Dálkové studium Speciální pedagogiky - logopedie na Karlově univerzitě. Máte někdo zkušenosti?

raschwa
24. čer 2018

Během rodičovské bych si chtěla doplnit vzdělání a ráda bych se zaměřila na logopedii. Mám vystudovanou VŠ PF - učitelství pro SŠ. Nejschůdnější by pro mě bylo jezdit do Prahy. Neabsolvoval někdo z Vás na Karlově univerzitě speciální pedagogiku - logopedii? Asi je tam nával, předpokládám. Nevíte, jak těžké jsou přijímačky a jestli studium je kvalitní? Díky za odpovědi.

janah22
25. čer 2018

Asi moc nepomůžu, ale nebála bych se, že by studium logopedie nebylo na Karlovce kvalitní. Pořád platí, že pokud studovat speciální pedagogiku, jakýkoliv obor, tak na Karlovce nebo v Olomouci. V Olomouci ji mám vystudovanou i já a to sem měla Brno blíž 🙂 Jen je logopedie celkem náročná.
Nevím, jak moc jste nabídku na UK zkoumala, ale napadlo mě... Pokud máte Mgr. z učitelství na střední školy, tak se zkuste podívat do nabídky celoživotního vzdělávání. Platí se to, ale máte "druhý" obor vystudovaný rychlej, než začínat od bakaláře. Ale nevím jestli to jde takhle s logopedií. A pak se podívejte jestli je to učitelská nebo poradenská. Už to ted přísněj rozdělují a nejde se vším dělat všechno. Já mám specku pro 2. stupeň zs a sš (specializace logopedie, surdopedie) a historii a mohla sem jít dělat po Bc. do poradny, teď už prý ne, protože to mám učitelské.

raschwa
autor
25. čer 2018

Díky za odpověď. Určitě bych šla na celoživotní vzdělávání, koukala jsem, že to otvírají na 4 semestry (to by mi vyšlo akorát do konce mateřské) a mám dojem, že to opravdu bude platit jen pro školy. Netuším, jestli poradenská by se pak dala ještě nějak dodělat. Jsem jazykářka a tohle mi přijde jako zajímavá alternativa k mé aprobaci. Jen jsem právě chtěla vědět, jestli někdo nepodstoupil přijímačky a jestli má člověk vůbec šanci se tam probojovat, jestli třeba neberou pouze ty, co už se tomu věnují a potřebují si doplnit vzdělání (nic takového v přiímacích podmínkách nemají). Asi to zkusím, nic horšího, než že "vylítnu" od přijímaček se mi stát nemůže. 🙂

janah22
26. čer 2018

Jj pro vas jako jazykare by to mohla byt zajimava alternativa 🙂 Jen jeste ma zvedavost, ono se da za ty 2 roky vystudovat jen samostatna logopedie? Nebo to je studium cele specky takze tatuknuti vsech odvetvi? My totiz na Bc. meli vsechno a az sme meli zaklady tak sme si na Mgr. volili 2 specializace. A jak rikate,zkuste to a uvidite 🙂

raschwa
autor
26. čer 2018

V podmínkách pro přijímačky mají napsáno, že máme zvolit specializaci, kterou chceme studovat a jednou z 5 nabízených je logopedie, s tím, že podmínkou je min. 8 přihlášených na danou pedii. Tak jsem to pochopila tak, že to bude opravdu jen logopedie (proto taky asi stačí ty 4 semestry). Je to tedy vedeno pod speciální pedagogikou. Teď jste mě nahlodala, radši se asi ještě zeptám na studijním, ale myslím, že tím, že už je to určené pro vystudované učitele, tak to má možná jiné podmínky než u klasického studia.

janah22
26. čer 2018

Nechtěla jsem vás nahlodat 🙂 Tím že to mám vystudované klasicky, tak sem právě nikdy nehledala, jak jinak se to dá studovat. Takže mě to jen zaujalo a říkala jsem si, že si rozšířím obzory, kdyby se mě na to náhodou někdo v budoucnu třeba zeptal 🙂 Tak držím palce ať se přijímačky povedou a ať je studium co nejpohodovější 🙂
A ještě mě napadlo.. na ulozto bývala naskenovaná jedna ze základních učebnic logopedie - Klinická logopedie od Lechty. V knihovnách se celkem blbě sháněla, tak třeba se pak bude hodit 🙂

raschwa
autor
26. čer 2018

Děkuji za tip na učebnici, dám Vám sem vědět, co jsem zjistila, třeba se někdy někomu tyhle informace hodí. Mě právě na Karlovku nasměrovala teta, která se logopedií (ve školství) živila, protože já taky našla jen Olomouc, kde jste studovala vy. Zatím jsem ze studijního odpověď nedostala, tak nejsem moudřejší. 🙂

