Uchopování hraček, vývoj mimi (4🌙). Jakou máte zkušenost?

lociloci
20. zář 2024

Ahoj maminky, snad někdo má zkušenost.. mám vlastně dva dotazy 🙂
Synovi jsou čerstvě 4 měsíce, pase koníky, směje se na nás, výská a zkouší svůj hlas, občas se otočí na bok - to začal ve 3,5 měs. (oba boky, ale spíš na pravý) a výjimečně na bříško (přes pravý bok).

Jenže (dotaz č. 1😁) ho začaly brát zuby, a tak má pořád ruce v puse a nezajímá ho už přetáčení, nic, prostě i když je na zádech a kolem má hračky, neotočí se, protože ho zajímají jen ty ruce v puse - a asi zuby… je to normální? Že se začal otáčet na boky, ale pak přestal? Predtim ho ty zuby tak nebraly, teď je to strašný.

No a druhá věc, začala jsem mu dávat hračky před střed těla (mělo by se prý dávat z boku a střídat strany, to vím až teď 🤷‍♀️) a chňapne po hračce většinou pravou rukou a pak se přidá i levá. Ale nikdy nejde první levou rukou, to jen když mu podržím pravou, tak tedy jde levou. Ze stran si hračky nebere vůbec. Jinak nemá preference ohledně stran žádné…

Na kontrole ve 4 měs. jsme samozřejmě byli, ale byl tam záskok a vůbec syna neprohlédli, jen poslechli.. a já se na to zapomněla zeptat 😕 Muž mu říká že to moc hrotim 😀 Je fakt že jinak je vše úplně OK, jen mě tyhle dvě věci prostě zarazily. A tak jsem se chtěla obrátit na zkušenější 😊

lociloci
autor
20. zář 2024

A jen dodám, že očkování teď neměl, protože měl rymu, tak jsme to odložili. Takže poslední očkování (a vlastně prvni - hexa) bylo ve 3 měs.

hanka_12345
20. zář 2024

@lociloci ahoj, ja mam 6 mesicni a tyjo to s tim ze mu davas na stred tela hracky a melo by se davat na bok to vubec nevim.A to uz mam druhy dite :D Ja mu to vzdycky podrzim pred oblicejem a on si to vezme. S tim prvnim ti neporadim ale ja myslim ze je vse v poradku

lociloci
autor
20. zář 2024

@hanka_12345 díky za reakci 🙂 já se to dozvěděla dnes, že by se mělo začínat dávat hračky z boku 😀 že se jim to lip koordinuje.. 🤷‍♀️😀

A bere si to většinou jednou rukou? Nebo je i střídá?

misha31
20. zář 2024

@lociloci proste nabizej hracky hlavne na tu druhou ruku, motivuj hrackami na druhy bok. A zvedej mimi nabalovanim, tim se rychle nauci na brisko - opet stridat strany. Vic to nehrot a nestresuj se. Mam 8mi mesicniho a take preferoval jednu stranu, tou motivaci na druhou jsem ho z toho dostala behem 10 dni a bez doktora.
A vubec bych necetla clanky a neporovnavala, co kdy ma umet, uzivej si mimi

hanka_12345
21. zář 2024

@lociloci střídá ale až kolem 5.m, vim ze se me na to dr ptala na 4m prohlidce a rikala jsem ze jeste si to nepredava v rukach ale uchopuje si to a ona kyvala hlavou a rikala ze ok

daasqua
21. zář 2024

Moje prvorozená už od miminka preferovala levou ruku. Taky brala věci z 80 % napřed levou, naučila se otáčet ze zad na bříško napřed doleva (doprava za pár dní, pak to střídala 50/50), ruku do pusy taky hlavně levou, jedla pak levou. No je to první levák v rodině 😀 (teď je jí 6). Hlavní je pak symetrické lezení a plazení, aby byla páteř rovně a tělo zatížené rovně, plus to otáčení aby bylo zhruba 50/50, pivotovani potom taky. To se dá lépe ohlídat, než jakou rukou reflexivně dítě vyrazi dřív. Dá se koukat, zda obě ruce vypadají podobně "šikovně", zda jedna není výrazně pozadu. Pokud dáváš hračky na stranu, nech to 50/50, nepreferuj levou ruku.
Můj druhorozený je pravák, taky mírně preferoval pravou ruku od miminka, ale jen tak 60/40, dcera byla více výrazná.

alice180
21. zář 2024

A jak nosíš nepreferujes třeba víc jednu stranu ?

cilkat
22. zář 2024

Syn byl zhruba od půl roku v péči fyzioterapeuta, protože měl polohovou deformaci při narození a doktorce se pak právě při přetáčení pohyb přestal líbit. Nicméně to, že se dítě pohyb učí na jednu ruka a teprve později začne i na druhou, brala jako normální... To, že se hračka má dávat dítěti z boku a ne na střed je spíš o tom, že spoustu dětí ten pohyb přes/na středovou čáru prostě neumí - takže je vlastně šikovnej, že ten střed zvládá - nebrala bych to jako nějakou chybu. To, že každý z nás přeferuje nějakou stranu, je úplně normální ... i když jsem je pravda, že když jsem o něm asi ve dvou letech řekla, že je pravák, dostala jsem "vynadáno", že u takle malého dítěte přece nic takového neexistuje. (tak jsme se nehádala... i když syn začínal vždy každý pohyb pravou stranou a levou se pak doučoval).
Takže bych to fakt nehrotila - prostě si hlídej, že nabízíš podněty i z druhé strany ... ale přijde mi to úplně ok.
To , že dítě jakoby "zapomene" předchozí dovednost, když začne "řešit" něco jiného (to přetáčení a cumlání ručiček) je tay úplně normální. Zvlášť pokud je tam bolestivý podnět, jako je růst zubů... s trochou nadsázky chceš po dítěti s chřipkou, aby trénovalo na olympiádu ... No samozřejmě, že na to nemá náladu a řeší první "chřipku" ... Ale ono koordinace ruka-ústa je taky důležitá, tak ať trénuje tu.