Výbavička pro letní miminko

luj89
14. únor 2017

Ahoj holky,
prosím o radu zkušenější 🙂. Sepsala jsem si seznam oblečení pro červnové/červencové miminko, ale nejsem si jistá počty kusů. Jen doplním, že bychom rádi mimčo nosili v šátku nebo nosítku, a proto vybírám spíš polodupačky bez capáčků (k tomu bude nejspíš větší spotřeba ponožek) a k tomu bodýčka. Navíc se mi nelíbí dupačky 😀. Taky budeme chtít používat látkovky, ale to asi pro počty kusů oblečení není podstatné. Prosím, připište mi své rady a postřehy 😉.

50 (0) 56 (0) 62 (0-3) 68 (3-6)
Body BR 0 1 1 0
Body KR 2 8 7 4
Body DR 2 4 5 8
Kalhoty slabší 2 4 4 3
Kalhoty silnější 1 1 2 3
Kraťásky/sukýnka 0 1 1 0
Overálek KR - pyžamko 0 2 2 2
Overálek DR - pyžamko 0 2 2 2
Svetřík slabší 2 2 2 2
Svetřík silnější 1 1 2 2
Kombinézka slabší 0 1 1 1
Kombinézka silnější 0 0 1 2
Čepička slabá - letní 2 2 2 0
Čepička střední 2 2 2 2
Čepička zimní 0 0 0 2
Rukavičky slabé 1 2 2 0
Rukavičky silnější 0 0 0 2
Ponožky slabší 1 3 3 3
Ponožky silnější 0 1 2 2
Capáčky/botičky slabší 0 1 2 1
Capáčky/botičky silnější 0 0 1 2

luj89
autor
14. únor 2017

@luj89 pardon, koukám, že ty čísla se mi rozházely, snad se v tom vyznáte 😉

eviicka
14. únor 2017

No já bych asi poradila, jestli máš možnost, to s nějakou kamarádkou, co má mimčo prohlédnout osobně. Protože velikosti jsou různé, nelze spoléhat na číslování. Za sebe jsem pro začátek pořizovala jen velikosti 56, 62 - u té 68 těžko říct, kdy do ni doroste (třeba už krátký rukáv nebude třeba, anebo taky bude ještě léto v plném proudu). K látkování doporučuju pořídit pár extendorů.

luj89
autor
14. únor 2017

@eviicka Extendor mám v plánu koupit 🙂. Jinak co se týče velikostí, tak mě teda dost nemile překvapilo, že se nedá spoléhat na číslování, takže už se tím moc neřídím (třeba Lindex nebo Lupilu mi přijde až o 2 vel. větší). Ale kupuju ty samé značky, takže už to odhadnu ;)

pavlina212
14. únor 2017

Asi bych zrušila nákup ve velikosti 50. Ubrala body s krátkým rukávem, třeba v 56 jen 4 ks. A zbytečně teď nenakupovala věci ve velikosti 68 na podzim a zimu - třeba čepice a kombinéza.
Taky záleží na tom, jestli máš sušičku. Ta umí dobře zredukovat počty nutného oblečení. Pamatuju si, že v 56 jsem používala 4 body DR, 4 overaly, 2 body KR, ponožky, 2x mikina a čepička a stačilo v pohodě.

jipe
14. únor 2017

já radím více overálků, ty jsem nestíhala prát, když se mi prtous třeba pročůral a na noc mi přišly dlouho nejlepší, ve vel 50 jsem neměla nic, to dokupoval manžel a mamka, když jsme byli v porodnici, protože malý měl 48 cm a ve všem děsně plaval, za 14 dní mu to bylo samozřejmě malé, body bez rukávů jsem neměla a hodně oblečků jsme dostali když se narodil darem, já měla něco poděděné a nové myslím 3 DR a 3KR body v 56 a 62. Rodila jsem v červenci v příšerných hicech. Kombinézky jsem kupovala až později. Ale využívala jsem hodně zavinovačky a pak dokupovala jarní/podzimní fusak. POnožky u nás byly za trest, ty si pořád zkopával, pomohly jedině pletené bačkůrky od babičky se snůrkou kolem kotníku. Rukavičky jsem taky dávala až na podzim, zimní čepičku jsem koupila moc brzy a byla pak malá, s tím bych raději počkala

monaluza
14. únor 2017

Na latkovky jeste doporucim u kalhot sirsi strihy (treba tzv. turky) a vyssi sed. Taky nekdy nesly overaly zapnout v rozkroku, takze jsem davala vetsi velikost, pak je lepsi mit je bez tapek, aby sly nohavice ohrnutim zkratit.

