Usínání přes den - změny. Jak to máte Vy?

niheb
3. bře 2020

Ahoj, nejde o nic zásadního, ale zajímalo by mě, jak to máte vy ostatní 🙂 Naší malé bylo sedm měsíců. Počítám samozřejmě s tím, že spánek se jí mění, poslední dobou se začala hodně hýbat, bývá z toho rychleji unavená, a tím pádem taky víc přes den spí. V noci usíná sama, překulí se k sobě do postýlky a usne. Přes den neusne jinak než v kočárku (taky ne vždycky, a jen venku) a nebo v nosítku/šátku. To mi vůbec nevadí, usne vážně rychle (to bych měla někde zaklepat na dřevo), ale poslední dobou ji nemůžeme odložit. Ani to by tak nevadilo, dělám holt věci, které se s ní provádět dají... spíš mě zajímá, jestli jste zažily něco takového a jestli se to pak zase "zlepšilo" a prcci spali přes den sami? Jsem ráda, že usne a spí, žádné boje, s postýlkou jsme to sice zkoušeli, ale je to živouš a přes den by si tam prostě radši hrála do omdlení, než by si lehla a spala... 😀 Ale přiznávám, vůbec by mi nevadilo mít třeba hodinku denně bez "batůžku" na kafe s nohama nahoře... 🙂
Děkuju za zkušenosti, přeju usínání zdar a těším se na vaše postřehy 🙂
(Jen úplně pro jistotu, nedokážu ji nechat v postýlce brečet, a ani nechci.)

niki1107
3. bře 2020

@niheb Ahoj, moc dobře vím, o čem píšeš - a jednoznačně odpovídám ano, zlepšilo 😊. Bude to možná někdo chytračit, že jak si to uděláš, takový to budeš mít (resp máš), ale naše malá (nyní skoro 17m) odmalička byla velice kontaktní - jako novorozenec spala přes den pouze na mě v nosítku + tam trávila dost času jako bdělá - proto chápu, že bys brala nějaký čas "bez batůžku". V noci spala se mnou (kojení) a to bylo ok. V kočárku nám řvala. Pak zase neměla ráda venku nosítko a chtěla být v kočárku. Mohla bych tu vykládat x hodin, jak se to měnilo, ale teprve cca od 14m začala přes den spát doma (do té doby pouze v kočárku venku - doma jsem ji třeba uspala, ale spala max hodinu, venku minimálně 2). Jinak v noci spí sama v pokojíčku od 8m s tím, že někdy spí celou noc, někdy se vzbudí a pomáhá pohladit a spí dál a někdy, když ji něco trápí, si ji vezmeme do postele a je ihned tuhá. Nemáme spáče od narození, nikdy nám neusnula sama, takže vzdy konáme tak, abychom byli všichni spoko. Na nějaké příručky a nevyžádané rady jsem nikdy nereagovala a to jsme to měly sakra těžké. Věř mi, že co je dnes, nemusí být zítra a že všechny děti jednou budeme na sílu tahat z postele, ale to ty moc dobře víš 😊. Důležité je přizpůsobit se. Ještě nedávno malá u usínání řvala jako Tur a dnes jde sama do pokojíčku večer a říká "hají" ❤️.

konidana
3. bře 2020

@niheb u nas se to s dcerkou nezlepšilo. Spala jen v kočárku, chodila jsem s ni 2x denně. Asi od roka uz jen jednou denne ven s kocarem aby se vyspala. V 18.m uz neusnula vubec ani v kočárku. Jen kdyz jsme nekam jeli autem. Akorat pak jsem mela 2. Mimino a byla zima a ona byla dost na zabití unavená a ka taky. Takže jsem pres zimi par mesicu opet nahodila satek, do nej dvouletou, mimino do kocaru a slo se na nakup. 30min stačilo, nakoupila jsem, vzbudila ji a domu sla hezky po svych, aby se zas do večera unavila😅 Pravidelne pres den pak zacala spat zase az ve skolce. Druhe ditebyl nastesti spáč sedmispáč. Ten usnul a stale usne kdykoli a kdekoli, když to potřebuje.

malytlustyhroch
3. bře 2020

Mezi sedmym a devatym mesicem, prip. prave v dobe kdy se zacnou vic hybat, velka cast deti zacne chtit vic kontaktu a pak to zas postupne prejde. Rika se, ze cim vic v tom rodic vychazi diteti vstrict, tim rychleji dite ziska znovu potrebnou jistotu o tom, ze je rodic k dispozici, a tim snaz to prejde. Ale obdivuju tvoji fyzickou kondici, nosit spici dite denne bych asi nezvladla. U prvniho jsem v tomhle veku pres den spala vedle nej. Co muzu napsat, ze se to behem tech tri prvnich let neustale promnenovalo, bylo nadherne obdobi, kdy chodil spat odpoledne sam od sebe a vubec me k tomu nepotreboval, i obdobi kdy jsem musela hodinu zpivat a hladit, a spoustu jinych mene extremnich obdobi. Ani to neni nejaky vyvoj jednim smerem, proste se u nas ta obdobi samostatnosti a zavislosti stridaji, po nekolika tydnech nebo mesicich.

niheb
autor
3. bře 2020

Děkuju za uklidnění, moc hezky se čte, že mi nepíšete, jak si ji rozmazlím a podobně 🙂 No, jsem sama zvědavá, jak se to bude vyvíjet, snad to bude, jak píše @malytlustyhroch (super přezdívka, mimochodem 🙂 ), a cácorka bude sebevědomá slečna, co začne i přes den brzy usínat sama. Ale vím, přijdou zuby, rýmičky... Být máma je někdy pěkná dřina! 🙂 Já s nosítkem buď chodím a u toho jsem na netu - koník, Facebook, procvičuju jazyky nebo se učím třeba názvy kytek 😀 , a když malá usne tvrději, sedám k počítači a pracuju, aspoň chvilku denně 🙂

niki1107
3. bře 2020

@niheb Něco na tom bude. Jsou děti, které od narození usnou kdekoliv a kdykoliv, a pak děti, které potřebují kontakt a neustálé ujišťování se, že je máma na blízku. Nedělají to schválně, ale jsou zkrátka citlivější, vnímavější... hodně věcí je o povaze. To, že takovému dítěti pomáháš překlenout různá - nejen - náročná období (zoubky, vývoj, noční děsy...) není rozmazlování, ale plnění potřeb. A tahle nádobka se jednou naplní (a budou se plnit jiné, náročnější 😅). Odměnou nám bude sebevědomý a láskyplný člověk, který bude stejně přístupovat k ostatním. Dělej hlavně vše podle své intuice a svého srdce, ty nikdy neradí špatně. A i když je to náročné, jednou nám to bude chybět 😊.

niheb
autor
4. bře 2020

@niki1107 To si taky říkám... jednak že jsem si malou "nepořídila" proto, aby brečela v postýlce, zatímco já si piju kafe, a pak taky, že si ještě ráda vzpomenu, jak bylo krásný, když se chtěla tulit... 🙂

niheb
autor
4. bře 2020

Jen jsem asi potřebovala slyšet, že nejsem sama, kdo uspává kolikrát přes den jak blázen 😀