Fotografování. O jaká témata byste měly zájem?

gwendoleena
6. srp 2020

Ahoj holky,

měla bych prosbu o radu. Mým snem je stát se profesionální fotografkou, baví mě především těhotenské focení a focení rodin. Konkurence je ale velká, tak mi napadlo se poradit. Přemýšlím, že bych nabízela mini focení, např. 15min focení, 5 výsledných fotek na různá témata.
O jaká témata (jako moje cílová skupina 🙂 ) byste měli u fotografa zájem? Kromě takových klišé jako Vánoce a Velikonoce.
Nebo přijde vám to málo času, málo fotek?

Moc děkuji za radu.

https://www.facebook.com/gwendoleena/

dashyyy
6. srp 2020

Jsem na tom tak trošku podobně, možná jsem o fousek dál, ale 15minut mi teda přijde málo.. když dělám rychlofocení třeba portéty, tak jsem potřebovala min. 30minut.. pak bude záležet určitě i na dalších možnostech, aby to bylo pro zákazníka zajímavé.. např. pokud budeš mít 15min/5fotek za 500, tak pak to máš dál jak v plánu?? 🙂

verionka
6. srp 2020

Mně to třeba jako klišé přijde všechno, tehotenske, newborn, svatebni, vánoční... chybí mi více lidí jako facebookovy "Fotograf bez talentu", lide, kteri umi zachytit uzasne momentky bez stylizace. Takového člověka bych chtěla, aby mi fotil svatbu, nebo přišel k nám domů strávit pulden a nafotit rodinu u nás doma, nebo vyrazit společně na procházku a "fotit jen tak". Za me by z toho byly nejlepší fotky...

dashyyy
6. srp 2020

@verionka jé a přesně tenhle styl nestyl já preferuju hlavně na svatbách 🙂 člověk pak zachytí mnohem více atmosféru 🙂

marti89
6. srp 2020

Mini focení trvá standardně 30 minut minimálně, zvlášť u rodin s dětmi je potřeba počítat, že nemusí spolupracovat - udělat pak 5 povedených fotek může být nadlidský úkol. Taky je otázkou, jak moc budeš fotky doupravovat v počítači a za kolik ty balíčky nabídneš. Obvykle je zájem mezi kamarádkami o foto ze svatby, při kulatinách, těhotenské, newborn, narozeniny dětí, Velikonoce, Vánoce, v přírodě (jetel, slunečnice, japonské třešně, žluté klasy, s balíky slámy, u potůčků, v lese a se zvířaty - koně, psi, hadi).

mysh_me
6. srp 2020

@verionka My jsme takoveho fotografa meli na svatbe, protoze z tech klasickych parovych svatebnich fotek se mi dela na zvraceni... A neumim vubec pozovat 😀 Jedine "pozovani" bylo, kdyz jsme se fotili ve skupinkach s rodinami, kamarady, a to trvalo asi 20min. Jinak zachytaval co se prave deje, atmosferu, jak se lidi bavi a tak. Jmenuje se to reportazni styl a nabidka docela je, ale ne kazdy to samozrejme umi poradne... vim, ze dost z tech reportaznich fotografu co jsem koukala, ma v nabidce i rodinne foceni formou prochazky, ze proste jde s vami a foti.

g_m
6. srp 2020

@gwendoleena Úplně nejdůležitější věc je, abyste se trochu víc "vyfotila". Pokud by nějaká fotografka nabízela focení za peníze a měla na svých stránkách 5 nijakých fotek, tak do toho rozhodně nepůjdu. Oslovte známé, kamarádky nebo někde na FB nabídněte focení TFP, ať máte nějaké portfolio.
15min focení s dětmi nedáte - chce to aspoň 30min. Vánoční jsem měla na 20min a bylo to tak tak. Některé děti potřebují trochu času si zvyknout, než je vůbec někam usadíte.
A celkově jsou dvě skupiny lidí - jedna stále preferuje klasickou naaranžovanou hrůzu (stejně jako miminka v košíčku) a to vánoce, velikonoce atd. A těch je většina!
A druhá skupinka chce reportáž z procházky, málo stylizace atd. A fotky jsou mnohem hezčí, ale většina lidí neumí se uvolnit a přestat se tvářit, že se fotí ☹

@verionka Takových fotografů je ale spousta 😉 Chce to jen pohledat, ale dost si většinou i připlatíte, aby to vypadalo hezky. A bohužel většina lidí chce stále naaranžovanou klasiku.

