Usínání skoro dvouletého dítěte

andryyysssek
27. črc 2016

Ahoj,syn bude mít za 3měsíce dva roky,a donedávna krásně usínal sám,maximálně si pět minut pořval,a pak usnul.Pak se to zhoršovalo,dokázal řvát i hodinu,a stejně neusnul.Tak jsem si říkala,třeba to je jen období,které přejde,tak jsem vždy při usínání lehla na postel vedle jeho postýlky,dokud neusnul.Potom mě napadlo,že bych mu četla na dobrou noc.Zpočátku to bylo dobré,dělal v postýlce kraviny,ale jen chvilinku,pak se zklidnil,až usnul.Jenže už ani to nepomáhá.Když mu řeknu,že přečtu pohádku,k postýlce sice jde,dám ho do postýlky,rozsvítí si lampičku,lehne si,ale vzápětí si stoupne,začne řvát a vylézá z postýlky.Večer pomáhá aspoň,když dělám šššš,to ho zklidní,ale přes den ne.Když ho vezmu po obědě ven do kočárku,tak usne až tak ve tři,a to je pozdě,protože spí tak do pěti,a pak chodí spát večer až kolem deváté.Jak ho mám naučit,aby znovu usínal sám?

monikagurthova
27. črc 2016

@andryyysssek ja mam sice malé mimco, ale problémy byly taky. Třeba mu v te postýlce neco vadi, umístěni, postar perina nebo se proste boji. Uz ma velkou postel nebo porad s ohrakou?

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@monikagurthova právě,že pořád tu s ohrádkou,a už z ní i vyleze.Napadlo mě,jestli mu není už těsná,nevím.

market1512
27. črc 2016

Ahojky, nektere mamy na to jdou taktikou "vyrvat" treba i hodinu a ono se to za par dnu dite nauci. My ho naucili od 11m (protoze si zvykl na me uspavani, ze tam musim byt, pricemz cas se stupnoval z pulhodiny, na hodinu az to trvalo 2 hodiny - spal, ale jakmile jsem se posunula o kousek, ze odejdu, tak rev a hruza!), aby usinal sam taktikou 1,3,5,7... Takze od te doby ho polozim do postylky, popreju mu krasnou dobrou noc a odchazim. Stejne tak odpoledne. Musela jsem ho to naucit, ma cerstve 16m a za tyden mam termin druheho porodu.

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@market1512 jj,já ho taky právě nechávala řvát i hodinu,a usnul,ale později už ani po hodině neusnul.Prostě se to zhoršovalo,a to jsem ho učila na samostatné usínání od mimina,právě proto,abych nedopadla jak s dcerou,ta neusne sama doteď,a je jí 6,5roku ☹

veveruse14
27. črc 2016

@andryyysssek ahoj, mám syna, teď mu byly dva roky, od tři čtvrtě roka do roka a půl usínal krásně sám, dostal pusu, udělala pápá a bylo, pak jsme začali se čtením pohádek a taky v pohodě, dočetlo se, řekli jsme dobrou noc a šli pryč a nevydal ani hlásku. nevím tedy za jak dlouho usnul, ale myslím že moc dlouho to netrvalo. ale přibližně od těch 18 ti měsíců je to peklo-nejdřív hrozný řev, museli jsme být s ním a začal usínat hrozně dlouho-teď jsme v bodě kdy je schopen usínat i hodinu, hodinu a půl, ale většinou se s nim už lze domluvit že tam nemusím celou dobu být-hraje si třeba v leže s autíčkem, to dělá klidně půl hoďky a pak se snaží(je vidět žese fakt snaží) usnout. no ale dost často stává že usne až třeba v půl desáté, z čehož jsem byla trochu na nervy ale už si zvykám. podotýkám že na to absolutně nemá vliv jestli je unavený moc nebo málo nebo jak dlouho odpoledne spal. co se stalo nebo čím to je absolutně netuším.říkám si že je to nějaká etapa, která se snad upraví-zase tím že usne později se naučil o něco déle spát, takže vstává v přijatelných sedm hodin, většinou. mám ale šteští, že nemá tendence z postele ( má už dospěláckou) vylézat. teď jsme byli ale týden na dovolené-usínal zcela sám (v neznámém prostředí, nikdy předtím tam nebyl), dali jsme mu pusu a šli pryč z pokoje, on ještě zamával a do pár minut byl tuhý, tak jsem z toho trochu jelen 😒

