Jak se vzděláváte na RD?

teligo
8. črc 2022

Ahoj, jak se vzdělavate na RD? Přijde mi, že po těch čtyřech letech, když jsou ještě dva až tři predemnou, mi začíná doma dost hrabat.
Chtěla jsem někam na brigádu, bohužel nemám hlídání. Brigádu z domova sehnat nemohu. Přitom by bylo fajn pracovat v době, kdy děti spí, ať už po obědě nebo večer.

martiniquest
8. črc 2022

Dodelala jsem si doktorat v oboru, naucila jsem se sit, hackovat, plest, malovat, komplet prekopala svuj styl. A uz se tesim do prace. Jsem doma 6 let.

emillyhk
8. črc 2022

@teligo Momentálně nijak, ale úplně na sobě cítím, že to není dobrý. Spoustu věcí kolem svého oboru jsem pozapomněla + obor se dál vyvíjí. Čeká mě ještě rok a půl doma. Od podzimu bych se chtěla na částečný úvazek vracet do práce, s tím souvisí přístup ke školícím a vzdělávacím materiálům a programům, na to těším 😊 Jinak ve volném čase musím oprášit angličtinu, tam se obávám, že bych se domluvila na dovolené, ale v práci určitě ne 🤦‍♀️

andelka
8. črc 2022

Trénuju angličtinu. To jsem zapomněla úplně tristně. A poslední rok jsem postupně absolvovala několik webinářů. To se mi hodilo při nástupu do práce a pokračuji ve vzdělávání i teď. A samozřejmě četba.

ee.liska
8. črc 2022

Chodím jednou za týden do práce 😁

eliska_f
8. črc 2022

Jde doma 3 roky - první dva jsem dodělávala dva magistry a pak jsem chtěla se vrátit do práce. Bohužel školka nevyšla (víc důvodu, i když jsme našli soukromou, kde prcka vzali a chodit začal :-/) - bylo to pro mě tehdy hodně šokující v negativním směru. Takže jsem se naučila plést, lépe šít - vytvořila jsem pro prcka několik interaktivních pomůcek takto, plus hledám on-line kurzy. Bohužel skrz mou odbornost potřebuju na většinu kvalitních kurzu být aktivně vedena pod zaměstnavatelem, což nyní nejde, takže musím hodně hledat 🙂, ale dá se. Nedokázala bych být úplně bez žádných takových stimulu doma..

limali
8. črc 2022

@teligo online jazykové kurzy, vzala som nemčinu. A pracujem na HO. Keď mi budú ostávať dva roky alebo rok do konca RD urobím si ešte MBI, príde mi to ako fajn investícia 😊

sirinfirst
8. črc 2022

Udělala jsem si druhou VŠ

veruuu_kubesovic
8. črc 2022

dodělávám si maturitu a chodím do jazykovky 😉

dashyyy
8. črc 2022

za mě ideálně něco co tě bude fakt bavit, máš nějaký koníček, ve kterém by ses chtěla rozvinout? Já si takhle rozjela focení na mateřský.. s foťákem v ruce jsem se snad narodila a přes mateřskou jsem na to konečně měla čas.. obdivuju všechny, které umí něco manuálně ať už šít, kreslit, cokoliv tvořit, cvičit, dneska hodně jedou různé druhy trenérek, kouček, poradkyň.. za mě je ten výběr fakt velký, ale důležitý je, aby tě to naplňovalo 🙂

jane46
8. črc 2022

5 let na RD... Ted uz pres rok zpatky v praci. Na RD jsem... se naucila kdo je otravne prase Peppa, kdo klidas Flop, hooodne lidovych pisnicek, basnicek a jak se vypinaji hracky na baterky, poznala konecne lidi z vesnice 😆
Ne to ber jako nadsazku, ale ja si uzivala deti a nenaucila se dalsi jazyk, nevystudovala dalsi titul a nezalozila zivnost... Ale navrat do prace byl bez problemu (drzela jsem si kratkou pupecni snuru s moji organizaci) a neprijde mi, ze by mi pece o deti vzala nejake body z IQ. Matersky plural jsem nikdy nepouzivala, nezacala jsem sislat a ani nemame doma tulenicko s manzou 😆 At to tu neni sama supermama 😉

martiniquest
8. črc 2022

@jane46 Ja jsem moc rada, ze nekdo prizna i toto. Osobne si pripadam, ze jsem neudelala nic a nenaucila se nic (pritom si precti muj prispevek vyse). Krome trpelivost a poslouchani sve intuice

andelka
8. črc 2022

@jane46 a proč by ne. Já jsem v roce nejstaršího dokončovala jedno studium, chyběla mi zkouška, závěrečná práce a závěrečná zkouška. Jak jsem byla ráda,že to je za mnou. Pak jsem nedělala nic, až do 2,5r mladšího, to byla 2x týdně brigáda. A potom autoškola. A u nejmladšího jsem se vzpamatovala až poslední rok. Však předtím jsme měli dost s covidem, distanční výukou..

felixfelicis
8. črc 2022

Precetla jsem hodne knih o detech a o vychove😀 - venovala jsem se tomuhle zivotnimu obdobi naplno a ted zase prijde cas na neco jineho🙂

kristyneckaa27
8. črc 2022

@teligo RD mi končí za 2,5 roku. Studuji dálkově,a když to vyjde chtěla bych zdokonalit Angličtinu. Jinak se věnují teda sportu..fitko,běh.

hani_na
8. črc 2022

@teligo Já jsem neskutečně zamakala na svém přístupu k sobě a tím pádem ke všemu skrz informace o různých přístupech k výchově. Mám brigádu z domu a zdarma všechny kurzy na Seduo. Chodím na semináře, které pořádá mateřské centrum kam chodíme se synem cvičit. Než jsem podruhé otěhotněla, byla jsem v nejlepší fyzické formě v životě. Je to pro mě fajn období a to nemám hodné a klidné dítě, vstávám mezi 5-6 a u uspávání občas vytuhnu dřív než syn. Je to o tom, co člověk od života chce a bylo mu v tom dobře.

