navratu a jednak ja pracuju pro jednu velkou instituci, ktera je medii hodne hlidana a navrat matek je jedno z temat, ktereho se tam hodne boji a v podstate temer kazde matce vychazi vstric i co se tyce castecnych uvazku atd... a ja jeste ani nejsem rozhodnuta zda se vracet chci 🙂

audi1986
12. bře 2017

@mku ok -))

terry1512
12. bře 2017

Holky prosím a počítá se ta náhrada mzdy za dovolenou z hrubé mzdy se všema příplatkama osobním atd... Nebo jen ze základu.?

valeriem
12. bře 2017

@terry1512 z hrube mzdy s priplatkama

terry1512
12. bře 2017

@valeriem díky.