Jsem nemotorná. Kdo to máte podobně?

10. črc 2022

Jsem celoživotně velmi nešikovná a nemotorná. Každý den několikrát zakopnu, bouchnu se... U nastupování do auta se každou chvíli bouchnu do hlavy, letos v zimě jsem se 5x spálila při přikládání do kamen... Občas vypadám jak týraná, protože mám plné nohy modřin, jak se o něco kopnu.
Jste na tom někdo podobně? Vypozorovali jste důvod nešikovnosti?
Vím, že se každý občas bouchne, ale u mě to je opravdu i několikrát denně.

marcicek84
10. črc 2022

Dyspraxie?

autor
10. črc 2022

@marcicek84 to bych neřekla. Nemám problémy s jemnou ani hrubou motorikou. Zvládám kolo, brusle, lyže (dělala jsem si i instruktorský kurz).

anakolut
10. črc 2022

Já to mám taky. Celý život. Můj taťka rovněž a moje nejstarší dítko také. Asi nějaká dědičná zátěž. Možná to nějak souvisí i se skříženou lateralitou, kterou dcera i já máme.

aselluska
10. črc 2022

@marcicek84 přesně to mě taky napadlo. Spolužačka jí měla diagnostikovanou v PPP a také se jí stávalo to samé
Nemusíš mít všechny příznaky. Dyslektikovi se taky nemusí plést všechna problémová písmena 🙂

autor
10. črc 2022

@aselluska když si čtu popis dyspraxie, tak to na mě opravdu nesedí.

verciiik
10. črc 2022

Já to tak mám celoživotně. Manžel se mi furt směje a mě to rozčiluje, já za to nemůžu, samotnou mě to štve, ale prostě se mi to děje furt.

merope
11. črc 2022

U žádné poruchy na tebe nemusí sedět vše a nemusí to být přesně ono - to bys musela mít na každého člověka zvláštní "kolonku". A u různých dys- je to často hlavně o tom, aby se vědělo, jak s tím pracovat v rámci školy, mohly se dělat podpůrná opatření a podobně.

Sama jsem to nikdy moc neřešila, třeba z popisu dyspraxie na mě nesedí to, že bych se stále vrtěla. Ale třeba na chytrém mobilu nenapíšu SMS na první pokus - zpravidla tak každé čtvrté slovo se netrefím na písmenko, musím mazat, tak mě to ani nebaví a mám prostě "hloupý" mobil. Navíc outdoor, co když mi spadne z ruky na schodech (děje se běžně a často), tak se nerozbije. A štve mě, že už si ani nepošlu věc zásilkovnou, protože na to, že by někdo neměl chytrý mobil, se nemyslí. Ale já bych potřebovala telefon na telefonování a posílání SMS a až sekundárně na aplikace.

lv
11. črc 2022

@verciiik u mě stejný, jsem prostě trochu motovidlo, i u dcery to vidím

novamamina
11. črc 2022

Taky mi často padají věci, často něco rozbiju, vyliju skleničku... Tchyně má na to neustále hloupé poznámky. Ale já za to nemůžu a samotnou mě to štve

95newmommy2020
11. črc 2022

Ja to mám taký. A myslím si že mám ADD a dyspraxii, nemám to sice potvrzene. Ale fakt to sedí. Moje jediná manuální práce byla na střední škole v mekaci a každý den minimálně spálení od toustru. Doma mi taky furt všechno padá, nebo do něčeho narazim. Vtipný je ze manžel má to samy. Alespoň máme pro sebe pochopení. :D

mariti
11. črc 2022

Přidávám se do klubu... zrovna včera jsem se tak praštila do ruky, špatný odhad vzdálenosti. Dcera to má trochu taky. Ale ona si to zdůvodní: "Ty dveře jsou hloupé, ony mě koply!!" 🙂

vikinkav
11. črc 2022

Ja jsem taky trochu nemotornejsi, manzel mi uz roky rika “kalamita” 😂 Jako lyzovani a kolo zvladam, ale treba micove hry mi vubec ale vubec nejdou, proste se netrefim 😄

autor
11. črc 2022

@95newmommy2020 můj manžel je naopak extra šikovný. Ale je na mě hodný a nesměje se mi. Naopak mi pomáhá a připomíná, že jdu z auta, že je skříň... Dneska ráno jsem se 3x placla o topení do ruky.
@mariti jo, špatný odhad vzdálenosti. To bude taky ono.

