Dá se pobírat RP a zároveň podpora v nezaměstnanosti?

89zuzka89
13. srp 2015

Zdravím Vás maminky, potřebovala bych vědět, zda se dá pobírat RP a zároveň peněžitá pomoc v nezaměstnnosti....děkuji moc 🙂

veri0007
13. srp 2015

nejsem si tím úplně jistá, ale mám pocit že ano, ale nesmíš mít RD krytou pracovním poměrem

89zuzka89
autor
13. srp 2015

jj, právě, že bych měla ukončení PP k 25.8., ale RP až do poloviny září, ale od toho srpna pobírat i dávku v nezaměstnanosti.

j.a.n.i
13. srp 2015

@89zuzka89 Jo, jde to současně.

paaaaja
14. srp 2015

dobry den potrebovala bych poradit vyrizovala jsem si prispevek na bydleni 20.7 a zajima me jestli dostanu za cervenec a srpen. moc dekuji.

blahova_andrea
14. srp 2015

@j.a.n.i fakt to jde? mě to přijde jako blbost. přece proč by mi stát dával za ráz dvoje peníze jen tak? 😅 vím, že můžu pobírat rp a nastoupit do práce, ale toto slyším/čtu prvně.

blahova_andrea
14. srp 2015

@paaaaja to záleží jestli ti uznají, že máš na něj nárok 😀

j.a.n.i
14. srp 2015

@blahova_andrea Když můžeš pracovat a pobírat RP,tak stejně tak můžeš hledat práci a pobírat RP.

blahova_andrea
14. srp 2015

@j.a.n.i tak o hledání práce ani tak nejde, jako o to pobírání peněz. brala bych, že mi nejdřív bude doplacena jedna dávka od státu a až poté třeba začne výplata další dávky. nenapadlo by mě, že mi bude stát ochoten platit hned 2x za to, že jsem doma 😅😉

lucka662006
14. srp 2015

Můžu se tedy diskutujících zeptat, od kdy je možné při pobírání RP současně pobírat podporu v nezam.? Např. zaměstnavatel drží místo do 3 let věku dítěte, tedy si předem prodloužit o pár měsíců dobu pobírání RP a současně jít na ÚP a začít pobírat podporu v nezam. při aktivním hledání práce v tom čtvrtém roce života dítěte? Děkuji za odpovědi.

xpila
14. srp 2015

@lucka662006 Můžeš ji začít pobírat kdykoliv, ale samozřejmě za předpokladu, že ti neběží pracovní poměr.

lucka662006
14. srp 2015

@xpila díky, to že "neběží pracovní poměr" znamená, že zaměstnavatel mi již nedží místo...je to tak? O tom mi dá nějaké potvrzení nebo se to chápe samo sebou, když je dítěti více než 3 roky?

blahova_andrea
14. srp 2015

@lucka662006 pokud ti zaměstnavatel drží místo, tak proč hledat jiné? 😨 pokud nastoupit nechceš, tak je hlavní si to vyřešit se zaměstnavatelem. je dost zásadní s jakým ukončením PP pak na ÚP dojdeš 😉 jinak já jsem teda pro variantu si dobírat RP tak, jak jsem si nastavila a už u toho konce hledat aktivně práci, abych pak plynule přešla z RP do nového zaměstnání a na pracák vůbec nemusela. ono je to totiž pár šušňů po rodičáku. tu podporu bych si nechala až jako jistotu v zádech, když nic do konce rodičáku neseženu. takto si vyčerpáš rodičák i podporu, práci včas nemusíš sehnat a pak budeš bez peněz úplně?

blahova_andrea
14. srp 2015

@lucka662006 pokud ti drží místo a máš smlouvu na dobu neurčitou, tak ji musíte ukončit. nic se nikdy neděje jen tak samo 😀

xpila
14. srp 2015

@lucka662006 Ne, to znamená, že nikde nejsi zaměstnaná.