veveruse14
27. črc 2016

@andryyysssek jinak taky jsem ho učila usínat samostaně protože jsem čekala druhé...on se to sice naučil, ale ještě než se dcera narodila, začal dělat výše popsané 😀 takže chvíli to bylo o nervy lítat mezi dvěma dětma, naštěstí teď mu řeknu že sestřička pláče a že jdu za ní, počkám si na jeho "jo" a můžu odejít.

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@veveruse14 Mě právě taky bylo řečeno,že je to jen období,které přejde.Ale kdy?Co když si za tu dobu na uspávání zvykne,a ještě v šesti letech ho budu muset uspávat jako dceru? ☹

veveruse14
27. črc 2016

@andryyysssek můžu jen říct že já už čekám půl roku🙂a už zvládne být aspoň částečně sám-zkoušela jsem odcházet-vždycky jsrm mu řekla že musím na záchod a pak se vrátím a on mě začal pouštět a teď se můžu i vysprchovat 😀 takhle po troškách by to nešlo?

monikagurthova
27. črc 2016

@andryyysssek no můžete zkusit novou vetsi postýlku a nebo opravdu ne běhat rvát klidně 2 hodiny. Možná to opravdu je jen období, které přejde. Me třeba mala jen tak od sebe neusne když je unavená spustí vztekly rev a konec. Musim ji nechat cca 20-30 minut pak ji vezmu na sebe a do peří minut spi a pak ji odnesu do pokojiku. Neni to ideální bojím se az bude vetsi jak to budeme delat, ale je fakt ze se to zlepšuje třeba dneska usnula sama 2x na gauci proste trénovala lezení a najednou tuhos. A to období jak dlouho, no to je individuální měsíc pul roku rok....nevim zkusila bych vyměnit tu postel, číst pohádky, nechat si chvili hrat aby se unavil a nebo proste nechat vykricet....

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@veveruse14
@monikagurthova No,teď mi usnul na gauči ☹ o půl páté.Dřív prostě neusne,ani za boha.Tak to zas půjde večer spát pozdě ☹

veveruse14
27. črc 2016

@andryyysssek já jsem mu teď dala svačinu, šla jsem do kuchyně, vratim se a najdu ho zhrouceného spicího v jídelní židli-taky nechtěl po obědě spát....takže tak 😀

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@veveruse14 Jako jo,občas to je normální 😀 Ale ono je to takhle každý den v poslední době ☹

veveruse14
27. črc 2016

no možná začíná odbourávat denní spánek ale ještě nevydrží celý den. tak ho třeba nentit spát po obědě ale mít nějskou klidnější činnost- čteni a nebo ukazovaní v knížce, třeba na gauči...a třeba pak i usne...

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@veveruse14 Taky mě napadlo,že už odbourává odpolední spánek 💤 🙂 To jsem dnes zkoušela,místo uspávání u čtení jen čtení a koukání na obrázky.Jenže on je tak akční,že nevydrží u ničeho v klidu 😀

karlajasmine
27. črc 2016

Ja jsem uz od roka a pul pres den nespala, asi proste pres den spat nepotrebuje... vykaslala bych se na nejaky denni spani pokud to nevyzaduje a brani se tomu.. zbytecne se kvuli tomu vycerpavas ty. Takhle pujde proste vecer spat driv a je to..

englerova14
27. črc 2016

@andryyysssek mi máme stejného nespáče. U nás vyřešilo, když jsme povolili do postýlky vybrat si 2-3autíčka. Chvíli si tam hrál aż usnul, kupodivu bez vzteklého řevu.