ridarida
14. únor 2017

já přidám své zkušenosti, dcera konec června 3kg, syn začátek srpna 3,25kg, velikosti seděly a kupovala jsem dlouho dle toho, vel. 50 jsme nevyužili do týdne to bylo krátké, děti byli řvouni a blinkouni, já ležíci mimi oblékala: body a na to overal -hlavně rozepínací, nic přes hlavu, za mě velká pohodlnost rychlé a praktické převlékání, a od každé vel. jsem pak měla jednu věc na parádu..

luj89
autor
14. únor 2017

@monaluza Jasně, jiné kalhoty ani nekupuju 😉. A jak jsem psala, kupuju je bez ťapek, ale to zase spíš kvůli nošení. Jinak většinu kalhot mám ,,rostoucích" na 2 - 3 velikosti, což je super úspora 😉.
Jinak holky děkuju moc za rady 🙂. Ale spíš mi jde o počty kusů, ostatní mám myslím snad promyšlené (turky, zavinovací body, extendor atd.). I když ono je asi těžký radit, když každý mimi je jiný a jinak roste :-/

bekyc
14. únor 2017

A já bych tam klidně ty 50 nechala, sice budou na chvíli, ale můj syn je unosil, byla jsem radši že v ničem neplave, má to akorát na telíčko. Overalků bych přidala a s capáčkama počkala, nevíte jak velkou bude mít nohu...

mahy
14. únor 2017

Dobrý den,pokud se chystáte látkovky používat od narození,body vel 50 bych vůbec nekupovala,přes plínky je nezapnete,taková je moje zkušenost s dvěma dětma.A malých body s krátkým rukávem bych nepořizovala tolik,8 je moc,novorozenci a malá miminka mají i v teple dlouhý rukáv.A kdyby bylo opravdu velké teplo,stačí 3-4 kousky.Mé obě děti nebyly blinkací a ani se mi nestalo,že by byly pročůrané,maximálně párkrát prokakané,takže u nás se užilo jen pár kousků oblečení.U Vás to muže být stejné.A v případě potřeby se dá vše hned dokoupit.

normalnimatka
14. únor 2017

jen pár postřehů

- bacha, extendory seděj jen na určitý bodýčka, různý značky používaj různý patenty
- jsou i bodýčka, který se daj zapnout i přes látkovku (HM, ještě lepší lupilu)
- vůbec nejpraktičtější na úplnej začátek mi připadaj overaly. v létě jsem taky používala pak bodýčka, když bylo teplo, bez kalhot, nebo letní overal, ale jinak se klidně vykašli na bodýčka+kalhoty+ponožky nebo dupačky/polodupačky.... prostě overal a jedu🙂 je to rychlý, praktický, dítě není zbytečně nabalený, a stejně je dost v zavinovačce, nebo v šátku by byl taky spařenej zbytečně. a hlavně, do těch overalů se ty plíny zpravidla daleko líp vejdou a jsou pohodlný. než řešit ty extendory a slejzající ponožky a tak🙂

normalnimatka
14. únor 2017

body krátkej rukáv ve vel. 68 nebudeš potřebovat vůbec;) no a vlastně bych s touhle velikostí asi počkala, s kupováním těch zimějších věcí (kombinéza, silnější kalhoty, mikiny...), protože nevíš, kdy ti dítě do takový velikosti doroste. to samý čepice i boty

soleilll
14. únor 2017

@luj89 Hlavně overaly a body s krátkým, velikosti zatím 68 a výš vůbec nekupuj. Naopak 50 bych koupila, aspoň nějakej tenší overálek s dlouhým, nemůžeš vědět, jak velké (malé) dítě se ti narodí. A takovýchto vláken je tu spousta. Stačí hledat a pročíst.

korin
14. únor 2017

Pokud budeš náhodou látkovky kombinovat s BKM, tak overálky fakt jen na noc. Druky jsou úmorné a dost zdržují.

ninive211
14. únor 2017

Omezila bych ty čepičky zejména ve vel. 50, zbytečné, hlavně ty středně teplé, v létě stačí tak jedna tenčí čepička, maximálně dvě. Stejně tak mi přijdou zbytečné ty kabátky. Já měla mimčo fakt prcka, 47 cm a ve vel. 50 jsem měla jen 7 bodyček této velikosti na rychlo koupených babičkama, když jsme přijeli z porodnice, aby měla dcera vůbec co nosit, a jedny dupačky vel. 50. jinak vše bylo možná kapánek větší,ale do dvou týdnů do toho dorostla. Jinak dobrý postřeh, pokud hodláte látkovat od miminka, vel. 50 je fakt zbytečná úplně, látkovky dělají větší zadečky a potřebují více prostoru než jednorázky, tak je obvyklé, že často děti na látkovkách mají bodyčka o číslo větší jak stejně velké děti na jednorázu, jenom z tohoto důvodu.