Ta zkřížená lateralita mě nenapadla. Jsem přeučený levák.

majena39
11. črc 2022

Čím víc se snažím, tím víc věcí mi padá z ruky, zakopavam apod... Ale nikdy mě nenapadlo, že mám nějakou poruchu 😂 Prostě jen obě ruce levý 😂

rosie18
11. črc 2022

Mam to taky cely zivot. Vezu klec s odpadem a netrefim se do dveri. Nebo narazim ramenem do futer. Spatne odhaduji vzdalenost atd. Rikaji mi doma buldozer. U me to je nejspis zpusobene astigmatismem.

konidana
11. črc 2022

Odjakziva jsem omlacena. Spis nez nemotorna tak asi nepozorna ci zbrkla. Od detstci furt omlaceny kycel od rohu maminyho siciho stolu. O troubu se spalim tak ob jedno pouziti. Furt. Uz tolik neshazuju veci neb mi po tech ketech uz blikne kontrolka, ze stavet hrnek takro na krajicek stolu neni ok a ze by mohl spadnout, tak ho posunu aspon o par cm na bezpecnejsi misto. Jinak myslim sportovne nadana a zrucna... to nesouvisi

konidana
11. črc 2022

@anakolut no vidis, to mne nenapadlo. Ze by to mohlo byt i tou zkrizenou latelaritou. Tu mam ( leve oko prava ruka), a doted jsem si myslela , ze to na mne nema zadne nepriznive vlivy😅

lachipie
11. črc 2022

Zkřížená lateralita, dyspraxie, určité poruchy zraku můžou mít vliv na špatný odhad vzdálenosti... Klidně můžeš mít dyspraxii, to že nemáš všechny "příznaky" co u dyspraxie bývají, neznamená že ji nemáš. Žádní dva dyspraktici nejsou stejní. Já mam zkříženou lateralitu a mam neskutečný problém odhadnout vzdálenost v autě při parkování. Nevím jestli to je tím, nebo tím že jsem prostě pitomá, ale já se utěšuju tím, že to je lateralitou a ne mou blbostí 😀

evik19
11. črc 2022

Já jsem taky strašný nemehlo, pořád mi něco padá z ruky, u každého vaření se buď spalím nebo říznu nebo obojí. Omlátím se často i jen při průchodu dveřmi. Mám to tak odmalička, tak to ani neřeším. Moje kamaradky milujou ruční práce, pro mě je to totálně za trest, jsem fakt levá jako šavle. Zvládám jen ty úkony, kde není třeba úplně jemná motorika - takže úklid a zahradničení v pohodě, ale nějaký vyrábění anebo háčkování apod., to je úplně mimo mě. Jako malá jsem se nebyla schopna ani naučit psát, aby to hezky vypadalo, přitom mi na tom tak záleželo a tak jsem se snažila, ale stejně to stalo za starou bačkoru. Zajímavý je, že na sport jsem vždycky byla dobrá a šlo mi většinou všechno, na co jsem sáhla. Dva sporty jsem dokonce dělala na vrcholové úrovni (a nebylo to jen běhání, naopak to byly sporty, kde byly potřeba nejen nohy, ale i ruce). S tou zkříženou lateralitou by to ale mohlo souviset, protože ačkoliv jsem pravák, tak mám dominantní levý oko a levou nohu. Děti naštěstí snad po mně úplně nebudou, jsou spíš po tátovi, který ač přeučený levák je šikovný skoro na všechno.

carrie_b
11. črc 2022

Já to mám také a až před rokem jsem přišla na to, že za to může především moje tupozrakost.