Druhé těhotenství - můžou mi ukončit pracovní poměr?

efea1986
28. dub 2015

Hezy den.Docela mě zajímá , jak to chodí.Momentálně jsem doma na mateřské ještě.Ale chtěli by jsme ještě jedno mimčo, ale až by mi končil rodičák.Jak je to pak v práci? Mám smlouvu na dobu neurčitou. Vím že první 3roky zaměstnavatel musí držet místoAle ja by to bylo pak dál?Když bych bla podruhé těhotná?Můžou mi ukončit pracovní poměr nebo né???

kaccistar
28. dub 2015

@efea1986 nie nemozu, 3 roky su na dieta. Takze viac deti = viac rokov. 😉

efea1986
autor
28. dub 2015

@kaccistar Aha , takže se nemusím teda bát , že kdy by se nám podařilo druhé , že by mě pak vyhodili ,

melien
28. dub 2015

Držet místo ti musí to je podle zákona.... a je jedno jestli jsi 3roky s jedním a nebo 6let se dvěma... to oni ti musí držet. každopádně sama asi nejlepe víš jak to v tvojí práci chodí... jestli se máš důvod bát o místo nebo ne...
Ale je pravda, že o misto můžeš přijit hned druhy den po nástupu po mateřské... to už pak nikoho nezajimá... je dobrý podle mě udržovat kontakt s kolegama a vedením i na mateřské kontakt aby jsi byla pořád v obraze.. protože 6let už je přece jen doba a za tu dobu se muže toho spoustu změnit... samozřejmě nehci tě tím vůbec strašit... ale určitě bych zatím v práci nezmiňovala, že planujete druhé.

efea1986
autor
28. dub 2015

Tak snažím se udržovat v kontaktu, jezdím se tam podívat , když to jde, ..Unás v práci se to ted trošku střídá personál, .Takže se to unás mění ..Tak uvidíme.A jak to je když eventuelně po nástupu na mateřskou mi třeba dali tz výpověd , jak by to bylo s pěnězma??Radši si to schruji troku dopřdu , ab jen člověk věděl. Jinako moc děku za vaše odpovědi .

melien
28. dub 2015

Když jste na mateřské tak vás mohou propustit jen případě že by se vaše pracovní pozice rušila nebo firma by celá firma končila.... a to by vám museli dát odstupné a vyplata mateřské a rodičaku by měla byt pořád stejná jen po skončení rodičáku by jste musela jit pak na pracák... protože i u smlouvy na dobu určitou je to že když se vám díte narodí do 180dní po skončení smlouvy tak máte nárok na vyplatu mateřské a rodičku jako by jste byla ještě v práci...
Takže si myslím, že pokud budete na mateřské a dají vám výpověď tak se zase až tak nic neděje jakoby pokud jde o peníze....
Každopadně pokud se to teď u vas střídá, tak po dvou dětěch budte pak v práci už ve výhodné pozici, že už na mateřskou nepujdete.. 🙂 a to vam určo bude hrát do karet.. 🙂
pak ještě jednu věc bych vám doporučila.. pokud chcete druhe dítě a jit jako by s mateřské na mateřskou tak by nejlepší bylo kdyby jste na tu druhou mateřskou nastupovala právě v tom rozmezí tech 6-8týdnu před porodem... protože když to jakoby nestihnete tak se musíte bu´d vrátit do práce a nebo jít na naschopenku... takže ideální by bylo se začít pokoušet o druhe v 2,5 roku věku prvního dítěte... 🙂

efea1986
autor
28. dub 2015

Aha , tak to jsem ráda za radu,Mno my by sme eventuelně chtěli pokud se to povede, Jak by mi končil rodičák , a povedlo se že bch byla těhotná, tak bych šla na neschopenku.Pracuji v domově seniorů,jako ošetřovatelka, a tam není žádná práce kterou bych mohla vykonovát jako těhotná.Iprvní těhu jsem byla na neschopence.A až budu žádat o rodičá , tak to chci dát na 3roky, a jak píšete v tom roce 2,5 malího , se pokusit o druhé , aby mi to navazovalo.A naše firma asi jen tak hned neskočí což je asi výhoda 🙂

