Dědičnost. Může se dědit obezita, štítná žláza, jícnová kýla apod.?

8. dub 2021

Myslíte že obezita a některé další věci (štítná žláza, jícnová kýla apod.) můžou být dědičné? Já nevím jestli mě moje mamka chtěla jen naštvat, ale včera jsme se tak bavily, a ona mi řekla že je sice pěkný že se o sebe snažím dbát, a že mám pěknou postavu, ale že věkem taky ztloustnu, že to máme dědičný. A že za to bude moct i ta štítná žláza... Přitom tu mám v pořádku, v těhotenství mi dělali testy. A já začínám mít strach, fakt nechci mít 120 kilo 😨

sigyn
8. dub 2021

Také se mohlo stát, že zrovna ten konkrétní dědičný problém jste nezdědila a že zabrala evoluce a podědila jste ze strany otce "opravu". U mamky v rodině také všichni mají problém s nadváhou a štítnou žlázou a já jsem vychrtlá a bez problému po tátovi. 😉 A i kdyby ne, tak ,,Tělo musí jít do hrobu zhuntovaný"!

meronym
8. dub 2021

Dědí (nebo spíše předává) se hlavně špatný životní styl. Tloušťka v genech sice znamená, že tlustá být můžete, ale rozhodně nemusíte! Zásadním předpokladem je uvědomit si, že pokud k ní má člověk sklony, je to určitý hendikep, ale bude-li dodržovat zásady racionálního stravování, vůbec se tyto geny nemusí projevit.

pampeliska1313
8. dub 2021

Moje matka má problémy se štítnou žlázou a já taky. Nicméně, neznamená to, že nikdy nezhubnete, ale bude bez medikace dýl trvat, než se tělo rozhýbe.🙂 Nevěšte hlavu, starat se o sebe je dobré vždycky a zákonitě každá práce na těle na Vás bude později vidět. 🙂 Jinak teda - moje matka je vychrtlá a já pro změnu byla vždycky baculatější a hubla jsem prostě pomaleji, víc jsem dřela. Na druhou stranu, tělo si tak zvyklo a když jsem pak zase přibrala, na další hubnutí reagovalo lépe.🙂 Pokud si navyknete na nějaký pohyb, budete ho praktikovat, myslím, že se toho metráku obávat nemusíte.🙂

autor
8. dub 2021

@meronym Já právě změnila styl života, jak v jídelníčku, tak i pohybu... Oni mi to mají za zlé, ale doufám že mi to pomůže.

jako_mala_holka
8. dub 2021

Tohle nikdy nevíš... U nás v rodině nikdo problémy se stitnou zlazou nemá a mně zjistili hypofunkci ve 28... Přibrala jsem kvůli tomu, to jo, ale max 10kg, víc ne (ne že by mi to nevadilo, ale to už je jiná 😄)... Každopádně i naopak když v rodině nějaký problém je, neznamená to, že ty ho budeš mít nebo máš taky 😉

autor
8. dub 2021

@jako_mala_holka Kdyby ale takový věci "nepředpovídali", já mám pocit jako kdyby mi to přáli abych taky měla nemoce. Navíc do toho zatahují už i moje miminko, že teď je štíhlá, ale že oni taky byli jako mimina. Jako kdyby něco akorát chtěli přivolat 😢

meronym
8. dub 2021

@zakladatelko Jasne, ze pomuze! Je mozne, ze mamku stve, ze jste udelala zmenu, na kterou ona nema vuli/silu. Drzte se!

jako_mala_holka
8. dub 2021

To jsou prostě blbé kecy, kašli na ne, takoví lidí by si vždycky něco našli... Třeba bude všechno ok, uvidíš 🙂

jako_mala_holka
8. dub 2021

Když to tak čtu, tak třeba prostě závidí, že se sebou něco děláš... Priste nad tema řečma protoč oči, že tě to nezajímá a je 😉 největší radost jim uděláš, když nad tím budes přemýšlet a trápit se tim

autor
8. dub 2021

@meronym Děkuju 🙂 Já před asi 2-3 lety zhubla poměrně rychle 20 kilo, a ustálilo se mi to na 75 kg. Pak v těhotenství mě děsila že po porodu se mi zblázní metabolismus a budu tlustá, ale do necelého měsíce po porodu jsem se dostala zpátky na svou váhu 🙂

jako_mala_holka
8. dub 2021

No vidíš, jsi dobrá 👍

levandule_k
8. dub 2021

Ano genetika hraje roli, ale život máme ve svých rukách. Je to tvoje volba, jestli budeš cvičit a jíst zdravě, nebo rezignuješ, budeš se válet u telky a pojídat chipsy a zapíjet to colou.

Já tam cítím lehkou závist ze strany tvé mamky. Ty jsi přestala pokračovat ve vzorci jsem tlustá a mám špatnou štítnou žlázu, za to může ona, že nemůžu zhubnout.