raschwa
autor
29. čer 2018

Jak jsem slíbila, ještě upřesňuji pro Vás a pro případné další zájemce. 🙂 Podle odpovědi studijního by se mělo opravdu jednat o samostatnou logopedii, není nutné mít vystudovanou přímo speciální pedagogiku, ale jakýkoli učitelský magisterský program. Je to rozšiřující studium pro učitele především v souvislosti s inkluzí. Co jsem tak pochopila, je to zakončeno zkouškou, ale přijde mi, že asi ne státní (což by bylo logické, když to není celá spec. pedagogika), což mě nevadí, protože já bych to chtěla opravdu jen pro potřeby školství. Mě učit baví. 🙂 Ale jak jste psala, např. pro poradnu by to určitě nestačilo. Pokud si na podzim vzpomenu, dám Vám vědět, jak vypadaly přijímačky. 🙂

deelfinek
29. čer 2018

Já jsem tam studovala speciální pedagogiku a zakončovala jsem st. zkouškou z logo-surdo, tuším, že jsme byli první ročník kombinované formy. Studium probíhalo á 2 týdny v pátek. Moc ráda na to dodnes vzpomínám. Každopádně za sebe můžu říct, že teoreticky jsme byli připravení,ale když jsem přišla do praxe - pracuju v MŠ v logo třídě - věděla jsem toho velice málo. Všechno jsem se naučila až postupem času.Ale rozhodně bych do toho šla znovu.

raschwa
autor
29. čer 2018

Ono to bude jako u každého studia, když jsem skončila PF a začala učit, zjsitila jsem slovy klasika "že nic neumím" a že praxe je někde jinde. 🙂 Toto by měla být také kombinovaná forma studia, vždy jednou za semestr 8 pracovních dní v kuse, což tedy bude náročné. Určitě mě to ale láká zkusit, pracuju ráda s jazykem a snad pro to mám i docela cit. Jsem ráda, že se tu našel někdo, kdo tam přímo chodil a kdo to chválí. Nevzpomínáte si, co se požadovalo u přijímaček? Test všeobecných znalostí nebo spíš něco jazykového?

deelfinek
29. čer 2018

@raschwa My jsme tehdy měli zdravovědu, somatologii, jsem zdravotní sestra, tak to pro mě byla pohoda,spíš jsem měla pocit, že tam mám všechno špatně, že to bylo tak primitivní 😀 .Ale od té doby si myslím,že tam jsou scio testy.Ale - dělala jsem tam pouze Bc., vím, že holky, které šly na Mgr. říkaly, že to byl celkem záhul, bylo tam hodně zdravotnických předmětů jako neurologie, neonatologie aj. Každopádně jděte do toho, logopedie je super. Hrozně mě baví, když můžu dítěti pomoct a vidím, jak se zlepšuje. Ale teda doporučuju si udělat i logopedický kurz k tomu, protože tam ty holky dostaly hodně materiálu do praxe. Pokud budete něco potřebovat ozvěte se, mám nějaké materiály, ráda se podělím. Mám ještě uložené i některé státnicové otázky.

raschwa
autor
30. čer 2018

@deelfinek Díky za zprávu a informace. Půjdu to zkusit, ale uvidím, jestli se mi podaří se dostat přes přijímačky. Po letech na mateřské mám pocit, že se moje duševní schopnosti scvrkly na minimum. 🙂 Navíc od gymnázia už daleko, všeobecné znalosti už se mi taky z hlavy vykouřily, tak uvidím. Kdybych se přece jen probojovala až ke studiu, díky za nabídku pomoci, určitě ráda využiju. 🙂

deelfinek
30. čer 2018

@raschwa Budu držet pěsti 🙂

eldyz
25. říj 2019

@deelfinek
dobry vecer, mam moc velikou prosbu. Chtela bych studovat navazujici magisterske studium spec ped - logopedie. Zjistila jsem, ze prijimacky vyplyvaji ze statnicovych otazek. Chtela jsem moc poprosit , nemate jeste nejake materialy k priprave na statnice. Velice rada odkoupim.
moc dekuji D.

deelfinek
26. říj 2019

@eldyz Zkus se mrknout na státnicové otázky MUNI, tam mají hodně vypracovaných otázek. Jinak na UK neporadím, protože tam jsem se na navazující nehlásila. A je fakt, že je to už 8 let. Některé otázky z UK mám ještě v pc uložené, ale jestli by to pomohlo, netuším.

eldyz
26. říj 2019

Moc dekuji za radu. Mrknu tam. Preji krasny vecer.

eldyz
3. lis 2019

@deelfinek Moc prosim, poradite mi jak se dostanu na statnicove otazky na MUNI? nepovedlo se mi tam nic najit. Moc moc dekuji.

