Nová občanka a rodičovská. Hlásit osobně, nebo stačí telefonicky, alektronicky...?

keksik002
2. zář 2020

Pobiram rodičovský příspěvek a ode dneska mam novou obcanku, je nutne to na urade hlásit osobne nebo staci telefonicky, popripade poslat email..?

eloise02
2. zář 2020

Co má občanka proboha společného s rodičákem?

areh
2. zář 2020

@keksik002 předpokládám, že se měnily důležité údaje jako příjmení a pod. Asi nejlepší bude tam zavolat a domluvit se podle konkrétních údajů, které se mění.

rnika
2. zář 2020

Tak to mě také zajímá, budu to muset taky řešit, ale říkám si, že rodičovská se pobírá na dítě, takže tam je snad hlavní, aby se neměnilo jméno dítěte... ( takže asi bych nejprve volala než bych se vydala osobně).

jitka_cv
2. zář 2020

@rnika rodičák čerpáš na své jméno z důvodu že se staráš o dítě.
Zavolej pracovníci, která tě má na starost a domluv se s ní jestli to chce doložit. Měla tam už ale změnu příjmení mít v systému. Všechny změny se mají hlásit do 8 dní.
@keksik002

jitka_cv
2. zář 2020

@eloise02 změna příjmení, adresy se musí hlásit.

rnika
2. zář 2020

@jitka_cv NO já to řešila na matrice a těžko můžeš řešit změnu OP průkazu , když ho nemáš v ruce, alespoň tak mi to řekli... takže já osobně čekám až budu mít OP fyzicky u sebe a pak samozřejmě postupně obíhám vše ostatní. Pokud nemá zakladatelka dotazu OP zatím u sebe, tak je podle mě také lepší nejprve volat než rovnou jít, jak jsem psala výše 😉

jitka_cv
2. zář 2020

@rnika to ano, od nového občanského průkazu se to bere.

eloise02
2. zář 2020

@jitka_cv To jistě ano, ale o tom v dotazu není ani zmínka.

sigyn
2. zář 2020

Úřad by si to měl zjistit v systému evidence obyvatel, ne?

keksik002
autor
3. zář 2020

@eloise02 zjevne t9 ze kdyz mi prijde slozenka na puvodni jmeno tak mi ji s novym prijmenim nedaji ;)

keksik002
autor
3. zář 2020

Tak dneska na uradu, podepisovala jsem papir o tom, z jakeho duvodu se zmenilo prijmeni. Oni si obcanku okopirovali a dalsi slozenka bude na n9ve prijmeni 🙂

mimi1004
3. zář 2020

@keksik002 Já jsem před 5 lety jen poslala oskenovanou novou občanku (změna příjmení) emailem a bylo to v pořádku. Dostala jsem zase emailem odpověď, že změnu zaznamenali.

keksik002
autor
3. zář 2020

@mimi1004 ja tam rano volala a pani mi rekla at prijdu osobne ze potrebuji muj podpis