Barefoot boty a sport. Jak se to řeší?

25. kvě 2023

Ahoj holky,
Poridili jsme synovi barefooty ze zdravotnich duvodu (podologie, fyzio), no porad jsem k tomu skepticka, ale ctu o nich vesmes skoro jen dobre recenze.
Nicmene jsem se chtela zeptat, jak se boty potom resi u sportu u starsich deti - napriklad u fotbalu aka kopacky? Barefootove kopacky asi neexistuji, ze :D Nebo basketball..atletika..Nebo jake byly vase zkusenosti, jestli deti presli potom na "normalni" boty..?
Predem dekuju

veronicka89
25. kvě 2023

My ted kupovali kopacky..
Nejenomze treba puma byla hnusná a nekvalitni...ale silene uzka ...oproti tomu nike perfektni...

Bf to neni ( nedmi tam byt ani m8c mista vepredu ale ten tvar je nebe a dudy
...

Jinak merrell jsou super a proste na spirt se koukam at nestlacuji prsty a nemaji sklon v bote ( nebo minimalni...;)

veronicka89
25. kvě 2023

Mame tyhle jdpu krasne kozene a hezkou spicku.ta noha tam potrebuje byt pevne bez nadmerku ;) ty 4h tydne je to pro me ok
🙂

Ve skole ma bf doma boso a jinak uz nosi normalni boty ( v 7 letech ) ale kiuksm at nejsou uplne stlacene prsty a on sam rekne...nekdy berem vetsi boty at ma prsty v te casti nez se to uplne zuzi on to ma tak rad 🙂

dashyyy
26. kvě 2023

Děti nosí vyloženě bf/kompromis, ale na sport mají obuv určenou na daný sport.. vybíráme vždycky tak, aby byla bota co nejširší a dobře seděla.. Holka má na tenis Babolat boty, ty mají celkem slušné špičky, kluk na florbal Mizuna a taky velice slušná špička, ale za mě u sportu důležitější ta opora, která tam má být..

dashyyy
26. kvě 2023

@veronicka89 souhlas.. já mám Vapory od loňska a jsou úžasný, klukovi jsem je koupila letos místo keenu a říkal, že mu sedí líp

marimanta
26. kvě 2023

Sama nosím jen bare už asi pět šest let, děti mají něco bare něco kompromis, ale třeba na koně má dcera hnusný úzký perka. Vybíraly jsme co nejširší, ale pořád jsou úzký... hold v nich těch několik hodin musí vydržet.

marimanta
26. kvě 2023

@dashyyy vapor glove jsou jako bačkůrky 😍

dashyyy
26. kvě 2023

@marimanta souhlasím, ráno jsem váhala který obuju jestli belenky nebo vapory a jsou prostě top

konidana
26. kvě 2023

Noo blbe. U nas to bylo naopak. Na bf se snazim se synem prejit kvuli jeho široké noze, ploutvi. Pokud nema dostatecne siroke boty tak holt musi mit o 2 cisla (i 3 jak je vetsi) vetsi boty. Od mala je zvykly na vetsi nadmerek, klidne i 2cm. Takze napr jeste ted nedavno nosil siroke juniorske vel.40, ale jine boty ma uz klidne 44. Zejmena uzke tretry a lezecky treba

amantgris
26. kvě 2023

Děti mají od malička BF (13 a 10). Syn hraje florbal a fotbal, na oboje má boty speciálky, mají své opodstatnění, v pohodě to funguje. Syn si na florbal jako mladší i vybral sálovky, protože v té tělocvičně fungují líp - lepší start i brzdy, změny směru...

pampeklec
26. kvě 2023

Nejen děti, ale i já nosíme výhradně bf... ale na sport samozřejmě k tomu danému sportu určené boty. Nejvýraznější je asi lezení, lyže, ale občas i turistika (resp. práce - chodím občas v hodně náročném terénu s těžkým batohem) nebo třeba běh (na bahnitý trail jsou fakt lepší boty se špunty), tanec... Snažím se nám všem vybírat co nejširší nebo prostě sedící, ale občas je to samozřejmě nutné... na FB je i skupina věnující se sportovním botám se zdravějšími parametry (širší, vhodný tvar, bez dropu pokud není nutný atp.).

konidana
26. kvě 2023

@pampeklec lezečky jsou mazec, veškerý tretry taky, ale to je prostě nutnost. Pracovní boty jsem teda nahradila koženýma botama od ševce na míru (placatá podrážka se vzorkem a dostatečně široká bota, ne utažený kotník, a nej jsou takové kožené sandály - trekové), v těch pracákách co fasujeme se fakt chodit nedá. No a v klasickejch tvrdejch pohorkách, to už taky neumim.

zuzkasim
26. kvě 2023

Nosím BF už pár let, ale na sport mám boty k tomu určené. Boty určené na konkrétní sport mají nohu obvykle dobře fixovat a to se širkou špičkou neuděláš, je potřeba tu nohu trochu stáhnout. Samozřejmě to musí být dobře padnoucí boty, takže širokou nohu nenarveš do úzké boty, ale vždycky to bude vepředu užší bota než BF. Navíc jde i o speciální podrážky - někdy je potřeba více tlumit v některé části, jindy je žádoucí podpatek atd.

prejeta_zaba
27. kvě 2023

Boty na sport jsou účelově udělané tak, aby se s nimi ten sport dobře provozoval. I když je má dítě na sobě často, tak je to třeba hodina denně. Kdežto v barefoot chodí většinu dne - má prostor pro prsty, může nohou hýbat, noha posiluje svaly apod. Čili je blbost chtít širokou kopačku, lezečku, brusle apod, kdyz pak neslouží svému účelu (i tak jsou mezi značkami značné rozdíly). Ale zároveň není proč zavrhovat barefoot jen proto, že dítě teoreticky bude chtít obout i jiné boty. 🤷‍♀️

pampeklec
29. kvě 2023

@konidana lezečky se taky dají najít relativně pohodlné, záleží co člověk leze 🙂 To samé pohorky - klasické nesnáším a nerada v nich chodím po cestách, ale prostě občas jsou nutné. Lézt s krosnou v polomu v prudkých roklích někde daleko v horách fakt nejde v sandálech ani BF botách. Nemluvě o tom samém v zimě 🙂

konidana
29. kvě 2023

@pampeklec chodím na vandry a chodíme kros všude (polomy, rokle, skalky, suťoviště, ...), v létě zásadně pouze v trekových sandálech, a byla jsem v nich i na sněžce ( v létě). Vyloženě BF do terénu nenosím. Ty lezečky a kopačky, a obecně tretry , jsou problém hlavně u syna, který má fakt širokou nohu v prstech a prostě je vůbec neobuje. Musí mít i ty blbý lezečky o několik čísel větší, což není ideál, ale prostě s tím nic nenaděláme. Tyto spec. boty nemá vlastní, půjčuje si je jen občas na danou aktivitu.