Příbuzní neslaví Vánoce, my ale ano. Co s tím?

26. čer 2021

Ahoj, máme malého syna a oba s manželem milujeme Vánoce. Moje sestra s její rodinou ale Vánoce neslaví (mají podobně staré děti). Doteď to bylo jedno. Ale nechci, aby se na rodinné návštěvě na vánoční svátky řešilo, proč u nich Ježíšek není a u nás je...
Nevíte, jak toho řešit? Děkuji

klokanka31
26. čer 2021

Asi nedělat setkání na vánoční svátky když stejně Vánoce neslaví...

jeyre
26. čer 2021

Asi budu drsná, ale ať si to řeší sestra. Stejně se s tím její děti setkají ve školce, škole, mezi kamarády...

marimanta
26. čer 2021

Neřešit to, u nich prostě Ježíšek nechodí, protože to tak chtějí. Tečka. Co taky víc? 😉

madbetka
26. čer 2021

Nemusí se to řešit.
Svým dětem to vysvětlí ona, vašim dětem zase vy. Ježíšek chodí k lidem, kteří o to stojí. Oni o to nestojí, tak tam nechodí.
Jediný, komu to může být líto, jsou její děti, ale to je její starost 🙂
A udělat to třeba tak, aby ona s rodinou případně přišla až poté, co si vy ostatní vyměníte dárky.

klokanka31
26. čer 2021

Je smutný že na tom tak jako tak budou nejhůř děti. Její děti můžou být smutní proč u nich Ježíšek nebyl (pokud teda neví pravdu že Ježíšek není) a tvůj syn zas může začít pochybovat, jestli teda Ježíšek je když nebyl i u nich...

keksik002
26. čer 2021

Vubec bych to u nich neresila, jejich deti s tim přijdou sami a je to jejich vec a záležitost.. Upřímně vam do toho nic neni 🤷‍♀️

berenika39
26. čer 2021

Vy si slavte jak chcete, oni at si neslaví, jak chtějí. Můžete se sejít jindy, než na Vánoce? Před, po....A pokud musí být rodinná sešlost na Vánoce, pak prostě pojmenovat věci tak, jak jsou - my slavíme, oni ne. Kdyby tohle byl jediný problém na světě....nebo se sejděte někdy v létě a vyříkejte si to. Domluvte se, ajk to na Vánoce uděláte....
A ani my neslavíme Vánoce, ani neřešíme narozeniny, svátky, jsme totálně neslavící, nespolečenští, nechodíme na návštěvy a ani nikoho nezveme k nám, je to náš postoj, naše území - naše rozhodnutí a naše pohoda. Nenenchala bych se nikým ovlivnovat. Tak to dopřej i ségře, je to úžasně osvobozující pocit pro toho, kdo slavení nesnáší, to mi věř.
Sestra a její rodina jsou oni, vy jste vy.

autor
26. čer 2021

Já se ale ptám, jak mám vysvětlit svému synovi, proč k nim nechodí, k nám ano, a proč jejich děti tvrdí, že neexistuje. Jinak je mi fuk, jak to mají. Mně jde o mé dítě.

klokanka31
26. čer 2021

Nám to rodiče vysvětlovali tak, že k hodným dětem Ježíšek chodí, a k zlobivým ne 🤷

korin
26. čer 2021

Řekla bych, že chodí tam, kde na něj věří a přejí si, aby přišel. Naši kamarádi Ježíška taky nemají, dárky si dávají sami. Pravda je, že o Vánocích se obvykle nescházíme, ale to z časových důvodů, jinak s tím nemám problém. Tvoje dítě se jistě setká i s dalšími lidmi, kteří Vánoce neslaví. Se zlobením to nemá nic společného.

marimanta
26. čer 2021

No nechodí k nim, protože si to nepřejí. Vždyť to tu píšeme vícekrát. Co k tomu taky vykládat... A že jejich syn tvrdí, že neexistuje. No, tak když k nim nechodí, jasně, že na něj nevěří. Ježíšek chodí jen k těm, kdo na něj věří. Nijak bych se v tom nepitvala, nenacházela do detailů. Klidně mu řekni, že tomu sama nerozumíš, že je to jejich věc...

keksik002
27. čer 2021

Ježíšek chodí a nosí dárky tam, kde na něj věří.. Každá rodina má sve zvyky, věří v něco jiného. My u nás v Ježíška, v americe mají Santu a někde nevěří vůbec a dávají si dárky mezi sebou.. Tak jako někdo slaví Halloween a někdo místo toho zapálí svíčku na hřbitově, celý rok se tam neukáže ale na ten den se dělá velké haloo 🤷‍♀️ jejich děti si na to přijdou - škola, školka a vašim dětem připravte krásné Vánoce a tu víru podpořte 🙂

kevi1
27. čer 2021

@klokanka31 no to mi nepride uplne ok, lebo by tym vlastne tvrdika ze jej synovci a netere su zlobive deti 🤦🏻‍♀️

kevi1
27. čer 2021

My sme od mala chodili do skoly kde boli aj moslinovia a podobne takze nasi to riesili tak, ze proste Jezisek chodi k tym, co na neho veria a kym na neho JA budem verit, tak ku mne bude chodit, ine deti nech si tvrdia co chcu.

klokanka31
27. čer 2021

@kevi1 No právě, je blbý že je to v rodině...🤔

sudylichozrout
28. čer 2021

Oni jsou Jehoviste?

