Jméno Karel, jak svým synům říkáte? Jak reagovalo okolí?

macula
29. kvě 2015

Ahoj holky, čekáme druhé dítě a celkem bojujeme se jmény. Můj muž doslova propadl jménu Karel... Mně se líbí jiná jména a na žádném se nemůžeme shodnout. Vypadá to, že tomu dlouhodobému tlaku asi podlehnu🙂, když vidím, jak moc by si to přál, a tak jsem chtěla jsem oslovit Vás, které máte doma malé Karly, zda byste mi mohly poskytnout nějakou útěchu, že to není tak hrozné jméno!🙂) Jak svým synům říkáte? Jak na Váš výběr reagovalo okolí (když to někomu řeknu já, bývají celkem zděšení)? Nesmějí se jim ostatní děti ve školce a ve škole? Předem Vám děkuji za příspěvky!

zo_ja
29. kvě 2015

Zdešení? Proč?
Karel je dobrej. Jen je potřeba vynechat asoace se Svobodou, Gottem a pod. týpky.
Třeba Kryl byl jinej borec. Karel Veliký, Karel Martel, Karel IV., Karel Boromejský.
Malýmu Kájo/Karlíku a xy variant, co se vždycky objeví až časem. A velkej Karel je dobrý.
A myslím, že se teď ani nějak závratně nedává.
Znám Karly, měla jsem spolužáky toho jména, kamarády toho jména a nevím o jediným, kterýmu by se někdo smál. Naopak, to jméno má zvuk a tak nějak budí samo o sobě trochu respekt nebo jak to říct.

mandala
29. kvě 2015

Sice nemám doma žádného Káju, ale kdyby po něm manža toužil, asi bych povolila, i když se mě taky nelíbí. Musíš to brát z té druhé stránky - prostě chcete být originální, stará jména se vrací a za mě pořád lepší český Karel, než nějaký Oliver / omlouvám se všem Oliverkům, ale tomu jménu nemůžu přijít na chut / 😉

zukanak
29. kvě 2015

@macula Karel je nejkrásnější mužské jméno. Mám Karla manžela, tátu, dědu, bráchu a tchána. Kája, Karlík, Karlíček.
Jméno Karel je pojem. Karel je král 🙂 Nemusíš mít obavy 😉

macula
autor
29. kvě 2015

@zo_ja No fakt zděšení.. KAREL?????!!!!!!!!! - asi takhle..🙂 karel gott atd mě neiritují ale to jméno mi přijde ok až tak od 50let výš.. do té doby si to neumím představit.. kdybychom tak mohli dát ještě jednou stejné jméno jako u prvního syna...🙂))

majkoz
29. kvě 2015

Trochu z jiného pohledu: moje ségra chodila s Kájou-Karlem...naše děti jejich rozchod asi nijako nevnímaly, ale jméno jim v těch makovičkách asi přetrvalo, a když jsem domů přinesla kotě, tak to byl jasnej Kája-Karlík. Za mne krásný jméno, který má zvuk, velmi tradiční, až, řekla bych monarchistický..malej Kája, Kájuška, Káj, Karlík, Kájík...a Karel Veliký, i dospělejm Karlům se říká Kája, aspoň znám takové tři 😉 Já jsem pro 😉 🙂 Jó, a proč by se měly děti ve školce posmívat? Dnes je tolik neobvyklých jmen, že jedno obvyklé se mezi nimi ztratí 😉

zo_ja
29. kvě 2015

@macula No tak jim to neříkejte. Dotěrným říkejte třeba René, Květoslav nebo Marcel, a jak budou rádi za Karlíka! 😉
(jinak fakt nevím, proč to řešit s kýmkoli jiným než s mužem) 😉

lv
30. kvě 2015

Karel je můj milovaný táta a jméno mi přijde vznešené, královské /však i následník Charles, že/, je hezké i zdrobněné a noblesní pro dospělého, na úrovni.
Není teď zrovna moc v kurzu - což považuju za další výhodu, je přece teď módní nedávat příliš rozšířená jména..
a protáhlých ksichtů si nevšímat