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@karlajasmine Já taky od roku přes den nespala,proto denní spaní nehrotím,taky mě napadlo,jestli už denní spánek odbourává.Ale jde o to,že když neusne po obědě,tak vytuhne až kolem třetí,když je v kočárku na procházce,a doma až o půl páté,jako třeba dnes.Takže půjde spát večer pozdě.Taky jsem myslela,že když ho nedám spát přes den,usne mi aspoň večer brzo.No,nevydrží ☹

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@englerova14 Tak to zkusím vyzkoušet,děkuji 🙂 Ale obávám se,že jakmile zalezu,tak začne řvát 😀

panickatlamicka
27. črc 2016

@andryyysssek obecne: spatne usinani,poruchy spanku a pod vznikaji vetsinou prave v dusledku vyrvani,uceni samostatneho usinani v nevhodny cas ( separacni uzkost,zuby). Take to muze byt proste tim,ze chce spat s rodici,mozna chce uz velkou postylku. V dobe,kdy jsi ho nechala rvat v postylce,toho moc nezmohl,ted uz nabral vice rozumu a rika si o to,co potrebuje. Ja bych ho vzala k sobe.

englerova14
27. črc 2016

My jsme najeli rituál:před véčou a koupáním jdeme na 20min na prochajdu,šlape pěšky, po koupání, mlíčku před spaním a zoubcích si vybere s čím jde hajat-auta,bus,éro...a jdou s tátou číst Škubánka aj.cca 5min. Pak táta řekne dobrou a odejde. Já se loučím před pohádkou, když ukládám já, kňourá/řve a vymýšlí žížu, ještě pohádku...s tátou nesmlouvá. Hraje si chvilku a pak odpadne🙂

englerova14
27. črc 2016

@andryyysssek
A v kolik ráno vstává a jde večer spát?

eficenka
27. črc 2016

@andryyysssek
dcerka se to starší naučila až po 3 roce, mladší dcerka po 2 roce, nespěchejte na ne..
chudáci děti, fakt - jak by bylo vám - až budete staré a v domově důchodců vás nechají vyřvat- prostě budete chtít cítit jen blízkost jiného člověka a ne osamění?

andryyysssek
autor
27. črc 2016

Já ho ale nenechávám vyřvat,stalo se to tak dvakrát,co řval hodinu nebo půl hodiny.Co se týče pětiminutového řvaní,tak to bylo spíš takové hulákaní.Do postele si ho občas beru,ale nejde to pořád.Čtyři se tam stěží vlezeme,když tam je už dcera.Jinak dnes vstal v sedm,proto usnul o půl páté,ale dřív ani za nic.Když spí do devíti,v pohodě vydrží do večera,a o půl sedmé jde spát.

karlajasmine
27. črc 2016

@andryyysssek tak mozna mu vadi ze tam mate starsi dceru a jeho ne?

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@karlajasmine Jako že by žárlil?Tak tohle mě nenapadlo :-\

karlajasmine
27. črc 2016

@andryyysssek No je to mozny.. ? mohla by ses zkusit zamerit na to, odbourat to, aby s vami spala dcera, to by mohlo zklidnit i syna... ze by videl ze sestricka krasne spi sama v posteli, tak on bude taky...

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@karlajasmine tak na tohle bych potřebovala taky radu ☹ Ale to jsem si říkala,že z toho vyroste,že to už nebudu hrotit ☹

veveruse14
27. črc 2016

@karlajasmine
@andryyysssek to může být klidně ono - nechápe proč sestra může a on ne...

englerova14
27. črc 2016

@eficenka podle popisu autorky v úvodu syna vyřvat nenechává. Čte mu, leží vedle něj v posteli, tiší. 😕

andryyysssek
autor
27. črc 2016

@englerova14 Ano,přesně tak.