Potravinový mol - je potřeba vyhodit i to, co je neotevřené?

kristynkal
14. črc 2019

Ahojte, tak opět máme v kuchyni potravinového mola... můj dotaz: Je potřeba vyhodit i neotevřené potraviny? Mouku samozřejmě vyhodím (papírovému obalu, sice neotevřenému, nevěřím), ale myslím třeba těstoviny- jdou molové i do nich? Různý semínka atd, jsem už vyhodila, ale u těch těstovin si nejsem jistá.... a načatý kuskus a bulgur asi bez milosti taky vyhodit, že? ☹

martiniquest
14. črc 2019

Papirovy obal = zadny obal. Mol vleze i do zavarovaci sklenice. Jedine, co se mi opravdu osvedcilo, jsou dozy s tesnenim - napr. znacka Lock Lock. Nemusis vyhazovat vubec nic, pokud mas cas a trpelivost vsechno dukladne projit, napriklad prosit pres sitko, vetsi testoviny prijit vizualne.

ito
14. črc 2019

ani plastový sáček pro ně není překážka.

svha
14. črc 2019

Chycené jídlo letělo, ostatní do doz a sklenic, koupila jsem lapače pro ty létavé a už jen doufám, že bude vše OK

svha
14. črc 2019

Jinak je řeším už druhým rokem, to mám i několikrát vymytou celou kuchyň a stejně, prý se rádi i drží ve dřevě, což nám smůlu, musela bych zlikvidovat celý špajz

martiniquest
14. črc 2019

@svha kupte si lock lock dozy a budete mit pokoj. Nedostanou se dovnitr ani ven

malinkaelinka
14. črc 2019

Asi před 3 lety jsem s nimi taky bojovala... všechno jsem prošla, to chycené vyhodila hned, to co mi přišlo OK, tak jsem se snažila rychle spotřebovat a na čas jsem přestala dělat zásoby těhle potravin. Měla jsem ten problém opakovaně a moli k nám evidentně chodili od sousedů, někde tím potrubím od digestoře. Naučila jsem se prostě nesyslit. Pak jsme se přestěhovali do vlastního domku a tady zatím bez problému, takže už zase syslím 🙂

mku
14. črc 2019

Ja je mam zase doma taky a to mam vsechno v dozach... mam pocit ze litaji z venku... kdyz jsme ted byli tyden na dovolene a vsude zavreno tak najednou bez molu a jak uz zase pra dni vetram uz zase litaji... tak mam mololapky a doufam, ze je to fakt jen z venku

speku
14. črc 2019

My meli moly v ryzi, u ceho si nejsi jista, tak na 48 hodin zmrazit.... treba ryzi kuskus... bulgur, na mraz a pak prosit a ryze se stejne proplachuje, jde spis o to nalezt vsechny moly, larvy a vajicka... Takze vse vyhodit a co nevyhodis nechat projit mrazem;)

aselluska
14. črc 2019

Mě vlezly i do obalu do koření, těstovinový obal taky provrtájí nechápu jak, ale opravdu jsem se jich zbavila až když jsem vyhodila úplně všechno, je to hrozná škoda, ale jinak se jich zbavit nelze, vždycky z něčeho vyletí a když ne mol tak jeho larva nebo co to bylo se mi zabydlelo i v úchytu, bylo to děsný, ale naštěstí jsem se jich zbavila

verace81
15. črc 2019

Jak začne být teplo koupím v bille pásku na moli stojí 20 Kč a nalepím jí na dvířka od potravinový skřínky a musím zaklepat lepí se tam a do potravin nejdou ale mouku mám stejně radši v doze

kristynkal
autor
15. črc 2019

Holky díky 🙂 tak asi to raději projdu naprosto všechno... mouky jsem vyhodila a do těstovin se mi moc nechtělo, ale zkusím to ještě zmrazit,,,, uvidím nějak se s tím budem muset poprat 🙂

barchen
15. črc 2019

@kristynkal Podívej se do každého balení. Pokud tam uvidíš takové jemné pavučinky, tak vyhodit celé balení, už tam budou larvy. Ty lapače molů z obchodů mají spíš opačný efekt, fungují na principu vábení molu, na bázi feromonů a je to tak silné, že obvykle přitahují moly z okruhu několika kilometrů. Takže pokud je někdo nalepí do skříně, tak se na ně lepí moly pořád i když doma je mít už nemusí, obvykle přiletí oknem, balkonem, stoupačkami protože ty feromony jsou tak silné.

kristynkal
autor
15. črc 2019

@barchen už jsem povyhazovala co se mi nezdálo a nové těstoviny letěli do mrazáku... označila jsem si ty sáčky,abych to prohlídla pořádně před vařením, tak snad to bude ok. ale je to nekonečný boj.... tchýně má spíš v mezipatře a z tama to líce furt.... takže nekupuju nic do zásoby, protože bych to vyhazovala pořád....

kspp1
15. črc 2019

Stalo se mně to, když jsem doma přestala vařit a po mateřské šla do práce, malá do školky. Měli tam klid se usídlit. U nás v paneláku stačí, když se otevřou dveře na chodbu nebo okno bez sítka. Bydlí tu spousta důchodců, od kterých to lítá. Prošla jsem všechno a jak píšou výš, přestala dělat zásoby, co šlo, uzavřela do sklenic. Jsou to mrzáci, vlezou fakt všude.

zaludova
18. črc 2019

Měla jsem s nima taky problém. Chce to opravdu projít každou jednu věc. Mouky, krupici, vločky atp jsem zavřela do zavařovačel. mně se tam teda nedostali. Zavřené věci typu konzervy kompoty atp jsem dala do vařící vody a pak utřela a zaměřila se hlavně na kraje a škvírky. Věci v plastových obalech jsem všechny prohlédla a bacha našla jsem zakuklené larvy pod tím svařeným spojem. No a jinak vše načaté dávám do sklenic/doz....