Môže ročné dieťa jemnú gulášovú polievku?

funnysunny
27. čer 2015

Ahoj holky,ako je to s hovadzim gulasom pre rocne dieta?Jemny,len osoleny,bez korenia..moze,ce ee?Diiik 🙂

jujatko
27. čer 2015

Gulas delam od cca 8 mesicu 🙂

evulina77
27. čer 2015

nevím jaký je guláš jen osolený a bez koření (i paprika je koření 😀 ), to podle mě není guláš. Ale hovězí maso už může, cibule je zelenina a sůl asi taky může. Ale podle mě je lepší maso uvařit zvlášť a dát k tomu třeba brambor...

jujatko
27. čer 2015

Mletou papriku normalne davam. Pridam kmin. A necham tam vyvarit cesnek. Mala ma gulas rada.

andrrriiik
27. čer 2015

Proč by nemohlo?Je to maso,cibule,paprika,i sůl může trochu 🙂

funnysunny
autor
27. čer 2015

@evulina77 na papriku som zabudla,to je hadam jasnacka v gulasi..nemusime sa chytat za slovicka

funnysunny
autor
27. čer 2015

diik holky 😉

evulina77
27. čer 2015

@funnysunny jasně že nemusíme. A promiň, že jsem nenapsala, že může a že je to určitě i zdravé, to jsi chtěla slyšet... Příjde mi, že by to byla příhodná otázka, jestli dát dvouleťákovi málo kořeněný guláš, ale pro roční dítě mi to příjde moc brzo. Ale je to asi i tím, že jsem ta "prdlá matka", která do dvou let kojí své děti a v roce jsem vždycky ještě hodně kojila a dávala bio příkrmy (skleničky nebo zeleninu ze zahrádky a maso z domácích zdrojů). Nevím, kam tak pospícháte. Guláše si dítě ještě užije za celej život. Nebavím se o vaření dítěti zvlášť a lehké kořenění, ale o guláši, který je určený pro dospěláky...

jujatko
27. čer 2015

@evulina77 Je to věc názoru. Já malé jen vařím - nekupuji žádné skleničky, protože stejně je složení stále stejné (ať se to jmenuje jakkoli krásně) - bramborové vločky, mrkev a trochu masa a skrob. Mozna, ze ty prikrmy, kdy stoji 60 Kc sklenicka maji slozeni jine, ale bavim se o tech cenove dostupnych jidlech. Nevim, co je na gulasi spatneho. Nedavam ji tam zadne koreni a mleta paprika je proste mleta paprika a neni na ni zavadneho - dle meho. Jine koreni tam neni. Nevidim nic spatneho na tom, ze dite kojite do dvou let. Nic prdleho mi na tom neprijde. Kdyby se mala v osmi mesisich neodstavila, tak take kojim co nejdele. Ale to snad jeste neznamena, ze ji budu do dvou let cpat jen mrkvi a kurecim masem, kdyz u ni nepozoruji potravinove alergie atd.

funnysunny
autor
27. čer 2015

@evulina77 ale my sa bavime o gulasi pre deti a netreba nas poucovat,ze gulas pre dospelakov nie je pre deti 😀 ja kojim tiez dost dlho,no sklenicky nekupujem uz daaavno,radsej navarim, rovnako ako @jujatko napr. Kazdy chce pre svoje dieta len to najlepsie, niekto robi to, druhy nieco ine..hlavne,nech sme zdravi 😉

eva267
27. čer 2015

No já teda nevím, ale v roce jsem dávala jen vařenou zeleninu, maso a přílohu zvlašť. Také bych nikam nespěchala. Ani ve dvou letech dceři guláš nedám, respektive dám, ale ředím jí ho. Každopádně bych dala pozor na sůl. Mám hrůzu z toho, že ji nastavím špatné stravovací návyky a bude s tím pak bojovat celý život jako já. Na druhou stranu znám děti, které baští vepřo, knedlo zelo v deseti měsících a také to jde. Prostě s rozumem.

