Tempera na zdi. Jak ji přemalovat, nebo jak se jí zbavit?

keksik002
21. únor 2021

Dobrý den všem, prosím o tipy jak buď přemalovat temperu na zdi a nebo jak se jí zbavit? zeď je pro "malůvkou" světle žlutá, ale půjde na ni tapeta, jenže obrázek je červeno modrý a prosvítá..
Děkuji všem =)

amazonkajanik
21. únor 2021

@keksik002 zkusila bych přetřít bílou temperou 🤔 a zkoušeli jste to opatrně z té zdi umýt? Přeci jen tempera je vodou ředitelná barva. U nás to bude horší, syn dostal k vánocům pastelky,jako součást hrací desky. Jenže mu tchýně ukázala, že se může malovat i po zdi (já mu to chtěla zatrhnout,jakmile by začal, ale pozdě) a pastelky jsou 3v1 -voskovka, akvarela a klasika, takže nezbude než zeď oškrábat 😣

codal
21. únor 2021

@keksik002 zkusila bych to omýt nanohoubickou.

keksik002
autor
21. únor 2021

Šlo to jakž takž umýt, zbytek se pretrel na bilo a druha vrstva zitra 🙂

lucinka_16
21. únor 2021

@keksik002 Já dostala temperu dolů vlhčeným ubrouskem,ale to byly čerstvé cákance...vy asi mluvíte o opravdovém obrázku na zdi 😊

keksik002
autor
21. únor 2021

@lucinka_16 ano, byl to obrazek pres pul steny :D

lucinka_16
22. únor 2021

@keksik002 Nevadí,třeba můj příspěvek pomůže někomu jinému 😊

levandule_k
22. únor 2021

@amazanokajanik Tvl, tak to je síla, že ho tchýně učí malovat po zdi.

keksik002
autor
22. únor 2021

@amazonkajanik jak jako uci malovat po zdi?
My tam delali obrazek spolecne, kdyz byl mensi.. Jenze, ted prislo stehovani pokoje a byl zpulky zakryty a vypadalo to blbe

amazonkajanik
22. únor 2021

@keksik002 ono jak se jednou dovolí na zeď, tak pak kreslí všude a taky to tak dopadlo. Všude jeho carance,po zdi,skříni,podlaze. Na kreslení je papír ,jenže ten ho teď už nezajímá 😟

keksik002
autor
22. únor 2021

@amazonkajanik ajo.. No to neni moc fajn..

levandule_k
22. únor 2021

@amazonkajanik A co mu zkusit vysvětlit, vyhradit kousek zdi, kde je to ok a jinde ne. Eventuálně kousek zdi natřít tabulovou barvou, tam by se mohl vyřádit.

amazonkajanik
22. únor 2021

@levandule_k já nechtěla vůbec, aby maloval po zdi,když už,tak bych mu udělala tabuli. Jenže těžko mu vyhradit místo, když ho v tom v podstatě tchýně podpořila. On je v něčem typ "podáš prst, sežere celou ruku" - dovolí se kousek zdi, ale ten je přeci malej a támhle by to taky ještě nevadilo a už to jede... A hlavně na něco je "vyčůraný " na svůj věk a něco, jakoby mu byl sotva rok. Každopádně další pastelky budou jiného provedení, nejlépe snadno omyvatelné a zdi stejně plánuji natřít, aby se snadno otřely...

keksik002
autor
23. únor 2021

@amazonkajanik a u tchyne doma taky muze cmarat po zdech?

amazonkajanik
23. únor 2021

@keksik002 právě že máme společnou domácnost, takže ano. A děsím se toho,až půjdeme někam na návštěvu a dostane se k pastelkam. Podobný problém byl s neteří, taky jí dovolili všude cmarat a u švagra na návštěvě, jim červenou voskovkou pomalovala čerstvě vymalovany obývák 😟

levandule_k
23. únor 2021

@amazonkajanik Tak to se zpětně hodně blbě nastavují hranice, ale ta tabule je dobrý nápad. Jestli se tchýně chová takhle, tak do budoucna to bude mazec kvůli výchově, pevné nervy ☹.

