Popínavka na balkón. Znáte nějakou?

cilkat
9. únor 2020

Ahoj holky. Bydlíme ve druhém zvýšeném patře a máme dva balkony obrácené přímo na jih. V létě je tam nesnesitelné vedro, i když jsou zastíněné markýzou. Napadlo mě, že by mohlo pomoct je nechat něčím zarůst... Ale čím? Jako idea si představuju něco, co by se plazilo po zábradli, kořenilo v květináči a nemuselo se zazimovat. Pokud by to mělo jedlé plody, nebo se dalo jíst samo, tím líp. Jelikož jde o balkon dost na větru, počítám, že trvalka by asi nedala zimu... Ale pokud poradíte trvalku, budu radši.
Tak a teď... Znáte nějakou zázračnou rostlinu, která dá tyhle podmínky? 🙂

odula
Autor odpověď smazal
Zobraz
amazonkajanik
9. únor 2020

@cilkat trvalka to není,jíst se nedá,ale cernooka zuzana je hezká,kvetoucí popinavka. Jinak,nejedla trvalka,krásně kvetoucí (ale přitahuje hmyz) vistarie. Jen se musí chvilku počkat,než začne kvést,ale stojí to za to. V japonsku tvoří skoro stromy,zkusím najít fotku,třeba vám ucaruje. Pak by tu bylo hrozno. Jestliže vám tam svítí sluníčko,mohlo by krásně dozrát do sladka,jen by se musela hlídat zalivka a správně zaštipovat výhonky

amazonkajanik
9. únor 2020

První je cernooka zuzana ,pak vistarie a dávám odkaz na to hrozno
http://www.rostliny-semena.cz/cz/Vinna-reva-pro...

cilkat
autor
10. únor 2020

@amazonkajanik myslíte, že by vistárie a réva zvládli květináč? Mám dojem, že u vína jsem někde četla, že jako mělce kořenící rostlina ho nedá... Vistárie mě vůbec nenapadla, tu znám jen jako "strom".

amazonkajanik
10. únor 2020

@cilkat květináč by daly,jen by se musel hlídat korenovy systém. Reva se normálně na balkoně pěstuje. Moje bývalá spolužačka měla vistarii na balkoně ve větším květináči,byla cca 15let stará. Jinak,když jsem jezdila s poštou,tak na jedné samotě obepinala sloup veřejného osvětlení,že to vypadalo jak pohádkový strom 😁

konidana
10. únor 2020

A co nejaky břečťan? To jsou takový plevele,že přežijou všechno.

cilkat
autor
10. únor 2020

@amazonkajanik co znamená "hlídat kořenový systém"? Většinou věci pestuju "prdni to do květináče a doufej". Ale pokud to dá, je víno zatím nejlepší kandidát.
@konidana břečťan jsem zvažovala, ale nějak mi sem "nesedí".

amazonkajanik
10. únor 2020

@cilkat když je květináč moc malý,kořeny se začnou dusit. U některých rostlin lezou ven,některé přestanou tzv "jít " proto se musí přesadit. Takže když zvolíte révu,stačí,když ji na podzim ostipnete,opatrně vytáhnete z květináče,nebo truhliku,a oříznete lehce kořenový bal. Ale myslím, že dnes jsou už vyšlechtěné takové odrůdy, že tohle nebudete muset řešit. Od ucnaku uplynulo spousta let a nestačím se divit,co už se nepestuje,co má jiné názvy,nebo kultivary.

odula
10. únor 2020

@amazonkajanik můžu se prosím zeptat jak je to s chmelem? Viděla jsem prodávat i chmel jako popinavku ale netuším jestli vydrží - byt ve větším- květináči? Nebo naopak stačí málo? Nebo je to úplná blbost? Díky 🙂

pratensis
10. únor 2020

Nevím, jak by to zvládlo dlouhodobě květináč, zkus pohledat podmínky pěstování kiwi. Jsou teda potřeba dvě rostliny, samčí a samičí, ale je vynikající. Manželovi rodiče jimi mají porostlou pergolu. Plody jsou lahodné čerstvé, v kompotu i ve formě marmelády. Sazenice v dnešní době seženeš snadno, třeba jsem je viděla v OBI.

amazonkajanik
10. únor 2020

@odula jako truhlikovou verzi jsem ho ještě neviděla. Musela bych si o tom vypátrat info. Od školy zahradnici nedělám,nikde mě bez praxe nevzali,tak to zůstalo jako koníček. A hlavně dělám spíš sadařinu,jako ořez stromů a aranžmá. Tudíž radím jen ohledně toho,co znám. Jinak pokud chcete pokojovku,podobnou chmelu a s bonusem,že plodí,tak mučenku,neboli papaja. Malá,nenápadná,s nádhernými květy

odula
10. únor 2020

@amazonkajanik pardon to jsem nenapsala. Chtěla bych balkonovku a mám v podstatě totožný podmínky jako zakladatelka 🙂 na hrozno si netroufnu, vistarie je nádherná

odula
10. únor 2020

@amazonkajanik a díky 👍

amazonkajanik
10. únor 2020

@odula jako,jestli vám jde jen o vytvoření stínu pomocí zeleně a nechcete další využití,jako plody, tak je vhodný loubinec,alias psí víno. Na podzim prebarvuje jako víno do červené a opadává.pak stále zelený brectan. U obou ale lepší opora, ty "přísavky " narušují omítku. Vistarie je moje no.1,ale člověk si musí na tu nádheru počkat. Ale to mě nevadí,na první květ hvězdníku(cibulovina) jsem čekala přes 10let.

jarla
26. únor 2020

báječná popínavka je povíjnice Ipomoea ,velké listy+ krásné květy,každý květ kvete sice jenom jeden den,ale hned další den se tvoří další a další,když se dobře zalévá a sem tam přihnojí má listy velké skoro jako dlaň,odkvetené květy vytvoří kulatou tobolku se semínky,které si můžete daší rok zasadit,je to krásní pnoucí rostlina, a pokud chcete mít z rostliny užitek,tak stačí nasadit obyčejné fazole,krásně se pnou a ještě budete mít úrodu,obojí na podzim s mrazíky zajde

klara9999
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janina228
10. kvě 2021

Ahoj, chci se zeptat - sháním popínavku (k baráku na zeď - je tam hodně slunce)..ale ideálně pokud by byla zelená i v zimě..každý mi říká břečťan, JENŽE.. já bych ráda něco, co není jedovaté.. existuje něco takového? asi trochu sci-fi,co😄..