Home office - HR. Je to reálné?

renatkaa1996
3. kvě 2023

Ahoj holky, pracuje tady nekdo na home office se znalostms v HR? Delam ted kurz personalistiky a nadchlo me to.. 😍na nabory asi uplne nebudu nevim😅🙈ale ta administrativa s tim spojena me bavi. Mam takovy sen dojizdet do kancelare treba 2x tydne zbytek home off . Myslite, ze je to realne? A je mozne si v tomto oboru najit praci?

laxesis
3. kvě 2023

@renatkaa1996 Určitě to je možné, alespoň u nás ve firmě ano =)

irmamala
3. kvě 2023

U nás taky, všichni zaměstnancí dělají na HO s prezencí 2x týdne v kanceláři. Ale jsem z Prahy a tady už takhle funguje hodně velkých firem. V těch menších městech netuším.

renatkaa1996
autor
3. kvě 2023

@laxesis
@irmamala
To je super 🙂 ja jsem z Ostravy. Ale zatim zadnou takovoz nabidku jsem nevidela :/

laxesis
3. kvě 2023

@renatkaa1996 taky Praha🙂 jak je to v Ostravě netuším, ale tady mi to už přijde docela běžné

budouci_maminka
3. kvě 2023

@laxesis tak 2x tydne se da i z ostravy do prahy jezdit 🙂) a za prazsky plat by se ti to cestovani mohlo i vyplatit

garfa4
3. kvě 2023

Začala jsem teď pracovat ve velké společnosti, Praha a home office je bohužel sprosté slovo. Je to pro mě i důvod k přemýšlení, zda po zkušebce zůstanu. Holky z HR u nás musí vykryt každý den od nějakých 9 do 17h (někdo v kanceláři musí být). Naopak můj brácha dělá od covidu už jen z domova (velká nadnárodní společnost). Ale hodně firem už tuto informaci dává do inzerátu, tak si to můžeš vcelku snadno odfiltrovat.

renatkaa1996
autor
3. kvě 2023

@budouci_maminka to je super prave, beru to spis jako vyhodu, do nejakych firem jsem i psala.. Jenze oni to vetsinou vidi jako prekazku tu dalku.. ja bych do toho sla s radosti. Snad se jednou zadari😊

renatkaa1996
autor
3. kvě 2023

@garfa4 no davaji, ale zatim se nikdo neozval🤣

gdpr
3. kvě 2023

V nasej firme (Praha) tak fungujeme vsetci zamestnanci od covidu. 2x kancelaria alebo ked sa nedalo videoschodze. Len ti pracovnici, ktori maju klientov pridu samozrejme aj ine dni inak vsetci robia z domu.

anetka1701
3. kvě 2023

HR na dva dny v týdnu z domu leda fakt jen jako náborář... Nebo někdo s velkou praxí... Moc bych s tím nepočítal už od začátku, spíš prostě nastoupila a nechala to vyplynout 🙂 Ona ta pozice, pokud jsi fakt personalista, se z domu dělá blbě-delam z domu dost, ale stejně do kanálu jezdím denně aspoň na pár hodin...

galatea_a
3. kvě 2023

@anetka1701 "do kanálu" 😂

laxesis
3. kvě 2023

@anetka1701 Ono asi záleží, moje HR (i plno jejích kolegyň) je na full time jen z HO. Do kanclu jede nárazově kvůli podpisům a administrativě. Jsme IT firma, ani my v tý práci moc často nejsme🙂

anetka1701
3. kvě 2023

@galatea_a kanclu 😅 nesnáším autocorect...

anetka1701
3. kvě 2023

@laxesis to asi jo... já mám zkušenosti z víc míst a stejně jsem vždycky dopadla tak, že jsem v tom kanclu být musela - moje práce se bez lidského kontaktu dělá blbě... Na doma si nechávám tabulky a reporty a věci u kterých mi vadí když mě někdo co 10 minut vyrušuje... A když pak v praci fyzicky týden nejsem, tak na mě kolegové stojí frontu (doslova...). Moc si neumím představit nastoupit rovnou jako remote... Ale v IT firmě jsou ty procesy asi někde jinde, tam to vlastně reálný je...