blahova_andrea
14. srp 2015

@lucka662006 ty bys měla nastoupit do práce po třetích narozkách dítěte. pokud nastoupit nehodláš, tak je na tobě jít k zaměstnavateli a domluvit se na neplaceném volnu a odložení nástupu a nebo tedy na nějakém tom ukončení PP pokud už tam nechceš nebo nemůžeš vůbec. ale začít musíš ty 😉 jinak zaměstnavatel počítá s tím, že den po narozkách nastoupíš a pokud tam neučíš, tak máš v práci áčka. pokud sám počítá, že už tě tam nechce a bude se tě chtít zbavit, tak se to dozvíš 😅

lucka662006
14. srp 2015

@blahova_andrea ahoj, no jde o to, že jsme se odstěhovali 150 km od zaměstnavatele, práce z domu nepřipadá v úvahu... děkuji za info.

blahova_andrea
14. srp 2015

@lucka662006 aha, tak to chce fakt zajít do práce a domluvit se na ukončení PP a nezapomeň si do té dohody nechat napsat (nebo pokud ji budeš tvořit ty, tak si tam napiš), že ukončuješ kvůli vzdálenosti pracoviště neshodující se s péčí o dítě do 4 let. nevím přesně jak se to formuluje. jistě to na netu někde najdeš. možná by to stačilo i takto. každopádně je to plus pak na pracáku. jinak bys taky mohla být i bez podpory. ale vlastní zkušenosti zatím nemám. je to jen načtené od ostatních, co to řešili 😉

lucka662006
14. srp 2015

@blahova_andrea děkuji, možná jsi mi moc pomohla, práci si skutečně v té době i budu hledat, jen jsem nevěděla, že mám nárok na RP i podporu.

xpila
14. srp 2015

@lucka662006 Máš, ale opravdu až po ukončení stávajícího pracovního poměru.

lucka662006
14. srp 2015

@blahova_andrea můžu se ještě zeptat, z čeho se bude podpora počítat? Z předchozího platu nebo z rodičáku?

xpila
14. srp 2015

@lucka662006 Ani z jednoho, bude se počítat z průměru v národním hospodářství. 3777 Kč (první 2 měs.), 3022 Kč (další 2 měs.), 2770 Kč (posl. měs.)

lucka662006
14. srp 2015

@xpila děkuju

veri0007
14. srp 2015

@lucka662006 a když ukončíš pracovní poměr ve stejný den kdy ti bude končit rodičák, tak budeš mít podporu nejen tu co se píše výše (3.777Kč, atd...) ale zároveň i procenta ze zaměstnání😉 Ale musí být vše ukončeno v jeden den, tzn. když bude dítěti 3 nebo ty 4 roky😉

xpila
14. srp 2015

@veri0007 Na to jsi přišla jak? Pokud nebude mít odpracován ani jeden den tzn. žádný započitatelný příjem, tak bude mít jen tu minimální podporu, žádná procenta ze zaměstnání.

veri0007
14. srp 2015

@xpila omlouvám se, ten rodičák by musel být proložený zaměstnáním v posledních dvou letech rok. Vím to volmi dobře. do půlky roku 2013 - dva roky zpět jsem pracovala na pracáku. Ovšem, věřím, že se to mohlo změnit. Přece jen to jsou už 2 roky co jsem pryč...

xpila
14. srp 2015

@veri0007 Ono by stačilo odpracovat jeden den, aby se podpora počítala ze zaměstnání.

veri0007
14. srp 2015

@xpila ty brďo ty máš pravdu... To jsem byla těžce mimo 😀 . Já už toho hromadu pozapomínala, ale tohle mám fakt zafixované. Když to máš ukočené v jeden den, máš počítanou podporu jak z rodičáku tak ze zaměstnání...

lucido
14. srp 2015

@xpila A jak by to prosím bylo po RP, když by se místo odpracovaného dne nebo pár dní čerpala dovolená a následně ukončení pracovního poměru? Podpora by se pak počítala ze zaměstnání jako z předpokládaného výdělku? Děkuji.

blahova_andrea
14. srp 2015

@lucido ty sis nečerpala dovolenou mezi MD a RD?

lucido
14. srp 2015

@blahova_andrea Nečerpala neb jsem otěhotněla ve výpovědní lhůtě a kdybych čerpala dovolenou, které mám mnohem více než zbytek dní, které musím odpracovat, tak by mi pracovní poměr skončil. Takže se dovolená krátila.