Osmiměsíční pije pouze mléko. Máte zkušenost?

teligo
14. pro 2021

Ahoj, chci se prosím zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost s tím, že osmiměsíční miminko nejí téměř nic. Kaše nechce, obědy nechce (ani mixované, mackane, s masem, bez masa, skleničky,, domácí), ani ovoce nechce. Jediné, co si dá na lžičce je bílý jogurt. Ten nedávám denně. U přikrmu pláče, prostě nechce. Příkrmy zkouším od pátého měsíce. Párkrát se stalo, že snědla celou skleničku nebo celou porci oběda (to jsem téměř zamackla slzu dojetí), pak kdyt nechtěla, říkala jsem si, že rostou zuby, pak zas byla rýma, pak zas kašel...ale teď se mi zdá že není nic a přesto nejí...

ajja87
14. pro 2021

@teligo pripichnu se s dovolenim, jsem na tom sost podobně, jen nám je už o měsíc víc.. U první jsem tohle nezazila, tak si teď taky nevim rady 🙂

lenerka1
14. pro 2021

Je to kojenec, má na to právo, starší byl tak do 1,5 roku z 95% kojený, jídlo jen ochutnával, teď jako předškolák jí jak nezavřený, že nestíhám chystat 🙂 A zkoušeli jste třeba jít cestou BLW? Třeba mimču bude chutnat víc, když si to bude řídit samo.

kosi_cek
14. pro 2021

Ano, mám zkušenost, já to jen občas zkusila, a když stále nic, tak jsem zase dál kojila, je pravda, že to bylo už 4.té dítě a jednak jsem věděla, že to některé děti tak mají, i když jsem si to do té doby neuměla představit, že bych byla schopna ukojit i tak velké dítě, ale malý byl úplně v pohodě, spokojený, neměla jsem pocit, že je třeba na něj tlačit, ba cokoli s tím dělat a malý čas po 1.narozeninách prostě jednoho dne přišel a sám od sebe chtěl ochutnat, bylo to takové hodně přirozené a bez práce, už měl i dost zubů, takže rovnou kousal, úplně nádherně se postupně rozjedl, je to o dost lepší jedlík než starší 3, dokonce mě dr. strašil, že je to tak hodně špatně, že ty děti mají pak problémy i s řečí a je pravda, že syn hodně dlouho nemluvil (do 3.let), ale zase je to úplně 1. dítě, s kterým nemusím řešit logopedii, což považuju tedy za úplný zázrak! Teď mám 7mi měsíční a zájem o jídlo nejeví, tak taky jen kojím, možná ale bude chtít jíst dříve, už teď má 4 zuby a přes 11kg.

zmrzlinka
14. pro 2021

@teligo moje děti do roka nic nechtěli.Polivky plivali,kdZ už snědli kousek předsnidavky,tak to vyblili 🤦😂Po roce se to změnilo....buď v klidu a užívej si miminko 💙

veronikanj
14. pro 2021

Ahoj, dcera taky skoro nejedla. Jak rada rikam, byla výlučně kojena do roku a pul 😀 Byla veselá, tučnoucka, rostla jak mela. Nemocna nebyla, tak asi dobry. 🤷🏼‍♀️

chumlee71
14. pro 2021

@teligo syn byl do roku jen kojeny, pak se to začalo zlepšovat a teď jí už pěkně, má 22 měsíců.

eliska_f
15. pro 2021

Za mě záleží i jaké máte mléko a jak je prcek drobný. Já neměla drobné miminko, syn dlouhan a mléko vodove, takže bastit začal hezky. Svagrova naopak synek drobnější, mléko dle mého "normální - ani vodove ani extra hutné - a do roku prakticky byl plně kojeny, protože prikrmy odmítal. No a kamarádka má fakt Macka, má i husté mléko a příkrmy skoro v roce ji tak, že s ní jednu malou skleničku za dva dny. Pokud tedy máte dostatek a husté mléko, do roku bych jen nabízela a víc neřešila.

teligo
autor
15. pro 2021

Děkuji všem za příspěvky. Zapomněla jsem napsat, že nekojim, pije UM od narození

madamas
15. pro 2021

@eliska_f prosím neuražte se, nemyslím to vůbec špatně, ale mýtus o ,, slabém" a ,, hustém" mléku už je dávno překonaný. Mléko se tvoří na míru miminku a jeho barva či konzistence nemá vůbec žádnou vypovídající hodnotu o jeho výživnosti. Je takové jaké miminko potřebuje.

