Ahoj, jak se díváte na to, že se pár nemusí chtít vzít z nějakého důvodu, nebo na to ještě není čas, a když se žena přejmenuje, aby měla příjmení přítele? Máte to tak nějaká? 😖 díky za názory.
Ahoj, přiznám se, že tohle slyším prvně, vím tedy o tom, že se lze přejmenovat, když má někdo takové to potupné příjmení. Jinak určitě nejsem nijak proti. Navíc, mojí kamarádky maminka měla za svobodna jedno z velmi častých příjmení a po svatbě jí zůstalo - pán se totiž jmenoval stejně 😀
jde to, ale s timhle oduvodnenim prijdes i o sve puvodni prijmeni sakum prdum...takze nebudes rodila Novakova, prejmenovana Cerna, ale rodila Cerna a pokud se vdas, tak budes i vdana Cerna...stoji to 1000Kc a formular ma kazda matrika.
S ohledem na to, co mas v pasu predpokladam, ze pritel se nema ke svatbe, ale na prijmeni ditete si trva? Ve tvem pripade bych si dite pojmenovala po sobe, on at se zaridi, koneckoncu se muze prejmenovat i on, kdyz se mu nehce zenit.
Je to stejně sranda jak jsme každá jiná, jedna se chce vdát a příjmení si ponechá, druhá se vdát nechce, ale chce příjmení po chlapovi 🙂.
@nonnni no já nevím, jestli o tom vůbec uvažujeme, já mám hypotéku, on bude mít hypotéku, mohlo by se to celé pokonit - ale uvidíme - mě už něco podobného napadlo dříve, ale asi bych si nechala své jméno. Fakt nevím, právě proto by mě zajímala zkušenost někoho, kdo to tak má. Vím, že to jde, že to stojí 1000 Kč a že bych si pak musela oběhat vše, abych změnila příjmení. Já mám teda příjmení dost komolivé. Přijde mi pak divné, že by mě lidi automaticky oslovovali paní, přitom bych byla slečna 😀
Vím, že to není odpověď na tvou otázku, ale já bych jako svobodná matka určitě nechala dítěti jméno po sobě. Jeden nikdy neví a kamarádku opustil přítel když byly jejich synovi 4 měsíce kvůli jiné a ona už bude mít doma celý život syna s křestním jménem a přijímením toho bídaka 🙂
@qz ale ty bys vsude uvadela, ze jsi slecna a ne pani...nemela bys status vdane, ale jen svobodne s jinym prijmenim, ostatne to bys klidne si mohla pozadat o to se jmenovat uplne jinak, nez pritel, zejmena pokud mas jmeno komolive a efekt by to melo stejny. Nikdo te oslovovat pani na zaklade te zmeny nebude.
Ja tu zkusnosenost ma trosku opacnou...ja sice vdana jsem uz 12 let, ale vdavala jsem se v zahranici a pak mi tady v Brne zkonili oddaci list a nemam stejne prijmeni, jako manzel a deti...musim tedy priznat, ze me to jeste nidky extra nevadilo 😀 Ale prave jsem zjistovala tu zmenu a do ledna lonskeho roku bych na tom byla, jako ty...prisla bych o sve rodne prijmeni, coz jsem nechtela...prece jen, me dcery maji jen manzelovo a nechci, aby se ta ceskost ztratila uplne. Ale pak byla novela a v mem pripade to jednak udelaji zadara, ale ponechaji mi i rodne prijmeni, ale ja jsem zatim strasne lina to udelat, protoze to behani s vymenou vseho...ble...ale chystam se na to..treba na 15. vyroci snatku se rozhoupu 😀
@qz vzhledem k tomu, že se ptáš, jak se na to díváme, tak ti odpovím - já to nechápu... Přijde mi nesmysl říkat, že na svatbu člověk nemá čas, když stačí zaběhnout na matriku (stejně jako při pouhé změně příjmení) a tam to odbýt klidně za 5 minut. Pokud máš osobní důvody, tak bych osobně nechtěla příjmení po člověku, se kterým si nejsem jistá, že vlastně chci do budoucna být. To radši nechám, ať se mimišo jmenuje po mě a po svatbě začnu řešit změnu jména...