leneee
6. srp 2020

@gwendoleena Vzhledem k velke konkurenci a tomu,ze dnes uz foti fakt kazda druha matka na materske doporucuji zpracovat si nejaky plan a podnikatelsky zamer, pokud se tomu chcete venovat fakt na urovni... pokud do toho chcete jit profi,musite mit zpracovanou kalkulaci-jaka castka je za vase sluzby a vas cas adekvatni? Na nizkou cenu mozna ze zacatku nalakate par lidi ale po zdrazeni vam odejdou.. A idealne si najit svuj styl-konkurence je velka,tak byste se mela necim odlisit-co delate jinak/co umite navic? Vase fotky jsou fajn,ale takove bezne (nemyslim to spatne). A dokazete treba vubec pracovat s nespolupracujicimi detmi? Nemyslim ted deti kamosek, ale cizi dite,ktere se vas boji a celou dobu rve, rodice z toho nervni... 😉 15minut vam pak nestaci ani na uklidneni toho ditete 😉

verionka
6. srp 2020

mysh_me g_m Děkuji za tip, to jsem opravdu vůbec neznala. Já sama celkem fotim, takže svoje děti si vždycky nafotim sama, a zatím jsem proto někoho takového aktivne nehledala, ale třeba na tu svatbu někdy v budoucnu by se mi to líbilo 😊

mmhanka
6. srp 2020

Já sama jako fotograf vidím dost možnosti, nicméně takové ty typické fotky dělá opravdu každý, já osobně dlouhou dobu postrádám nápad...15 minut je dle mého na 5 fotek málo. Já nabízím cca hodinu focení po 10 fotkách...důležitý je poměr cena a výkon ....a nejlepší je přijít opravdu s něčím neokoukanym ať se řekněme zaryjete lidem do paměti 😉

rebe
6. srp 2020

Díky minifocení jsem objevili naši rodinnou fotografku a na minifocení chodíme dál, někdy i 2x ročně. Nepotřebujeme pokaždé 20 fotek a hodinové focení, stačí pár fotek za míň peněz. Ale 15 minut je málo, určitě to chce těch 30. Díky tomu toho nacvakáš víc a je i šance, že si rodina dokoupí víc fotek nad to množství, které má v rámci balíčku.

gwendoleena
autor
7. srp 2020

@verionka dovolím si oponovat, takových fotografů je spousty, jen člověk musi hledat. Ono ale přijít fotit ke klientovi domů, na to potřebuje člověk trošku lepší fotoaparát a celkem kvalitní sklo s dobrou světelností.

dashyyy
7. srp 2020

@gwendoleena do prostoru to chce hlavně externí blesk + případně odrazovku.. já odpaluju většinou od zdí nebo od stropu, ale neumím si to bez něj už úplně představit 🙂 blesk si teda myslím by i tak měl být v základní výbavě standardem.. já třeba využívám i u svateb při obřadu, když v poledne svítí ostrý slunce 🙂

elinkav
7. srp 2020

My chodíme na focení, kde dáme 250kč za focení a pak si můžeme vybrat kolik fotek chcem upravit, každá je za 130kč. A témata mě nenapadají, chodíme jen na novorozenecké, každý rok na narozeniny dcery + rodinné. 🙂

gwendoleena
autor
7. srp 2020

@g_m děkuji za komentář. TFP i zdarma celé své okolí fotím stále, že je prede mnou spousty práce vím, že bych se měla nazvat fotografem bude trvat ještě dlouho, stále tomu říkám nadšený majitel fotoaparátu. Ale budu vám s dovolením oponovat o těch stránkách. Za komentář , že mám na své stránce 5 nijakych fotek, moc děkuji 😊 hrozně potěší. V dnešní době naštěstí funguje plánování příspěvků, proto má většina majitelů nastavené přispívání na stránky na každý den či jako já, obden. Stránky mám třetí den a nepřišlo by mi promyšlené tam nasypat celé moje portfolio, radši si to rozplanuji. Ale to je jiné téma, než na které jsem se ptala. Vlastně jsem se ptala úplně na něco jiného 😊 ale na českých diskuzi je zvykem neodpovidat tazajicimu na jeho otazku 😊

gwendoleena
autor
7. srp 2020

@dashyyy interiér je pro mě ještě vyšší dívčí 😊 ale moc děkuji za rady 🖤

gwendoleena
autor
7. srp 2020

@elinkav to taky není špatný koncept, s ním jsem se ještě nesetkala 😊

g_m
7. srp 2020

@gwendoleena Uf, to se omlouvám, ale já reagovala z pozice člověka, který hledá fotografa, tak jestli by mě zaujalo a měla bych o focení u Vás zájem. Pokud na stránkách vidím 5 těhu fotek, tak si rodinné focení rozmyslím. Pokud nějaké portfolio už máte, tak ho ukažte. Příspěvky ob den si můžou dovolit fotografové, kteří už mají alba nadupané a nepotřebují až tak na sebe upozorňovat...