jujatko
27. čer 2015

@eva267 Ja male sul nedavam. Ale ja furt nechapu, co je spatneho na tom gulasi - vzdyt tam je maso take varene. Ja dceri varim zvlast, takze se nebavim o tom, ze jim dam gulas, ktery varim pro nas. Ja chci samozrejme pro sve dite to nejlepsi, proto by me zajimalo, co je spatneho. Nedavam ji k tomu knedlik, ale ryzi.

magdalenax
27. čer 2015

Také nevidím na gulášku, který bude dítěti uzpůsobený nic špatného. Naopak považuji za daleko horší, když se jídelníček až přespříliš přizpůsobuje věku dítěte, třeba do věku až 4 let a pak bum, už je velký - velká a dát mu párek, jako jsem se s tímto setkala. to je daleko horší si myslím

ivular
27. čer 2015

@funnysunny @jujatko @magdalenax Záleží, jak je ten guláš připravovaný. Pokud obvyklým způsobem, tzn. na tuku se osmahne cibulka, paprika a následně nakrájené maso, pak bych to ročnímu dítěti nedala. Právě způsob tepelné úpravy, a nikoliv samotné složení pokrmu, bývá pro děti zbytečnou zátěží. Ostatně ani pro dospělé není úplně snadno stravitelné jídlo tepelně upravované na tuku.

magdalenax
27. čer 2015

@ivular Tak pokud osmahneš papriku a pak přidáš maso, - tak se Tvému názoru nedivím

chatwenna
28. čer 2015

Mne pripada spatne uz to smazeni - cibule, paprika, maso... Pro deti akorat varene nebo dusene. Kdyz date do hrnce mrkev a hovezi kostky bez papriky, soli a oleje, date kousek masla, podlijete vodou a mecjate dusit, tak udelate ditku vetsi sluzbu... Nechapu, kam jako spechate. Abyste pak mohly napsat na fb, ze nas malej uz basti gulas?

funnysunny
autor
28. čer 2015

@chatwenna Tak takyto status na fcb by ma ani nenapadlo vymysliet,nie to napisat.. 😝 😀 Je strasne zabavne,ako sa niektore mamicky pohorsuju nad normalnymi vecami a vymyslia take hluposti.. 😀 Nakoniec mi aj znama lekarka vcera vravela,ze kludne moze..Neodporuca mlete maso..to je jasnacka. Tak gulasikova polievka jemnucka je hotova,uzasna, aj manzelovi chuti (pritom on ma rad pikantne).. 🙂

andrrriiik
28. čer 2015

@chatwenna Já na orestované cibuli nebo na mase nevidím nic špatného..Za mě je jedno,jestli ten olej dám přímo do příkrmu,nebo na něm něco orestuju 😒

@funnysunny Proč nemůže mleté maso?To jako vadí to mletí?

tulikiss
28. čer 2015

@andrrriiik urcite to bylo mysleno jako za vadi kupovane mlete maso, ono clovek nikdy nevi co v tom je.

andrrriiik
28. čer 2015

@tulikiss Aha,tak to jo 🙂

funnysunny
autor
28. čer 2015

@tulikiss
@andrrriiik ano,kupovane..a hlavne ked je clovek niekde von..to by som nikdy aj tak nedala..

funnysunny
autor
28. čer 2015

@andrrriiik ani ja na orestovani nevidim nic zle,aj lekarka vravela,ze ok..ved masko nie je kazdy den a nedavam litre oleja..🙂 varene masko davam tiez,no vzdy davat take,to si uz neviem predstavit..

ivular
28. čer 2015

@andrrriiik No tak předpoklad, že "je jedno,jestli ten olej dám přímo do příkrmu,nebo na něm něco orestuju" je ovšem těžký omyl. Při tepelné úpravě tuků dochází k jejich hydrolýze, oxidaci, polymeraci, pyrolýze - všechny tyto procesy jsou spojeny se vznikem mnoha zdraví nebezpečných látek. Ty mohou vést k toxicitě takových tuků, vzniku volných radikálů a aterosklerotických usazenin, zvýšení hladiny triglyceridů v krvi, usnadnění vzniku nádorového bujení, snížení HDL a zvýšení LDL cholesterolu. Děti by proto takto upravené tuky měly konzumovat naprosto výjimečně, ideálně vůbec.