macula
autor
30. kvě 2015

no to my to vlastně ani neříkáme, ani jména ani pohlaví. ale já jsem tak zoufalá že se občas svěřím nějaké opravdu dobré kamarádce, i můj muž už se nenápadně ptal svého nej kamaráda, co si o tom myslí - když jsem ho nahlodala, že skvělý to přijde opravdu jen jemu.. všichni měli tuto reakci.. na ostatních mi až tak nezáleží, záleží nejvíc na tom že se to nelíbí mně.. ale snad si na to už za ty všechny měsíce i zvykám a moc mi pomáhá, když čtu tyto komentáře, že to není až tak blbý🙂 takže Vám moc děkuju🙂

shine2015
30. kvě 2015

@macula předně na zdešení ostatních se vypr.... 😉 Karel zálleží i na přijmení, ale proč ne...máte někoho v rodině?? a upřímně, pokud manžel to jmeno má rád, že se mu moc líbí, já bych mu to dopřála. at má jmeno syn takove, že ho vybral manžel 😉 Karel není žádná hruza, je zvučné a hlavně není na každém rohu, což já uplně nesnáším - deti se stejným jmenem ve školkách či školách, maminky nejsou originální.....a stejne si pak to jmeno ty jako maminka upravíš, at to bude jakekoliv.....Kaja je pekný...a navíc představ si že bude na střední nebo mu bude nekdo v dospelosti vykat a říkat křestním jménem....Karle, pojde dál...Karle prosím Vás....to nezní vůbec špatně 😉

jasekd
30. kvě 2015

Ja mam k tomu jmenu takovy zvlastni vztah, na jednu stranu se mi moc nelibi, na druhou stranu to byl muj uzasny deda, takze jsem na to jmeno zvykla a mam ho rada 🙂 Klidne ho dejte, pokud s nim budes souhlasit ty, na nikom jinem nezalezi. Ja bych asi jmeno, ktere se mi nelibi, jen kvuli manzelovi nedala, na druhou stranu jmeno pro holku taky vybral muj muz, ja chtela na 100% jine, a tak nejak me porad zpracovaval, az jsem to jeho dala a prijde mi uplne uzasne 😎 😀

milmic
30. kvě 2015

Karel je krásné jméno. Sice u miminka a malého dítěte to je takové tvrdé, ale stejně se říká zdrobněle, jedna moje kamarádka má Káju chlapečka a je to prima.
Je to nádherné české jméno. 😵
A zase si vem, že dneska je to samý Vojtíšek, Honzíček, samá Terezka, Karolínka, Nelinka,.... aspoň si ho bude každý pamatovat, jméno Karel není tak časté a to se mi líbí.
My jsme takto dali jméno Edita. Je sice tvrdé, ale není tak časté, a pro mě je to jméno úplně nej. I navzdory názorům v okolí jsme to jméno dali. Na okolí pečeme, protože my prostě s davem nejdeme v ničem.
Fandím jménu Karel! 😵

lucinka58
30. kvě 2015

Jméno Karel je hezký 🙂 A máš spoustu ekvivalentů a zdrobnělin kterým můžeš miminko oslovovat 🙂 Kájo, Karlíčku, Káji apod..... 🙂

ronyx
30. kvě 2015

Se jménem Karel je to naprosto stejné jako s každým jiným jménem.Jsou lidé kterým se líbí a najdou se i tací,kterým se nelíbí vůbec.Kdyby ses ptala na jakékoliv jiné jméno bylo by to stejné 😉 Takže bych to neřešila,pokud se tobě a tvému chlapovi líbí,dejte malého Káju a kašlete na názory ostatních. 😉

macula
autor
30. kvě 2015

@ronyx no právě jde o to že já původně řekla že karla prostě ne!!!🙂 ale když vidím, jak moc na tom záleží mému muži, tak se snažím přijít tomu jménu na chuť a k tomu mi dost pomáhá tato diskuze!🙂 díky za názory!!🙂

achjonetusim
30. kvě 2015

Karel je krásný mužský jméno, a hlavně mužný! Umím si představit jak Karla automechanika v ušmudlaný kombinéze tak ředitele banky v obleku, což se o všech těch -ánech a -áších říct nedá 😀 Za mě Karel rozhodně ano 😵