kosi_cek
15. pro 2021

@teligo to je dobrá informace 🙈 Moje nekojená dcerka začala prvně přijímat příkrmy od 7mi měsíců, takže taky ne moc brzy, před tím jsem zkoušela neúspěšně obejít lžičku, míchat jídlo s jejím mlékem a td. Zachutnaly jí příkrmy, kam jsem přidala vařenou cibuli, takže vlastně nikdy neměla nic jednosložkového, ale mimo domov nic nejedla, asi i jak byla zvyklá jen na domácí stravu (takže v roce třeba 2 týdny jen na mléku + rýžové nesladké, neochucené kaši z lahve - zkouseli jste něco takového?), po roce se hodně zhoršila s jídlem, tak se mi zdálo, že je taky spíše jen na UM+ té kaši. Navíc mi nepila dlouho nic než mléko (ještě po roce). V tomto je to asi těžší, i já to vnímala jinak, než kdybych kojila, jakoby ten tlak nahradit to mléko byl ještě větší, nevím, ale jelikož dcerka na mléce byla tak spokojená, a já před tím docela dlouho bojovala, že je nespokojená na prsu, tak jsem to taky nelámala přes koleno a dopřála jí mléko, dokud ho takhle potřebovala a nakonec to šlo, hlady neumřela...Asi bych se zkusila uvolnit, kidně zůstala pár dní u mléka (př. zkusila tu řídkou jednoduchou kaši z lahve). Možná zabere tato cesta 😉

eliska_f
15. pro 2021

@madamas chápu jak to myslíte a co se týká výživných látek souhlasím, ale co do tuku je to dle mého rozdíl. Miminko, které pije hutné mléko, tak předpokládám, že do sebe dostane i více tuku a tedy potřeba zisku dalších kalorií z příkrmu je nižší než u miminka, jehož maminka produkuje mléko vodnatejsi. To se samozřejmě pojí i s frekvencí kojení, kdy hutnejsi mléko zasytí na delší čas než to vodnatejsi (syna jsem jednu dobu musela kojit i méně než co hodinu a těch plen co procural v té době :D).

lenerka1
15. pro 2021

@eliska_f Mám dojem, že tyto dvě teorie si zas až tak neodporují, mléko se tvoří podle potřeb dítěte, pokud jeho organismus potřebuje tuky, je tučnější, hutnější a déle se tráví, pokud potřeba tuků není tak vysoká, tvoří se vodnatější, rychleji stravitelné, ale třeba obsahuje více jiných látek, které zrovna mimčo potřebuje.

eliska_f
16. pro 2021

@lenerka1 vzhledem k mé zkušenosti s tím nesouhlasím, ale to neznamená, že se nemůžu plést 🙂

madamas
16. pro 2021

@lenerka1 tak nějak to funguje. Kojení jsem před porodem dlouho studovala i absolvovala konzultaci s laktační poradkyní. Nepatřím do ,,kojomafie" ale vzhledem k tomu že kvůli mé neinformovanosti jsem u syna o kojení brzy přišla ( myslela jsem si že když mléko na čas ubyde že je to konec, nevěděla jsem že je možné laktaci navyšovat, zrychlovat tok mléka apod.) tak jsem chtěla být připravená. Proto vím, že něco jako slabé mléko neexistuje, že přední a zadní mléko je též překonaný mýtus, že není ani slabá laktace, že množství odsátého mléka nic nevypovídá o jeho množství ve skutečnosti jelikož se tvoří přímo během kojení, že ,, měkká a nenalitá" prsa neznamenají že nemají mléko apod. Mimoto zeleninový příkrm nemá téměř žádné kalorie, tudíž ho nelze považovat za náhradu mléka. Mléko je mnohem výživnější. Jiná je situace kdy miminko neprospívá, tam se začíná rovnou vysokokalorickými příkrmy které mají potenciál kalorický decifit nahrazovat. Je to na dlouho, doporučuji stránky Mamily, tam je to vše hezky popsané co se příkrmů týče.

madamas
16. pro 2021

@eliska_f k tomu kojení co hodinu...miminka mají velkou potřebu se kojit i jiných, neméně důležitých, důvodu než je hlad. Je to jakási psychická potřeba, kontakt s maminkou, uklidnění, tišení bolesti.. já kojím co hodinu úplně běžně, pokud zrovna nespí v kočárku. Neznamená to však že mléko je ,, vodnaté" , jen má miminko větší potřebu tohoto kontaktu. Logicky pak více čůrá.

michaela666
16. pro 2021

Dcera mi od 8 měsíce bojkotuje obědy úplně. Nedostanu do ní ani lžičku, radši bude hladová než otevřít pusu. Takže pokud bych jí nedala mléko, počká až do odpolední svačiny na jogurt nebo ovoce. Když má na snídani 120g kaše a 120g jogurtu nebo přesnídávky na svačinu považuji to za úspěšný den. 😃
Snad jí brzy vyroste první zub a začne jíst aspoň chleba s něčím. Zkoušíme i BLW a taky nic. Jídlo za tričkem, ve vlasech ale jíst nebude.
Podle pediatry na 10 měsíční kontrole mám nabízet, ale nenutit. Když nechce dát jí mléko a být trpělivá. Přeju pevné nervy, je to boj. 😃