Výpověď nájemníkům osobně nebo jen poštou?

evaamy
15. říj 2016

Ahoj, chci se zeptat co si myslíte, že by bylo lepší. Budeme vystehovavat nájemníky z bytu, jsou to důchodci a žijí tam už třicet let. Nicméně se chceme do toho bytu, který patří naší rodině, nastěhovat. Platí velmi nízký nájem, hluboko pod tržní cenou. Vztahy s nimi jsou takové, že se na chodbe pozdravime, nic víc nic min. Ale paní je prý nějaká mrcha. Na tchyni prý byla hnusná, ale víc o tom nevím. Tak se chci zeptat, jak byste to vystěhování řešili. Jestli je pozvat k nám a tam jim to říct, nebo u nich zazvonit a říct jim to na chodbe, nebo jen poslat poštou papír? Nebo jak? A dali byste jim to vědět jak dlouho dopředu? Jen co je výpovědní lhůta? Děkuji za radu.

magdalenax
15. říj 2016

@evaamy Já bych to řešila takto. - Ve smlouvě určitě budeš mít, že máš právo udělat v bytě "prohlídku" - samozřejmě po domluvě. Pokud to ve smlouvě nemáš, i tak bych se s nimi dohodla na termínu, kdy je navštívíš. Podívala bych se po bytě, v rámci smlouvy zkontrolovala stav a poté bych jim předložila výpověď s předem dohodnutou výpovědní lhůtou k vystěhování, přílohou by byla případná náhrada škody za něco zničeného. Rozhodně bych byt fotila - né jejich věci, ale dlaždičky, vanu, toaletu, okna, dveře atd. - Prostě pevné vybavení bytu, které bylo předmětem nájemní smlouvy, a to pro případ, kdyby ze schválnosti něco poničili. Vzala bych si s sebou svědka (nestrannou osobu) a tu samou osobu při předávání bytu, a když né, nechat podepsat stav, který v bytě shledáš, aby Ti pak neřekli, žes to viděla.... , a i to si nechat řádně podepsat. Přichystala bych si i originál nájemní smlouvy, byla by další přílohou k výpovědi, kde jsou uvedeny podmínky pronájmu. Mimochodem, dej si pozor na to, abys měla ve výpovědi nová čísla OP, protože během doby třiceti let určitě došlo k výměně. Pokud odmítnou výpověď podepsat, i to se stát může, měj u sebe rovnou lejstro, kde Ti podepíší, že s výpovědí nesouhlasí a že jim bude odeslána poštou. Zatím mi víc nenapadá, i když si myslím, že mě toho napadlo docela dost. Hodně štěstí

nutricnihodnota
15. říj 2016

Asi by bylo slušnější, říct jim to osobně a zároveň poslat doporučený dopis. Lhůtu jim nechte určitě delší, jsou to penzisti, budou si dlouho hledat levný kutloch, který by si mohli dovolit. I balení a vše okolo jim bude trvat mnohem déle, než mladým lidem. Dost možná se budou ještě rozhodovat, jestli nový byt, nebo domov důchodců, který sice může teoreticky vyjít levněji, ale většinou mívají čekací lhůty. Já se přiznám, že bych na to neměla žaludek, ale jestli si jiné řešení nemůžete dovolit, tak co se dá dělat, je to váš byt a někde bydlet taky musíte.

magdalenax
15. říj 2016

@nutricnihodnota To s Tebou souhlasím, to ano, ve všem, jde o to, a nemysli si že ne, někteří i starší lidé dokáží být pěkně drzý, to, jakou jim dá lhůtu k vystěhování atd, je otázka domluvy, ale vím kupř. od své kamarádky, že nemohla dostat z bytu s prominutím bábu, která hrála na vše možné. Prostě pravidla jsou pravidla, jdou v rámci předešlé dohody přenastavit, ale rozhodně neustupovat, asi tak....

evaamy
autor
15. říj 2016

@magdalenax nevis na co konkrétně ta paní "hrála"? V byte ať si udělají co chtějí, bude se kompletně rekonstruovat.
Myslíte, že lidé v jejich situaci budou dělat nějaké naschvaly? Máte někdo zkušenost?

nutricnihodnota
15. říj 2016

@magdalenax Jasný no, některý lidi prostě umí bejt svině a věk v tom nehraje roli. Ale zas je nutný, nechovat se jako svině taky. Je třeba, hlídat si karmu 🙂

magdalenax
15. říj 2016

@evaamy Na co hrála? Klasika - na city, jak nemá kam jít, jak nemůže tohle a tohle.... . Jednoduché. Co se týká Tvého druhé dotazu, toho už bylo všude přehršel. Rozbíté umyvadlo, tu drápanec, prostě pomsta pronajímateli. ...Tady máte klíče a pak majitel kouká jako vůl. ...s prominutím. Prostě si to ohlídej, jak jsem Ti radila a ještě možná lépe, byt - osobní předání, hotovo.

magdalenax
15. říj 2016

@nutricnihodnota Opět s Tebou souhlasím, ale na druhou stranu nesmí bejt člověk blbej. To by taky mohla Evička, nebo jak se jmenuje ten byt mít obsazený ještě dva roky. Klidně ustoupit o nějaký ten týden, rozhodně EVIČKA NESMÍ PODEPSAT NĚCO VE SMYSLU - AŽ SI NAJDOU NĚCO JINÉHO!...,

yerry
16. říj 2016

@evaamy zpozornila nych je na tu skutecnost co nejdrive a dala jim vypoved. V te je nutne dodrzet vypovednu lhutu. Urcite bych sla osobne. Postou mi to pripada jakoze neco skryvas a nechce se s nima setkat a mas cerne svedomi.