maargit
7. srp 2020

@gwendoleena Z pohledu budouciho uzivatele bych radila se nezamerovat na urcitou stylizaci. Jdou mi oci kolem, kdyz vidim po nekolikate podobne zpracovane tema. Treba visici svatebni saty nekde na strome. Trochu prirozenosti. Vyfotit svatebni saty ve skrini by mi prislo mozna prirozenejsi🤦‍♀️ Pak nevim, proc nekteri fotografove vybavuji svuj atelier tak, ze si clovek pripada, jako kdyby otevrel stranky ali expresu. Toho je uz vsude hodne a vkusu to moc nepobralo. Proto jak uz tu psaly holky vyse, tak bych se zamerila na tu prirozenost. Dale bych si nastudovala portfolia fotografu. A nemirila bych nijak nizko. Vyzkoumat Anne Liebowitz a podobne. Pak bych se klidne podivala na portrety maliru, na jejich zpracovani, kompozice a zlaty rez. Proste komplexneji prostudovat tu umeleckou stranku veci. On si opravdu ted kazdy mysli, ze umi fotit. A mozna tomu i tak je. Ale ja jako spotrebitel mozna lehce vybocujici z rady bych chtela neco jinyho. A pokud chcete oslovit novou klientelu, tak se mozna musite zamerit na tu dosud neoslovenou cast, pac spousta lidi ma sveho "dvorniho fotografa". Nevstupujete do byznysu, kde byste vyplnovala diru na trhu, ted foti opravdu skoro kazdy, kdo ma do ...... diru. Tak musite byt trochu jina, lepsi😊

daasqua
7. srp 2020

Je to take hodně o stylu. Mně se třeba některé styly focení moc nelíbí, barevné, retuší, filtry apod, je to o vkusu každého. Také je potřeba umět lidí naštelovat, to taky jsem někdy viděla, že to nebylo ono. Je hodně velký rozdíl fotit venku a vevnitř, úplně jiné světlo a podmínky, člověk si musí u obojího najít svůj styl. Mně osobně by se líbilo třeba focení doma, ale newborn, ne vysloveně lifestyle, ale i s rekvizitami, což je hodně náročné na osvětlení. Myslím, že o to teď v době koronaviru bude zájem. Jinak je teď hodně módní chodit s rodinami pořád na nějaké focení, pořád nějaké kytky, melouny, pole, indiáni, podzimní listí, pak v ateliéru vánoce, děti pořád rostou, takže i když je velká konkurence, bude pořád víc a víc lidí chtít pořád častěji nějaké fotky. Osobně bych vybrala něco, co neničí cizí majetek, pochybuji, že se fotografové vždy domlouvají s majiteli poli, zda tam mohou několik dní dupat a fotit.

daasqua
7. srp 2020

Ještě bych dodala, že obecné mám radši více fotek v balíčku a možnost si vybrat, i třeba nad rámec, jsem hamižná 😀 Nebo by bylo zajímavé tematické focení pokaždé na jiném místě v rámci města (teď si představuji Prahu), zkrátka aby to zaujalo ty, které to mají za rohem.

g_m
7. srp 2020

@maargit Problém je v tom, že ty visící šaty (stejně jako ruce s prstýnky na kytce) chtějí většinou samy nevěsty... A i když mně se to nelíbí, tak náš zákazník, náš pán... :-/ Jinak ale zajímavý názor a pohled na věc, ale třeba u Annie Leibovitz jsem se já nenašla a nelíbí se mi to. To už není moc přirozené, ale je to o člověku...

@daasqua Já se třeba ptám. Dneska jsem fotila na louce s balíkama slámy a šla jsem se do domu vedle pole minulý týden zeptat...

maargit
7. srp 2020

@g_m Takhle- ja ty fotografy nijak v podvedomi nemam, to uz spis ty malire. Ale jako architektka jsem zvykla si delat reserse, tak myslim, ze udelat si resersi portretu/zatisi/krajiny neni na skodu a nejlepe se ucit od tech nejlepsich.
A s temi fotkami to bude asi stejne jako u navrhu domu. Clovek se musi podridit zadavateli, maximalne mu zkusit ukazat jinou cestu. Ale ve vetsine pripadu narazi. Ale ja se spis dost casto setkala se spatnou kompozici. A to vetsina uzivatelu vlastne ani nepozna.