95newmommy2020
8. črc 2022

Nijak :D Sice jsem měla úplně jiný vize, ale nestihla jsem nic. Byla jsem rada, když sem mohla spát nebo cucet na telku. Naštěstí aklimatizace na práci mi trvala zhruba týden a teď mám pocit, ze jsem mnohem lepší zaměstnanec, než před MD. 😃

tynka9
8. črc 2022

Hm, teď mám po pěti letech doma už docela krizi a těším se, že za rok snad klapne alespoň jeden den v týdnu v práci (přede mnou jsou ještě 2 roky RD). Vize před dětmi byla, jak si po večerech budu číst odborné články, vzdělávat se, ideálně si ke konci rodičáku odbydu i školení k atestaci a budu se na ní učit. Ooo jak já jsem byla naivní 🤪 večer padám na hubu, 3 děti s rozdílem 3,5 roku nejstarší - nejmladší je prostě mazec. Když už si sednu a něco bych si přečíst chtěla, tak u druhé věty ztrácím pozornost, a po prvním odstavci usínám 🤦‍♀️ Roky nevyspání už se na mě taky podepisují… něco kreativního potřebuji dělat, takže jsem se naučila šít a to mi dělá velkou radost, ale odborně jsem šla dost dolů, nějaké pracovní sebevědomí šlo taky do háje a v oboru se hodně věci taky změnilo… no bude to veselé, ale těším se mezi dospělé moc

madbetka
8. črc 2022

Vystudovala jsem VŠ. Ale první dcera se mi narodila ve 23, začala jsem studovat před otěhotněním a ten titul potřebuji, abych mohla dělat svou práci, takže jsem neměla moc na výběr.
Jsem ráda, že jsem měla i jinou činnost, ale mnohem radši jsem, že mám teď před sebou ještě rok RD, kdy se žádnému velkému vzdělávání věnovat nehodlám (když nepočítám to, že jsem teď začala zase hodně číst ). 🙂

martiniquest
8. črc 2022

@tynka9 Tu odbornou stranku rychle nasajes zpet. V kvetnu jsem obhajovala phd a cucela jsem, jak rychle to naskakovalo zpet. Molekularni biologie

aspie83
9. črc 2022

@teligo jsem doma 3,5 roku a ještě skoro rok a půl budu... Nevzdelavam se, ani nechodím na brigády. Chtěla jsem si užít toto období s dětmi, jelikož jsou malé jen jednou. Mně je 39, od 16 let jsem měla stálé brigády, vystudovala 3 VŠ, pracovala a vzdělávala se... Což pak už budu zase dělat asi do konce života 😄 občas bych třeba na brigádu teď už šla, ale nemám žádné hlídání a manžel je téměř pořád v práci... A s dětmi jsem kolikrát ráda, že si dojdu na záchod 😄

tynka9
9. črc 2022

@martiniquest Dekuju za podporu. Molekuláru jsem měla ráda (samo v rozsahu naší VŠ), je to krásný obor… já jsem lékárnice. Za těch pár let se u malá zavedly e-recepty, protipadelková směrnice, GDPR, u nás v lékárně došlo k přestavbě, změnila se víc než půlka kolektivu (ale to snad k lepšímu) a já doma fakt zakrněla 🤭 doufám, že mi to naskočí, protože před detma jsem byla v hodně vytížené lékárně a myslím, že možná i po tech letech mám náskok před některými kolegy v počtu vydaných receptů 🤭😅 ale i tak si teď připadám úplně blbá 😅

martiniquest
9. črc 2022

@tynka9 Zabehnes se, neboj. A propo, o farmacii jsem v minulosti taky premyslela, ale babicka me dorvala, ze to je jen lepsi prodavacka 🤦 vzdycky me bavila labina, ale ne chemicka, z toho mam respekt, tak jsem asi vybrala dobre. Ale vsude je neco. Ja predtim pracovala na Akademii ved a ted uvidim. Asi se tam zkusim vratit. A pokud ne, tak nemocnice, ivf,...i o DrMaxovi jsem premyslela 😜, jen by me stvalo, ze bych byla jen na volnem prodeji, kdyz nemam vzdelani v oboru.

tynka9
9. črc 2022

@martiniquest to tě nepotěším, ale i na volný prodej potřebuješ vzdělání v oboru - vošku na farma laboranta

optimistic
9. črc 2022

@martiniquest wow to zni skvele! Kde jste se naucila sit a hackovat?

martiniquest
9. črc 2022

@tynka9 Kamaradka delala v DrMaxovi pul roku a mela vystudovanou botaniku, takze to nejak jit musi 🙂

martiniquest
9. črc 2022

@optimistic Doma, sama. Hodne veci jsem pochytila sledovanim videi na YT, zbytek byla vlastni zkusenost metodou pokus-omyl.

tynka9
9. črc 2022

@martiniquest netuším, jak to v maxovi dělají, ale schválně jsem hledala přímo v zákoně a opravdu požadavky jsou jasné, pro výkon povolání je potřeba buďto SŠ nebo VOŠ obojí přímo obor farmaceutický laborant/asistent. U starších ročníků stačila jen SŠ u nově studujícíh je nutná VOŠ.

Leda by dělala sanitářku, na to je tuším jen nějaký kurz, ale na výdej opravdu musí být zmíněné vzdělání 🙂