deelfinek
4. lis 2019

@eldyz Teď jsem se dívala na jejich stránky a už to tam nemůžu najít ☹ Zdá se, že ty otázky asi smazali.

denimiki
15. bře 2023

@raschwa Můžu se zeptat, jestli ses nakonec na tu logopedii na UK příhlásila? Taky o tom uvažuji a hledám víc informací. Díky

raschwa
autor
16. bře 2023

Ahoj, ano, přihlásila a vystudovala na UK jako doplňující studium pro učitele. Trvalo to dva roky (přijímačky jsme tehdy nedělali) a byla jsem spokojená, hlavně druhý rok, kdy už jsme se věnovali jen logopedii, mě hodně bavil a přišlo mi to užitečné a praktické. Jen během studia se zrušila pozice "školní logoped", takže jsme "speciální pedagogové". Mě tedy vítr po mateřské zavál jiným směrem, takže se tomu nakonec nevěnuji, ale i tak nelituji. 🙂

olisara
6. dub 2023

@raschwa muzu vedet kam te to zavalo

olisara
6. dub 2023

@denimiki ahoj podala jsi prihladku? Taky to resim ,jsem po matersky zdravotni Dis a rada nych pak pracovala samostatne, stihnu se jeste prihlasit, porad prosim kde

olisara
11. dub 2023
olisara
11. dub 2023

Ahoj ozvi se

denimiki
11. dub 2023

@olisara Ahoj, ještě nepodala, teprve se rozhoduji. Tohle je ale studium v rámci CŽV pro pedagogy. A samostatně pracovat nemůžeš, jen v rámci školy, jinak bys musela vystudovat Mgr obor logopedie.

olisara
14. dub 2023

@denimiki to zahrnuje to 5tilete studium ci jeste neco? Mam nejakou sanci ja pro todle studium nemas prosim fb kontakt na tebe Olí Koubova muj profil ozvi se co nejdriv dekuju

deelfinek
14. dub 2023

@olisara Studium logopedie je 5leté, 3 roky Bc. a potom navazující. Studovala jsem na UK a mám Bc., Též jsem zdravotní sestra, ale po MD jsem se státnicí z logo /surdo nastoupila do školky do logo třídy. Tam vyšší titul nepotřebuji, je ze mě logopedický asistent, můžu pracovat s dětmi, vyvozovat hlásky, ale pod dohledem SPC, narozdíl od kurzů bývalých preventistů, kteří vyvozovat nesmí (bohužel situace je taková, že tyto rozdíly se nějak stírají). Logo preventista s kurzem může procvičovat artikulaci, dechové, sluchové cvičení. S navazujícím bys mohla třeba do SPC, jako samostatný logoped potřebuješ jak Mgr., tak ještě nějaké roky navíc, určitě také stáže v nemocnici, to už je vlastně lékařská profese atd..

raschwa
autor
14. dub 2023

@olisara Ahoj, omlouvám se za pozdní reakci. Já mám PF, takže jsem se nakonec vrátila k vystudovanému oboru, i když jsem měla nabídku i do speciální školy, kde bych dělala logopedii, ale rozhodovala jsem se hlavně podle pracovních podmínek a pracovní doby. Sice mě to dost mrzelo, ale na SŠ mi vyšli víc vstříct a tak logopedii využiji jen v rámci rodiny. 🙂 Jinak přesně jak píše deelfinek, já můžu pracovat jako logopedický asistent. Je to logické, kliničtí logopedové stanoví diagnózu a postup a my bychom měli podle jejich instrukcí procvičovat. Ale ta negace ze strany klinických logopedů je velká a počítala bych spíš s tím, že se k logopedické práci budeš s tímto rozšiřujícím ped. studiem dostávat hodně těžko... Pokud už tedy někde přímo nepracuješ a nepotřebuješ dodělat "papír" (takových byla mezi spolustudujícími minimálně polovina).

felis
14. dub 2023

@raschwa musím říct, že studium na Pedf UK patří mezi nejkvalitnější u nas. Loni jsem tam dělala kurz a potkávali jsme se i s dálkaři, učili nás profesoři, kteří učili i na jiných katedrách. Neváhejte a doporučuju.

raschwa
autor
15. dub 2023

@felis Souhlasím, diskusi jsem zakládala před 5 lety. 🙂 Takže už mám tři roky skončeno. Ne že bych viděla na UK vše zalité růžovým světlem, ale zrovna logopedie byla z mého pohledu velice kvalitně odučená a líbilo se mi, že se šlo i dost do praxe a praktických rad.

olisara
17. dub 2023

@felis na co kurz a jak ho vyuzivas ,kolik te stal a na jak dlouho dekuji