honatko092
3. kvě 2023

Já jsem pracovala v Ostravě v kanceláři a ano, většinou jsem měla 2x - 3x týdně HO a zbytek v kanclu (jezdila jsem 30 km do práce)...a nedám na to dopustit. Moje produktivita byla fakt na vysoké úrovni 💪😊

renatkaa1996
autor
5. kvě 2023

@honatko092 mohu se zeptat jaka firma? Ale chapu kdyz nebudete chtit sdelit 🙂 zavidim, musi to byt pak super kdyz clovek vlastne dela i neco co ho bavi a muze to delat z domu

brunetka11
5. kvě 2023

@renatkaa1996 HR je péče o lidi. Dobrá/é HR je lidem kolem sebe vrbou a supportem pro mng role.
Minimálně po dobu 2-3 let bych se podobnému systému fungování vyhnula. Člověk musí být s kolegy v denním kontaktu, pro začátek potřebuje mít zadání, věci se učit za pochodu.
Více na HO jsou lidé z recruitmentu. Ale sama vidím, že to není to pravé.
Takže kompromis po pár letech získávání zkušeností - hybrid docházka.

prostenika85
6. kvě 2023

HO určitě nabízí snad každá personální agentura. Ale to je čistý nábor a shánění klientů. Firemní HR má být k dispozici lidem. V takovém případě si HO nedokážu představit. Jako zaměstnance v takové firmě by mě asi sejřilo, když bych si kvůli každé personální záležitosti musela s HR dopisovat. Pro někoho bez zkušeností (i když s kurzem) těžko reálný požadavek, promiň. Vidím to stejně jako @brunetka11. My jsme tam pro lidi, ne oni kvůli nám 😉

blondynka400
6. kvě 2023

@renatkaa1996 kvalitní HR se nedá dělat čistě na HO a to ani v IT/technologické firmě. V době Covid jsme si myslím dobře vyzkoušeli, že toto není správná cesta.
Ano, občasný HO problém není, některé činnosti taky radši dělám doma. Mám na ně doma klid, nikdo po mně nic nechce.
A hlavně na začátku, když o HR nic nevíš (z kurzu se toho moc nenaučíš), tak úplně nevím, co by jsi doma chtěla dělat. Takto se nic nenaučíš a nikam se neposuneš.
Jako zkušená HR už pak víš, co si můžeš dovolit, ale to si budeš muset pár let počkat.
Navíc v Ostravě bez zkušeností přeji hodně štěstí při hledání. Tam se na jednu junior HR pozici přihlásí tak 200 lidí i více, takže to podmiňovat HO mi přijde úplně mimo. Jak tu bylo zmíněno, můžeš zkusit personální agenturu. Sice to není HR, ale spíš obchod (jen s lidmi), ale tam je HO běžné a ničemu nevadí a je to přeci jenom dobrý odrazový můstek, jak se do interního HR dostat.

renatkaa1996
autor
7. kvě 2023

@blondynka400 ono spis je to muj ,,sen” do budoucna. Je mi jasne, ze nejde vse hned kdyz o tom vim v podstate jen teorii a jsem bez praxe. Jinak dekuji moc za tip 🙂 to je super😍

blondynka400
8. kvě 2023

@renatkaa1996 ono takových je vás poměrně hodně. Nějak nechápu. kde se ten HR sen bere. Protože skutečnost už zdaleka tak růžová není 🙂 Tou personálkou bych fakt začala, jestli na to máš žaludek 🙂

brunetka11
8. kvě 2023

@blondynka400 Tak na první dobrou ten obor vypadá jednoduše ,-)
A pak člověk zjistí, jak vysokou úmrtnost = vyhoření lidé z této oblasti mají.

anetka1701
8. kvě 2023

@blondynka400 HR je přeci jednoduchá práce, vhodná pro ty, kdo nic neumí a mají příliš pacičky dozadu na to jít s nima pracovat... Tak si udělají kurz HR a budou za to z domu brát velký prachy, protože to je přeci strašně snadný...

renatkaa1996
autor
9. kvě 2023

@anetka1701 😄nevim, na koho utocite 🙂 ja jsem 10 let delala ve skladu skladnici (sice brigadne, ale byla jsem tam kazdy den) jelikoz jsem do ted studovala vysku, ale muj obor me nenaplňuje.

anetka1701
9. kvě 2023

@renatkaa1996 to byla reakce na blondýnu. Shrnula jsem zážitky z posledních pár let, které mám s uchazeči na juniorní HR.