luj89
autor
15. únor 2017

@korin ahojky, nebudu, ale presto zatim overalky planuji jen na noc. Prijdou mi neprakticke u prebalovani a noseni v satku.

normalnimatka
15. únor 2017

@korin já naopak látkuju a bezplenkuju a zase jsem nepoužívala nic jinýho než overaly:D mně přišlo slíkat a navlíkat kalhoty, který sou na tom děcku ještě většinu napraný, jak počítaj spíš s jednorázovkama, a pak ještě rozepínat bodýčko..na přebalování je to právě super, protože člověk rozepíná jen jednu věc.🙂

ninive211
15. únor 2017

Ještě k těm capáčkům- botičkám - mimčo ležící v hlubokém kočárku nemusí mít žádné botičky vůbec, až do doby, než si začne stoupat, je prostě nepotřebuje 😉 Já měla nějaké ty capáčky pletené od mamky, ale já je měla na zimu, takže to byla dobrá další vrstva, jakoby druhá ponožka a navíc uvázáním kolem kotníčku to drželo hezky tu ponožku, že nepadala.
jinak ještě dobrá věc je tzv.držák ponožek hlavně u těch malých miminek ty ponožky fakt pořád padají a shrnují se 😀

pavlina212
15. únor 2017

@luj89 Můžu se zeptat.... jak jsi to myslela, že kvůli nošení kupuješ kalhoty bez ťapek?
Mně přišly ty ťapky dole fakt praktický. Žádný řešení ponožek.

korin
15. únor 2017

@normalnimatka No já dávala tepláčky větší, mládě mělo jen čtvercovku na novosklad, což není extra objem. Body jsem často jen zastrčila a nezapínala. Přišlo mi to šup vyslíct, šup oblíct, na rozdíl od secvakávání mnoha druků, jak jsem to dělala u prvorozeného. U třetího pro jistotu vyzkouším oboje :D Takže jsme autorce fakt pomohly 😉

normalnimatka
15. únor 2017

:D tak každýmu vyhovuje něco jinýho no... můj mrňous byl hodně učůranej, takže jedne plenka na novosklad byla utopie:D hned od začátku sem dávala dva čtverce narovno, přijde mi to nejrychlejší a nejlepší ze začátku a když dít bezplenkuje aspon velkou potřebu, tak ideální neskládat se s novoskladem🙂

pavlina212
15. únor 2017

@korin jej, tak to by mi to z malýho všechno okamžitě spadlo 😀

korin
15. únor 2017

@pavlina212 Proč? Mimino se moc nehemží a guma na kalhotách měla obvod akorát...

korin
15. únor 2017

@normalnimatka to rozhodně 😀
ze začátku jsem nepotřebovala větší savost, dařilo se často chytat i moč, pak to šlo ale nějak do kopru...

yelowangel
15. únor 2017

Náš malej byl hodně ublinkanej a narozenej do těch největších pařáků za poslední 2 roky. Takže my jsme využili cca 6 body s krátkým rukávem vel. 56 a větší ponožky. A cca 1 - 2 kalhoty když jsme šli ven a to jenom první týden. To jsme měli i 1 jednu mikinu a samozřejmě 2 čepičky. Bylo takový vedro že doma přes den když mě 14 dní byl jenom v plíně a na noc nebo když bylo chladnějc dostal košilku takovou tu ještě po mě zavazovací na rameni protože skvěle sála a vůbec bavlna je supr a větší ponožky co měl po kolínka. Kdyžtak se zakryl dekou, Záleží na tom jak budeš mít velký mimčo, jaký bude počasí...známá porodila na silvestra a během pár dní už malýmu musela dát větší velikost protože měl 3,5 kila, náš jenom 2,7 kila takže mu taky ty věci vydrželi dýl.Věci na zimu vůbec neřeš nikdy nevíš jak moc ti dítě vyrostě. Za mě 6 body s krátkým rukávem, 2 s dlouhým, 4 overaly s krátkým rukávem, 2 s dlouhým, svetřík nebo letní mikinu 1x, 1x slabší bundičku, 2 - 3x kratásky, 5x kalhoty slabší, 1x silnější a 2 - 3x letní čepičku, 1x teplejší podzimní. Všechno ve velikostech 56 - 62, pokud bys věděla že mimčo bude vetší tak pár kousků 64. To úplně stačí a pak uvidíš jak poroste. Deku v kočárku mít budete kdyby se náhodou ochladilo a neboj rychle se naučíš nosit věci na převlečení a dooblečení. A bude léto takže když na to přijde a poblinká a pročůrá ti 4 bodyčka hodíš je do pračky, pak strčíš na slunko a za půl hodiny nebude co řešit.