amazonkajanik
23. únor 2021

@levandule_k Jj, první vlastní vnouče, nevlastní nevídá. Takže doslova, babička je na rozmazlovani, rodiče na výchovu. Kolikrát jí sundal dioptrické brýle a ona se s ním ledabyle dohaduje, aby vrátil. Už má nové,páč jí je total zkroutil. Jenže já taky nosím brýle, hlavně na řízení a těžko mu vysvětluji, že ty moje fakt brát z hlavy nesmí 🙄 jako matka jsem v něčem dost přísná, dělá to, že vím, jaký přístup k nám měla naše mamka a hlavně mám zkušenost od dětí sourozenců. Mám 7neteří a 2 synovce,kdy ta nejstarší sama teď čeká. A když jsme přišli s tím, že se chceme stěhovat, tak to málem nerozdychala, že takhle uvidí malého tak 1x za měsíc. Ale stejně tak to má moje mamka. Ale syn potřebuje svůj pokoj a my klid. Dělám tady "devecku", vařím, uklízím, peru...ještě štěstí, že žehlím jen synovi a sobě

keksik002
autor
23. únor 2021

@amazonkajanik a to ji fakt nevadí? Jaky mate vztah vy dve? Jako joo babicky na rozmazlovani to mame taky, ale zase jsou nejake hranice.. U babicek neplatí vecerka, muze dobroty a vic radit, babicka pomuze uklidit ale aby ho navadela na cmarani po zdech atd to nastesti ne

amazonkajanik
23. únor 2021

@keksik002 jako my dvě jsme za dobře. Ona to bere jako rozvoj jeho kreativní stránky a že nám dá ještě zabrat 😊 což vím i bez ní, my oba s chlapem jsme jako děti byly experti na průšvihy. Třeba já si ve 14měsících otevřela okno a z parapetu vyklepavala plenu(2.patro)🙄
Ona ho jakoby nenavadi, ale prostě to bere jako součást jeho rozvoje a neuvědomuje si, že to může být na škodu. Má i magnetickou tabulku na kreslení a v pohodě. Třeba bych ráda četla pohádky před spaním, ale je schopný mi z toho udělat trhaci kalendář , to už je jeho povaha a musí z toho vyrůst. Ale pro změnu zkouší si vyrvat blbost, která mu nepatří do ruky (např zapalovač) a to se mnou nehne a babička ví, že taky nesmí povolit. Vím, jaké to bylo, když se narodila první neteř. Všichni chodili po špičkách, aby se nevzbudila a pak to byl bič na nás všechny, páč se jí otočilo spaní ...

keksik002
autor
23. únor 2021

@amazonkajanik tak to zkusit probrat s ni, lrece rozvijet se muze i na papíře 🤷‍♀️

levandule_k
23. únor 2021

@amazonkajanik Já jsem spíš zastánce volné výchovy, já nemám ráda, když dítě pořád někdo komanduje nebo mu vše zakazuje a řve po něm, ale zároveň bych si nenechala skákat po hlavě. Za mě část vyhrazené zdi ok, zbytek ne, brýle ne, ale máš to náročné, jak nastavit funkční pravidla, když babička je až tak moc friendly.

amazonkajanik
23. únor 2021

@levandule_k no právě. Jako jsem přísná v úrovni, kdy vím, že se to může otočit proti nám. A právě tchýně dokreslila jeho caranici na jednom místě. Jenže jak už jsem psala, syn je takový, že jakmile může,tak jede. Je to malý paličák a už tak nějak vím,co včas zatrhnout. Nedávno vlitnul do kaluze a já ho tedy nechala, ale doma byl pak zmrzlý. Ale tohle je něco, co si musí vyzkoušet, že tahle "sranda" něco stojí. Ale malování všude, kde ho napadne? Jak mu vysvětlit, že je to špatně? Když má z toho takovou radost a nebolí to...

amazonkajanik
23. únor 2021

@keksik002 no,ona ukázala jednou na jednom místě, ale náš Picaso to v zápětí rozjel ve velkém. To že mu ujede ruka a skončí to na stolku,nebo podlaze, s tím se počítá. Když jsem myslela, že zůstane u toho kousku zdi, tak šla a namalovala mu ornament na lednici a to už neměl hranice žádné. Takže pastelky nechávám neořezané, aby nemohl tvořit a má jen magnetickou tabulku. Na novém bytě bude mít tabuli a křídy (snad bude mít za sebou období "vše do pusy ")

levandule_k
24. únor 2021

@amazonkajanik Upřímně řečeno, nevím, jak bych to řešila. Asi nezbyde počkat, až synek povyroste a bude chápat, že malovat může jenom tady a tchýně dostane k narozeninám škrabku a kýbl primalexu :D

amazonkajanik
24. únor 2021

@levandule_k jedině, no. Co mě tak nějak drží v klidu je to, že se tahle místnost musí stejně oškrábat a pak vymalovat. Praská jedna zeď a byl tu použit nátěr, který se loupe, takže v létě bude práce nad hlavu