@nonnni Nemám změněné příjmení,mám pořád své,ale i tak mě oslovují všude na úředech paní i když jsem stále slečna,no a když jdu s malým třeba k doktorovi,či do školky tak mi automaticky říkají příjmením,které má můj syn (po otci). 🙂 Taky jsme zrovna nedávno s přítelem řešili,že mě to pěkně krká a že bych asi už chtěla mít stejné příjmení jako syn,taky asi proto,že čekáme další dítko.Nikdy jsem se vdávat nechtěla,není to pro mě důležité a přítel to má stejně.Máme společně postavený domeček,čekáme druhé dítko a nic nám neschází,ale mě teď tak nějak došlo,že to jméno prostě chci 😀 kvůli dětem,takže my to vyřešíme tak,že se do budoucna vezmeme.
@ronyx me to nahodou bavi, kdyz jsou lide celi zmateni z toho, ze jestli jsem pani K, nebo pani C a nejradeji by se zeptali, kde jsem k tem detem prisla, ale spolecenske dekorum jim vestsinou nedovoli...s vyjimkou jedne pani na socialce, ktera se primo zeptala, zda jsem si deti privezla z dovoleny 😀
Já prohlásila, že pokud nebudu vdaná dcera bude mít jméno po mě. Manželství a společné jméno je pro mě symbol rodiny, takže se tenhle víkend vdávám, byť s bříškem. Nikdy bych dceři nedala jiné jméno než mám já, to by po mě otec nikdy nemohl chtít a je pravda, že znám lidi, kteří nejsou svoji a ona jen změnila příjmení na partnerovo, tam šlo ale zásadně o majetkové záležitosti a podnikání.
@nonnni moje příjmení by mělo dítě asi za trest 😀
@g_m nejde o to, že by nebyl čas, pokud jdě o mě, svatbu bych chtěla, malou, jen nejbližší rodina, ale přítel se nechce ženit, jen proto, že "musíme", v čemž ho i chápu. Já s ním chci být 🙂 Na druhou stranu se mi prostě nelíbí mít na svatbě vlastní děti, svatba mi přijde romantická jen ve dvou, resp. ve třech, neviditelných třech 😀
Taky se mi ovšem zdá divné mít dítě K a já G a dr. po mně budou chtít dokazovat, že jsem ho někde neukradla 😀
@qz až porodíš, tak budeš paní, tak jako tak. na to nemusíš být vdaná 🙂
ale jinak mi to příjde zvláštní, takový polovičatý. Proč se teda rovnou nevzít, než řešit přejmenovávání.
@ronyx když máš dítě, tak jsi paní.
Ze stránek pana Špačka (odpověď na otázku zda je žena po VŠ vždy paní):
,,Už jste paní (slečna přestává být slečnou, když se vdá, stane se matkou a získá vysokoškolský titul), neříkáme slečno doktorko, ale jen paní doktorko, i když paní doktorka ještě není vdaná."
Někde jsem četla, že slečno by se měla oslovovat pouze velmi mladá dívka (něco jako mužský ekvivalent chlapec). Po cca dvacítce už jen pan/paní (mladá paní🙂). Do rodinného stavu je totiž každému prdlajs.. Není nic trapnějšího, když někdo čtyřicítku oslovuje slečno, protože ví, že není vdaná. Pak nevypadá blbě ona slečna, ale ten dotyčný. Něco jiného je, když si na tom, že není vdaná, slečna (třeba protože je feministka atd.(, zakládá. Pak je dobré ji vyhovět🙂 Dále neexistuje oslovení slečno +titul, vždy paní inženýrko.
Co se týče dotazu zakladatelky: přejmenování je možné. Spíš bych se zamyslela, proč se chcete přejmenovat a ne vzít? Pokud nakonec budete mít jiné jméno než přítel, doporučuji pojmenovat dítě po sobě. Mám kamarádku, která dala dítěti jméno po příteli s tím, že se "někdy" vezmou. Rozešli se, ona má dítě v péči a jmenuje se jinak, bývalý s přejmenováním nesouhlasí☹ Az si někoho najde, bude se každý jmenovat úplně jinak..
@japona Máš pravdu
Změnit si příjmení na partnerovo bez svatby mi přijde divné, ale každého věc 😉
A k těm slečnám... hlavně když se muž zeptá ženy "slečna nebo paní?" tak na to je nelepší odpověď "ženatý a nebo ještě k mání?"
to ti nevím, jestli to půjde.. as bys musela mít hanlivé příjmení a ani tak nevím jestli si můžeš sama vybrat příjmení..