mia255
9. kvě 2023

dělat HR z domu je určitě možné ale až po nějaké době, kdy člověk normálně chodí pracovat do firmy... Jen nečekej, že tě všude budou bez praxe vítat s otevřenou náručí. Byla jsem, na tom podobně jak ty, byla jsem na mateřské, naskytl se kurz na personalistku tak jsem šla. Přednášející o tom mluvila nadšeně, vše bylo krásné a růžové do té doby než jsem se začala dívat po pozicích HR. Všude potřeba praxe, jelikož jsem v CV praxi neměla tak mě většinou ani nepozvali na pohovor. Podotýkám, že mám vystudovanou výšku (mezinárodní vztahy). Tak jsem to vzdala a šla do jiného oboru, kde jsem spokojená. Nicméně tobě držím palce a't ti to vyjde. Absolutně nechci shazovat práci ve skladu ale už i u nás se na potencionální pracovníky s praxi ve skladu dívají skrz prsty....

renatkaa1996
autor
9. kvě 2023

@mia255 presne, vidim tu potrebu te praxe vsude.. ale jak ji mame asi ziskat🙈 ja klidne budu dochazet kazdy den do prace a klidne se na tu pozici vypracuji postupne. Uvidim no, ale taky se bojim, ze v HR se bude hodne tezko neco hledat aby mi dali sanci.. dekuji moc, snad se nekde uchytim

tereza0111
9. kvě 2023

Ze zvedavosti, jak ma HR prace na HO vypadat? Ve vetsich spolecnostech jsem v zivote pracovala 2x a v obou pripadech si neumim predstavit, ze by HR delala z domova.

Misty ano, na zpracovani podkladu, ale jinak to byla v obou pripadech osoba, ktera ve firme byla v dokonalem obraze, co si kdo o kom mysli, pulku dne vzdycky schuzovala se zamestananci v ramci "pohovoru" jak jsou spoko, jak hodnoti svoji praci, prostredi... Pravidelne se ucastnila i schuzek s klienty, ktere zdanlive s jeji praci nemeli nic spolecneho, ale pomahalo jim, to presne vedet, co ktere pozice obnasi a podle toho pak vybirat nove zamestnance. Pohovory s uchazeci take z kanclu, pravda bylo to pred covidem, tak mozna uz se ted vice delaji online, ale nejak si to nemyslim.

Tak by me zajimalo, jak se to da delat dobre z domu? Nerypu, jen by me to fakt zajimalo. Vim, ze je k tomu spousta administrativnich cinnosti, ale za hlavni bod prace povazuju ten kontakt s lidma nebo ne?

hojda
9. kvě 2023

@tereza0111 Tak ve velké firmě bude ta agenda objemnější a někdy se pod HR schová i nějaká ta administrativa, kde člověk s kandidáty do styku vůbec nepřijde a to z domu dělat jde. Bez praxe bych to viděla na něco takového.

brunetka11
9. kvě 2023

@tereza0111 Tak, pokud jsi už zavedená, firmu a její potřeby znáš, pak to reálné je. Ale jak říkám - formou hybrid docházky.
Po zkušenostech s externisty a jejich snahami mapovat stávající a implementovat nově navržené HR procesy principem "sejdeme se na online meetingu" - tohle prostě z dlouhodobého hlediska funkční model není.
Jinak ad. HR aktivity z home office - po dobu Covidu nás byla spousta doma.
Pohovory leckde jedou doteď online, následná správa dat a koordinace s náborem související jde dělat z domu také. Adaptace pouze provizorní - tam je absence reálného lidského faktoru znát. Na stranu druhou při budování virtual týmu (IT), proč ne, tam se s vyšší fluktuací lidí na projektu počítá.
Intern HR - správa HR složek, školení máš teď také e-learning systémem, docházka, legislativa, organizace akcí také na pohodu. Ale opět - je potřeba se jich pak účastnit - dělat reálně tahouna akce - i když se to řeší přes subdodavatelskou firmu, je potřeba se s intern lidmi potkávat, dělat jim support.
HR projekty - to je různé - pokud mapuješ HR procesy, je potřeba se stakeholdery se setkávat, on-line meetingy se v konečném důsledku úplně neosvědčily - nejde jen o systémy, ale o práci s lidmi. Zbytečně pak na podobných snahách jít podobně po povrchu krachují původně zajímavé projekty.
Jinak klasika meetingy - v tomto osobně preferuji on-line - lidé nemají takovou potřebu se překřikovat, omezily se konflikty, více méně každý může dostat prostor. Když je podobný meeting veden dobře - může to být rychlé, koncepční a efektivní (což je vysoká meta, když si vezmeš, že se jedná o oblast HR, kde se to hemží různými nadšenci, "dobrodinci", lidmi, kteří neřeší budget, natož fungovali projektově a strukturovaně).