jasekd
28. čer 2015

Presne, zalezi na druhu te tepelne upravy. Za me varene, dusene, proc ne 🙂 Ale orestovane, smazene apod, ne. Rocnim detem jsem maso pouze varila. Trochu oleje do prikrmu je v poradku, kvalitni tuky jsou potreba, jako zivina, na vstrebavani urcitych vitaminu apod. Ale tepelne upravy na oleji pro male deti vhodne nejsou.
JInak moc nechapu smysl techto otazek, kdyz se ptate, zda to muzete dat, nektere vam napisou, ze by nedaly, a vy pisete, ze na tom nevidite nic spatneho. Tak se neptejte a diteti to dejte 😉 😅

evulina77
28. čer 2015

@funnysunny no podle mě není nutné se ptát na to jestli můžeš něco dát dítěti, ty jsi matka a ty rozhoduješ. Zeptala jsi se a někdo odpověl tak, jiný jinak. Ale ty jiný názor nebereš a myslíš, že je to ok. Tak to dítku dej, jde o tebe a tvoje dítě a nedělej z nás, co by to nedaly, přehánějcící fůrie.

funnysunny
autor
28. čer 2015

@evulina77 nedelam 😉

zo_ja
1. črc 2015

Nechápu, kam spěchat? Tak malé dítě maso ještě nestráví a celkově je to těžší a na zažívání náročné jídlo. V tomto věku mají spíš ochutnávat ednosložková jídla - třeba na talíři víc věcí, ale nemíchat chutě hnedka takhle zprudka. Zbytečná zátěž na zažívání, neúměrná věku.

andrrriiik
1. črc 2015

@zo_ja Roční dítě snad už jí veškeré maso,ovoce i zeleninu,a míchá se od prvních příkrmů pozvolna,tudíž v roce jí klasickou stravu,jen méně nebo vůbec kořeněnou a solenou.Takže nechápu tvůj příspěvek 😕

akankeo
1. črc 2015

@funnysunny ja sem delala detem v roce "gulas" z kureciho a byly tam opravdove papriky a vsechna mozna zelenina co zrovna rostla na zahrade a uz byla vyzkousena, ze se mi potom neosypou. Sklenicky jsem detem moc nedavala, nevidim na tom nic spravneho, ja taky nejim 2 roky stare konzervy, to radsi uvarim detem cerstve, jen jsem to proste invovala zeleninou a nezavarovala, takze treba svickovou ano, ale nez smetany a mouky, je tak mimochodem vynikajici, uz jinou doma nedelam a dokonce ji ji i manzel, ktery nesnasi smetanove omacky, ale kdyz v tom ta smetana neni, tak mu to docela chutna 🙂. Veci sem ale detem jen varila, dusila a pekla, smazene jsem takhle brzo jeste nedavala, takze ani smazenou cibulku v gulasi ne e...

akankeo
1. črc 2015

@zo_ja teda taky nechapu, kdyz se od pulroku co par dni dava nova chut, tak uz toho ma dite odzkouseno docela dost, ja jsem teda delala uz viceslozkove, jen podle zdrave vyzivy, detem jsem vzdycky ubrala a nam to pak osolila, dokorenit vetsinou nebylo treba, ono bylinky a zelenina jsou chutove zajimave samy o sobe, jen to clovek musi objevit, zvlast kdyz je zvykly na ceskou kuchuni plnou bujonovych omacek bez zivin...

somalicats
1. črc 2015

@akankeo Asi tak, já si taky radši vyhraju se zeleninou, bylinkami a vybranými druhy koření - zrovna dnes jsem pekla kuře, bez zrnka soli, ochucené jen směsí bylinek a zeleniny... A ani starší dcera nepoznala, že to není osolené. Na roce už jsem dětem dávala prakticky vše - my dospělí jsme si pak v případě potřeby jídlo dochutili (teda hlavně partner, já nejsem moc zvyklá solit a pepřit).