Přemýšlela jsem, jakou variantu jména našemu chlapečkovi dát. Vojtěch se mi moc nelíbí a myslím, že by mu tak nikdo ani neříkal. Líbí se mi více varianta druhá - Vojta. Pokud ale toto jméno bude mít napsané v matrice, tak se bojím, aby jednou neměl problém a všude mu automaticky nepsali "Vojtěch".. :( (školy, úřady apod.) Nechci aby pak musel všude vysvětlovat tvar svého jména.
Nemáte někdo podobnou zkušenost? Díky
já si taky myslím, že je jedno co má v RL, já jsem Hana a používám to jenom do "papírů" jinak se všude představuju jako Hanka, protože Hana se mi prostě nelíbí a ani mi tak doma nikdy nikdo neřekl. A co je v "papírech" je mi srdečně jedno. Švagrová je Ludmila a taky jsem neslyšela, že by jí někdy někdo tak řekl 😀 Podle mě se to teď moc řeší.
a ještě mě teď napadlo, pořád lepší, aby Vojtěchovi se říkalo Vojto, než aby Vojtovi někdo říkal Vojtěchu.... to by ho určitě štvalo a určitě by se to stávalo
Ja osobne bych zdrobnelou ci domackou podobu jmena nedala, cely zivot bude muset vysvetlovat, ze neni Vojtech, ale Vojta. Navic, takovy vrcholovy manazer, ktery se bude predstavovat "Dobry den, jmenuju se Vojta Novak", prijde mi to divny...
My čekáme prcka v říjnu a pokud to bude kluk, bude to Vojtěch. Prostě v papírech bude mít oficiální tvar jména, nad jinou variantou jsme ani neuvažovali (svátek Vojta stejně nemá a slaví se na Vojtěcha, ne?). A po domácku bude Vojta, Vojtíšek.
moje sestřenice má holčičku Hanku a tak je i zapsaná v rodném listě. My máme Vojtěcha, když je hodný, tak mu říkám Vojtíšku, Vojto a když zlobí a potřebuju aby si uvědomil že se zlobím tak mu říkám Vojtěchu!! Stejně jako mladší syn je Vít a tak mu říkám jen když zvyšuju hlas..
Podle M. Knappové je Vojta osamocenou zkráceninou Vojtěcha a jde to použít. knihu mám dotisk z r. 2008.
Dala bych urcite zakladni tvar. S temi zdrobnelinami obcas problem bude, spousta lidi to automaticky napise v zakladnim tvaru jako Vojtech. Pokud by se mi nelibil zakladni tvar, vybrala bych jine jmeno.
A Vojtů je 410 v ČR : http://www.kdejsme.cz/jmeno/Vojta/pocet/. Dole je i graf s vývojem jména 🙂
Mě se víc líbí Vojta, navíc to extra zdobnělinka typu Petruška není, takže mu tak lze říkat i jednou v práci, aniž by to bylo trapný 🙂 Naopak říkat mu Vojtěch stejně moc lidí nebude..
Máme Vojtěcha, říkáme Vojto, Vojtule, Vojtíšku, Tíšku, Těchule... 🙂 je toooolik možností jak mu říkat i jako dítěti i jako dospělému...
Mame taky Vojtecha a nekdy to ani nezdrobnuju, proste rikam Vojtech a moc se mi to libi. Ani jsem nevedela, ze existuje ofiko jmeno Vojta a ani se mi to tolik nelibi 🙂 I kdyz samozejme někdo na našeho Vojtecha také vola Vojto.Omlouvam se zakladatelce, ze jsem ale vůbec neporadila 😒
Vojta mi evokuje příjmení, a je to no....nevím...no...takový za mě hloupý. 😖
urcite Vojtech, meno sa vybera na cely zivot, nie len na dobu, ked je clovek dietatom...volat ho predsa mozete akokolvek...
@wildy já bych se rozhodla podle toho, co se líbí vám jako rodičům a taky jak se to lépe hodí k příjmení.
My jsme dali dceři jméno Katka, ne Kateřina a přijde mi to v pohodě. Občas se někdo diví, ale líbí se jim to a už několik Kateřin řeklo, že kdyby to šlo dřív zapsat, taky by raději chtěly Katka.