melien
28. dub 2015

Tak to máte sama pozitiva... každopadně jsou to informace co jsem dostala já... pokud by jste pak chtěla mít 100% inormace tak vám doporučuju se zajít zeptat na pracak nebo socialku tam by vám to vše měli říct jak to všechno je.. 🙂 přece jen taky jsem jen člověk aspoustu věcí se muže třeba i měnit..
každopadně pokud jste na mateřské tak mužete byt v klidu a pokud máte rozumného zamestnavatele jedná s vámi narovinu tak bych se zase o místo až tak nebala...a podle mě ve vašem oboru je každá dobrá pracovní sila spíše udržovana než bezdůvodně propouštěna.. 🙂

banitram
29. dub 2015

Z vlastní zkušenosti a zkušenosti mých známých ... podle zákona ti ho držet musí, ale když se rozhodnou, že se tě zbaví, tak se to dá snadno obejít. Většina kamarádek (já také) dostala po rodičáku padáka. Nejčastějším fíglem je, že "zruší" tvou pracovní pozici. Prostě tvou původní pozici přejmenují nebo jinak papírově upraví a ty dostaneš výpověď.... na nějaké zákony bych se v této zemi nespoléhala, ochrana matek je stejně mizerná jak na pracovišti tak při vymáhání výživného .... podstatné je, jaký je tvůj šéf a jestli s tebou počítá ....

efea1986
autor
29. dub 2015

Mno tk unás by se asi nestalo že by přejmenovali pozici, .A hlavně náš ředitel pomalu ani neví , kdo v práci není delší dobu a kdo je 🙂 , takže tm jde asi spíš o staniční , nebo o vrchní,.Tk jsem zvědavá , jak to pak bude ,.ALe jinak moc děkuji

ronyx
29. dub 2015

Můj případ.Končil mi rodičák,měla jsem nastoupit do práce a zjistila jsem,že jsem opět těhu.Takže v práci se nástup nekonal.Já šla rovnou na rizikové,takže jsem doma na nemocenské a místo mi drží opět další 3 roky,mám nárok i znova na mateřskou

efea1986
autor
29. dub 2015

@ronyx Jéé děkuji ,to je úplně krásnej příklad. 🙂

katynka1
8. črc 2015

Holky a jak je to když jsem na rodičáku, chceme druhé a mám smlouvu na dobu určitou (tj. 31.3)

xpila
8. črc 2015

@katynka1 Tak ti smlouva prostě skončí 31. 3.

katynka1
8. črc 2015

@xpila to vím, ale jestli mám nárok znovu na mateřskou a rozpočítání rodičovského příspěvku.

xpila
8. črc 2015

@katynka1 Tak to záleží na tom, kdy bys na tu druhou mateřskou nastupovala - jestli ještě v době trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě. Pak bys na mateřskou nárok měla, tím i na volbu výše RP.

katynka1
8. črc 2015

@xpila no ale vždyť bych nesplnila 270 odpracovaných dní?? Děkuji, vůbec se v tom nevyznám?

katynka1
8. črc 2015

@xpila a v ochranné lhůtě? Jde o to, jestli se máme "snažit" o druhé, teď řešíme hypo atd.

xpila
8. črc 2015

@katynka1 Nejsou to odpracované dny, ale dny, kdy jsi nemocensky pojištěna. Tzn. i když jsi teď na RD, ale trvá ti pracovní poměr, tak jsi po tu dobu stále nemocensky pojištěna.

xpila
8. črc 2015

@katynka1 Ochranná lhůta je po skončení pracovního poměru, max. 180 dní nebo míň, pokud pracovní poměr trval kratší dobu. Tak to si musíš spočítat, jak by vám to vyšlo.

katynka1
8. črc 2015

@xpila Ne, pracovala jsem rok a půl, no a je rozdíl jestli nastoupim v době trvání pracovní smlouvy, nebo během těch 180 dní? opravud moc děkuji.

xpila
8. črc 2015

@katynka1 Není.

katynka1
8. črc 2015

@xpila a jsou tyhle informace opravdu 100%??? a jak to vše víte??

xpila
8. črc 2015

@katynka1 Mám státnice z pracovního a sociálního práva a tady jsem moderátorem skupiny o této problematice. Nicméně tady je odkaz přímo na ČSSZ, kde to je uvedené: http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

katynka1
8. črc 2015

@xpila už jsem si všimla 🙂 tak to je skvělé, takže já tímto mooooc děkuji a moc si toho vážím. Těch 270 dní , když jsem na rodičáku, mě opravdu zmátlo. Jsem moc ráda, že mi to někdo objasnil.

xpila
8. črc 2015

@katynka1 Prostě zásadní je, jestli a jak dlouho trvá pracovní poměr, případně kdy skončil. Není zač 🙂