78marcela
30. kvě 2015

@macula ja bych mu to asi taky doprala, kdyz mu na to tak zalezi. U nas je to jmeno take v rodine, byl to muj deda, je to muj strejda i bratranec. Prijde mi uplne normalni. Me naopak imponuje, ze neni tak caste a pritom je puvodni a klasicke. Jsem ucitelka a mam alergii na to, jak se mi porad ve tride opakuji ty stejny jmena, z kluku snad neznam nic jineho ve tride nez Jakub, Ondrej, Vojta, Tadeas, Tomas, Tobias (nic proti nim, jsou hezky, ale proste strasne casty), takze Karlik bude prijemna zmena. My jsme vybrali na kluka Jindřicha, ale budeme mit Alenku (pokud se teda nenarodi na svuj svatek)😉

macula
autor
30. kvě 2015

@78marcela jindřicha bych taky brala, je to skvělý jméno, ale tak už se jmenuje můj muž🙂 mně se taky líbí, když to jméno není až tak častý.. s těmi opakujícími se jmény je to pravda, zrovna jsem koukala ve městě na tabla ze školek a bylo to tak jak píšete, vojtové, tomášové atd..

78marcela
30. kvě 2015

@macula ja myslim, ze i Karel bude skvele jmeno, je to jmeno kralu..My meli jeste na vyber Libora a Radima, ale vyhral Jindra. Ja proste ty casty jmena fakt nemusim, takze pro me je dobra jakakoliv jina varianta. A je fakt, ze stara jmena jsou v mode. Kdyz jsem se nedavno divala na Babicku, tak tam byly jmena Barunka, Adelka, Jan, Vilem, Krista ve mlyne s Jakubem, u splavu Vikorka..takze vsechno jmena, ktera jsou dnes velmi moderni. Ale sama Barunka byla se svym jmenem nespokojená, ze je zastarale a dala si pozdeji tehdy velmi moderni jmeno Bozena, ktere dnes nikdo nedava. Moda se meni, ale jmeno Karel je stale napric generacemi.
Okoli nic nerikej. My to udelali, puvodne jsme meli vybranou Gabinku ale nasi mi ji tak zprotivili, pak i Kamilku, a tak o Alence uz jsme nikomu nerekli a dozvi se to vsichni az po porodu. Zacala jsem rikat, ze mame vybrano Justyna a Bartoloměj. Pak budou za Alenku radi.

medakote
30. kvě 2015

@macula Karel je pěkné jméno. Sice tedy, jak někdo zmínil, pro miminko je takové trochu tvrdé, ale nic nebrání oslovovat miminko jinak, také jsem měla pro synka "mazlivou přezdívku". Jmenuje se tak můj otec a pokud bychom měli ještě syna, tak o tomto jméně budeme vážně uvažovat. Navíc to není jméno teď tak časté, což je podle mě plus. Pokud na tom manželovi moc záleží a jméno se vám hodí k příjmení, uvažovala bych o tom, i přes počáteční antipatie.
Babička říkala tátovi (krom míněného Káji) Kajdo, Kajdíku, kamarádi občas Kadle.

mateees
18. dub 2022

@78marcela nerýpu, narazila jsem na tuhle diskuzi náhodou..jen chci poznamenat, jak je ten život nevyzpytatelný, že nakonec máte doma taky Ondru 🙂 jak se názor může změnit, což? 🙂