michaela666
28. čer 2021

@sudylichozrout Bojkotovat Vánoce je v poslední době "in". Mám pár takových kamarádů ( i manžel to zkoušel), že Ježíšek je vlastně lež, zero waste přístup k životnímu prostředí,...Oni si to hrozně pochvalují, že se nemusí zbytečně kvůli svátkům stresovat. Už to není otázka náboženství.

sudylichozrout
28. čer 2021

@michaela666 To je mazec 🤦

klokanka31
28. čer 2021

@michaela666 To je šílený, vždyť Vánoce nemusí být o stresu, je to o tom kdo si jaké Vánoce udělá...ten svět spěje fakt do pr....🤦

michaela666
28. čer 2021

@klokanka31 Dá se to udělat i v klidu, ale to by si museli uvědomit o čem Vánoce vlastně jsou. Nemusí lítat jak šílenci po obchodech, gruntovat celý barák a péct 30 druhů cukroví.

klokanka31
28. čer 2021

@michaela666 Dneska jsou u hodně lidí Vánoce materialistický. Nakoupit milion dárků (přitom by stačil jeden, ale osobitý, který obdarovaného fakt potěší). Ale to ne, lidi si berou klidně půjčky, nakupují tuny jídla, plánují "povinné návštěvy" i když o to mnozí nestojí, a u toho nezapomenou nadávat jak Vánoce jsou na houby. Přitom je vina u těch lidí, ne u Vánoc.

kevi1
28. čer 2021

@sudylichozrout ja si myslim, ze to nemusi byt len bojkot typu "zero waste a hovorime detom pravdu". Vianoce su vo svojej podstate krestansky sviatok, co Cesi ako stat ateistov tazko chapu.. pre vas to nie je echt krestansky sviatok, my obecne zapad to uz vnimame inak, ale pre Moslimov, Zidov Vianoce nic neznamenaju. Jak pisem vyssie, odchodila som skolu zmiesanej kultury a mala som kamosku, co na Vianoce bola jeden rok sama - jej rodina odisla do Srbska a jej sa s nimi nechcelo ist. A ja som sa jej v soku pytala, ci jej nie je luto, ze je sama na Vianoce.. tak na mna kukala jak na debila, ze oni su Moslimovia, ze ona ani polka mojho rocnika Vianoce neslavi 😁 vtedy mi doslo, ze vlastne je to naozaj primarne krestansky sviatok ze, ze ine kultury ho nepoznaju. Ja sama som ho tak nevnimala ani ako decko moc, lebo sme asi jedina ateisticka rodina na Slovensku 😁 ale ked k nam zacal skoro v mojej dospelosti chodit na Vianoce stary otec a museli sme ist do kostola, tak sa do toho ta nabozenska zlozka pridala a casom mi v kombinacii s tou kamoskou doslo, ze ine kultury to fakt vnimaju ako sviatok vychadzajuci cisto z nabozenstva. Co trebars ateistovi moze prist kulturny nezmysel slavit, pokial Vianoce vnima primarne ako oslavu narodenia Jezisa a to okolo. V okoli mam vela ateistov, co Vianoce tiez neslavia 🤷🏻‍♀️ Proste jak neslavia moslinske a zidovske sviatky, tak neslavia ani Vianoce a divne im to nepride. Vo mne sa to jednu dobu tiez celkom bilo, kym som zase prestala vnimat Vianoce ako krestansky sviatok a zobrala to ako oslavu nejakeho rodinneho casu a hojnosti. Aj ateisti musia mat sviatky a preco by to nemohlo byt v okoli Vianoc ze, len staviame na inych hodnotach. Ale niekto to moze vnimam inak a proste mat trebars pocit, ze sa "prizivuje" na krestanstkom sviatku (takych ludi v okoli mam), pripadne bojkot voci cirkvy (jednu dobu som ja sama cirkev bojkotovala uplne neskutocne, takze som ani nemala chut oslavovat nieco v case, ked slavia oni). Proste nie som veriaci, neslavim to. To ma kazdy inak proste. Ale samozrejme su aj ludia medzi nami, co to vylozene hejtuju ako nejaku novinku, ze ideme zit nematerialisticky a podobne, len som chcela priviest aj iny pohlad.

klokanka31
28. čer 2021

@kevi1 Vánoce se nemusí ale slavit jen jako křesťanský svátek...třeba já nejsem věřící,a Vánoce miluju...

kevi1
28. čer 2021

@klokanka31 A ja snad pisem niekde, ze sa to musi slavit ako krestansky sviatok alebo o tom, jak to vnimas ty? 🤦🏻‍♀️ Nie..

zelenaesmolda
28. čer 2021

Proc vlastne ty Vanoce neslavi?

marimanta
28. čer 2021

Tak ony se hlavně všelijaké oslavy slunovratu a Saturnalie slavily už dobách předkřesťanských.

zelenaesmolda
28. čer 2021

@sudylichozrout
me napadli muslimove ale uvazujes stejnym smerem :D

zelenaesmolda
28. čer 2021

@berenika39
Me tenhle postoj teda prijde dost sileny

kamino
28. čer 2021

Ježíšek chodí tam, kde v něj věří a hotovo.

kevi1
28. čer 2021

@marimanta samozrejme, vsetky krestanske sviatky viac-menej kopiruju sviatky pohanske - aby priblizili pohanom krestansku vieru, nemohla si im to "nacpat" z cista jasna. Velka noc vychadza z pohanskeho sviatku rovnako.