U některých nemocí se dědí dispozice a při vhodném životním stylu se nemoc neprojeví, nebo se projeví až později.

autor
8. dub 2021

@jako_mala_holka Děkuju 🙂 je pravda že asi závidí... 😞 jako neříkám, ona má opravdu špatný metabolismus, ale její životní styl tomu nepřidá, pořád se u našich jí bílé pečivo, řízky, klidně v 23 hodin si upečou pizzu nebo bramboráky, do toho od podzimu do jara absolutně žádný pohyb venku, jen autem na nákup a domů...

autor
8. dub 2021

@levandule_k Jenže já na sobě chci pořád pracovat, bych chtěla skočit na 70 kg 🙂 ale nesmím to říkat před rodiči, protože jsem hned blázen a anorektička... 😒 a mamka si to akorát vždycky vztahuje na sebe...

zuzkasim
8. dub 2021

Dědí se dispozice, ale záleží na tvém životním stylu, jestli dáš těm dispozicím šanci, aby se rozvinuly. Zrovna tloušťka je rozdíl mezi příjmem a výdejem energie... Je dána postava, pokud máš silnější kostru, tak ji takovou mít budeš, ale množství tuku se regulovat rozhodně dá, každý má jinak rychlý metabolismus, ale s tím už se pak musí pracovat. Podle toho co píšeš, ti mamka spíš závidí, že jsi to zvládla líp jak ona a bohužel se k tomu nestaví tak, že by na tebe byla pyšná, ale snaží se tě stáhnout k sobě. Mám tchýni i mamku plnoštíhlé. Moje mamka se snaží, hodně se hýbe, hlídá si jídlo, má "zadek", prostě když přibírá, přibírá tam, ale drží si to v mezích a jinak je zcela zdravá. Tchýně "žere", nehýbe se, tloustne furt, má cholesterol, tlak atd.

levandule_k
8. dub 2021

Je super, že chceš na sobě pracovat a nerezignovala jsi na to. Držím palce. Hloupými kecy se nenech odradit. Ono je smutné, že ti mamka nepřeje, ale nic s tím neuděláš, netrap se tím.

drep
8. dub 2021

Mám hypotyreózu a obézní celou jednu větev rodiny. Jakože fakt obézní, s cukrovkou a uřezanejma nohama v šedesáti. Jediní, kdo jsme se nevyžrali, jsme já a můj táta. Protože se celoživotně hlídáme v jídle a fakt aktivně sportujeme. Dědí se především návyky: správnej oběd je svíčková s pěti, salát je pro králíky, co furt někde lítáš, pojď si k nám sednout, ke kafe patří dort, proč jdeš běhat, dyť jsme teď byli na procházce atd.

llluckaaa
8. dub 2021

Nenech se odradit a pracuj na sobě 😉 Nemoci štítné žlázy jsou sice dědičné, stavba těla a metabolismus taky, ale nejdůležitější je, jak se s genetickou predispozicí vypořádáš. Třeba budeš mít štěstí a zdědíš po předcích zdraví a štíhlé geny. A pokud ne, holt na sobě budeš muset makat víc a ta cesta bude trošku těžší. Ale čím dřív začneš, tím líp pro tebe 🙂
Mně to přijde jako taková typická výmluva, proč nic nedělat, válet si šunky a házet do sebe co hrdlo ráčí. Nemá cenu to řešit s někým, kdo tě nepodpoří. Najdi si někoho, s kým se budete navzájem povzbuzovat, ať neztrácíš motivaci. Neřekla bych, že ti závidí, jen si tak prostě omlouvá svůj přístup, kdy se nevzdala komfortu a vybodla se na to 😉

izz76
8. dub 2021

Nechápu takové nepřejici matky které závidí svým dceram, že nejsou po nich tlusté.. Jinak dědičnost nejaky vliv má, já to vidím u svých dcer, jedna po mě a mě rodině stihla, baculata byla jen jako mimino. Druhá dcera má sklon k baculatosti pořád, po manželovi a tchyni, snažím se aby jedla vyvázene, měla pohyb, žádné zbytečně sladkosti, ale i tak prostě není žádné tintitko. V podstatě mě to překvapuje, protože jsem myslela, že tlustý je ten kdo jí hodně a teď vidím, že každé tělo funguje jinak, že někomu to opravdu víc práce postavu si udržet.

dendy26
18. dub 2021

Pribirani je záležitost vyššího věku, kdy dochází k přechodu a následnému ukončení menses. Pokud se budete stravovat slušně a mít pohyb, nemusíte nabrat.

malanoha
18. dub 2021

Nejake dedicne predpoklady k tloušťce byt v rodině muzou, ale vic se dedi spis spatne stravovaci navyky a celkova životospráva. Takze jestli se od toho rodinného zajeteho modelu dokazes odprostit, mas z velké casti vyhrano.