Podle čeho vymýšlíte jídelníček a jak nakupujete?

indy2
28. dub 2015

Já už jsem vážně šílená.. hrozně mě nebaví vymýšlet, co vařit ☹ já prostě nemám fantazii nebo co.. koukám na vaše úžasná alba, ale většinou ty suroviny nemám a kdybych musela vše nakoupit, nechám v obchodě celý týdenní rozpočet 😝 jak vy to děláte, máte nějaký systém? Já mám v blízkosti bydliště Billu, kde vždycky nechám dost peněz a druhý den musím nakupovat znovu?? Takže asi něco dělám špatně 🙂 občas si nechávám vozit nákup z tesca, ale většinou řeším ten samý problém třeba za dva dny. Do toho postrádám nápady, jak obměňovat svačiny i večeře.. a jediné, co vidím je, jak pokaždé rozpočet překročím a stejně mám pocit, že máme prázdnou lednici 😨 pomozte! 🙂 Co se vám osvědčilo?

lv
28. dub 2015

Nákup v itescu - základ na vaření, naplnění spizirny, mrazaku, aby bylo kam sáhnout dělám kazdomesicne po výplatě, kolem 1500-1800 /mouky, cukry,olej, mliko, mrazena zelenina, luštěniny, těstoviny, plechovky rajčat, konzervované ryby, máslo,sádlo, cereálie dětem, termixy, jogurty po 10ks../
Čerstvé pečivo, sýry, uzeniny ci maso, ovoce, zelenina tak 5x do týdne /jak tam vlezu, hned jsou 2-300kc pryč/

Inspiraci na vaření - na co mám chuť, co vidím zde a v TV, někdy se dívám co vaří ve sk.jidelne na jídelníček..

llluckaaa
28. dub 2015

Náhodou, ty máš moc pěkné album o vaření, asi se tebou nechám inspirovat 🙂 Jinak se inspiruji nejčastěji tam, kde něco ochutnám a občas experimentuji s recepty z internetu.
Já nemám představu, kolik za jídlo utratím, ale snažím se na surovinách šetřit. Teď už jídlo nakupuji převážně já, když je potřeba větší nákup, zhlédnu internetové letáky a podle nich se rozhodnu, do kterého obchodu pojedu nakupovat a co budu příští dny vařit. Neplatí to vždy, do některých obchodů jezdím pravidelně už kvůli konkrétním potravinám, o kterých vím, že jsou kvalitní a cenově přijatelné. Za tu dobu, co nakupuji, už mám představu, kolik co stojí a na co bývá pravidelně akce, takže vím, jestli se to vyplatí koupit ve větším nebo ne. Takže podle akcí udělám větší zásobu třeba mlíka v krabici (jinak kupuji průběžně čerstvé, ke krabicáku saháme v případě nouze), jogurtů (jíme hlavně Hollandii a kupuji půlkilové balení, takže úspora v akci je znatelná), tvrdých sýrů, mouky, mražené zeleniny, těstovin, rýže, másla, hlívy nebo zeleniny (namrazím si), smetany, máku, povidel...

indy2
autor
28. dub 2015

@lv dekuji..ja mam prave pocit, ze ty vetsi nakupy bych mohla delat snad obden :-/ je fakt, ze u nas je velika spotteba jak ovoce, zeleniny a vlastne vseho 🙂 navic kdyz dojde pecivo musim do obchodu a clovek samozrejme vezme vic veci nez jen pecivo.. to vymysleni jidel je pro me stale orisek..

indy2
autor
28. dub 2015

@llluckaaa moc dekuji 🙂 ja se snazim take inspirovat zde v albech, ale vetsinou jsou to narocne recepty jak na suroviny tak na cas..a driv bylo jednodussi vzit dceru a nakup surovin na konkretni jidlo si uzit 🙂 ted s druhym mimcem uz to takova zabava neni 😀 akce uz sledovat nezvladam vubec ☹ ale je fakt, ze treba mleko kupujeme az kdyz na akci narazime..nebo kdyz v obchode vidim opravdu vyhodnou akci, tak to vezmu do zasoby.. ale za jidlo utratim stejne hrozne moc penez a ne a ne to nejak dat dolu 🙂

llluckaaa
28. dub 2015

@indy2 Já mám třeba největší problém s tím, že mám konzervativní děti, které odmítají některé suroviny 😠 Obě děti nepozřou žádné luštěniny (ať je schovám kamkoliv), syn odmítá veškeré houby a téměř všechny druhy syrové zeleniny a ovoce, dcera má zase problém s masem 😠 Jinak jsou doma spíš omáčkoví, zatímco já zeleninová. Vymyslet, nakoupit a uvařit jídlo, aby byli všichni spokojení, je kolikrát nadlidské úsilí 😝
Já neprohlížím všechny letáky, spíš jen Lidl, Billu a Albert a to tolik času nezabere. A nákup s většími dětmi odmítám, to bych půlku věcí zapomněla a trvalo by mi to 3 krát déle než obvykle. Jezdím jen s mimčem, to mi zatím do ničeho nekecá a neškemrá o každou sladkost, kterou mineme 😀