Mám v porodopise napsaného Vojtěcha, zdrobněliny mi přijdou strašné... Asi bych se jako dospělá styděla. Dcera je Amálie, taky se lidi divili, že není Amálka... Ale co by dělala jako dospělá? Já jsem Zuzana a taky mi tak nikdo neříká, říkají Zuzko. Ale je to na vás, mě se to prostě nelíbí.
Děkuji všem za názory.
Varianta Vojta mi nepřijde zdrobnělá ani pro dospělého. Jen to Vojtěch mi přijde takové hrubší.
Ano, je jedno, co má v RL napsáno a jak mu potom budeme říkat, ale mám vlastní zkušenost se svým příjemní za svobodna, kde jsem měla měkké i a kdekoliv jsem hlásila příjmení, tak jsem musela dodávat s jakým i se píše... Takže bych pak nerada, když by kdekoliv udával jméno, musel vysvětlovat "neee Vojtěch, ale Vojta". Takže v tomhle by byl Vojtěch jednodušší. Je pravda, že to taky stejně každý automaticky napíše.
A jak mu budeme říkat my, je pak už na náš...
Máme klasické české příjmení, takže se k tomu hodí české jméno a Vojta je jediné, které se líbí nám oběma.
Takže díky za názory a asi zvítězí klasická varianta 🙂)
@zuza01
@lucieandrlova
@bajana
@zamilovanadonej
@terezapetrova
@kamculenka
@marketa2013
@evinka
@jasekd
@ia.
@janovkov
@chrochro
@mat_ova
@dora13
@tkanicka
@chris_n
@kimby
@wildy My máme Vojtěcha, a mně se zase nelíbí tvar Vojta. To mmě přijde takové tvrdé 😀 Jinak říkáme Vojti, Vojtíšku, Vojtásku a když je třeba být důrazný tak Vojtěchu. Když mu někdo řekne Vojto, tak mu s úsměvem řeknu, že my mu tak neříkáme. A stejně vím, že ve škole mu tak budou říkat, to je jasné 😀
Mně to přijde hlavně v dospělosti, když se pak člověk představuje (nebo ho někdo oslovuje), komické 🙂 Vojta tedy není asi úplně nejlepší příklad zdrobněliny, ale na střední jsme měli školníka (téměř v důchodovém věku) a jmenoval se Jeníček 😀 Mirek (Miroslav), to mi přijde docela běžné, ale Vendulka (Vendula) mi přijde trochu infantilní 😅 zdrobněliny nemám moc ráda, ale každému, co jeho jest 😉
taky máme doma Vojtíška, Vojtíka.... když mu někdo řekne Vojto tak upřímně rosteme, protože nám to na něj ještě přijde tvrdé 🙂 a já teda sama, když zlobí, mu radši řeknu Vojtěchu než Vojto, ... ale zase pak ve škole, v práci tak bude Vojta a ne Vojtěch... já jsem Michaela a manžel je Vladimír a taky se všude představujeme jako Míša a Vláďa, a i v práci nám tak říkají... a teda upřímně bych nechtěla mít v rodném listě jen Míša 😉
Brácha je Vojtěch a nikdo mu tak nikdy neřekla, naši mu říkali Bobe, já fojtifo, teď uz Vojto. 😉
My jsme podobně řešili jestli dát Vítek nebo Vít. nakonec jsme zvolili klasicky Vít. Hlavně kvůli tomu, že v dospělosti to vypadá tak nějak oficiálněji.
Já mam taky bráchu Vojtu, Vojtěchu mu teda občas říkám, ale jemu to nevadí a nikdy asi nevadilo.....jinak se mu říka Vojta, Bobeš, Voveš. Jinak já teď řeším toto jméno pro našeho eventuálního potomka. Chceme ho dát jako třetí jméno (žijeme v zahraničí, bude to mít jen v dokladech, jinak bude používat pouze začáteční písmena) a dost jsem přemýšlela jestli nechat napsat Vojta nebo Vojtěch. Ale asi zvítězí Vojtěch. Prvorozený syn má druhé jméno po mém tátovi- Václav.
zkušenost tedy nemám, ale řešili jsme totéž. Ve výsledku jsme právě z těchto důvodů od jména Vojta ustoupili. Jinak se nám také líbí pouze tato varianta.